Záhada Hory mŕtvych

• Česko Záhada Hory mrtvých (viac)

Film sa inšpiroval skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v roku 1959 na Hore mŕtvych v severnom Urale, kedy prišlo nevysvetliteľným spôsobom o život deväť ruských študentov... Píše sa 28. január 1959. Desať skúsených lyžiarov sa vybralo z Jekaterinburgu smerom do mesta Vizahi na lyžiarsku expedíciu do pohoria Ural v Rusku. Lyžiari, celkovo osem chlapcov a dve dievčatá, boli študentmi Uralského Polytechnického inštitútu. Jeden chlapec zo skupiny ochorel a musel sa vrátiť, ostatní pokračovali ďalej, no ani jeden z nich sa nikdy nevrátil. Ich telá sa našli iba v spodnej bielizni a vykazovali vysoké známky radiácie. Stan bol roztrhnutý zvnútra a turisti z neho utekali bosí a takmer nahí pri teplote -30 °C.  Aj keď sa nenašli známky súboja, obete mali rozrazené lebky, zlámané rebrá, rozsiahle vnútorné znamenia a jednému z dievčat chýbal jazyk. Ich smrť nebola nikdy objasnená, špekulovalo sa o lavíne, ale aj o paranormálnych javoch či UFO. Oficiálnou príčinou smrti bola spontánna sila, ktorú obete neboli schopné prekonať. Horský priesmyk, kde k  došlo k nešťastiu, pomenovali po vodcovi výpravy Igorovi Djatlovovi ako Djatlovov priesmyk. V roku 2012 sa pätica amerických študentov rozhodne vyraziť po stopách ruskej výpravy a objasniť jednu z najzáhadnejších tragédií minulého storočia. Akonáhle sa dostanú na miesta, kde vtedy zahynuli ich vrstovníci, začnú ich prenasledovať čudné desivé udalosti a im je čoraz jasnejšie, že tajomné sily, ktoré na mieste tragédie driemali päťdesiatštyri rokov, sú pripravené vraždiť znova... (TV JOJ)

charlie_ando

Malý, vcelku zajímavý film od finského režiséra Renny Harlina, který si hraje po dlouhou dobu jen s náznaky a vyznačuje se syrovou až mrazivou atmosférou. Kamera Denise Alarkon-Ramirese těží z cesty prošlápnuté Záhadou Blair Witch. Silnou stránkou tohoto počinu je opravdu poutavý nosný námět a vcelku solidní scénář od Vikram Weeta. Naopak co film stahuje dolů jsou velmi laciné speciální efekty, které mi přišli, že je snad dělal někdo doma na koleni, ale o nich to není. Co za tajemství skrývá pohoří Ural? Skupina mladých Američanů se vypraví po stopách tragické ruské expedice, za účelem natočit studentský dokument a poodhrnout roušku tajemství. První půlka nám přináší seznámení s postavami hlavních protagonistů a se samotnými událostmi tragické expedice z roku 1959, která je do dnes zahalena záhadou. Příchod mladých dokumentaristů do města Ivdel ukáže, že vše není jak se zdá. V druhé půli začneme rozplétat klubko tajemství a i tempo vyprávění zintenzivní a mílovými kroky kráčíme k vyřešení záhady hory Kholat Syakhl, která je pro místní původní obyvatele opředena mnoha legendami. Zajímavý malý film, který mě donutil pátrat po informacích a to se počítá. ()

Luciášek odpad!

Panebože, PROČ???!!!!!! Proč se takhle zajímavého a děsivého případu ujme banda kreténů a udělá z toho totální americkou sračku?! O případu Djatlovovy výpravy vím hodně,a když pominu fakt, že většina informací ve filmu byla mylná, tak navíc tato slátanina je velmi neuctivá k obětem z r.1959. Pokud dělám film o skutečné události, která se stala skutečným lidem, tak si alespoň z internetu dobře opíšu jejich jména, proboha! Udělat z jejich tragédie takovouhle sračku, to je opravdu hnus. ()

