Záhada Hory mŕtvych

• Česko Záhada Hory mrtvých (viac)

Film sa inšpiroval skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v roku 1959 na Hore mŕtvych v severnom Urale, kedy prišlo nevysvetliteľným spôsobom o život deväť ruských študentov... Píše sa 28. január 1959. Desať skúsených lyžiarov sa vybralo z Jekaterinburgu smerom do mesta Vizahi na lyžiarsku expedíciu do pohoria Ural v Rusku. Lyžiari, celkovo osem chlapcov a dve dievčatá, boli študentmi Uralského Polytechnického inštitútu. Jeden chlapec zo skupiny ochorel a musel sa vrátiť, ostatní pokračovali ďalej, no ani jeden z nich sa nikdy nevrátil. Ich telá sa našli iba v spodnej bielizni a vykazovali vysoké známky radiácie. Stan bol roztrhnutý zvnútra a turisti z neho utekali bosí a takmer nahí pri teplote -30 °C.  Aj keď sa nenašli známky súboja, obete mali rozrazené lebky, zlámané rebrá, rozsiahle vnútorné znamenia a jednému z dievčat chýbal jazyk. Ich smrť nebola nikdy objasnená, špekulovalo sa o lavíne, ale aj o paranormálnych javoch či UFO. Oficiálnou príčinou smrti bola spontánna sila, ktorú obete neboli schopné prekonať. Horský priesmyk, kde k  došlo k nešťastiu, pomenovali po vodcovi výpravy Igorovi Djatlovovi ako Djatlovov priesmyk. V roku 2012 sa pätica amerických študentov rozhodne vyraziť po stopách ruskej výpravy a objasniť jednu z najzáhadnejších tragédií minulého storočia. Akonáhle sa dostanú na miesta, kde vtedy zahynuli ich vrstovníci, začnú ich prenasledovať čudné desivé udalosti a im je čoraz jasnejšie, že tajomné sily, ktoré na mieste tragédie driemali päťdesiatštyri rokov, sú pripravené vraždiť znova... (TV JOJ)

mickyreed

Scénárista je pro mě genius, kterej dokázal vytvořit neskutečnej příběh vycházející z jednoho legendárního příběhu totálně bez chyb a paradoxů. Perfektně dotažená do sebe zapadající a ultra napínavá podívaná ve formě found footage. ()

Cushing

Pěkná drsná krajina, Rusáci mluví a vypadají autenticky, asi jsou to fakt Rusáci. Hvězdu si dávám za trpělivost. Další komentář podroben teleportaci. ()

Yoshimitsu

Já se těšil na obrovského Yettiho, který je tam v noci přepadne a dá jim, co proto a ono hovno. Kdyby neotevřeli dveře, kde se dělo spoustu hovadin, nelogičností a zůstalo to čistě v tom putování, nebezpečí hor a zimy, tak bych asi přidal o hvězdu více, ale ještě by záleželo na konci, který tady byl hodně dosraný. Dávám 50% ()

Všivák

No tak. Mě se to docela líbilo. Děj drží pěkně pohromadě. Na konci si můžete krásně dát všechny střípky dohromady. Žádný zázrak to není, ale mě to rozhodně neurazilo a pozornost udrželo. Je tam pár slabších chvil. Jako že v naprosté pustině, někde v prdeli Ruska, všichni umějí obstojně anglicky. Čekal jsem variaci na Blair Witch. To jsem nedostal. A to je dobře. ()

Sany33

Prvá polovica filmu sa niesla v znamení nadprirodzena a všetko holo zahalené rúškou tajomstva. Takého veci ja jednoducho milujem a veľmi sa mi teda prvá polovica filmu páčila. Herci boli sympatický a nenašiel som jedinú chybičku krásy. Potom sa dej začal vyostrovať a tajomstvo sa pomaly začalo odkrývať. Škoda len, že s tak vymakanou atmosférou koniec seminaristi urobili to čo urobili. Keby tam nebolo to super mystické rozuzlenie veľmi rá by som aj druhej polovici filmu dal lepšie hodnotenie. Bohužiaľ keď si to priemerkujem tak my vychádza 55% čo je celkom good. ()

