Záhada Hory mŕtvych

• Česko Záhada Hory mrtvých (viac)

Film sa inšpiroval skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v roku 1959 na Hore mŕtvych v severnom Urale, kedy prišlo nevysvetliteľným spôsobom o život deväť ruských študentov... Píše sa 28. január 1959. Desať skúsených lyžiarov sa vybralo z Jekaterinburgu smerom do mesta Vizahi na lyžiarsku expedíciu do pohoria Ural v Rusku. Lyžiari, celkovo osem chlapcov a dve dievčatá, boli študentmi Uralského Polytechnického inštitútu. Jeden chlapec zo skupiny ochorel a musel sa vrátiť, ostatní pokračovali ďalej, no ani jeden z nich sa nikdy nevrátil. Ich telá sa našli iba v spodnej bielizni a vykazovali vysoké známky radiácie. Stan bol roztrhnutý zvnútra a turisti z neho utekali bosí a takmer nahí pri teplote -30 °C.  Aj keď sa nenašli známky súboja, obete mali rozrazené lebky, zlámané rebrá, rozsiahle vnútorné znamenia a jednému z dievčat chýbal jazyk. Ich smrť nebola nikdy objasnená, špekulovalo sa o lavíne, ale aj o paranormálnych javoch či UFO. Oficiálnou príčinou smrti bola spontánna sila, ktorú obete neboli schopné prekonať. Horský priesmyk, kde k  došlo k nešťastiu, pomenovali po vodcovi výpravy Igorovi Djatlovovi ako Djatlovov priesmyk. V roku 2012 sa pätica amerických študentov rozhodne vyraziť po stopách ruskej výpravy a objasniť jednu z najzáhadnejších tragédií minulého storočia. Akonáhle sa dostanú na miesta, kde vtedy zahynuli ich vrstovníci, začnú ich prenasledovať čudné desivé udalosti a im je čoraz jasnejšie, že tajomné sily, ktoré na mieste tragédie driemali päťdesiatštyri rokov, sú pripravené vraždiť znova... (TV JOJ)

MovieFanatic

Tak tu nám scenárista názorne ukázal, že posrať sa dá naozaj všetko aj taký legendárny príbeh a záhadu Dyatlov Pass Incident. Tu bolo všetko podané na zlatom podnose, stačilo napísať jednoduchý scenár a mohol z toho byť slušne nadpriemerný thriller. Ale nie scenárista si povedal, že poserie aj nemožné a vytvoril túto nenormálnu hovadinu, tu by nepomohli ani neuveriteľné herecké výkony (tie tam rozhodne ani neboli) a ani majstrovské režírovanie (takéto niečo sa snáď ani režírovať nedalo :))) Dúfam, že sa ešte niekto pokúsi o reparát a ukáže všetkým ako to malo vyzerať. Jedna hviezda za naozaj biely sneh. ()

los_kretenos odpad!

Tak to som sa zase tešil na pjekny horor. O Dyatlovej výprave som totiž nikdy nepočul a teda ma dosť upútalo, že v horách si zomrie len tak 9 ľudí a nikto si nevie poriadne vysvetliť ako. Škoda, že ten film je tak amatérsky natočený a k pravde sa ani nepriblíži. Už skôr by som zniesol mimozemšťanov, zombies alebo Uralskeho Yetiho Almasa ako túto brečku. Ináč celkom súhlasim s Verbalom, že ručné kamery do poctivej filmariny nepatria. Už ma celkom serú tie blbosti typu Kronika natočené bez stabilizácie obrazu. Sral ma už prvý Blair Witch, ale ten sa aspoň chvíľu tváril ako autentický. Toto je odzačiatku do konca fikcia a nechápem prečo Dyatlov inštitút pripojil ruku k dielu. Sám Dyatlov sa musí obracať v hrobe. Film mi v stopáži 100 minút nepodal žiadnu odpoveď, čiže po 100 minutách som bol na začiatku. Nedalo mi to a tak som hľadal a pátral na nete a zbežne som si urobil záver, že tí ostrieľaní skauti neboli až tak ostrieľaní boli proste v odvetví, ktoré bolo ešte iba v plienkach. Toho dôkazom sú aj ďalšie takéto incidenty, ktoré sa stali neskôr. Podľa štatistík len rok po tejto tragédii zahynulo v rusku vyše 200 dobroduhov. A keď si to spojím s dnešnými Tatrami a tým koľko bratov Čechov, Poliakov tam každý víkend zablúdi alebo sa zraní - a to sme v dobe keď má každý pri sebe telefón a v ňom aj GPS... Tak je obraz jasný... ()

Deacon59

Velmi průměrný až podprůměrný film. Spousta nesympatických herců. Od Harlina jsem čekal mnohem víc. O trikové stránce nemá cenu ani psát. ()

