Projekt Čierna Voda

(študentský film)
  • Česko Projekt Černá Voda

Dvojice mladých filmařek se vydává do Orlickozáhorského pohraničí s cílem natočit unikátní dokument z území Černé Vody, kde jak zjišťují - v minulosti došlo za velmi podivných okolností k několika vraždám. Jejich pátrání po místním přízraku se tím rázem začne propojovat se zneklidňujícími skutečnostmi. (jiri.cesak)

TheDon

Takže rodina Česákových se rozhodla, že nám předvede svou extra třepotavou FF kameru. A mámo, zapojíme do toho oba dědy, bábu a nejlíp všechny příbuzný. Nicméně si úplně nemyslím, že by v roce 1869 dva frajeři v monterkách a dědouš v tesilkách a proletářským klobouku honili holku v prostěradle po lese, natož s bambusovou loučí z Bauhausu. Bohudík to nemění nic na tom, že tenhle "kraťas" měl velice slušnou atmosféru, profi kamera a záběry exkluzivní, škoda jen, že 15 rozmazanejch minut je celá půlka tohohle díla, kdy bylo vidět kravskou p..u a to doslova, jelikož se konec odehrával ve starým kravíně. Nevím jak v Orlických horách, ale většinou kravíny nebejvaj uprostřed lesa. Nevadí. Pořád je to lehce lepší průměr. 55% ()

Marceloo

Dve študentky sa vydávajú na český vidiek, aby zdokumentovali záznam o miestnej legende. Počas nočnej vychádzky sa ale stratia a zistia, že v lese je s nimi ešte niekto/niečo. - Tak za toto patrí tvorcom velká poklona. Found Footage hororov som už videl desiatky a toto patrí rozhodne k tým lepším. Najväčšie uznanie si definitívne zaslúžia zábery mimo kamery, ktorú držali dievčatá, hlavne parádne zábery na les. Parádne sedeli aj reakcie ludí z dediny, na ktorých bola pekne vidieť nervozita pred kamerou a tak to má byť, keďže neboli profesionálmi. Dievčatá pôsobia tiež reálne, žiadne prehnané reakcie alebo vreskot. Velmi sa mi páčilo, ako jedna z nich neustále používala slovo vole. Za slabšiu stránku považujem slabé audio, pretože niekedy fakt nebolo počuť, čo dievčatá hovoria. Celkovo urobil film parádny dojem. ()

Melios

Študentský projekt ,ktorý presne poukazuje na fakt ,že od doby ,čo Blair Witch zažil svoju premiéru uplynuli už dve dlhé desaťročia ,doba sa zmenila a dnes si takúto urban legendu dokáže lacno spraviť kdejaký magor...tu to ale moc neplatí. Je to tým inšpirované ,ale zároveň je to veľmi originálne ,dobre spracované a hlavne je to o kompletne niečom inom. Je iné niečo ukradnúť a je úplné iné sa niečim inspirovať a spraviť to lepšie. Tu platí druhá možnosť. Takýchto študentov filmových škôl tuzemská filmografia potrebuje... ()

SOLOM.

Někteří tento krátkometrážní kousek označují za „nejlepší český studentský film“ – no já bych si s tímto tvrzením dovolil nesouhlasit. Znám několik o dost lepších – tohle je takový klasický průměr, který dle mého měl být tak o polovinu kratší a výsledek by byl mnohem lepší. Začátek se nesl v pohodovém duchu, atmosféru to rovněž nemělo špatnou a děvčata byla na první pohled celkem sympatická. Jenže potom se vydáme do lesa, kde se jenom chodí, holky sem tam zavřeští strachem, vypustí z úst i nějakou tu vulgaritu – no a divák se začne lehce nudit. Nic extra se neděje a finále mi teda zrovna originální nepřišlo. Ten zvukový doprovod ušel. Takže já to vidím na klasický průměr. ()

Psychor

O třídu lepší jak nesmyslně vyhypovaný Blair Witch Project z roku 1999, přesto se Projekt Černá Voda odborné kritice v žádném případě nevyhne. Jakožto zdejší hororový expert jsem již chtěl pochválit zdařilé a do mlžného oparu zahalené intro, které bych si klidně dokázal představit i v nějakém áčkovém hororu, jenže následný krátký prostřih na lehce se usmívající postavu Wiktorie mě okamžitě donutil k zamračení. Pracně budovaná atmosféra rázem ztratila na autenticitě. Slyšel jsem dobře? Bohužel ano. Postavy bezbranných studentek používají slovník, za který by se nemusel stydět ani dlouholetý dlaždič. Nevím, kde se pan režisér inspiroval, ale drsná mluva působila spíše iritujícím dojmem a atmosféře pranic nepomohla. Navíc se zamýšlená děsuplná výprava skrze nepřátelský noční les postupně proměnila v nezáživný turistický pochod. Stopáž je o dobrých deset minut přestřelená. Během této doby se zároveň nic podstatného neodehraje, takže se zde vysloveně nabízel prostor pro dlouhý střih. Zdá se, že pana režiséra tlačil termín a výslednou podobu svého projektu si před odevzdáním ani příliš nezkontroloval. No stalo se. Naopak pochválím atmosféru v opuštěném statku, kde ke slovu konečně přichází intenzivní mrazení v zádech a divák tak jen napjatě očekává, kdy a čím bude vystrašen. Věčná škoda nezvládnuté gradace. Závěr, v kterém se objeví přízrak, totiž působí poněkud odfláknutě a připomíná spíše nějaký Sandbergův laciný kraťas. Objektivně vzato by si Projekt Černá Voda nezasloužil více než jednu hvězdu, ale i mistr hororového žánru někdy může přimhouřit oko, a tak ocením český původ snímku a udělím mu celé dvě hvězdy. ()

• Režisér filmu Jiří Česák vytvořil film pro absolutorium na VOŠ aplikované kybernetiky s.r.o. v Hradci Králové. Zadáním bylo natočit horor ve stylu Found footage. (Allica)
  • Ve scéně, kdy postava Lucie dojde do opuštěného domu, vyjde až na půdu, kde se natáčel dřívější film Jiřího Česáka Čertův mlýn (2014). Z natáčení je tam vidět ještě nůše. (jiri.cesak)
  • Orlické Záhoří simulovaly rozsáhlé lesy v okolí Hradce Králové. (jiri.cesak)