Záhada Hory mŕtvych

• Česko Záhada Hory mrtvých (viac)

Film sa inšpiroval skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v roku 1959 na Hore mŕtvych v severnom Urale, kedy prišlo nevysvetliteľným spôsobom o život deväť ruských študentov... Píše sa 28. január 1959. Desať skúsených lyžiarov sa vybralo z Jekaterinburgu smerom do mesta Vizahi na lyžiarsku expedíciu do pohoria Ural v Rusku. Lyžiari, celkovo osem chlapcov a dve dievčatá, boli študentmi Uralského Polytechnického inštitútu. Jeden chlapec zo skupiny ochorel a musel sa vrátiť, ostatní pokračovali ďalej, no ani jeden z nich sa nikdy nevrátil. Ich telá sa našli iba v spodnej bielizni a vykazovali vysoké známky radiácie. Stan bol roztrhnutý zvnútra a turisti z neho utekali bosí a takmer nahí pri teplote -30 °C.  Aj keď sa nenašli známky súboja, obete mali rozrazené lebky, zlámané rebrá, rozsiahle vnútorné znamenia a jednému z dievčat chýbal jazyk. Ich smrť nebola nikdy objasnená, špekulovalo sa o lavíne, ale aj o paranormálnych javoch či UFO. Oficiálnou príčinou smrti bola spontánna sila, ktorú obete neboli schopné prekonať. Horský priesmyk, kde k  došlo k nešťastiu, pomenovali po vodcovi výpravy Igorovi Djatlovovi ako Djatlovov priesmyk. V roku 2012 sa pätica amerických študentov rozhodne vyraziť po stopách ruskej výpravy a objasniť jednu z najzáhadnejších tragédií minulého storočia. Akonáhle sa dostanú na miesta, kde vtedy zahynuli ich vrstovníci, začnú ich prenasledovať čudné desivé udalosti a im je čoraz jasnejšie, že tajomné sily, ktoré na mieste tragédie driemali päťdesiatštyri rokov, sú pripravené vraždiť znova... (TV JOJ)

Likan7

Film má 100 minut a prvních 45 minut se nestane vůbec nic. Ale fakt vůbec nic. Vidíme jednu lavinu a 5 stop ve sněhu. K uzoufání nudný představování studentů vystřídá k uzoufání nudný výlet ve sněhu, aby....se našli dveře ve sněhu..a v posledních 15 minutách do nich vlezli...najdou tam trikově fakt hnusný nepřátelé, aby se na konci zavřeli k červí díře, prošli skrz a zjistili, že je celej film absolutní ztráta času. ()

Durgas

Ale no, zas tak márne to hádam až nebolo. Také sci-fi hororové a nečakane príjemne mrazivé vysvetlenie som od konca filmu nečakal, takže tomu dovtedy podpriemernému filmu pridalo nejaké plusové body navyšše. Vedomosť skutočnej záhady, ktorou sa film inšpiroval, dodáva snímku istú zaujímavú atmosféru. Za mňa vcelku spokojné 3. ()

AnnalieseK

Nemůžu říct, že by mě film kdovíjak nadchl, ale “odpad“ si to rovněž nezaslouží, na to znám mnohem horší snímky. Námět je zajímavý, zpracování bohužel o něco horší, ale i tak to není nic, co by mě vyloženě urazilo. Konec se dal předpokládat, pokud už máte nakoukané podobné filmy, takže nic nového a spousta lidí nad tím jen mávne rukou se slovy, že to je prostě sračka. Jenže co my ve skutečnosti vlastně víme? Na planetě je mraky neprozkoumaných míst, kam naše lidské síly a dosavadní techniky nestačí, takže můžeme s jistotou podobný konec vyloučit? Řekla bych, že ne. A podobných nevysvětlitelných záhad je na světě víc, pak už jen stačí, čemu vy věříte, a jak se k filmu sami postavíte. ()

Acrobat odpad!

Myslím, že z tých všetkých teórií je táto zrejme najvernejšia. Otázkou len ostáva, tie baterky v kamere majú brutálnu výdrž. (videné 10.02.2021, BDrip) ()

Petike odpad!

