Záhada Hory mŕtvych

• Česko Záhada Hory mrtvých (viac)

Film sa inšpiroval skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v roku 1959 na Hore mŕtvych v severnom Urale, kedy prišlo nevysvetliteľným spôsobom o život deväť ruských študentov... Píše sa 28. január 1959. Desať skúsených lyžiarov sa vybralo z Jekaterinburgu smerom do mesta Vizahi na lyžiarsku expedíciu do pohoria Ural v Rusku. Lyžiari, celkovo osem chlapcov a dve dievčatá, boli študentmi Uralského Polytechnického inštitútu. Jeden chlapec zo skupiny ochorel a musel sa vrátiť, ostatní pokračovali ďalej, no ani jeden z nich sa nikdy nevrátil. Ich telá sa našli iba v spodnej bielizni a vykazovali vysoké známky radiácie. Stan bol roztrhnutý zvnútra a turisti z neho utekali bosí a takmer nahí pri teplote -30 °C.  Aj keď sa nenašli známky súboja, obete mali rozrazené lebky, zlámané rebrá, rozsiahle vnútorné znamenia a jednému z dievčat chýbal jazyk. Ich smrť nebola nikdy objasnená, špekulovalo sa o lavíne, ale aj o paranormálnych javoch či UFO. Oficiálnou príčinou smrti bola spontánna sila, ktorú obete neboli schopné prekonať. Horský priesmyk, kde k  došlo k nešťastiu, pomenovali po vodcovi výpravy Igorovi Djatlovovi ako Djatlovov priesmyk. V roku 2012 sa pätica amerických študentov rozhodne vyraziť po stopách ruskej výpravy a objasniť jednu z najzáhadnejších tragédií minulého storočia. Akonáhle sa dostanú na miesta, kde vtedy zahynuli ich vrstovníci, začnú ich prenasledovať čudné desivé udalosti a im je čoraz jasnejšie, že tajomné sily, ktoré na mieste tragédie driemali päťdesiatštyri rokov, sú pripravené vraždiť znova... (TV JOJ)

Davies182

"Sakra! Jsme uprostřed sibiřských hor, přišli jsme o tři kámoše, a právě se v divným tunelu ukrýváme před párem naspeedovaných zombíků! Co budeme dělat?!?" "Zahrajeme si piškvorky..." (actual serious film scene) ()

gogo76

R. Harlin sa už na kvalitatívnu úroveň Cliffhangera asi nikdy nedostane, ale stále sa o to pokúša. Jeho príspevok do hororového žánru však dieru do sveta neurobil. Postupy v ničom originálne nie sú, podobné horory sme už videli a častokrát lepšie. Nápad to nebol zlý, chladné a drsné prostredie poskytovalo poriadnu výhodu, ale i tak to Renny nedokázal naplno zužitkovať. Vyšiel z toho úplne priemerný a nevýrazný horor, ktorý sa v úvode dosť vlečie a oživí to až lavína, ktorej scéna asi ako jediná stojí za pochvalu. Hrátky s "cestovaním v čase" opäť nedopadli tak akoby som si želal. Zaujímavý nápad s nudným spracovaním. 40%. ()

Tom_Lachtan

Himmler hyml, ono se to povedlo, aneb jak zprznit záhadnou, zajímavou událost, ochotnickým sborem Oregonským! Za pomoci ruční kamery vám zkrachovalý tvůrce předvede diletantskou parodii na horror, přetvořenou do űberbáchorky o všem možném, jen ne o zajímavých věcech! Zcela upřímě, i přes iks ypsilon špatných zvěstí jsem nečekal takovou hovadinu, kde je zajímavé tak možná ssledování logických děr v smysluprostém scénáři, který má logických děr víc, než obchodní federace droidů. Dost ubližuje nesmyslně zvolená kamera found footage ala Blair witch a jiné občas dobré věci, která má celkem kvalitní záznam, tudíž by mohl být použit pro normální natáčení a hlavně, nedává vůbec žádný smysl, protože kamera v žádném případě nemohla být nalezena tak, aby záznam z ní mohl být puštěn v tv vysílání, jak je ukázáno na začátku. Už nikdy víc, tohle nerozluští ani Hercul Poirot. ()