Martinaa.Tru

Mě uchvátil převážně příběh - obsah. Jsem typ člověka co by mohl spekulovat o různých "zakázaných experimentech" , jako fanoušek (převážně) hororů, fantasy i thrilleru musím dát kladné hvězdy za příběh, odebrat hvězdu musím za nesmyslný konec ( já jsem prostě názoru, že zmutovaný lidi je nuda, a takový scénář vyxmyslí pouze člověk bez bujné fantazie :) ) , dále odebírám hvězdu za snahu (jako např. blair witch) na comeback nízkorozpočtových filmů ve stylu "jsme studenti a točíme dokument " Když to shrneme za podívání to určitě stojí, ale moc od toho nečekejte ()

Aresko123

Skoro sa to tvarilo ako dobry horor ale len do cca 60 minuty. Potom to nabralo spad smerom dole........ Neprehladne, nezmyselne, nedobre........ Este stale nechapem preco rusi mali postavene tajne laboratorium tak ze hlavne dvere sa zatvarali z vonku???? Vie mi to niekto vysvetlit? A este nechapem niektore recenzie tu, ktore pisu o Zombikoch, ja som tam ziadnych nevidel.......... ()

Pufintak

První polovina filmu se blíží 3* jakožto klasický nízkorozpočtový thrillerový horror na plátna menších kin, těžící ze skutečných událostí, pseudo-dokumentárního zpracování à la Paranormal Activity a americko-ruské paranoii. Málo peněz může divák snadno odpustit díky finančně nenáročné lokalitě uprostřed nekončícího sněhu, která je naprosto dostačující. Herecké výkony již méně. Během natáčení druhé poloviny si však producenti zřejmě řekli, že by stálo za to udělat z filmu skutečný hollywoodský trhák... a jejich představa o takovém filmu evidentně spočívá v kombinaci cestování časem, Hvězdné brány, mutace, pokusů na lidech, Studené války a dalších „zaručených" témat. Absurdní zakončení a otřesné efekty ke konci vás donutí stydět se za samotnou myšlenku na ony 3* na začátku filmu. ()

Method76

Jak mohl tento režisér vymyslet něco, takovýho jako toto ! Stačilo by úplně, aby to skončilo tou lavinou ,protože co následuje po tom tak nás jen krmijou ! ()

defender110

Tak jsem konečně včera shlédl tento pokus o horor. Jelikož se o problematiku Dyatlova zajímám víc než jen povrchně, tak jsem si řek , že to musím vidět i přes nepříznivé komentáře. A dopadlo to tak jak muselo. jedna hvězda je jen za zvolené téma. Takto zprznit úžasný potenciál , to jsem zažil naposled u filmu Tunel smrti. Pro nezasvěcené diváky ani pořádně nevyloží co se vlastně stalo, z mi nepochopitelných důvodů nezmíní ani čtvrtinu záhadných prvků celého incidentu z 59. a sem tam, jen jakoby náhodou, něco prozradí, a to ještě zkresleně a nepřesně. Jako např. "velmi vysoká" radiace na některých členech výpravy. Ta radiace byla jen velmi mírně zvýšená a to ještě proto, že oba u kterých byla naměřena, pracovali v radiologických laboratořích a oděvy byly kontaminovány. To jen tak na okraj. Bohužel se nedá mluvit ani o béčkovém hororu, ale tak o éčkovém. Postavy jsou nezajímavé bez charakteru a ničím vás nezaujmou takže ani žádné "nefandíte". Spíš doufáte kdy už exnou. Naprosto mě bere jak každý rus umí anglicky a hned se všichni spolu domluví, a všichni náááhodou měli co dočinění s Dyatlovovou skupinou. Také jsou kamarádští až běda. No maras. Jednoduchost ..stupidnost. Celý film, téma, potenciál, a děj je odfláklé, snažící se stavět jen na tom , že opravu došlo k záhadnému vyvraždění skupiny turistů. Poznával jsem v tom Záhadu BW, prvky z REC a vůbec, chybělo tomu cokoliv vlastního. O atmosféře nemluvě. Kdyby aspoň ta byla. Snaha dodat tomu na zajímavosti a originalitě tím závěrem se nevydařila. No prostě celkově shrnuto. Nuda! Jsem přesvědčen , že obyčejný dokument o Dyatlovově případu by byl strašidelnější a charakternější, než tento rádoby horor. Existuje pár ,česky psaných, internet. stránek , kdy při čtení této záležitosti budete mít daleko větší zážitek , než z celého filmu. A to se odpověď ,co se stalo ,nedozvíte. ()

lupik84

Parazitování na dvou smíchaných událostech. Mohli si vlastně vymyslet cokoliv, co by se tam mohlo nacházet, jak jednoduché. Z celého filmu stačí pustit posledních patnáct minut jako předfilm s monstry a pak si pustit něco kvalitnějšího. ()

