Det okända.

• angličtina The Unknown.
všetky plagáty

Skupina odborníkov prichádza do lesa vyšetriť následky lesného požiaru. Počas vyšetrovania nachádzajú v lese nezvyčajné stvorenie, ktoré však ujde ešte skôr, než ho stihnú dôkladne preskúmať. Je však táto bytosť skutočne preč? Rutinné vyšetrovanie sa postupom času mení na niečo, na čo päť ľudí nebolo nikdy nijako vyškolených. A pritom skutočná hrozba je tak blízko a len čaká, kým bude môcť udrieť... (MaxForValue)

ricci.s

Pôvodne som dal 4 hviezdičky, ale rozhodol som sa dať plný počet. Má to naozaj perfektnú dusnú atmosféru a pravdupovediac sa mi to páčilo o niečo viac ako Blair Witch. Kamerou a prostredím sú to naprosto identické horory, ale tento má podľa mňa o niečo zaujímavejší príbeh. Je pravda, že prvá polovica filmu bola lepšia ako druhá, a súhlasím aj s tým, že to miestami kúsok zadrhávalo, keď tam riešili vzťahy medzi sebou. Postavy sa správali vcelku logicky, aj keď nikdy nepochopím správanie toho Jacoba. Lepšiu chvíľu, kedy povedať ženskej, že sa s ňou rozchádza, si ani nemohol vybrať (moje nervy). Ináč ako celok výborné, a keď beriem do úvahy ešte aj nulový rozpočet, tak klobúk dole. Ako je možné, že o tomto horore doteraz takmer nikto nepočul? ()

PetrPan

Nenápadná skandinávská hororová věcička s vynikající atmosférou a do zhruba poloviny a něco:) i dobrým scénářem, pak jako by někdo nevěděl jak dál a co s postavama a celé to sklouzne do jemné ( opravdu jen jemné, nic hrozného zase:) trapnosti. Řešení vztahů ve vypjatých chvílích má až komediální nádech, jinak je tam pár scén které jako by z oka vypadly profláknutému Blair Witch či o něco dražšímu Villmark, ale tak nějak jsem to čeka la nevadilo mi to. Během vydařené první půle jsem si říkal, že tomu snad napálím i plný počet, ale za tu druhou to vážně nejde. ()

oje

Z tohoto filmu s nálepkou „reálněji už to natočit nešlo“ mám trochu rozporuplné pocity. Celkem nudný začátek a alsheimerova kamera nepůsobí efektivně, jako spíš amatérsky. Nepřítelem se pak stává podivná nákaza, která rozhodně není takový strašák, jako kdyby okolo běham kdosi s pilou dvoumužnou. Ke konci už je to dějově lepší thriller s množstvím otazníků, morálními dilematy a kolotočem vzájemné nedůvěry, přesto tomu všemu hodně ubírá taková až moc jednoduchá a podomácká režie, která nenechala do atmosféry pořádně promluvit ani ty pěkné okolní lesy. Lepším lesním dobrodružstvím je klenot Záhada Blair Witch. Alternativa: Blair Witch Project, Villmark. ()

Mefistofelle

Vždycky jsem chtěla navštívit Skandinávii, ale po shlédnutí série Fritt Viltt a Det Okändy v jednom týdnu se začínám trochu bát :). Teď spíš ale přemýšlím o tom, co k tomu napsat, aniž bych prozradila něco podstatného. No, zkusím to takhle: je to trochu jako Blair Witch, nese se to hodně ve znamení paranoiy mezi postavami a mají tam vyhořelý les :). Ovšem moc jsem nepochopila ten handycam styl natáčení. Obyčejně totiž bývá zvykem, že kameramanem je jedna z účinkujících postav. Zde je kameraman prostě jen kameraman (rozuměj člen natáčecího štábu), což lze bezpečně poznat už ze začátku. Potom se ale trochu ztrácí smysl takové formy a z toho důvodu mi to později bylo spíš na obtíž. Celkově to hodnotím jako něco, co asi většinového diváka nezaujme, ale fanoušky tohoto typu hororů to nejspíš nadchne. Já osobně to vidím kdesi mezi tím. ()

pornogrind

Švédská hororová záležitost natočená za pár švestek. Tady hodně záleží na divákovi jak k filmu bude přistupovat a co od filmu bude očekávat. Což se taky ukázalo i na hodnocení mých zdejších hororových kolegů kdy je možný vidět jak odpadový tak 5hvězdičkový hodnocení. Tohle prostě sedne nebo ne. Já se řadím k těm šťastnějším kterým film sednul. Za mě silný 4hvězdy. PS. Co jsem si tak pročítal zdejší komentáře tak nejvýstižněji to vystihl kolega panjosef. Zároveň mi připomněl i film Villmark(2003) kterej tady nemám ani ohodnocenej takže jsem si mohl dát repete. ()

• Postavy v tomto filme majú rovnaké mená ako herci, ktorí ich stvárňujú. (Jello Biafra)
  • Film sa nakrúcal v Národnom parku Tyresta vo Švédsku. (MaxForValue)