-bad-mad-wolf-

Rennymu Harlinovi ruplo v bedně poprvé, vzal si Geenu Davis a potopil studio Carolco. Navzdory majestátnímu pádu na hubu se však nedal a z ženušky se dál snažil udělat akční stár, nicméně k vodě ho místo amerických studií pustila právě Geena. Nikoho tedy asi nepřekvapí, že mu třísklo v kebuli zas a začal točit nehorázný hovadiny. V Dyatlov Pass Incidentu je divák svědkem tolika idiotských situací a nahodilých hororových klišé, že by brečela i ožraná mrtvola osmdesátkových béček. Zkrachovalý fin tu nicméně jen nabíral síly pro následující opus o Herkulovi, vedle nějž je tahle matrjoška zcela neškodným kafíčkem pro nudné večery. ()

juta

Tak toto Found Footage se mi líbilo a zaujalo mě. Zajimavé rozuzlení, které je tu alespoň vysvětleno a víte jak ta celá záhada vznikla. Některé tajné projekty se prostě nevyvedou podle představ. :-) ()

Big Bear

Jsem příznivcem legend o Yetim, Jerenovi, Tokovi, Sekvečovi, Bigfootovi... Lecos jsem o tomto stvoření zatím stále unikajícím vědcům a objevitelským expedicícm z celého světa četl. Díky tomu jsem se před časem dozvěděl o Djatlovově expedici i jejím šíleném konci, který sám o sobě je dokonalým námětem na knihu či film, kde si důvod smrti všech členů výpravy může vymyslet každý dle libosti... Netvrdím, že věřím na Yetiho. Ale příjemně ta myšlenka dráždí moji fantazii a najít ráno někde v Himáláji (nebo na Uralu) velké bosé stopy v okolí stanu, kde jsem zabalen do mumie (tedy prakticky znehybněn) spokojeně spal, asi by se mi další noc už tak klidně nehajalo..pověra nepověra... Ohledně Djatlovovy výpravy si nejsem jist, co mohlo způsobit jejich konec. Někteří uživatelé to přisuzují pouhé lavině... Rychlý úprk z rozřezaného stanu zevnitř a bez oblečení by v to nasvědčoval. Ale ta zranění? .... proto jsem s očekáváním čekal na tenhle film. Zajímalo mne jak si tvůrci s dokonale připraveným tématem skutečnými událostmi pohrají. Nevadí mi jako některým fakt, že je podán reportážní formou a vše je točeno na kameru i v klíčových momentech. Ano někde je to proti logice, zachraňovat si život a ještě vše natáčet... Ale v těch temných místech to chápu. Dávno tomu... v podzemním bunkru našeho prvorepublikového opevnění na Dobrošově - díky bouři nahoře vypadla stovky metrů dole elektřina. Většina návštěvníků bunkrů se tiskla v temných a vlhkých chodbách za průvodcem, který jediný měl baterku vyjma mně. Držel jsem totiž v ruce svoji videokameru Panasonic s nočním infra viděním. Sám jsem kolem se be nic neviděl, ale přes výklopný dispej jsem viděl v černo-bílém negativu vše. ---- Až do laviny byl film celkem ucházející. Kladu si otázku, zda by si zkušený horolezec (který byl ve skupince) vybral místo k táboření právě zde odkud se lavina dala čekat... Po lavině a otevření dveří jsem už nestíhal zírat. Pár scén mne leklo, to nezastírám, ale už to celé bylo někde jinde... Škoda, snad se najde někdo jiný, kdo výpravu Djatlova vezme do správných rukou. Dva paňáky samohonky. * * ()

Cappuccino

Fuf, ako vidím tunajšie hviezdičkové hodnotenie, asi budem musieť nazvať Devil's Pass mojím guilty pleasure. Tento horor som mal v pláne zhliadnuť už pred nejakou dobou, pretože ma pôvodný tragický a hrôzunaháňajúci incident z roku 1959 kedysi veľmi zaujímal. A i keď Renny Harlin spracoval Záhadu Hory Mŕtvych jemne amatérskym spôsobom, ktorému by sa dalo viacero vecí vytknúť (napríklad to vtipné použitie CGI k záveru), nutno podotknúť, že scenár nestojí za pokrčenie a vyhodenie (i keď niektorí diváci tvrdia opak) a atmosféra je na prekvapenie väčšinu času celkom slušná . Bavil som sa, dejová línia ma nenudila, naopak, moju fantáziu rozvírila natoľko, že sme s priateľkou po filme viedli o danej udalosti menšiu diskusiu a hľadali na internete doplňujúce informácie, ktoré by podporili naše teórie. ()

