Klasická gangsterka o bezvýznamnom zločincovi, ktorý sa v období Prohibície vytiahne na spoločenskom rebríku. Film o vzostupe a páde mafiánskeho bossa Tonyho Camonteho sa začína smrťou uznávaného bossa podsvetia Big Louisa Costilla. Polícia upodozrieva jeho bodyguarda, Tonyho Camonteho, že Big Louisa na objednávku iného mafiána zlikvidoval. Pre nedostatok dôkazov však musí byť Tony prepustený a s úžasnou rýchlosťou i veľkými ambíciami preberá revír svojho mŕtveho šéfa. Čoskoro si svojimi nemilosrdnými maniermi a vybavovaním účtov získava v mafii výsadné postavenie. Čím vyššie sa však nachádza, tým väčšie nebezpečenstvo mu hrozí... (oficiálny text distribútora)

Styxos

Howard Hawks byl prostě mazák se vším všudy. Jeho Zjizvená tvář je stoprocentním mafiánským zážitkem. Kam se na to hrabe De Palmova předělávka. ()

Pecival

Pro mě osobně obrovské překvapení. Netušil jsem, že v době kdy si dva nemůžou dát na plátně ani pořádně pusu, bylo možno natočit syrový, krutý film s hromadou mrtvol. Samozřejmě s porovnáním s dneškem (nebo remakem) neobsahuje film násilí přimo viditelné, ale spíš si ho divák může domyslet, přesto je to zajímavé. Oproti remaku vidím jednu zásadní chybu a tou je, že je film příliš krátký, takže zdaleka není tak komplexní jako De Plamův nástupce. Nemůžu si pomoc, všechny dějové linky mi přišly nedotažené. Co je ale stejně úžasné je hlavní představitel. Ikdyž každý naprosto jinak - na Paula Muniho musím kouknout i v těch (pár) dalších filmech. ()

Arkanoid

„The world is yours.“ Znaky kultu na seba nenechávajú dlho čakať. Pred popravou sa pískajú tóny opery. Hlavného hrdinu vidíme po prvýkrát zakrytého plachtou u holiča a je tak drzý, že si neváha zapáliť zápalku na cigaretu o policajtov odznak. Brutalita tu nie je veľmi viditeľná, dočkáme sa menších bitiek a zaúch, ale nič výnimočné, rovnako ani pri prestrelkách krv nestrieka prúdom tak, ako to má rád Quentin Tarantino. Do žánrov by som pridal aj fantasy, lebo taká neuveriteľne hlúpa postava bez pudu sebazáchovy, ako Tonyho sekretár, ktorý sa nekryje pred guľkami, keď volá z telefónu, by v realite nemohla existovať. Výhradu mám voči nedostačujúcej kamere a výprave, s ktorými vie tento kult dnešná konkurencia prevalcovať. Film sa nestratí ani medzi dnešnými mafiánskymi kúskami, ktorým na dlhú dobu ustanovil vzor a kultové scény. Víťaz medzi filmami Scarface je jednoznačne De Palmov kúsok s Al Pacinom. ()

martinez.

Tato klasika, která může bez problémů bavit i dnešního diváka, má stejně jako Scarface De Palmy z 1983 jeden problém - nesympatická hlavní postava. Zatímco ale novější opus na 170ti minutách celkem výstižně rozebere Montanův charakter a jeho další činy nás příliš nepřekvapí, tak tady sledujeme Paula 'Opici' Muniho, který celkem nepochopitelně střílí své nejbližší. Propracovanější závěr a tedy pár minut navíc by jen prospělo, ale komerční trhák v třicátých si přece jenom tu délku musel hlídat více než dnes. :) ()

