Záhada Hory mŕtvych

• Česko Záhada Hory mrtvých (viac)

Film sa inšpiroval skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v roku 1959 na Hore mŕtvych v severnom Urale, kedy prišlo nevysvetliteľným spôsobom o život deväť ruských študentov... Píše sa 28. január 1959. Desať skúsených lyžiarov sa vybralo z Jekaterinburgu smerom do mesta Vizahi na lyžiarsku expedíciu do pohoria Ural v Rusku. Lyžiari, celkovo osem chlapcov a dve dievčatá, boli študentmi Uralského Polytechnického inštitútu. Jeden chlapec zo skupiny ochorel a musel sa vrátiť, ostatní pokračovali ďalej, no ani jeden z nich sa nikdy nevrátil. Ich telá sa našli iba v spodnej bielizni a vykazovali vysoké známky radiácie. Stan bol roztrhnutý zvnútra a turisti z neho utekali bosí a takmer nahí pri teplote -30 °C.  Aj keď sa nenašli známky súboja, obete mali rozrazené lebky, zlámané rebrá, rozsiahle vnútorné znamenia a jednému z dievčat chýbal jazyk. Ich smrť nebola nikdy objasnená, špekulovalo sa o lavíne, ale aj o paranormálnych javoch či UFO. Oficiálnou príčinou smrti bola spontánna sila, ktorú obete neboli schopné prekonať. Horský priesmyk, kde k  došlo k nešťastiu, pomenovali po vodcovi výpravy Igorovi Djatlovovi ako Djatlovov priesmyk. V roku 2012 sa pätica amerických študentov rozhodne vyraziť po stopách ruskej výpravy a objasniť jednu z najzáhadnejších tragédií minulého storočia. Akonáhle sa dostanú na miesta, kde vtedy zahynuli ich vrstovníci, začnú ich prenasledovať čudné desivé udalosti a im je čoraz jasnejšie, že tajomné sily, ktoré na mieste tragédie driemali päťdesiatštyri rokov, sú pripravené vraždiť znova... (TV JOJ)

halberdier

O osudu Dyatlovy expedice jsem se dozvěděl až z recenze od Franty Fuky na tento film. Přesto mě tato záhada celkem fascinuje podobně jako třeba zmizení děvčat na Hanging Rocku. Protože se zatím obě záhady nepodařilo nikdy zcela objasnit, nabízí tyto události celkem zajímavou látku pro film. Dají se natočit např. poeticky až mysticky jako Piknik na Hanging Rock nebo třeba jako found footage v případě tohoto filmu. Jelikož se záhada nikdy nevyřešila a existuje jen několik teorii co se tenkrát stalo, mohl se film v podstatě vydat jakýmkoliv směrem. Jelikož většina teorií sází na logické a obyčejné vysvětlení (které by pro film nebyly příliš zajímavé), vydal se film spíš s vysvětlením přitaženým hodně za vlasy (ačkoliv vysvětlení se příliš neliší od některých z fantastičtějších teorii). Kdyby byl film dobře natočený a měl lepší scénář, možná by byl i přes příběh přitažený za vlasy celkem zábavný. Nicméně film zůstal jen na půl cesty, první polovina je celkem nezáživná a když pak hrdinové začnou věcím přicházet na kloub, tak to není příliš napínavé a zajímavé. Renny Harlin natočil dvě pecky (Smrtonosná past 2, Cliffhanger) a občas se mu podaří nějaký lehce nadprůměrný kousek (Dlouhý polibek na dobrou noc, Útok z hlubin), nicméně tento film patří spíš k podprůměru. Vysoké hodncoení dávám jen díky mé fascinaci tajemnem a záhadami. (5/10) ()

angeline odpad!

Devět lidí umrzlo vystrašených ve tmě, postupně se viděli umírat a věděli, že jim nikdo nepřijde na pomoc. Skutečné události jsou děsivé samy o sobě, ale za odměnu se obětem dostane amerického nesmyslu. Žádná úcta, nevyužitá příležitost, zneužití jména tragédie. ()

Ace.A.T.L.

Tolik potenciálu v reálné a nevysvětlené záhadě a oni to takhle umoří... Začíná to zajímavě a člověk se těší, že to bude nářez, ale konečná část je kravina a zbytečnost. Nevím co si o tom mám myslet. Doufám, že někdo natočí o týhle záhadě něco smysluplnějšího. Za mě 1* a NEDOPORUČUJU ()

MiniRecenze

Inspirace skutečnými událostmi je skoro vždy důvod, proč si člověk pustí právě takový film.Snímek má nápad a děj.Ze začátku si rozhodně připravte trpělivost...vlastně do poloviny filmu,skoro se tam nic nestane a budete sledovat akorát tak stopy ve sněhu,které tam udělají hlavní aktéři.Když už se tedy začne něco dít,tak je divákům předhozená myšlenka s kterou se ne-každý vypořádá a příjme.Režie si opět nelámala hlavu a zvolila ten nejednodušší způsob natáčení a "dala" kamery hercům do ruky,takže se můžete těšit na roztřesené záběry.Herecky jde o průměr ,nejde o nic výjimečného a celé to vlastně připomíná snímek Záhada Blair Witch(1999),který se mi líbil rozhodně víc.Jedná se o průměrnou podívanou a za závěr dávám bod navíc. MYŠLENKA!!! ()