cachina

Už jsem alergický na found footage horory a na filmy natočené ruční kamerou. Vždy vypadají lacině a téměř vždy se jedná o laciné snímky (za zmínku stojí snad pouze Monstrum a Kronika). Bohužel ani Záhada Hory mrtvých není vyjímkou. Tento nízkorozpočtový film vypráví o skupince horolezců, kteří vyšetřují záhadná úmrtí jiné skupinky horolezců. Snímek v první hodině neuvěřitelně nudí. Nic zajímavého se nekoná. Druhá polovina se zase vyznačuje jedním nesmyslným motivem za druhým. Scenáristé až moc popustili uzdu své fantazie (tajné laboratoře, vstup do jiné dimenze apod.). Na filmu je pouze zajímavé jméno režiséra, který má na svědomí takové hity jako Smrtonosná past 2 či Cliffhanger. ()

bari68

S takýmto materiálom sa musí vedieť narábať s citom, resp. na druhú stranu si tu smie dovoliť niektoré scenáristické experimenty, bo pravda nie je a zatiaľ neexistuje. O Dyatlove expedícii sa už veľa napísalo a iné konspiračné teórie nahrávajú práve len domienkám, no kuprikládu zombie a iné nelogické ťahy, ktoré tu boli do príbehu doplnené, zbytočne túto relatívne slušnú multižánrovku zhodili. ()

666Carnage

Kdyby takhle nebyl natočenej každej druhej film možná by to bylo i fajn ale neni. Ještě k tomu zombie vypadaj děsně a příběh stál taky za starou belu. 30% ()

Han22

Found footage to znamená skoro jistou sázku na to, že mě to bude příšerně štvát. Tady máme skupinu mladých studentíků, kteří se vydávají do Ruska po stopách záhadně zmizelé expedice v roce 1959. Film má čistého času 1:33, přičemž první hodinu se nestane absolutně nic, jen žvanění a řešení kdo s kým bude spát. Pak se počty zredukují, přeživší vlezou do bunkru, a honí se jak kreténi s potvorama, které je nedokáží zabít. V bunkru je tma, kameraman třese kamerou, takže je naprosto hovno vidět. SPOILER! A nakonec postavy projdou "hvězdou bránou" a dostanou se jako příšery do roku 1959, kde je vojáci nabodnou na hák jako ty ostatní. WTF??? Člověk si pak klade otázky, například jak mohl Renny Harlin tak strašně klesnout? Abych to nějak intelektuálně, logicky a racionálně shrnul, bylo to prostě strašná pičovina. ()

iXtr3m3

Kedysi dobrý režisér + neznámi herci + zaujímavý príbeh. Toto na počudovanie bolo viac než dobré, samozrejme na pomery jednak vzniku, jednak cielenia. Dokonca ani ten Found Footage tu nebol úplne od veci, aj keď trošku zmierniť niektoré úseky mohli. Inak celkom fajn. ()

Gogo333

Další rádoby skutečný horor. Zase ta hrozná rozklepaná kamera a opět s nočním viděním. Konec pěkně ujetý a moc se k filmu nehodil, ale budiž. Zvukařka docela kočka, jinak postavy nic moc. 45% ()

ZdenoLo odpad!

Využiť tragickú udalosť na takúto blbosť bolo veľmi zlý nápad. Od vstupu do toho podzemného krytu som mal pocit že som prepol na úplne iný film. Tie záhadné stopy v snehu si mohli fakt odpustiť veď toto sa nepoužíva už ani do paródií. No a ten záver filmu...škoda komentára. ()

MareT.

Takhle vyuzit "pribeh podle skutecne udalosti" jsem jeste nevidel! Po skonceni filmu jsem si uvedomil, ze v prvni pulce se nic nedeje! Vubec nic! Jedine, co me drzelo v pozornosti, byla moje naivita, ze se neco stane. Atmosferu to tedy ma, ale odmenu v podobe neceho zajimaveho, se nedockate. Misto toho na nas na konci zacnou skalat potvory, ktere byly asi okopirovane z pc hry z roku 1997 a konecny "zvrat" je jen projev silene predsavivosti scenaristy! ()