KoRner

Nie gangsterka, ale skvelá dobová kriminálka, ktorá minimálne v prehľadnosti predčí aj o 50 rokov mladší remake. Bezcharakterný zabiják Tony je v meste takým šéfom, že si už naozaj neskôr myslí že si môže robiť čo sa mu zachce. Jediná výhrada je k tomu rýchlemu záveru keď sa Tony vracia z Floridy domov, kde sa už všetko zbehne príliš náhle. 20 minút naviac by mu pasovalo. ()

korndaddy

V mém srdci bude pouze jeden Scarface na prvním místě a Camonte to nebude. Nemám nic proti starším snímkům, ale tomuto něco scházelo. Naštestí se to objevilo. Sic o 50 let později, ale objevilo. ()

Han22

World is Yours. Scarface je bezesporu klasikou, kterou jsem srovnával s novější verzí. Ta je sice lepší, ale jen v tom, že je modernější a má Al Pacina. Originál nabízí autencitu gangsterských 30. let, pro mě neznámý Paul Muni předvádí v závěru herecký koncert a jeho Tony Camonte vzbuzuje neskutečnou škálu emocí od respektu, přes nenávist až po opovržení . Kromě sympatií, protože je to opravdu pořádný hajzl, který chce vlastnit všechno a všechny, včetně své sestry nebo jediné ženy, která o něj nemá zájem. Zbytek filmu je klasickou gangsterkou o vzestupu jednoho mafiána s jasnými paralelami s životem Al Caponeho a taky překvapivě se spoustou střílení. Některé akční scény například Camonte pod palbou v restauraci jsou opravdu úžasné. Co dodat, pětihvězdičková klasika a krimi/thriler roku 1932. ()

Zagros

Dalo by se říct vcelku běžná gangsterka, která má klasický příběh, je vcelku napínavá a představitel hlavní role vás dokáže strhnout. Lehce nad tři hvězdy... kdyby to nebyl film z roku 1932! V tom případě se mu k dobru musí přičíst hned několik věci. V první řadě to, že vznikal v době, kdy podobné praktiky byly aktuální. Prohibice v USA byla v plném proudu a mafiáni si budovali své organizace. Myslím si, že tvůrci mohli i narazit na jistý odpor při výrobě a po promítnutí tohoto filmu. Libí se mi i jasný apel na společnost a odsuzování podobných praktik, v době vzniku filmu i tohle chtělo odvahu. Čtyři silné hvězdy jsou zcela zasloužené a kdo má rád gangsterky, by měl mít Zjizvenou tvář z roku 1932 jako povinný základ. Její vliv na další filmy z tohoto žánru je očividný. ()

Revolver

Drsná gangsterka, která přes své stáří neztratila nic ze své krásy. Hawksova perfektní režie, skvělý scénář a vyníkající Paul Muni. Žádný milovník mafie by si Scarface neměl nechat ujít, stejně jako jeho o 51 let starší remake. ()

Paldiny

Naprostá klasika gangsterského filmu, svižná, surová, anti - morálna. Bavilo ma sledovať drobné detaily ako krížiky (X) čoby predzvesť úmrtia či odkaz americkej vláde "haló tento spôsob života vám nevadí ?!" Paul Muni v roli mafiána Tonyho sakramentsky presvedčivý a jeho cesta naprieč pyramídou je drsná a zábavná zároveň. Tony aroganciou, ignorovaním ľudských hodnôt a náklonnosťou k incestu pripomína skôr podúcha než klaďasa a aj keď jeho osud poznáme, mal moje sympatie. Záverečné prepadnutie depresii s reklamnou tabuľou The World Is Yours! nemohlo byť úprimnejšie. ()

IvoB

Remake mám sice o něco raději, ale jednu věc přeci jenom nemůžu originálu odepřít – je to zatraceně dobrá a uvěřitelná gangsterka, která mě naprosto dostala hlavně svým výborným závěrem. Celé je to výborně vygradované a zahrané. – 9/10 ()

Shimargh

Nikdy jsem neviděl lepší gangsterku, překonává Kmotra, Scarface s Al pacinem a vůbec vše s Al Pacinem a De Nirem. Totální pecka, nastříkal jsem si z toho do trenek!!! ()

