Záhada Hory mŕtvych

• Česko Záhada Hory mrtvých (viac)

Film sa inšpiroval skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v roku 1959 na Hore mŕtvych v severnom Urale, kedy prišlo nevysvetliteľným spôsobom o život deväť ruských študentov... Píše sa 28. január 1959. Desať skúsených lyžiarov sa vybralo z Jekaterinburgu smerom do mesta Vizahi na lyžiarsku expedíciu do pohoria Ural v Rusku. Lyžiari, celkovo osem chlapcov a dve dievčatá, boli študentmi Uralského Polytechnického inštitútu. Jeden chlapec zo skupiny ochorel a musel sa vrátiť, ostatní pokračovali ďalej, no ani jeden z nich sa nikdy nevrátil. Ich telá sa našli iba v spodnej bielizni a vykazovali vysoké známky radiácie. Stan bol roztrhnutý zvnútra a turisti z neho utekali bosí a takmer nahí pri teplote -30 °C.  Aj keď sa nenašli známky súboja, obete mali rozrazené lebky, zlámané rebrá, rozsiahle vnútorné znamenia a jednému z dievčat chýbal jazyk. Ich smrť nebola nikdy objasnená, špekulovalo sa o lavíne, ale aj o paranormálnych javoch či UFO. Oficiálnou príčinou smrti bola spontánna sila, ktorú obete neboli schopné prekonať. Horský priesmyk, kde k  došlo k nešťastiu, pomenovali po vodcovi výpravy Igorovi Djatlovovi ako Djatlovov priesmyk. V roku 2012 sa pätica amerických študentov rozhodne vyraziť po stopách ruskej výpravy a objasniť jednu z najzáhadnejších tragédií minulého storočia. Akonáhle sa dostanú na miesta, kde vtedy zahynuli ich vrstovníci, začnú ich prenasledovať čudné desivé udalosti a im je čoraz jasnejšie, že tajomné sily, ktoré na mieste tragédie driemali päťdesiatštyri rokov, sú pripravené vraždiť znova... (TV JOJ)

acn

Bez mučení se přiznám, že jsem to absolutně nepochopil. Je tam mladý, pravděpodobně se snažil být i cynický (?), dokumentarista, který od začátku ví, že to bylo UFO. Hlavní představitelka je blondýna. To není urážka, to je charakteristika hlavní představitelky, jelikož osobnost nemá. Potom zde je .. velitel výstupů nebo tak něco, s nějakým pomocníkem. Ve zkratce, jeden z nich je ten co má vždycky zásun, druhý z nich je ten, který o tom poté mluví. A ještě zvukařka, která nesnímá zvuk. Řekl bych, že je zde kvůli prsům, ale neukáže je, takže nevím. No a tahle banda blbečků trénuje pár dní na místním kopci pod lanovkou na výstup (??). Po příjezdu k jakési instituci, kde je .. někdo (???), a ten někdo velice mysteriozně a dramaticky mává tabulkou s ruským nápisem, který je nám později přeložen. A tak hrdinové jdou. A jdou. A jdou. A poté dojdou k hoře. Všichni jsou během pár minut zmatení, dezorientovaní, jen naši dva hrdinové mají jasno. Tady vláda zakopala poklad. A oni samozřejmě ten poklad najdou, ačkoliv je to super přísně tajné místo, které nehlídá armáda (????). A jsou tam nějací mutanti (?????). A cestování v čase (??????). A tajní agenti (?????????????). A paralelní vesmír (???????????????????). ()

Knor

Nebýt toho debilního závěru tak to ušlo. Já bych to uvítal víc realnější. Sorry, ale ti zombíci vypadali jak ze starý videohry a chování postav bylo několikrát absolutně napřesdržku. Normálně jsem tolerantnější, ale tady to nejde. ()

Scraffy

Kravina s veľa debilnými vecami. Ešte začiatok dobrý, ale ako sa tam objavia tí vojaci a zaženú ich do tých zákopov, tak to stráca pointu a všetko sa mení na bezduchú premiestňovačku z miesta na miesto za doprovodu kriku, plaču a debilných rozhodnutí. Z veľmi dobrého návrhu tu urobili len ďalšiu debilnú akože srandu. To je tak, keď sa do všetkého drbú američania. ()

ANTYCHRYST

Kameru found f. Nemám zrovna v lásce.. ale vzhledem k námětu se to dalo přežít...nejzajímavější je každopádně fakt.. že to je dle skutečné události a docela by mě zajímalo co se tam tenkrát stalo.. ve filmu toho moc vidět není..spousty reakcí a chování..které nedává smysl..ale námět sám o sobě mi přijde hodně zajímavej... 50% ()

teltri

Náhodou, dobrý filmík. Dnes ťažko zohnať dobrý horror. Síce je miestami ťažko uveriteľný a pritiahnutý za vlasy, ale za to správne konšpiračný (napr. filadelfský experiment). Koniec bol veľmi pekný, bytostí dosť desivé, pripomínali mi bytosť z filmu REC. Herci sympatickí, atmosféra zasneženého ruska, príjemne mrazivá a tá hudba na konci veľmi pekná. Tento film mi spríjemnil dnešný studený zamračený deň v Prahe. ()

Kazenka

Američtí studenti se vydávají pátrat do Ruska, ani jeden z nich neumí Rusky o dalších logiku postrádajících detailech nemluvě. Velmi slabý odvar Blair Witch. Ale co bychom chtěli od snímku s tímhle názvem... ()

Daxus

Ještě větší blbost, než jsme doufali, ale aspoň jsem se dozvěděl, jak to bylo s Filadelfským experimentem. Takovej var z vody by líp natočil i Zdenda Troška. Ta jedna hvězda je vcelku jen za závěrečnou píseň. Djatlov se musí obracet v hrobě. Američtí turisti na Uralu...:D ()

