Ghoul

• Česko Ghoul

Ruut

70%. Nevím jak to Petr Jákl má reálně v USA dostribuci domluvený, ale klidně by tam takových 10 - 20 mega dollarů mohl vydělat. Kdybych nevěděl, že to točili češi, tak Ghoula odkejvu jako solidní lehounký nadprůměr, který těží z exotickýho prostředí zapadákova na Ukrajině. Casting od Nancy Bishop, Američanky žijící v Praze, výrazně pomohl k uvěřitelnosti. Samotný film pak víceméně jen kopíruje nejlepší a žánrové postupy a využívá i mrzácké berličky k vyvolání strachu - hlasitého zvuku v momentě lekačky, ale dohromady to drží. Za takovou žánrovku jsem vděčný. Jako spešl bonus, který autorovi u mně přidává kladné body, vidím čerpání inspirace z prvního Evil Dead, respektive z bloudění kamery po temném lese. ()

Kothy

Docela klasický FF horor, ale na české poměry to je docela slušné. Petr Jákl si na tom dal opravdu záležet. :) Jednotlivé části jsou dobré, ale jako celek to bohužel nefunguje. Je to tedy o partě mladých lidí, kteří se vydají na Ukrajinu točit dokument o novodobých kanibalech. To se ale zvrtne a nakonec zůstanou uvězněni v domě, kde kdysi bydlel mnohonásobý vrah a kanibal Andrej Čikatilo. Jeho duch je začne pronásledovat. Oni tedy postupně odpadávají. Konec je celkem drsný. Je tam i pár pěkných lekaček. "Musíte mě sníst." ()

POMO

Konečne našinec, ktorého žánrovky nie sú handicapované východoeurópskou zaprdenosťou, majú gule a sú predateľné globálne. Univerzálne fungujúci horor hollywoodskej paranormálne-blairwitchovskej školy, režijne lepší než väčšina jemu podobných, napr. Chernobyl Diaries, The Dyatlov Pass Incident (čo Jákla pasuje do postu lepšieho režiséra než je Renny Harlin :-) Film je poskladaný z vecí, ktoré už sme videli inde, ale funguje. Hlavne vďaka pojmu “Čikatilo", z ktorého už pri vyslovení mrazí. Škoda, že sa jeho meno nezačne vo filme prepierať skôr, rozjazd mohol mať silnejšiu atmosféru. A škoda, že s tým Jákl neprišiel skôr. Dnes bude jeho film iba jeden z mnohých. ()

Wacoslav1

Tak nakonec po minimálních očekávání největšího hororového skeptika na CSFD jsem dostal překvapivě solidní film, který pravda trochu kazí fakt, že nepřichází z ničím novým a jenom spojuje koncept duchařských lekaček z FF subžánrem, ale v rámci možností to funguje docela dobře. U mě totiž bude asi hlavním problémem u většiny současných hororů ten fakt, že pořád doufám, že uvidím zase nějaký ten film který přijde z něčím aspoň špetku originálním, ale to se zdá být zhola nemožné, takže záleží hlavně vždycky na tom jaký má film lokace a jakou má atmosféru. No a obojí musím u Ghoula pochválit. sice se nedá popřít, že ta inspirace Záhadou Blair Witch je tu více než očividná a díváme se na něco co tu už minimálně stokrát bylo, ale uznávám, že tady se opravdu povedlo najít slušně depresivní a strašidelný prostředí a i když si mohli tvůrci odpustit ty některý opět trochu zbytečný a do očí bijící lekačky, tak i po stránce atmosféry ten film funguje docela slušně i když je samozřejmě předvídatelnej jako prase. Prvních 20 minut nic moc. Postavy se zase chovají jako solidní partička dementů která si ze všeho dělá srandu ničemu nevěří a chtějí jenom tak z prdele vyvolat ducha. No a v druhý půlce jsou pak v píči z toho, že dostali co chtěli. Uvažoval jsem tedy jak naložit se svým hodnocením a nakonec dám tu třetí hvězdu hlavně za to solidně natočený atmosférický finále i když ten nápad z duchem Čikatila mi přijde trochu jako kravina. Na druhou stranu mám li to porovnat např z velice podobným Slovenským Zlem který mě málem unudilo k smrti a atmosféra byla na nule, tak Ghoul je přeci jenom o dvě třídy výš.55% ()

MM_Ramone

Mladí filmári sa rozhodli natočiť dokumentárnu sériu "Kanibali 20. storočia". Prvú časť, pilotný snímok, odišli točiť na Ukrajinu. Tam počas druhej svetovej vojny vládol ukrutný hladomor. Mnoho ľudí sa muselo uchýliť ku kanibalizmu. Chcú sa stretnúť s Borisom Glaskovom, ktorý bol odsúdený za to, že jedol ľudské mäso. Vyberú sa do jeho domu uprostred lesov. Na tomto odľahlom mieste však na nich číha niečo hrôzostrašné. "Ghoul" je solídny česko-ukrajinský, duchársky found footage horror. *** ()

• Web Alkohol.cz připravil při příležitosti světové premiéry filmu Ghoul exkluzivní koktejl „Cool Ghoul“. (Duoscop)
  • Celosvětová premiéra proběhla 25. 2. 2015 v Praze. (Duoscop)