Rozjimatel

Scarface je jeden z mála mafiánskych filmov, ktoré uznávam, je pre mňa jednoznačne vrcholom žánru. Napokon, silne z neho ťažil aj Brian De Palma vo svojej nemenej dobrej verzii z roku 1983. Je až napodiv, ako ten film nezostarol ani po takmer 90 rokoch, čo je markantný rozdiel oproti iným podobným filmom danej doby, menovite dnes už komicky pôsobiacemu Malému Cézarovi (ktorý je ale, na môj veľký údiv, stále vyzdvihovaný takmer až na úroveň Scarface). Z filmu úžasne dýcha atmosféra 30. rokov, tvorcovia mali tú obrovskú výhodu, že sa ju nemuseli snažiť umelo navodzovať, ako to bolo  v prípade filmov nakrútených po desaťročiach. Obraz je skutočne pôsobivý, osvetlené ulice nočného Chicaga, krásna hra svetla a tieňov. Pôsobivé ešte i dnes ostávajú aj akčné scény, mohutné prestrelky ako pri svetovej vojne, či naháňačky dobových aut. A napokon veľmi silná stránka filmu a tou je množstvo zaujímavých, štýlovo vykreslených postáv, na čele so samotným Tonym Camontem (výborný Paul Muni). Ten nepôsobí ani trochu smiešne ako spomínaný Malý Cézar (Edward G. Robinson), z jeho odhodlaného vystupovania ide skôr hrôza. Howard Hawks, ktorého inak veľmi nemusím (jeho kult ide mimo mňa), sa tu poriadne vytiahol. ()

Milky.

Skvěle brutální film s perfektně zahraným Tonym. Paul Muni byl prostě boží a ač jej neznám jako současné herce (vlastně vůbec) tak to, jak zahrál onoho testosteronového egoistického burana bylo naprosto skvělé a v ničem si nezadá s Al Pacinem v nové verzi. Ikdyž se přiznám, že novější verze se mi právě kvůli velkému Pacinovi zamlouvala víc, tohle bylo perfektně natočené, skvělé atd atd....trochu se stydím, že jsem donedávna vůbec nevěděl o existenci nějaké starší verze. Jediné co mi v ní chybělo (a co Al Pacinův Scarface měl) bylo objasnění Tonyho začátků aneb jak se takové hovado plné méněcennosti a buldočí agresivity dostalo k moci. ()

Mikino00

Čekal jsem více, jednoduchý, ikdyž stylový děj, hlavně cesta dolů je hodně uspěchaná, herci jsou dobří, ale to nestačí. Místy mě to opravdu nudilo. Na svou dobu to musela být naprostá bomba. ()

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

Coeni a nová Zjizvená tvář

Coeni a nová Zjizvená tvář

12.02.2017

Jak asi víte, gangsterská klasika z roku 1983 je předělávkou zhruba stejně klasiky z roku 1932. No a teď se Zjizvená tvář dočká třetí verze, pod jejíž scénář se podepíší bratři Coenové. Nový film v… (viac)

Nová Zjizvená tvář má režiséra?

Nová Zjizvená tvář má režiséra?

11.08.2016

Ve Zjizvené tváři z roku 1932 sledoval Howard Hawks vzestup a pád irského gangstera Tonyho Camonteho. Ve Zjizvené tváři z roku 1983 sledoval Brian de Palma vzestup a pád kubánského gangstera Tonyho… (viac)

Zjizvená tvář potřetí

Zjizvená tvář potřetí

27.03.2014

Když napsal sedmadvacetiletý Armitage Trail v roce 1929 román Zjizvená tvář, těžko ho napadlo, jak daleko to jeho dítko dotáhne. Tři roky po vydání přišla první adaptace – Zjizvená tvář od Howarda… (viac)