Záhada Hory mŕtvych

• Česko Záhada Hory mrtvých (viac)

Film sa inšpiroval skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v roku 1959 na Hore mŕtvych v severnom Urale, kedy prišlo nevysvetliteľným spôsobom o život deväť ruských študentov... Píše sa 28. január 1959. Desať skúsených lyžiarov sa vybralo z Jekaterinburgu smerom do mesta Vizahi na lyžiarsku expedíciu do pohoria Ural v Rusku. Lyžiari, celkovo osem chlapcov a dve dievčatá, boli študentmi Uralského Polytechnického inštitútu. Jeden chlapec zo skupiny ochorel a musel sa vrátiť, ostatní pokračovali ďalej, no ani jeden z nich sa nikdy nevrátil. Ich telá sa našli iba v spodnej bielizni a vykazovali vysoké známky radiácie. Stan bol roztrhnutý zvnútra a turisti z neho utekali bosí a takmer nahí pri teplote -30 °C.  Aj keď sa nenašli známky súboja, obete mali rozrazené lebky, zlámané rebrá, rozsiahle vnútorné znamenia a jednému z dievčat chýbal jazyk. Ich smrť nebola nikdy objasnená, špekulovalo sa o lavíne, ale aj o paranormálnych javoch či UFO. Oficiálnou príčinou smrti bola spontánna sila, ktorú obete neboli schopné prekonať. Horský priesmyk, kde k  došlo k nešťastiu, pomenovali po vodcovi výpravy Igorovi Djatlovovi ako Djatlovov priesmyk. V roku 2012 sa pätica amerických študentov rozhodne vyraziť po stopách ruskej výpravy a objasniť jednu z najzáhadnejších tragédií minulého storočia. Akonáhle sa dostanú na miesta, kde vtedy zahynuli ich vrstovníci, začnú ich prenasledovať čudné desivé udalosti a im je čoraz jasnejšie, že tajomné sily, ktoré na mieste tragédie driemali päťdesiatštyri rokov, sú pripravené vraždiť znova... (TV JOJ)

domirovec

The Dyatlov Pass Incident je další, pro mě za mě úplně zbytečná found-footage záležitost, která kromě toho, že je postavená na skutečných událostech nezazářila absolutně nijak. V první naprosto ubohé polovině filmu se neděje doslova nic děsivého či jakýmkoliv způsobem zavádějícího. Postavy dělají neskutečně nudné a zbytečné věci, mají zbytečné kecy a připomínky a celé je to vyplněné otřesnými dialogy, které nikam neposouvají sebemenší podstatu dané situace. To však nepočítám ani prvních dvacet-něco- minut ve kterých se nedozvíme kromě obecných informací vůbec nic. Nicméně druhá polovina (i přesto, že furt také stojí za nic) alespoň přináší jednu trochu pěknou akčnější scénu, no a potom už to jde všechno totálně do hader. Je to celý zbytečně zdlouhavý, zmutovaný zombíci na konci vypadají jak vytažení z 20 let staré videohry a celková děsivost a napětí by se dala srovnat asi tak se sérií Scary Movie.. 1/5 ()