S.Quentin QUALE

Rozhodně ne nejhorší FFko, které jsem měl tu čest vidět. Když už nic, jedná se o příběh podle skutečné události, která je více než zajímavá, takže vás (snad) donutí si i něco nastudovat. Vztaženo k tomuto se dá už jen spekulovat, jakým způsobem tvůrci filmu pojali zakončení, no já bych tipl, že poměrně svérázně, ale což, poškrabat na hlavě mě to donutilo. Jako další plus hodnotím zimní téma v horkým létě, které mě vždy potěší. I přestože se film rozjede až ke konci, kde si tvůrci asi vsadili na vlastní karty, nemám důvodu dávat podprůměrné hodnocení. 65% ()

misterz

Klasický FF formát tak ako ho mám rád. Aj pointa a prídavok toho scifi motívu ma zaujal, len žiaľ nebolo to rozvinuté do príbehu, ktorý by ma dokázal zabaviť - častá nuda, hlavne zo začiatku. Kým sa to trocha rozbehlo a chudáci otvorili tie dvere, tak už som bol tak otrávený, že celkový dojem sa napravil len trocha. Tiež škoda, že pointa o tých dvoch bola tak priezračne predvídateľná. Veľmi slabý priemer. 50/100 ()

MIMIC

Kvalita found footage filmov nespočíva v kvalite jednotlivých zúčastnených filmových profesií (napr. debaty o herectve sú absolútne irelevantné), ale jedine vo vierohodnej prezentácii udalostí. Buď konštatujete, že sa tomu uveriť dá alebo nie. Tajomstvo Hory mŕtvych je najväčšia záhada 20. storočia, lebo jej okolnosti sú také šialené, že sú prakticky nevysvetliteľné ani kombináciou všetkých známych interpretačných pokusov (na tunguzskú záhadu sa aspoň dá reálne aplikovať nejaká zo známych teórií). Vzhľadom na uvedené šialené okolnosti je šialene vyzerajúca vizualizácia príbehu zo súčasnosti celkom akceptovateľná a (ne)príjemne strašidelná. ()

pornogrind

O téhle Uralské záhadě už toho mám docela dost přečteno. Proto vím že je spousta teorií co se tenkrát stalo. Tahle filmová teorie mi moc nevoněla. Koketování s Filadelfským experimentem je sice fajn, ale výsledek je tragickej. Přežil bych i to že se 3/4 filmu nic neděje. Ale ten WTF konec byl i na mě moc. Ty digitální mamrdi poslali všechno do kytek. ()

Vančura

Když jsem se nedávno - asi jako poslední člověk na světě, jak jsem zjistil - dozvěděl o zániku Ďatlovovy výpravy, neuvěřitelně mě to nadchlo, a jakmile jsem zjistil, že existuje tento film, zatoužil jsem ho okamžitě vidět. Nízké hodnocení na ČSFD mě lehce odrazovalo, ale naštěstí jsem na ně nedal, a dobře jsem udělal! Vyjma lehce rozpačitého úvodu, kdy člověk zatím moc neví, co si o tom myslet, se to po pár minutách po přesunu děje do Ruska rozjede s netušenou silou, a vše co poté následuje nemá chybu. A během sledování - kdy jsem ani nedutal a nervózně se ošíval při sebemenším náznaku zvuku v mém okolí - jsem si uvědomil, že takhle vynervovaný jsem snad naposledy byl u filmů Pod zemí a Pád do tmy, které mi to trochu připomnělo. Překvapilo mě třeba, jak věrohodně to na mě celé působilo (mj. díky té ruštině), vyloženě mě nadchly lokace, a celkově mě to sebe vtáhlo neskutečně. Obsazení ve mně sice velké nadšení nevyvolalo, finální rozuzlení je hodně divočina, která nemusí sednout každému, a ten koncept found footage místy silně hapruje, ale celkově mě to nečekaně nadchlo a lehce se klepu ještě druhý den, když si na to vzpomenu. ()

