Záhada Hory mŕtvych

• Česko Záhada Hory mrtvých (viac)

Film sa inšpiroval skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v roku 1959 na Hore mŕtvych v severnom Urale, kedy prišlo nevysvetliteľným spôsobom o život deväť ruských študentov... Píše sa 28. január 1959. Desať skúsených lyžiarov sa vybralo z Jekaterinburgu smerom do mesta Vizahi na lyžiarsku expedíciu do pohoria Ural v Rusku. Lyžiari, celkovo osem chlapcov a dve dievčatá, boli študentmi Uralského Polytechnického inštitútu. Jeden chlapec zo skupiny ochorel a musel sa vrátiť, ostatní pokračovali ďalej, no ani jeden z nich sa nikdy nevrátil. Ich telá sa našli iba v spodnej bielizni a vykazovali vysoké známky radiácie. Stan bol roztrhnutý zvnútra a turisti z neho utekali bosí a takmer nahí pri teplote -30 °C.  Aj keď sa nenašli známky súboja, obete mali rozrazené lebky, zlámané rebrá, rozsiahle vnútorné znamenia a jednému z dievčat chýbal jazyk. Ich smrť nebola nikdy objasnená, špekulovalo sa o lavíne, ale aj o paranormálnych javoch či UFO. Oficiálnou príčinou smrti bola spontánna sila, ktorú obete neboli schopné prekonať. Horský priesmyk, kde k  došlo k nešťastiu, pomenovali po vodcovi výpravy Igorovi Djatlovovi ako Djatlovov priesmyk. V roku 2012 sa pätica amerických študentov rozhodne vyraziť po stopách ruskej výpravy a objasniť jednu z najzáhadnejších tragédií minulého storočia. Akonáhle sa dostanú na miesta, kde vtedy zahynuli ich vrstovníci, začnú ich prenasledovať čudné desivé udalosti a im je čoraz jasnejšie, že tajomné sily, ktoré na mieste tragédie driemali päťdesiatštyri rokov, sú pripravené vraždiť znova... (TV JOJ)

Ten Druhy

Film vychádza z otrasnej reálnej udalosti, ktorá sa stala kedysi v Rusku a je ďaleko zaujímavejšia ako samotný film. Keď už nič iné, aspoň upriamuje pozornosť na ňu. Ako zahynuli alebo boli usmrtení členovia výpravy, vedenej Igorom Ďatlovom, dňa 2. februára 1959, zostáva dodnes veľkou záhadou, aj pretože sovietska kriminalistika a možnosti rôznych expertíz boli vtedy na nižšej úrovni. Črtajú sa mnohé hypotézy a vysvetlenia: od lavíny cez skúšky tajných zbraní až po mimozemskú intervenciu. Jednej členke výpravy dokonca chýbal jazyk, mäkké tkanivo okolo úst a nebola zakrvavená, viacerí členovia nemali oči, ich telá našli v spodnej bielizni v neprirodzenej polohe, čo by nasvedčovalo skôr úmrtiu z podchladenia, ktoré je spojené s paradoxným vyzliekaním a zahrabávaním (http://en.wikipedia.org/wiki/Hypothermia), ale to už odbieham... ()

schizmo

Found footage směr se vyčerpal rychleji, než bys řekl "kurva, to snad už nemůžou myslet vážně" :D. Aneb když nevíš kudy kam, pošli partu teenagerů na Ural, přidej trochu tajemna s Yettim, trochu tajemna s ufonama a celý to zakápní ruskou vojenskou konspirací s teleportem. Jako třešničku ještě pár zombíků alá nepovedená počítačová hra. No mám já tohle zapotřebí??? :D ()

EastWicka

Výtečné, skvělé, děsivé. Skoro se mi až chtělo dát pět hvězd. Nic neprozradím. Akorát, že jakkoli miluju Blair Witch, tenhle kousek - pokračující v tradici "live", cukavých záběrů a lekaček - nabízí něco báječného navrch. Alespoň pro mne. Maximálně uspokojivý, maximálně hororový konec. Uaaaaaaaaaa.... ()

ledzepfan

Přestože to má relativně velký potenciál, je to ve výsledku hrozná slabota. FF mi v zásadě nevadí, ale v dnešní době musí být uchopeno velmi šikovně aby se vyhlo všem těm nakažlivým nemocem tohodle formátu. Jak vidím ducha, mutanta nebo jiného zlouna, kterému se nepřirozeně moc a gumově otevírá CGIčková huba, otevírá se mi kudla v kapse. Finiš, který se tvůrci snažili vymyslet co nejoriginálnější a nepředvídatelnější je opravdu originální a nepředvídatelný, ale zároveň taky překombinovaný, naprosto nesmyslný a absolutně to ani nenaznačuje co se tak asi mohlo stát původní Dyatlovově výpravě. Celý ten konstrukt je prostě maximálně nedomyšlený a sází jen na to, že to obyčejnému vidlákovi v amíkově tak zamotá šišku, že si těch propastí v logice vůbec nevšimne.. Všichni ostatní(aspoň průměrně bystří diváci) si tu skládačku hravě poskládají a vyhodnotí to automaticky jako nesmysl. Pár momentů to ale má a tak tu šoupnu dvě rudé a už o tom nechci nikdy slyšet. ()

Kryton odpad!