Burdock

Tak tohle fakt ne. Když si zjistíte něco o záhadě Djatlovova průsmyku, budete natěšený, jak morče na salát, ale pak dostanete jen suchej chleba. Celej příběh se zaštiťuje známou záhadou, ale nijak ji nevytěžuje, nic o ní vlastně neřekne a ani se moc nesnaží se záhadou srůst. Zápletka by se mohla odehrávat zrovna tak uprostřed panelákovýho sídliště na okraji Prahy. Krom toho, je to natočený tak blbě a nezáživně, že sem měl chuť to snad 10x vypnout během první půlhodiny, než se dostali do hor; a pak už se na to nedalo koukat vůbec. Finále je děs běs, jeden celej velkej WTF moment, s příšernými triky :( ()

Litvicek

Jaký genitál by v tunelu plným mysteriozních zvuků a jevech mluvil nahlas a riskoval prozrazení své pozice, či celé své přítomnosti? To by dokázal asi opravdu jen filmový herec. Kurva! Jak já milují filmová klišé. Zrnitá, rozmazaná, špatně viditelná kvalita obrazu v momentě, kdy divák očekává co nejlepší záběr a pokud jde o horror a scénu, ve které je kvalita v daný moment nejvíce vyžadována, o to větší průser nastává, když se přejde právě na ono klišé. Proč kurva, proč? Chápu, někdy to navodí lepší prožitek z filmu ale tady? Hell No! Větší průser nastává, když teleportující se lidské opice nemají fyzickou podobu, nelze jim uškodit/zranit je ale i přes tento fakt, mohou ony způsobit protějšku zranění, respektive napadnout kohokoliv, koho chtějí. Že vám to nedává smysl? No, to je jádro průseru, takže jinak řečeno, vítejte v pekle. Aspoˇ, že ta kozatá blondýna má nádherné proporce i dolních oblastech. Pěkně tvarovaný zadeček, na který je pěkný pohled vylepšuje názor na zbytek filmového představení. Každopádně jdeme ke konci. Ten závěr byl koukatelný a mysteriozní dle mého gusta, takže aspon finále stálo za sledování. Když si teda odmyslím negativní části ve filmu, zbývá nám toho dost, co je dostatečně koukatelné a zajímavé k tomu, aby se filmu přiřadilo průměrné hodnocení a tak to taky vidím. 3 hvězdy to zaslouží. ()

lucijelucije

To ne, tohle vážně ne..Kamera a režie na houby, scénář ujetý, no herci.. o těch se asi nebudu ani zmiňovat, a co říct na závěr?,Tak ten to opravdu zabil nejvíc. Jo kdyby objevili kanibaly co zmasakrujou všechny živé jako podobně ve snímku "hory mají oči" přimhouřím oči..Ale objevení rádoby teleportu, to bylo fakt moc. ()

J*A*M*A*L

Tenhle horor jsem vždycky jen někde zahlédl jako reklamu a nikdy mě moc nezajímal ani jsem ho nebral moc vážně i přes to že ho natočil celkem slibný režisér Harlin. Jednou jsem si takhle koupil časopis enigmu a tam byl náhodou článek o této záhadě, která se kdysi dávno před 50ti lety odehrála někde v Rusku. Hrozně mě ten článek dostal a pak jsem si vzpomněl na tento horor a tak jsem si ho po několika měsících shlédnul. No a po celou dobu to vypadalo celkem slibně. Napětí stoupalo, ale nečekal jsem že mě poté Harlin tak zklame těmi hroznými efekty. Solidní a slibné a napínavé mysterio se poté změnilo spíše v pohádku s prvky komedie protože efektům se kterými si Harlin zřejmě vůbec nedal práci se člověk v dnešní době musí jen smát přesně jak řekl J*A*S*M. Myslím si že Harlin měl vsadit spíš na tu ruskou armádu, beztak jsou rusové hovada a jestli něco takového provedli expedici, která toto podnikla, tak bych se ani moc nedivil. Při nejhorším měl místo zombies dát ufo, ale i když tam dal ty zombies tak alespoň trošku větší práci si s tím měl dát... no a pak už to totálně zazdil tím teleportem. Moc se mu ta napodobenina nepovedla. ()