chemicquei

Podobný paradoxní jevy, jako tomu bylo třeba právě v tomhle filmu, mě celkem zajímaj. Trošku si zaSPOILERuju a podotknu, že i po delšim šrotování nepřicházim na možnosti jakýhokoliv vysvětlení paradoxu teleportace časem do minulosti lidma, který v budoucnosti byli normální a nikoliv zdeformovaný. Jediný, co mě napadá je, že se teleportací nakopírovali a změnili minulost, což následně stylem vyobrazenym ve filmu nabouralo i budoucnost, a mohli tak vidět sami sebe, i když o tom jaksi nevěděli. ..teda aspoň ti nezdeformovaní.. Navíc příčinou úmrtí těch devíti lidí, kde doprovodnýma vedlejšíma činnostma je například právě zlámání žeber bez většího násilnýho zásahu, mohlo bejt ve výsledku třeba mezidimenzionální mrdlání materiálu při zhmotňování teleportavších za doprovodu radiace, což může bejt možností objasnění ozáření jednoho člověka z devíti. To ale nastavuje vyvracející otázku, jak mohlo těch devět umřít pomlácenim mezidimenzionálnim mrdlánim teleportace lidí, který se na místo teleportu dostali o několik desítek let pozdějš za účelem zjistit, jakym způsobem těch devět umřelo, když paradoxně k teleportaci došlo až na základě úmrtí? Tak, a to je přesně ten kus časovýho paradoxu, kterej v hlavě šrotuje bezvýsledně furt dokola a dokola.. Jako celek se ale myšlenka jeví jako fajn využití neobjasnitelných jevů bez možnosti útoků na nereálnost, páč co když to tak opravdu může bejt.. ()

dandislav1991

Pecka, spousta lidí jak koukám to nevzala tak jak to je a jsou zbytečně hňídípíchové! :D akce, špetka konspirace portál a máte parádní počin umocněný zvukem z kina ... mě se to líbilo, komu ne, ať nechá být... ()

KUFI

Jakozto milovnik FF jsem uz videl snad vsechno kde se trese handycam a zodpovedne muzu rict, ze tohle je jedno z tech lepsich. Navic me tyhle udalosti jako je Dyatlov, Kolsky vrt, Tunguska atd. dost berou, takze nemuzu jinak. ()

Johny M.

"Film je inspirovaný skutečnými událostmi..." Minimálně do poloviny asi ano. Ve zde kritizovaném závěru v bunkru se to docela zvrhne, ale proč by mě to jako mělo sr*t?!? Stejně nikdo neví, jak to vlastně bylo!!! Naopak finále mě nahnalo příjemnou husí kůží, což se mi často nestává (za posledních 5 let snad jen u The Devil's Rock). Strašidelný prostředí, tajný pokusy kdesi v Rusku, obludky, přijatelná found footage... 3,5* ()

Nail odpad!

Hrozná hovadina, kde se skoro nic neděje až na pár mutantů úplně na konci, kteří stejně nendó pořádně vidět. Navíc je z toho mála vidět jak jsou počítačově vytvoření. Skvěle to vystihuje komentář LIVINGDEADa.SHIT! ()

dalziel

Tak skvelý námet na film a takto to sprasiť, to je k plaču.Po tom to námete mal skočiť Nolan a Nolan.Tí by z toho dačo vytrieskali... :-) ()

helraiser

Ne zas tak špatné jak by se mohlo zdát. Čekal jsem nudnou podívanou, bez nápadu, ale dostal jsem celkem průměrnou podívanou s docela slušným nápadem. Samozřejmě to mohlo být mnohem lepší, ale buďme rádi za to co jsme dostali, mohlo to být mnohem horší. Závěrečná dvacetiminutovka to hodně zachraňuje, já se u toho celkem bavil a o to přeci jde především. ()

AxelWers

Začiatok filmu trochu poslabší, príchodom do Ruska sa to mierne zlepšilo, najlepšia pasáž filmu prebiehala v horách, ale uvítal by som viac napätia, potom by to bolo celkom dobré. Pasáž v laboratóriách a v tuneloch už ma tak nebrala, aj keď prepojenie s filadelským experimentom možno nebol zlý nápad, ale chcelo by to lepšie spracovať. Úplný záver s Rusmi celkom dobrý. Ale aj tak, keby sa toho chytil schopnejší režisér a scenárista, tak by to bola pecka. Inšpirované skutočnými udalosťami, ktoré sa doteraz nepodarilo uspokojivo vysvetliť. ()