mzss1

Sakra, to prostě nešlo. Věděl jsem, že to nebude asi nic extra, ale chtěl jsem to zkusit. Hltám většinu novinek, chci si udržet ve filmovém světě alespon trochu solidní přehled - to je důvod proč jsem toto dílo shlédnul. Docela jsem u toho trpěl, přilšo mi to, že se na to koukám minimálně 3 hodiny. Nemám moc rád filmy natočené ruční kamerou, vše se třese atd, ikdyž nyní dám velmi neobvklé přirovnání, tak třeba film Patrola byl proveden také ručnou kamerou, ale to bylo něco jiného, za to tohle ? Nikdy víc. Odpad nedávám, páč námět a samotný příběh nezněl moc špatně. I herci nebyly nejhorší. Úvodní asi tak desetiminutovka mě celkem chytla, dokázala zaujmout co se týče příběhu, ale pak se to vleklo až do nějaké padesáté minuty než se konečně něco dělo. Takže úvod mě chytl a pak dlouho dobu nic. Od zhruba 10 do 50 minuty vnímáme jen blbé a obyčejné dialogy mezi mladými lidmi, kteří mi naštěstí nepřišly moc trapní jako většina těhle sotva odrostlých pubertáků v romantických filmech. Bohužel mě žádná konverzace nezaujala. Od 50 minuty zhruba se něco konečně stane. Nehoda, jeden z mladých lidií je zraněn. A od 60 minuty do konce filmu bude mírné napětí o ničem. Uvnitř hory je to tak špatně natočeno, něco tam je tajemného a mě to vůbc nechytlo. Úplný konec byl snad to nejhorší. Hudba skoro žádná, ale zde nebyla vůbec zapotřebí. Kdyby nebyl celkem zajímavý úvod, jedena reálná nehoda a mírné napětí šel bych do odpadu. Respektive nemám moc ve zvyku pálit odpady, vždy na se na filmech snažím něco ocenit. Dokonce i 1* dávám méně často, minimální hranice je většinou u mě tak za 2*. Toto nemá největší zápor, jen je to prostě VELKÁ NUDA. No nic, toto se vůbec nepovedlo a už se teda STOPROCENTĚ nebudu vyhledávát žádný filmy s ruční kamerou. No, možná něco shlédnu a to myslím, třeba chystaný film od Davida Ayera: Sabotage. Třeba Patrola od tohoto režiséra se silně povedla a co jsem slyšel tak Sabotage má mít také ruční kameru, jen v některých scénách. Takže asi takhle. Celkově toto bez nějakého rozepisování hodnotím na slabých 13% = * ()