Škoda, lebo okolo (beztak už čiastočne vysvetlenej) záhady z Ďatľovho priesmyku by sa dal vystavať omnoho zručnejší horor. Toto je len typická zlátanina slávnejších príbuzných, akurát v trochu neokukanom prostredí. Viac než film ma desí predstava, že jedným z tých slávnejších príbuzných je aj Chernobyl Diaries (ďalší trápne predvídateľný gimmickový hororík). Renny Harlin si do svojej režisérskej rakvy spoľahlivo zatĺkol ďalší klinec (ako keby ten divný film o rusko-gruzínskej vojne ešte nestačil). Zaujímavé komentáre : Auctus, Kazenka ()

DavidWebb

Skôr než som si pozrel tento film, tak som sa trochu oboznámil s námetom a niečo si o tom prečítal, resp. kukol nejaké video na youtube. Prekvapenie: Námetom je skutočne skutočný príbeh, ktorý sa skutočne skutočne stal čéče. O to väčšie sklamanie ma čakalo. Bez urážky, ale, Renny Harlin? To vážne? Tak ten už môže točiť akurát tak nejaké rodinné oslavy, možno svadby, na svoj mobil s foťákom. Zjednodušené, zpackané, nezaujímavé, skrátka des. Hercov vyberali kde? Na zastávke školského autobusu? Takto premrhať fantastický materiál, ktorý navyše nikto predtým nespracoval, to sa len tak nevidí. Ja len dúfam, že sa toho chytí niekto talentovanejší a vytrieska z toho oveľa viac. Ak sa tak aj stane, tak si nato určite ešte počkáme. ()

windows odpad!

Když jsem si četl pár odstavců o tom, co se tam "údajně" stalo, docela jsem i žasl. Bavilo mě to a hltal jsem to. Film by byl dobrý, je to i vynikající námět ale natočen je KATASTROFÁLNĚ. Dementní třepot kamery fakt odradí, drtivá většina filmu pojednává o kecech a nic se neděje...jo vlastně asi dvacet minut před koncem se "něco" začne dít... ()

Lilien

tak veci ktoré by sa dali kritizovať je v tomto filme mnoho, no ako hororové-scifi béčko na jedno pozretie celkom stráviteľné . ()

TommyDiamond

Koukám, že v Rusku frčí nějaká nová syntetická droga, která člověka dokáže hibernovat do jiných dimenzí. Vikram s Reňíkem měli původně o hoře mrtvých rozpracovaný dokument bez rozumného konce. Ale po jednom bujarém uralském večírku je nejen pekelně bolel ánus, ale díky novým ,,materiálům'' , které obohatili jejich fantazii, mohli konečně rozumně objasnit celou záhadu.... Film Záhada hory mrtvých nezačal špatně a docela mě zaujal. Ale poté co se vstoupilo za kovové dveře v hoře, nasledovalo obrovské fiasko.... ()

krapek

Som dúfal, že z tohto námetu dokážu spraviť poriadne mrazivý thriller/horor (podobný Carpenterovej veci). Nestalo sa, je z toho konšpiračná mišmaš komédia s Yeti zombíkmi a cestovaním v časopriestore. Čo k tomu dodať? Snáď už len žraloky a tornádo. ()

viky13

Až do shlédnutí filmu jsem o této příhodě neslyšela. Co mě mrzí je ,že takto tajemnem obebestřený příběh má mnohem větší potenciál ,než to co spiplali v tomhle snímku. Samozřejmě je reálnější ,že v tom měla prsty vláda ,ale tenhle příěh ve spojení s portálem kdoví odkud ,na mě působil jako už okoukaná Hvězdná brána. ()

Zombiepod

Obdivuhodné, ako dokáže aj found-footage hororový žáner byť stále v niečom odlišný. Dyatlov Pass Incident to zo začiatku i potvrdzuje, no ako minúty plynú, nedeje sa absolútne nič, len pohyb medzi horami a snehom. Postavy sú absolútne nezaujímavé, nezapamätáte si ani ich mená, navyše všetky "mysticky ladené" situácie a reakcie hrdinov idú fatálne mimo logiku a často nikam nevyústia. Nedá sa však poprieť, že scenárista mal výborný nápad, len ho zveril do zlých rúk a zlého spracovania. To, že film v poslednej polhodine začne mať pravú nervydrásajúcu hororovú atmosféru a niečo sa dokonca vyjasní, nijak celok nezachraňuje, pretože ani v tomto prípade nejde o nič výnimočné. Od filmu, kde v popise stojí "Skupinka amerických študentov..." sa už iné ani čakať nedá. ()