TERRORDROME

Renny Harlin je jeden z najväčších filmárskych tragédov, ktorý po istom období úspechu ťahá nekonečnú šnúru podozrivých projektov ktoré sú stále vylízanejšie. Tentokrát sa chytil skutočných udalostí v pokuse "objasniť" starú ruskú záhadu o desivom konci jednej horskej výpravy. Takže, ako dokážu amíci vyriešiť nevysvetliteľnú smrť niekoľkých rusákov v 50-tych rokoch? Jasné, prdnú tam Filadelfský experiment, Yettyho, zombíkov, armádne pokusy a cestovanie v čase. Štylizácia filmu do found footage materiálu je v tomto prípade úplne zbytočná a slúži maximálne tak na udržanie rozpočtu čo najnižšie pod hladinou mora. Môžeme sa sami seba pýtať, či by sme mali kameru neustále na oku aj počas lavíny, alebo keď utekáme pred príšerami, ale faktom je, že v dnešnej dobe keď už ľudia musia na fejsbúku zverejniť aj rannú stolicu aby zbytok sveta náhodou o nič neprišiel, som tomu ochotný aj uveriť. Dokonca aj na koncerty či do kina sa už chodí nie sledovať predstavenie, ale len držať pred sebou mobil a potom sa doma či na internete kochať svojou "úžasne hodnotnou" nahrávkou. Točí sa skrátka všetko, všade a vždy. Ale späť k veci, expedícia si po dúšku miestnej super ohnivej vody vypočuje "emotívnu" historku nejakej bábušky a potom už mašírujú do hôr. Občas nejaký ten vtip typu drevený robertko a potom začnú nachádzať odrezané jazyky a desivé stopy v snehu ktoré nikam nevedú. Naozaj nikam, pretože žiadneho Yettyho neuvidíme a ďalej sa to nerozvádza. Vo finále sa premiestnime do podzemia kde vybafnú naozaj dosť nevhodne obsadené príšery, ktoré svojou comicsovosťou kričia až kryštáľ vybruje. Absurdné rozťahovanie digitálnych papúľ bolo fajn v prvej múmii, ale odvtedy to už len nasiera. Jednoduchou logickou úvahou potom ostávajúci hrdinovia prídu na to že nájdený časopriestorový portál sa musí ovládať myšlienkami, lebo tlačítka akosi chýbajú. Géniovia nerastú na stromoch, predávajú ich v mekáči zabalených do americkej vlajky. Napriek všetkému čo som tu nakydal som sa osobne aj celkom bavil a prekombinovaný záver ala časový paradox by som v rámci možností aj ticho pochválil. Nájdenie kamery so záznamom udalostí v úvode však práve koniec odsúdi do polohy prakticky nemožné a tým pádom sparadoxuje sám seba. ()

Tristaver

O záhadu v Ďatlovově průsmyku jsem se svého času dost zajímal, takže natočení tohoto snímku mě potěšilo. Bohužel je to naprosto neschopné céčko, které vůbec ničím nevyniká. ()

mosnak odpad!

Hrozná blbost. Podobných filmů existuje spousty (jen s jinou tématikou), celou dobu jsem tomuto snímku dával šanci. Protože jsem věděl,že konci to má být pecka. A co? Nic! Nesmysl střídá nesmysl. Když si uvědomím,že jsem to chtěl jít do kina... Byla by to ztráta peněz a času! - 2% ()

mazadlo

Film, který Vás opraží jako kukuřici aby Vás následně rozšlapal na hnojišti snů a představ. Aneb, když to někdo přežene s fantazií vzniká mišmaš jako od Dařbujána a Pandrholy. Zatímco na začátku se docela bavíte týmem nadšenců do natáčení drsných příběhů a těšíte se na ten okamžik, kdy to na ně bafne tak od chvíle, kdy se to stane se tiše modlíte aby se to vrátilo na začátek a nic z toho nebyla pravda. Neb kdyby to byl survival film tak by asi fungoval jako makovec s třešněma. Jenže bohužel...na konci dostanete eskapádu nejhorších blbostí choré mysli scenáristy potažmo i režiséra a vypnete to dřív než začnou závěrečné titulky. Jo vlastně ne...kérku ještě stihnete! Promarněný materiál z Ruska číslo dvě....ten první byly černobylské deníky. ()

sona123

Moc tyhle rádo by dokumentární filmy nemusím a to, co tu tvůrci předvádí, je navíc hodně přitažené za vlasy. Film mi přišel nudný a kromě pár posledních scén absolutně nenapínavý. ()