Renny Harlin klesá na samé dno filmařiny, když si dovolí přijít v roce 2013 s filmem, který vypadá jako z roku 1999. Levná handy cam, nesympatické obsazení a tuny špatně napsaných dialogů. Vrcholem jsou pak špatné efekty, které přebije i stařičká legenda her DOOM. Hodnocení OST: Tím, že se přidá do real-footage hudba, tak se ubere autencitita. Tady i tak moc hudby není. 0/10 ()

hous.enka

Celý příběh kolem Dyatlovy expedice je velmi zajímavý, strašidelný a dává ohromný prostor nejrůznějším spekulacím a dohadům. Bohužel to, jak to uchopili Američani (v koprodukci s Brity a Rusy), je trochu nešťastné a jakmile se dveře otevřou, jde to celé do háje včetně poctivě budované tajemné atmosféry. Neříkám, že se na Záhadu Hory mrtvých koukala špatně, to vůbec ne. Ač jsem film sledovala v pozdních nočních hodinách, byla jsem stále ve střehu a napnutá, jak si s Dyatlovem tvůrci poradí, ale čekala jsem od toho asi něco víc, než to, co fakt za těmi dveřmi našli. ()

TomX2 odpad!

Rád by som išiel s hodnotením vyššie, no nič konkrétne ma o tom presvedčilo. Príbeh o Djatlovej výprave je dosť zaujímavý a znepokojivý, no čo z toho keď sa naň filmári skoro vôbec nesústredili? Vyše hodiny sa tam len mele, mele a mele (len nezmyselné dialógy, ktoré nemajú žiadnu súvislosť s prípadom), a preto som ako každý rozumný človek film vypol. Nikdy viac! A to hádam, že z toho rozpočtu to nemuselo dopadnúť takto. ()

ivishka

Komentář obsahuje SPOILERy. Původně mě docela zaujal způsob, jakým tento film byl točen. Takový dokument v přítomném čase, který kopíruje cestu dávné výpravy hrstky lidí, která zahynula. Mám docela ráda symboliku, která na sebe u tohoto tématu nedá rozhodně čekat. Co jsem ovšem nečekala, byla jakási pokroucená zfilmovaná konspirační teorie, která nehledí na fyziku a ani vědu. Třeba když vezmeme v úvahu, že na Uralu asi není úplně nejtepleji a celou výpravu jsou lidé oblečeni v termo oblečení a nějakých oteplovačkách a táhnou bágly věcí, a najednou sedí v mikinách na dece a debatují o lavině či spí klidně ve stanu nazí (podle toho co vím, tak nějaké ohřívací stany s vlastní atmosférou, které přes ten šusťákový obal stanu nepropustí zimu a mají svá vlastní kamínka jednoduše neexistují)...Nevím ale jde trochu mimo mě, proč by někdo po varovné obří lavině nešel zpět do civilizace(já vím, že se tu bavíme o Rusku :-D) a vyhledal pomoc a ukázal všem záběry z kamery apod.... Je dost možné, že existuje velká spousta tajných míst i v Rusku - podobně jako v USA, kde se dějí experimenty či nějaké podivné věci, ze kterých by se racionálně uvažující člověk zbláznil... Ale natočit takový velký nesmysl je dost hardcore. Tak tedy pokud by to mělo jiný konec - ok - s tímto koncem? No way! ()

movieband

Ďatlovova výprava je zajímavá záležitost, která nepříjemně mrazí v zádech, a která si filmové zpracovní určitě zaslouží. Ale takové, které se bude držet faktů, které existují a když se bude chtít pustit do vlny konspirační teorie, tak alespoň v mezích logiky. A tu bohužel Harlinův masakr u Hory mrtvých těžce postrádá. Nejvíc asi v druhé polovině filmu, potažmo v samotném závěru, kde autor diváka otočí 2x o 360 stupňů a pak ho ještě dorazí tvrdým knockautem. To, že se z toho pak vyklubila agitka amerických tajných služeb a experimentů minulého století už přecházím úplně. Je to škoda. Kde nic není, ani smrt nebere a v tomhle případě to nezachrání ani plný dekolt Gemmy Atkinson. Jediné plus je atmosféra, která je stejně spíš díky exteriérům, než díky samotným tvůrcům a ději. ()