Cryptkeeper

Takhle promrhaný potecionál,jako měla Dyatlova výprava a všechno to tajemno kolem ní,jsem dlouho neviděl. Tohle bylo jedno obrovské zklamání. ()

gazogazo

Je tady zase pohlA'sek na dyatlovo sedlo. No FF to není špatný, čekal jsem větší scenarovou patlaninu. Celkem to drží atmosféru. ++" exteriéry. Možná trochu nadhodnocuju,ale mě to fakt nesralo. ()

Vabr

Dostali jsme úkol z Aj, což se opravdu divím, zjistit o nějaké úspěšné expedici. Hledal jsem na netu a našel jsem Meriwether Lewis. Můj brácha se mnou chodí do třídy a nic nemohl najít. Narazil na výpravu, která v Antarktidě. Ve zkratce ztrozkotali na Antarktidě, jedli tučňáky a tuleně a nakonec se zachránili. Druhé, co našel byla Djatlova výprava. Přišlo mu to zajímavý a říkal mi o tom. Po chvíli jsme to hltali oba dva. Strávili jsme nad tím textem na Wikipedii neuvěřitelnou hodinu a čtvrt! Zjistil, že je i tím inspirovaný film. Myslel jsem si, že by jsem se dozvěděl více. Začíná to jako každý FF film (seznámení s postavami, jež se připravují na výpravu). Zvykl jsem si, že FF filmy nemůžou začínat jinak, a tak jsem to bral. Čekal jsem, že se film zaměří jen na 1 nebo pár teorií, ale on se zaměřil na všechny. Střih ze začátku, kterej vám vyspojleruje film je úplně brutálně na sračku jako střihy českých filmů. U Únikový hry je ten střih taky, ale je aspoň dobře provedenej. Na začátku jejich výpravy budou jen kecat o ufech a Yettym. Nechápu jaký smyl má ten chlap, kterej jim z okna ukazoval nějakej text. Byla to slepá ulička a ještě k tomu, kdo by si zapamatoval ty ruský znáčky, když nikdo z nich rusky neuměl!? To by museli být kroužek Einsteinů! Teorie s lavinou, která je jako z prvních vyvrácena, je zde naopak potvrzena. Ve skutečnosti ten svah byl hodně nízkej, takže je nemohla zavalit lavina. Hlavně, jak kráva mele o tom, že tam přesně stanovali ti předtím. Teorie s infrazvukem tu byla jen jednou řečena a to jen v jedný nebo dvou větách. Teorie s domorodci tu nebyla vůbec řečena! Ta by byla zrovna dost dobře použitá. Když najdou ten bunkr, nedává vůbec smysl, proč to nikomu neřeknou. Tak né asi, když najdeš bunkr s opravdu vysokou radiací, težkýma dveřma a kámoš se tě zeptá, jestli jste nenašli něco zajímavýho, tak řekneš, že ne a že je všechno v pohodě. Na Wikipedii psali i teorii, že mezi němi mohli být hádky atd., ale nic tu použitý nebylo. Škoda, další supr nápad do koše. Dost dobře je zde použitá vláda (tedy než se samozřejmě dostanou do bunkru, protože pak to jde do sraček). Líbí se mi, jak jim kámoš řekne, ať utíkají a jak po nich střílí (nejsem sadista). Absolutně nechápu, že zde nejsou žádný lesy, když ve skutečnosti měli u sebe hned několik lesů. Netuším, proč utíkali do toho bunkru. Asi z paniky nebo co? Samozřejmě, že bunkr působí jako bezpečné místo, když je v něm radiace jak v Černobylu. Líbí se mi v bunkru fotky s teleportací. Když toho zraněnýho nechali v rohu a řekli mu, že za chvilku přijdou, tak bylo snad všem jasný, že buď vykrvácí nebo ho něco zabije. A komu ne, tak je asi idiot! Nepochopil jsem, jak se podívali na tu pásku na stole (ta páska, kde bylo to jak točí tu pásku XD *směju se u toho psaní*). Obludy byly strašně divný. Jako oni se teleportovali a vypadli jak kdyby školák dělal svoje první CGI. Na rok 2013 dost ubohý. Když byli už před tím portálem?, tak opravdu nechápu nad čím vůbec přemýšleli, že se teleportovali před ten úkryt. To už jako vůbec nechápu (chápu, že chtěli na místo, který si pamatují, ale snad si vyberu něco jinýho (třeba hospodu, ve který chlastali, svůj dům nebo nějakou přírodu, aby se nezasekli ve zdi chudinky (mám o ně ,,velkou'' starost)). Po teleportaci *teď kecám s bráchou o naší úče na Aj, jaká je to ku*va. Asi polovina skupiny neměla úkol a ona se mě a bráchy tak podezřívavě zeptala, jestli ho máme taky. Tím mě dostala. Jo, sice jsem si teď v poslední době dělal hodně srandu z Aj (např. tahle věta: We won't go to the park, if my mum doesn't catch all butterflies in the park. Nebo tahle : If I see my favourite singer on TV, I will destroy my TV), ale teď si na mě, bezdůvodně i kámoše a bráchu zasedla. Brácha za to pyká, protože je to můj brácha a kámoš kvůli tomu, že se mnou sedí v lavici. Ale spíš to odpykávaj voni, to víte učitelky a jejich logika.* nechápu nic. Proč? Nemám slov. A ten konec, že jsou obludy. WTF?! Jinak byl film dobrej, ale tohle mě dost nasralo. Já si upřímně myslím, že to udělala vláda. VYHODNOCENÍ: NENÍ TO ŠPATNÉ ZNAMENÍ, ŽE PIJEME, TO CO VONI? NÉ, NENÍ. () (menej) (viac)