Hextall

Na tento film som sa tešil ako malý. Že sa konečne niekto rozhodol sfilmovať tento príbeh ma priam hrialo pri srdci. Príjemný hrejivý pocit však každou minútou opadal, až sa napokon zastavil pri jednom obrovskom otázniku. Ako môže niekto zdehonestovať tak kvalitný potenciál ?? Stále platí, aj menej je niekedy viac. Scénar typu "z každého rožku trošku" tento film potopil. Kopec náznakov, kopec myšlienok....ale každá naznačená len veľmi okrajovo, až sa v tom divák stráca. Miešať spolu výpravu na Horu Mŕtvych, Filadelfský experiment, brány fungujúce na princípe myšlienok, armádu a kde-čo všetko dokopy, je príliš ťažko stráviteľný elixír. Pri tomto diele dokonale platí, že najväčším nepriateľom niektorých ľudí, je ich fantázia. Veľká škoda. ()

bara1313

dobrá myšlenka, ale HODNĚ špatně převedená na plátno ... film spoléhá na hloupost diváka, když si myslí, že divák nic neví o Filadelfském experimentu a o této záhadě hory a vypráví si příběh podle svého ... o příšerkách, které vypadají jako kdyby je animovalo 10-tileté dítě ani nemluvím ... hrůza ... špatný dojem z filmu ()

goodridge

Podľa tu videného hodnotenia som asi videl iný film. Ale mne sa naozaj páčil hlavne kým sa nevedelo, že čo sú zač tie stvorenia ktoré ich tam všetkých pozabíjali. Bolo to tajomné a napäté. Síce človek by od Harlina čakal niečo oveľa lepšie, ale aj tak si tento film zaslúži pozornosť. Záverečná pointa tých dvoch mŕtvych navyše bola pre mňa zarážajúcou. ()

CZmaggieCZ

Když teď píšu po delší době komentář, přemýšlím o změnu na 1*. Celkem slabota, nebýt toho, že jsem byla v letním kině, bych se vůbec nebála - což je u hororu účelem, proto tak nízké ohodnocení.. ()

Rayers

Z počátku jsem pochyboval, na co to koukám. Parodie, či skutečně ten film, o kterém jsem četl? Unylý úvod se do filmu vůbec nehodí. Dal pak film pokračuje zcela typickým pohledem průměrných Američanů na Rusko, potažmo Sovětský svaz. To už jsem se naučil respektovat - ne všichni jsme inteligentní. Následuje podivná část filmu, ve které se asi mají dít strašidelné věci, ale já to kvůli dementnímu střihu nepochopil. Hlavně že jsem rozuměl tomu, že se chtěj natáčet při šoustání ve stanu. No a dál... Jestli někdo z Vás, co to viděli, hrál hru F.E.A.R. 3, tak to pozná. ÚPLNĚ JASNÁ VYKRÁDAČKA. Ty objevující se a mizící kreatury, které když stihnete něčím trefit, tak zmizí, to je totiž přesná kopie té hry. Pochybuju, že bych to pochopil, kdybych nevěděl, o co jde. Následuje opět nudná část před teleportem a vysvětlení. Námět má film sakra dobrý, ale totálně to zkurvil. U toho stihl ztrapnit amíky a vykrást hororovou hru. Jestli tohle čte nějaký producent, dejte mi prachy a natočím hitovku roku. ()

focusreviews

Vypadalo to jako dobrý film. Samozřejmě je to věc názoru, kdo má a kdo nemá rád filmy natočené ve stylu amatérských záběrů kamer. Kdo nemá, tak ať na ně ani nekouká. Oceňuji, že se na to dotyčný dovede sto minut koukat a pak sem napsat komentář, jak nesnáší filmy amatérskou kamerou, bravo. Námět filmu byl dobrý, i když už lehce ohraný. To co film srazilo dolů, byl u mě konec. Nevím co provedli tomu animátorovi, který dělal závěrečné scény, ale vytvořit něco takového, v roce 2013. Kdyby byl film vydán před deseti lety, byl by super. Netřeba film hned zahazovat, ale závěr zklame. ()

dense odpad!

Sledování tohoto kousku nepřinese člověku absolutně nic. Skoro mám za to, že by se tvůrci filmu měli omluvit pozůstalým Djatlovovi výpravy, že jejich tragédií (i když je to dávno) pošpinili takovou ubohostí. Jen ke konci na pár sekund, kdy je na plátně pár ruských uniforem, má člověk pocit, že celou tu hloupost má na chvíli někdo pod kontrolou. ()