Miagy

Film, je hororom asi posledných 15 minút. Ale ja som sa bavil od začiatku do konca. Pre mňa to bol príjemný mrazivý horor, ktorý pomaly začínal a naberal na obrátkach. Koniec bol síce mierne pritiahnutý za vlasy, ale ak prižmúrime obe oči, je málinko uveriteľný. PLUS: pomalý začiatok, koniec filmu a dostatok napätia. Páčili sa mi všetky tie záhady okolo hory mrtvých, bunker, pokusy.... MINUS: se mtam dlhé kecy, trochu nudnejší stred filmu. ale inak fajn zábava ()

TSZ

Když chcete mermo-mocí natočit JAKÝKOLIV film a máte málo peněz, vsadíte na found footage. Bohužel se do tohoto hororového subžánru nehrnou jen ambiciózni projekty tvůrců, kteří chtějí upozornit na svůj talent, ale i pravý opak - tedy lidé, kteří by filmy raději točit neměli. Záhada Hory mrtvých slibovala (když už nic jiného) alespoň zábavnou jednohubku z atraktivního prostředí post-sovětského vidlákova, ale i tato příležitost zůstala nevyužitá. Kdyby se za zbytečnost rozdávala nějaká filmová cena, tohle bude velmi vážný kandidát. Edit: Sešup od vynikající Die Hard 2 k téhle píčovině... Renny Harlin se skutečně zapíše do dějin kinematografie. ()

Crazynka

Zpočátku slušně vyhlížející horor se vzápětí opravdu stal hororem, kdy jsem nevěděla, jestli spát, smát se, nebo to rovnou vypnout. Hrůza a děs na obrazovce a konec byl zlatým hřebem sci-fi. Opravdová ztráta času. ()

chlebo

Zase raz trochu tej ručnej kamery, ktorá by potrebovala menšiu generálnu opravu, troška artritídy a troška toho môjho v poslednej dobe tak "obľúbeného" východu. Škoda toho solídneho začiatku, pretože keby celá táto paráda začala tak ako sa skončila ani by som sa neunúval dopozerať. ()

celticek

Ach jo..kluci mě v hospodě navnadili a já se jal zjišťovat,cože se to tenkrát vlastně stalo. Měl jsem zůstat u dokumentu, film je až trapný, divím se, že jsem to vůbec dokoukal do konce. Kdo chce moc, nemá nic. ()

Shanen29

Sakra Harline, cos to natočil za amatérskou bigonii?Myslíš že jsme blbci???Než začnete točit událost která se stala,vše si zjistěte podle pravdivých pramenů a nedělejte z toho odfláklý mysteriozní rádoby horor a debilní found footage. ()

acn

Bez mučení se přiznám, že jsem to absolutně nepochopil. Je tam mladý, pravděpodobně se snažil být i cynický (?), dokumentarista, který od začátku ví, že to bylo UFO. Hlavní představitelka je blondýna. To není urážka, to je charakteristika hlavní představitelky, jelikož osobnost nemá. Potom zde je .. velitel výstupů nebo tak něco, s nějakým pomocníkem. Ve zkratce, jeden z nich je ten co má vždycky zásun, druhý z nich je ten, který o tom poté mluví. A ještě zvukařka, která nesnímá zvuk. Řekl bych, že je zde kvůli prsům, ale neukáže je, takže nevím. No a tahle banda blbečků trénuje pár dní na místním kopci pod lanovkou na výstup (??). Po příjezdu k jakési instituci, kde je .. někdo (???), a ten někdo velice mysteriozně a dramaticky mává tabulkou s ruským nápisem, který je nám později přeložen. A tak hrdinové jdou. A jdou. A jdou. A poté dojdou k hoře. Všichni jsou během pár minut zmatení, dezorientovaní, jen naši dva hrdinové mají jasno. Tady vláda zakopala poklad. A oni samozřejmě ten poklad najdou, ačkoliv je to super přísně tajné místo, které nehlídá armáda (????). A jsou tam nějací mutanti (?????). A cestování v čase (??????). A tajní agenti (?????????????). A paralelní vesmír (???????????????????). ()