Olafsson

Hovadina.. Tenhle film můžete klidně vynechat a o nic nepřijdete... Obzvlášť pokud něco víte o skutečných událostech z r. 1959 v Dyatlov Pass.. Krajně nesympatické postavy (obzvlášť u bloncky jsem si soustavně přál aby už konečně zemřela strašnou smrtí) chovající se stupidně.. Jedinej lehce pěknej moment - polonahá kočka ve stanu - skončil tak rychle jak začal.. Tý bylo škoda.. :) ()

Mr_Moon

Predloha nabidlu filmu silene moznosti...vznikl z toho paskvil kde herci hrajou ze se mi chce brecet a scenar je tak strasny jako bych ho psal sam...ten konec mohl byt o dost lepsi :-( ()

marek29

Ach jo :D jestliže film má 100min, tak pouze dobrá hodina a čtvrt stojí za to.. Moment ve kterým se to přehoupne, je vstoupení do krytu, kde na lidi (SPOILER :D ) vyskočí 2 Gloomové z pána prstenů, kteří navíc nemůžou vyděšený pár ani zranit :D to prostě do thrilleru nepatří abyste se v tom nejnapínavějším začali smát. Do té doby jsem byl v napětí a místy se mnou cloumal i strach (tyto filmy si pouštím zásadně po 23. hodině), ale odtud už jsem se jen smál jak jsem mohl naletět. Konec přehnanej a zkazilo to dojem i z tak slibnýho začátku. 1 hvězda za napětí do 70. minuty a 2. hvězda za dobrodružnej námět a ideu. Víc si to nezaslouží :( ()

jirkaslava

Nechápu jak někdo může napsat, že to je podle skutečných událostí, to už i Akta X jsou důvěryhodnější než tohle... Hodinu se tam nic neděje a pak z toho udělají pohádku pro náctileté. Hrozný zklamání celým příběhem filmu, který měl určitě na mnohem víc... ()

Blenny

Pokud horor, rád bych se bál. Pokud dokument, tak bych se rád něco dověděl. Pokud tohle, tak jsem se nudil a nic nedověděl. Blbost :-) ()

Krahulda

Zprvu jsem viděl ve filmu potenciál a líbil se mi do doby, než se tam objevily nestvůry. To celý dojem jenom srazilo, a proto jsem se rozhodl hodnotit právě takto. ()

64B

Docela se mi film líbil, i když zombíci už byli trochu moc i na mě. Roztřesenou kameru, alá "natočíme vše" jsem překousl a když jsem četl různé články, že se tato událost stala, nechtěl sem si nechat ujít film. ()

jafuska

Jestli toto bylo inspirováno podle skutečnosti, tak to je teda bída, jedno velké klišé, nudné, absolutně přitažené za vlasy, a konec tedy trapný, očekávala jsem od toho něco více, ale dostalo se mi jen nudný, těžko uvěřitelný film, ()

macetoma

Tak co říct a neurazit. Nejlépe asi nic. Dávám 1 hvězdu. Když se psal rok 1999 a jmenovalo se to Záhada Blair Witch tak to bylo krásné, nové, inovativní. Když se píše 2013, jmenuje se to Záhada Hory mrtvých tak už je to staré, okoukané, hloupé. Těžko říct, jestli to mysleli vážně. Ze začátku se opravdu nic neděje - parta amerických volů plká kraviny a filmuje i cestu na WC. Ke konci je to úlet jak sviňa plný trapných triků. Jasně, nikdo neví co se tehdy stalo, tak jim to naservírujeme radši všechno, aby někdo neřekl - tak tam pak máte armádu, lavinu, mutanty, cestování časem, paranormální jevy - stačí si vybrat. Ale autoři to holt neuměli, tak to nechali na Vás. A tak jen sledujete roztřesenou kameru ve tmě - a hlášky stylu: Co to tam je? Ach to je hrůza. Co to tam je? Ježíší, džone. A tak dále - radši už končím. ()

AlexUnited

Lákavý námet, žiaľ odfláknutý, navyše násilne a účelovo poprekrúcaný do absurdných rozmerov. Found Footage horory mám ale rád, takže som sa nenudil a po rôznych stupídnostiach čo som v poslednej dobe videl, toto bolo vcelku pozerateľné, preto dávam možno vyššie hodnotenie, než by si film reálne zaslúžil. Očakávania však nesplnil a nároční diváci by sa mu mali oblúkom vyhnúť. Želal by som si, aby na túto tému niekto v budúcnosti natočil nejaký ďalší, ale už kvalitnejší, lepšie spracovaný horor. ()

Pitryx

Nu, pro mne, jako pro záhadologa, povinný film. Alespoň mne přinutil znovu si nastudovat všechna fakta o této podivné události. Nebudu zde rozebírat, jak moc je film dodržuje, to je téma na záhadologickou debatu. Takže k filmu jako takovému. Herci se dost snažili vybudovat něco jako atmosféru strachu a tajemna. No, u mne to nějak asi nezabralo. Ale zase musím uznat, že v druhé polovině to mělo docela šťávu, a nebýt klasických vykecávaček, bylo by to skoro akční, cheche. Myslím, že kdyby do toho autoři Daytlovovu výpravu zbytečně nezamotali, bylo by to mnohem lepší. Klidně by se to mohlo odehrávat kdekoli. Musím přiznat, že jsem viděl i horší filmy. A s tou „autentickou“ kamerou to autor dokopal úplně. Možná že kdyby se scénáře nechytil pan Harlin, byl by z toho jen paskvil. Tak díky němu můžeme sledovat vcelku kvalitní podívanou, ale ne nějak převratnou. 201409019320/1014 ()