aLCaP0Ne

Určite to nie je ani zďaleka, taký prepadák, ako to tu niektorí popisujete. Už samotná udalosť, ktorá sa stala v roku 1959, je zakrytá rúškom tajomna. Prvých 30-40 min sa to naozaj nesie v myšlienkach na skutočnej udalosti, ale následne sa to zlomí, a vidíme to, čo tu viacero ľudí pomenovalo ako: "bujára predstava režiséra". No napriek tomu, je to stále vcelku slušný snímok, ktorý aj napriek veľkému premrhaniu, má čo ponúknuť. Pevne verím, že keby sa tejto zaujímavej udalosti chytil nejaký top režisér. Výsledok by mohol byť niekoľko násobne lepší. No ale keby bolo keby.. 65% ()

marek86

Nejsem fanoušek hororů, ale Záhadu Hory mrtvých jsem chtěl vidět i díky tomu, že jsem o Datlovově expedici už dříve četl na internetu. A musím říci, že jsem byl velmi příjemně překvapen. Líbí se mi zaprvé styl, kterým je to natočeno, kdy stejně jako u Záhada Blar Witch se jedná o kamerový dokument přímo od studentů, kteří se vydali na expedici a druhá věc je samotné zakončení příběhu. Ten je promyšlený a nakonec všechny věci, které působily trochu nelogicky, do sebe krásně zapadnou. Celkově mě film bavil a rozhodně mi nepřijde tak špatný, jako má hodnocení tady na ČSFD. Moje hodnocení 7/10. ()

E lan

Hrozná slátanina jinak zajímavého skutečného příběhu. Navíc herecké výkony nejsou téměř žádné a triky jsou přímo směšné. Není o co stát, ani horor ani thriller. ()

lakart

Velmi podařený FF se skvělou atmosférou. Že je základem skutečný příběh jenom umocňuje napětí a strach, který se v celém filmu dal krájet. Bavilo mě sledovat výpravu až do posledního záběru. Teorie o tom, jak to mohlo být, je trochu přitažená za vlasy. Představoval bych si něco více skutečného, i když vím, že možné je na tomto světě všechno. Divácky byl tento nápad ovšem velmi atraktivní. 75% ()