st4nford

Na tento film sem s podíval jen skrz to, že sem viděl dokument skutečné události z roku 1959 a dost mě to vyděsilo, ale zároveň i zaujalo. Proto sem zkoumal veškerý materiál, různé teorie a příčiny smrti všech devíti turistů a nějakou náhodou jsem se dostal i k tomuto filmu. No a také, protože jsem fanoušek Akt X a veškerých událostí souvisejících s paranormálními jevy. Ikdyž jsem věděl, že to found footage film, kterých se urodilo po Záhadě Blair Witch mraky, chtěl jsem vědět, jakou fikci si vymysleli filmaři. Abych to tak shrnul, byl jsem dost zklamán. Chování všech 5 postav i ruských obyvatel bylo takové hodně "jeté". Působilo to na mě jako největší trapárna, ale když se hlavní postavy dostali do hor, film mě začal hrozně bavit, atmosféra byla temná a děsivá a herecké výkony se zlepšili. Konec byl otřesný. Hrůza a děj. Scénárista zkazil, co se dalo. Prostě a jasně z mého pohledu: expozice - podprůměrná, kolize a krize - velmi dobrá, peripetie a katastrofa - špatně zpracované, prostě odpad! Přišlo mi to jako zneuctění celé skutečné události, která se stala, na kterou film navazoval. ()

LeePriest

Hodinu a čtvrt to mělo celkem šťávu. Napětí se pomalu ale jistě zvyšovalo, záhady v opuštěném prostředí se stupňovaly a film mě zaujímal čím dál více. Oproti některým kritickým komentářům musím za sebe konstatovat, že jsem zažil už rozhodně nepodařenější průběh filmu, ani postavy mi vůbec nebyly nesympatické jako některým. Ovšem v poslední čtvrthodince. kdy se na scéně objeví zmutované příšerky to přerostlo v tak trochu hovadinu. Je to škoda, kdyby se podařil opak, tedy tvůrci by nám připravili nějaké propracované, více uvěřitelné vrcholné finále, mohl by to být kvalitní mysteriózní thriller. ()

Shimmy

Dobře, musím uznat, že do doby, než se dobrovolně zamkli v bunkru, který jde otevřít jen zvenku (kdo ví proč jim to přišlo jako ten nejskvělejší nápad), to bylo zajímavé a byla jsem zvědavá jak to dopadne. Ale po onom ukrytí do bunkru sem se nestačila divit, co za kravinu se z tak dobře vypadajícího filmu vyklubalo. Opět jen přehnaná blbost s nechutnými zombíky. ()

Venceslao90

Dokoukáno s ironickým úšklebkem a častým nevěřícným kroucením hlavou. Alespoň ze začátku jsem si celkem užíval ty záběry na hory, to bylo i docela hezký. A asi to tak mělo zůstat do konce, protože hororová linka ve druhé polovině filmu je řádná zhovadilost! ()

brasek

Pokus nastoliť atmosféru doku žánrom zlyháva, napätie nulové a celé je to kŕčovité. Snímok mal skončiť v miestnej hospode, kde sa mali všetci opiť a záhada by bola vyriešená. ()

Matonny1012

Tak ani neviem ako tento film hodnotiť. Kým na scénu neprišli tie počítačové mutanti tak to bol celkom pekný dobrodružný film v krásnej prírode. Tu ďalšiu časť sa ťažko komentuje mutanti, teleport. ()

FOndra odpad!

Zase jednou zcela nevyužitý potenciál námětu! V závěru se dočkáme asi nejdebilnějšího rozuzlení všech dob :D To se fakt nedalo 0/10 ... ()

Nominant

Nemám rád filmy, v ktorých sa skoro hodinu nič nedeje a v závere, akoby to chceli dobehnúť, tak tam šupnú všetko možné. Aj tento film je tomu tak. Divák skoro 3/4 filmu pozerá na skupinku turistov, ktorý idú do hôr stanovať. Nie, nie, nie a ešte raz nie. Tento film nemá jednoducho čo ponúknuť, aj keď potenciál by mohol byť, ale tu jednoducho chýba "iskra". Dávam 2*. ()

Kosi.. odpad!

Proč to eště ke všemu museli točit jakože "footage" - jasně, střílej po mě, já utíkám před svištícíma kulkama a s kamerou v ruce? Hrozná blbost, vyhněte se obloukem. ()

johnnie78

Největší problém celého filmu, tedy kromě ultrabéčkového, pitomého konce, je zase jeho absolutní nestrašidelnost. Tvůrci se asi snažili, jako každé FF to má něco z Blair Witch, je to trochu podobné Entity, ba i mladšímu Ghoulovi... ale všechny filmy, co jsem vyjmenoval, uměly v rámci možností vyděsit. Tenhle ani omylem. A je to škoda už vzhledem k tomu, že popisuje okolnosti skutečné události, která má rozhodně potenciál asi nejděsivější historky ever. Jinak se na to dá dívat, to jo, ale není to strašidelné ani trochu. ()

tatka

Pochopím, že nejaký treťotriedny americký herec nevie povedať Ďatlov. Ale že to nevie ani nejaký český treťotriedny dabrér? Djatlov. Fuj. ()