VanTom

Příspěvku Rennyho Harlina k levným found-footage horůrkům píšu malé plus za uklidněnou kameru, která se nekontrolovaně utrhne až v závěrečné, naprosto filmařsky nezvládnuté, tmavé epileptické příšernosti. Ono se sice celou stopáž neděje nic zajímavého, ale kdyby na finále / pointu vůbec nedošlo a amatérští "dokumentaristé" se sebezáchovně spakovali po prvních varovných známkách, byla by to výhra pro všechny. ()

Kosmik 1

Všechno jsem byl ochoten zkousnout. Že někdo odpálil lavinu, že v tom má pracky armáda, dokonce, že by tam probíhal nějaký výzkum. Už se na světě dělo spousta šíleností, tak proč by rusáci něco v horách nezkoumali. Ale posralo se to v momentě, kdy na scénu přišli zombíci a nějaký teleport do minulosti. Pokud jsem to správně pochopil, tak měl být do minulosti (ze začátku, když vešli do bunkru světla blikala, po teleportaci normálně svítila a vše tam vypadalo jako by to bylo sotva postavené). Ať tak či tak, nebylo to úplně špatné, pokud to člověk nebere vážně. Prvky hororu a sci-fi jsou fajn, ale ne když to tvůrci vzali tímto stylem. Těžko říct, co si o tom všem myslet. Spíš radši nepřemýšlet vůbec. 45% ()

Ravi

Jelikož hodnocení vůbec neodpovídá tomu, co jsem shlédl, dávám 70% = 4-/5. Pravda, není to kdovíjaká bomba, ale alespoň je vidět snaha. Bohužel je hodně viděti i to, že nebyly peníze, ale co se dá dělat? Skupinka jdoucí po stopách skutečného příběhu až k čisté fikci s překvapivým rozuzlením není podle mě fiasko. ()

manonfire

Možná nejsilnější záhada všech dob doslova zneužitá filmaři tak, že z tohoto koitu vznikl podprůměrný filmový potrat. Tenhle geniálně zauzlenej příběh si zasloužil tvůrčí úctu spočívající mimojiné v tom, že neměl vyzradit co se vlastně odehrálo, notabene si vykonstruovat jednu z možností jako nosnou, a tu zpracovat (spíš zprcat) v rutinní teenagerskou high-tech zbytečnost. 40% ()

Jello Biafra

Fantasmagorická hovadina natočená štýlom Záhady Blair Witch, ktorá nemá žiadnu atmosféru a navyše tu tvorcovia do deja miešajú cestovanie časom či tajné experimenty sovietskej armády, ale vôbec sa nedostaneme k objasneniu tej dotyčnej záhady. Priznám sa, že ja osobne tieto filmy natočené ručnou kamerou a potom vydávané za nájdené zábery nemám rád. Už Záhada Blair Witch sa mi nepáčila. Jediné dobré takto natočené filmy sú snad len Cloverfield a REC. Čo ale v tomto filme pôsobí ako päsť na oko, to sú logické diery: odkiaľ vedia Rusáci z dediny na Urale tak perfektne anglicky? No a o ďalších nelogičnostiach sa rozpisovať nebudem, pretože by boli plné Spoilerov. Celkovo mi ale film pripadá jak amatérský filmeček natočený partiou študákov. Renny Harlin už je skrátka z formy. ()

jefff

Celou dobu čekáte co z toho vypadne. Ale ani v nejmenším byste netušili, jak moc velká kok*tina to bude. Hodinku fakt intenzivní nudy vystřídá za odměnu pochybné finále, u kterého chybí větší napětí i strach. Found footage mám docela rád, ale v tomto případě to nevyšlo. ()

Drnqonovic

Neskutečná slátanina s ochotnickými herci, která bohužel není tak pitomá, aby byla zábavná. Rozesmála mě až závěrečná pointa; že to přejde do takových WTF rozměrů jsem nečekal. RIP Renny Harlin. ()