Omnibus

Внимание! Содержит радиоактивныe спойлеры! (SPOILERY!)  Byla jednou jedna Hora. Občas tam hustě sněžilo. I Hora byla hustá. Mohutná a krásně skalnatá, pokrytá sněhem a ledovci a v rámci podpory turistického ruchu i plná chrastí na oheň, příhodně napíchaného do sněhu. Na jejích svazích laškovně honil jeden sněžný muž druhého, jak polární sob samici v době říje. Uvnitř byla hora dutá jako bambus. Mohla za to částečně eroze, zbytek vydlabali zlí Rusáci. Во время холодной войны jim na vartě v průsmyku mrzly prdele и так они построили бункер. Aby duševně nezakrněli, natahali si tam spoustu knížek. Kromě klasiků Dostojevského a Puškina jim politruk kupodivu povolil i Piknik u cesty bratrů Strugackých, v komiksovém vydání. A aby při tom čtení knih nedělali vojáci bordel, umístil velitel knihovnu pod dozor, do kukaně k dozorčímu útvaru. Bunkr byl vybudován v rámci RVHP, takže tam nic pořádně nefungovalo. Navíc ožralej Vasja osadil dveře bunkru obráceně, takže šly zavírat a zamykat jen zvenčí. Aby se to nedomákl nepřítel, bylo to TAJNÉ a všichni museli dělat jakoby nic. Blbě bylo nainstalováno i osvětlení, a protože originální žárovky někdo ukradl, použili náhradní, z beden válečné kořisti z Великой Отечественной войны. Žárovky nervózně poblikávaly, zkratované přístroje divoce jiskřily, a zvrhlé vědce to rušilo v páchání zajímavých pokusů ┣▇▇▇═─ na odchycených dobrovolnících. Už jim z toho začínalo hrabat, když konečně z roztoku ledovcové vody a Yettiho trusu vydestilovali úplně nový prvek Mengelejevovy periodické soustavy prvků, lehce radioaktivní prvek debilium. Vědci si konečně dali oraz a vyrazili ven z bunkru na čerstvý vzduch a na cígo. Chvíli jen tak z plezíru honili Yettiho i s jeho druhem, ale ti se jim podivně vypařili před očima. Tak aspoň čapnuli párek turistů, právě si plnící odznak 100 jarních kilometrů a zatáhli je do Hory (Официальная версия: oни пошли туда добровольно). Študáci byli vyplašení jako koroptve a furt mleli něco o třesoucí se kameře a o nějaké pitomé lavině, plné polystyrénových šutráků. Lavina prý navíc nepadala normálně ze svahu dolů, ale lítala divoce sem tam po vrstevnicích, jako liška s diagnostikovanou vzteklinou. Zatímco si to politruk všechno poctivě zapisoval do bonzbloku, študák si z pytlíku nasypal hrst LSD a jeho kamarádka dojela zbytek. Tím se oba hezky uklidnili a byli nad věcí. Křídou načmárali na stěny jeskyně primitivní malby, například výjevy z páření sněžných tygrů, zavzpomínali si na dětství, zaskákali si panáka a nakonec se vzali něžně za ruce a proskočili spolu obručí. To je uklidnilo tak kvalitně, že poslední záběry filmu už měli oba študáci úplně na háku. Velitel vojáků Vasil Vasiljevič Harlinweet se mezitím ztratil v průsmyku, když se chtěl zorientovat podle mapy otočené vzhůru nohama. Zabloudil nakonec až do civilizace. Protože po jednom zmršeném pokusu trpěl kromě mentální retardace i rozdvojením osobnosti, jedna jeho část napsala scénář k filmu a ta druhá ho pak natočila.                  Kонец фильма. () (menej) (viac)

kingik

Renny Harlin má sice po oslnivé kariéře, v níž by k němu nějaký kritik vzhlížel s respektem, ale stále obstojně točí. Tentokrát se vrhl na subžánr found footage odehrávající se v ledu a mrazu. V jeho filmografii tenhle specifický žánr dosud neměl zastoupení, s hororem a sněhem ale má zkušenosti. Dokonce byl za ně svého času i chválen (Noční můra v Elm Street 4 + Cliffhanger). Proč se tedy nevydat do zasněžených plání a přijít s něčím novátorským v žánru. A tohle jsou fakta. Skupina pěti mladých amerických dokumentaristů se vydává po stopách horolezecké expedice, jejíž 9 členů za záhadných a dosud neobjasněných okolností před padesáti lety zahynulo pod Horou mrtvých v oblasti severního Ruska. Jejich cílem je přijít se senzačním odhalením letité záhady. Oblast je však proslulá pozorováním záhadných jevů, beze stopy se zde ztrácejí ti, jejichž nohy vstoupily na toto území. Ani k dokumentaristům tahle oblast nechová vřelé sympatie. Kdo sem vleze, nevyleze. A mladí studenti brzy zakusí krutost hor. Divák sleduje události těsně před zmizením americké výpravy. Respektive ty události, které předcházely jejich zmizení. Krátce po představení jednotlivých členů výpravy a jejich erudovaného zasvěcení do incidentu v Djatlovově průsmyku je divák prostřednictvím ruského televizního zpravodajství informován o jejich zmizení. Následuje mírně zdlouhavé putování po horách, záhadné stopy ve sněhu, objevení tajného bunkru pod sněhem, různé dohady, nesprávné úsudky, spekulace. Však diváci, co mají nakoukáno z tohoto subžánru, vědí své. Stejně tak dobře odhadnou, co bude asi tak následovat. Samozřejmě úplně všechno neodhadnou, neboť několik překvapení si film nechává jako svůj trumf. Vedle zajímavého průběhu událostí je zajímavé, že na Uralu nikdo nehovoří svojí mateřštinou. Silně se dá pochybovat o tom, že by všichni obyvatelé byli v zaostale působící oblasti tak dobře jazykově vybaveni, pokud jde o angličtinu. Rozpor v inteligenci panoval i u náramně chytrých studentů, kteří diváka častovali odborným výkladem událostí, ale tápali nad jednoslovným varovným vzkazem v ruštině. Určitě se dá spekulovat nad použitím kamery v extrémním mrazu. V zásadě jsem ale nebyl proti tomu, s čím film přišel. Harlin prostě na svůj film dostal o pár babek víc než obvykle, něco zbylo i na závěrečnou trikovou sekvenci v bunkru, kdysi talentovaný režisér to zrežíroval jak nejlépe uměl. S neznámými herci, v nehostinném prostředí a v koprodukci vyprodukoval snímek, který není o nic horší než to lepší z hororového subžánru ff, který má své přívržence i zaryté odpůrce. Celkem zajímavá varianta záhady století. 70% ()