Helo

Na to, že je to horor/thriller, tak je asi tak půlka filmu spíše kecaní, flirtování a hádání se mezi protagonisty. Ačkoli chvílemi i docela fajn kecání, i tak by to toho tajemna chtělo opravdu víc. Celková záhada také nic moc originální, přestože se týká mého oblíbeného pokusu (nechci prozrazovat). Závěrečná pointa z části nedává smysl (jak se k veřejnosti tedy vlastně dostala ta nahrávka, když kamera zůstala uvidíte kde?). ()

dom156

Skoro hodinu tlachání o ničem, přípravy na cestu atd. Potom nějaká omáčka na té prý zlé hře. Až posledních 20 minut je trošku napínavější, ale zas to vypadá jako hodně nepodařená temná počítačová hra z roku 1998. Ani závěrečný skok ve filmu, který mimochodem vše staví na hlavu, mě vůbec nešokoval, spíše jsem jen kroutil utrápeně hlavou. Ani jednou jsem se nelekl, asi mě mají vyděsit trapní mutanti a temné chodby, bojim, bojim. Nechápu, jak to mohli klasifikovat jako horor. Tohle je není šlápnutí vedle, tohle je šlápnutí rovnou do hovna. Zásadně nedoporučuji. ()

dee-key

Hovadina. Tři čtvrtě filmu se nic neděje. Jenom si to hraje na pána prstenů, protože jen žvaněj a někam jdou. Pak zničeho nic dojdou na místo X, zařve jeden, zařve druhej, po chvíli zařve třetí, začnou tam běhat nějaký divný hubený potvory, který jsem viděl už asi v gazilionu filmů a her a poslední dva hledači záhad se omylem teleportují do doby slavného sajůzu. Jak říkám, kravina. ()

Martpod

Zářný příklad toho, jak se z dobrého námětu dá vyždímat kardinální hovadina, na kterou se ke konci člověk už skoro stydí dodívat. Jedna hvězda za koukatelný začátek. ()

Caminzind

He he, jestli chcete prožít naprosto nečekané a nepochopitelné haldy a nechce se vám čekat, až vám nějaký dobrý kamarád hodí do pití tripa, pusťte si tento incident a vyčkejte do finále. Poslední půlhodinka je fakt neuvěřitelná (bez nadsázky) slátanina, pro kterou úplně hodíte za hlavu předchozí děj. Do té doby jde o solidní a docela napínavé found footage v atraktivním prostředí, rozhodně ne horší než většina žánrovek. ()

Martin741

Reziser Renny Harlin je v tomto pripade iba rutiner. Navyse ho nemam az tak rad, lebo si stale mysli, ze netreba pracne, tazko a namahavo budovat des a hrozu a strasidelnu atmosferu pomalymi, po sebe nasledujucimi krokmi. Podla neho staci, ze sa film odohrava v tme a do toho hra nervydrasajuca hudba ....../kde su casy zlateho sira Alfreda Hitchcocka? ..../. Scenar by este nieco do seba mal /udalosti na Hore Mrtvych v roku 1959 v severnom Urale v ZSSR/, ale Harlin je strasny rutiner, ktory sa velmi neserie s pomalym pracnym budovanim atmosfery. Udalosti v byvalom ZSSR kdesi v roku 1959 ma vsak zaujali, Djatlovova vyprava ma proste fascinuje, rovnako ako desivy strasidelny Razumovskeho palac v Moskve a slavne Stalinovo metro 2- tiez v Moskve. . Ustredni herci nevedia hrat, a miestni Rusi dohromady nic nepredviedli. Ze mam ale horory rad, dam 9 % ()

zdenotvor

Pridať trochu akcie,vygradovať dej a nepokaziť záver smiešnymi mutantmi,nebolo by to vôbec zlé ... takto sa dokopy nič nedialo až do samotného záveru, kde som sa len chytal za hlavu ... Jedna hviezdička na vrch kvôli ruskému zasneženému prostrediu,ktoré bolo pastvou pre moje oči. ()

Havaj8

Klasickej béčkovej found-footage horor. Úplnej odpad to rozhodně není, svůj účel to řekl bych splnilo. Zajimavej nápad, ale prostě zase půlka filmu okecávačky a stupidita charakterů. Ale po tý poslední půlhodince, kdy to celkem rozbalili (vojáci, zombíci, teleport) se nad tím člověk i zamyslí, jakou to má souvislost s tím přesouváním v čase. ()

zbyshek

Toto dílo by se dalo brát, jako čistá, nefalšovaná nuda. První hodina, kdy čekáte na něco, co se má stát, ale stále se jen natahuje čas je absolutní nuda. Když se začne něco dít, rádi byste se vrátili ve stopáži na sekci, kde se k tomu schylovalo, a nebo na úplný konec. Zbytečnost. ()

honajz2

Prvních 50 minut se skutečně neděje nic. Poté už se začíná i něco dít. Po otevření dveří se to rozvíjí, rozvíjí, rozvíjí... A ke konci je to zase na nic. Nakonec dvě hvězdy... a to ještě přeháním. ()

rakovnik

Po úvodní, velmi dlouhé a natahované části, se film konečně rozjede do uspokojivého tempa, aby rychle skončil. Závěr byl rozhodně zajímavý, ale nenahradil dlouhou nudu první delší části. Hraní s ruční dokumentární kamerou není nijak originální a fungovalo právě až v závěru filmu. Škoda, nápad nebyl úplně marný, ale scénář potřeboval více tvůrčí práce. ()