Šakalík

Vím, jak místní hororová komunita nesnáší handy-cam, takže jsem čekal hodnocení ještě daleko horší, ale ono k tomu časem asi dojde. :-) Já takovou averzi vůči found-footage nemám, no ale zrovna tenhle film se fakt moc nepovedl. Problém spočívá v bezobsažném scénáři, který první hodinu mučí diváka tím, že na něj vrhá jednu unylou scénu za druhou a v globálu se tam vlastně nic neděje. Poslední půlhodinka v bunkru je už o něco lepší, ale zase to všechno kazí fakt, že snaha o logické vysvětlení ve finále zdegeneruje v neskutečně stupidní zhovadilost, což filmu zasadí ránu z milosti. Tenhle film nemusel být špatný, kdyby se držel jednoduchých hororových principů (strach z neznámého) a neexperimentoval s přitroublým paranormálem i divákovou trpělivostí. ()

kenkaku

Tenhle film je průser (tedy pro mě). Je totiž plný rozporů jako prase. Za a) Renny Harlin není režisér kterého bych neznal. Má na triku ne jeden, ne dva ale víc než tři filmy které mám opravdu rád. Tak co sakra mělo být tohle? b) "inspirováno skutečnou událostí" je kouzelná větička která dává podívané jiný rozměr. měla by se tedy chovat tak, aby to vypadalo uvěřitelně. Od začátku do konce (ne se na konci rozmyslet a udělat z toho hovadinu). c) když už se ve filmu ukáže Gemma Atkinson je trestuhodné, že není vidět nahoře bez (když už se na její přednosti okatě upozorňuje) d) Ruštinu ovládám (takže уходите na ceduli za oknem jsem si přeložil i bez pomoci) což mi navozovalo během sledování falešný pocit výhody... podtrženo, sečteno. Na film jsem byl naladěn pozitivně a pln očekávání. Začátek (dobře řekněme prvních 30minut) jsem se bavil a čekal jak se vše rozjede (myšlenka s TV zpravodajstvím byla luxusní). Pak nastala stagnace kterou "dávkování tajemna pipetou" celkem otrávila a rozbití všeho (cca po vstupu do bunkru) mě už jen mrzelo. Ach jo... dám za tři jen proto že se na to asi podívám ještě jednou a pokusím najít co mi třeba uteklo (př. kdo si cca v polovině filmu všiml mihnutí dvou postav na svahu za táborem? od začátku je někdo sledoval... co když toho tam bylo víc?) ()

netahlo

To se zase jednou neco nepovedlo. Pritom tak zajimavy namet. Prvni pulka jeste relativne jakztakz, ale po te lavine a zavreni v bunkru uz to byla fakt parodie. A to nemluvim o vizualni strance. Chobotnice z druheho patra na tom byly lip! Velka skoda, uplne promrdana prilezitost! ()

sedm.1

A přitom to mělo našlápnuto k sakra příjemnému filmovému zážitku. Záhada hory mrtvých totiž od začátku až do jistého zlomového okamžiku disponovala naprosto vším, pro co found footage filmy zbožňuju. Výborná a nápaditá dějová linie, podpořená úžasným spádem, perfektním prostředím, dechberoucím napětím, fakt strhující atmosférou a samozřejmě samotným,stylovým zpracováním „handycam“. K tomu sympatičtí herci, moje strachy stažený půlky, prostě bylo zaděláno na další parádní found footage horor se vším všudy. V poslední třetině filmu ale došlo k zásadnímu zvratu a od té chvíle to šlo s celou podívanou pěkně z kopce a finální pointu pak považuji rovnou za dopad přímo držkou na beton. Vůbec do teď nechápu, co vedlo tvůrce k takhle šíleně hloupýmu a naivnímu závěru, za který by se musel stydět snad i ten nejnenadanější student filmové školy. Mě ta pointa naštvala dokonce tak, že kdybych věděl, že bude mít právě podobu jak z nějaké céčkové sci-fi grotesky, tak bych do Záhady hory mrtvých snad raději asi ani vůbec nešel, protože mě to celé finále dokázalo fakt tak akorát otrávit. Záhada hory mrtvých je zkrátka ze 2/3 vážně výborný biják, ale ten pitomej konec jsem fakt nevydejchal ještě teď a prostě to nekompromisně srazilo naprosto celý zážitek z filmu na kolena. ()

herr_carter

A taky už to tu bylo asi tak zhruba milionkrát - popisek filmu zajímavý, vše se slibně rozjíždí, hlavní představitelé nám postupně rozkrývají tajemství a naráží na potřebná skrytá fakta, když tu náhle...............se vše úplně posere ! Začnou nám tam běhat jacísi digitální čuramedáni z utajené ":-D laboratoře :-D", herci křičí, bědují a utíkají....jedinou útěchou tak budiž pěkný exteriér Uralu, jestli to teda není točené na Barrandově................moje hodnocení = 2 z 10. ()