dr.horrible

Nemôžem si spomenúť na názov, každopádne som nedávno videl vyháňačský horor z poľskej dediny, kde všetky deti rozprávali plynulo anglicky, a už je to tu zas. Ten najväčší ruský zapadákov a nenájdete tam jediného dôchodcu čo by vám nerozumel. Alebo Útek zo Sibíri. Chcem povedať, aká je to pravdepodobnosť?! Ďalej mi vadila herečka v hlavnej úlohe. V poslednej dobe sa nám nejak vyrojili všetci tí dvojníci známych hercov. Najprv ten kretén čo pokazil Deadgirl aj nový Evil Dead, (ne)nápadne sa ponášajúci na Brandona Leeho; potom Deppova napodobenina v The Place Beyond the Pines a teraz dvojníčka Claire Danes?! Rád by som sa domnieval, že sa na ňu iba podobá, ale všetky tieto atrapy rady kopírujú herectvo svojho známejšieho alter ega a ja mám Claire vážne rád, takže ma dosť sralo. Logika škoda reči a ani triky sa moc nepodarili. Ale je to zábava!! Od začiatku ma zaujímalo, ako to celé dopadne, bolo to napínavé a chvíľu som sa takmer bál.Potom prišli tie chodby a niekoľko brutal zábavných scénok so zombíkmi a tunel... Vážne, keby to dokázali nejak neodhadnuteľne zakončiť, dal by som aj štvrtú hviezdu. Guilty pleasure ()

Anderton

Záhada hory mŕtvych má potenciál zaujať najmä spôsobom, ako sa scenárista vysporiadal so super námetom starej záhady. Ktorá mimochodom bola medzičasom označená ako následok lavíny. No a človek ani neverí vlastným očiam, čo všetko sa dá vymyslieť, a možno je to lepšie ako keby sme sledovali iba niečo "normálne". Zmysel to príliš nedáva, keďže nefunguje elementárna logika a scenár je napísaný takým spôsobom, že postavy iba hádajú, čo sa deje, aby sa následne ukázalo, že majú pravdu. Aby sme sa posunuli ďalej a najmä k pointe. Harlin to ale v horách vždy vedel, takže sugestívnu atmosféru to má, rozklepaná ručná kamera je už otrepané klišé a tu štýlom iba kopírujeme slávnejšie vzory. Bohužiaľ ani tempo nie je bohvieaké, ale za to, aký nonsense sledujeme, film rozhodne odporúčam. Hodnotenie závisí na prístupe, či dám nulu za guilty pleasure, alebo štyri hviezdy za klepanie si na čelo, lebo niečo podobne nezmyselné len tak neuvidíte a máte z toho radosť, je úplne jedno. ()

AppleCore

Dyatlov Pass Incident je sama o sobě událost na základě který by mohl vzniknout celovečerní mystery trhák a spekulativně všem zasvěcencům objasnit, co se tehdy mohlo stát. Jenomže Renny Harlin to pojal jako "found-footage", děj zasadil do současnosti, před kameru vrazil bandu nevýrazných postav a poslal je do hor vypátrat něco, co ve výsledku vlastně vůbec nevypátrali. Místo toho se všechno obrátilo v Outpost, kde zjistíte ledacos o úplně jiných událostech, než právě o Dyatlov Pass Incident. Protože to ale konec konců není vůbec tak špatná záležitost a protože témata teleportace a cestování časem mi nejsou cizí, nemám problém se třema hvězdama. ()