Záhada Hory mŕtvych

• Česko Záhada Hory mrtvých (viac)

Film sa inšpiroval skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v roku 1959 na Hore mŕtvych v severnom Urale, kedy prišlo nevysvetliteľným spôsobom o život deväť ruských študentov... Píše sa 28. január 1959. Desať skúsených lyžiarov sa vybralo z Jekaterinburgu smerom do mesta Vizahi na lyžiarsku expedíciu do pohoria Ural v Rusku. Lyžiari, celkovo osem chlapcov a dve dievčatá, boli študentmi Uralského Polytechnického inštitútu. Jeden chlapec zo skupiny ochorel a musel sa vrátiť, ostatní pokračovali ďalej, no ani jeden z nich sa nikdy nevrátil. Ich telá sa našli iba v spodnej bielizni a vykazovali vysoké známky radiácie. Stan bol roztrhnutý zvnútra a turisti z neho utekali bosí a takmer nahí pri teplote -30 °C.  Aj keď sa nenašli známky súboja, obete mali rozrazené lebky, zlámané rebrá, rozsiahle vnútorné znamenia a jednému z dievčat chýbal jazyk. Ich smrť nebola nikdy objasnená, špekulovalo sa o lavíne, ale aj o paranormálnych javoch či UFO. Oficiálnou príčinou smrti bola spontánna sila, ktorú obete neboli schopné prekonať. Horský priesmyk, kde k  došlo k nešťastiu, pomenovali po vodcovi výpravy Igorovi Djatlovovi ako Djatlovov priesmyk. V roku 2012 sa pätica amerických študentov rozhodne vyraziť po stopách ruskej výpravy a objasniť jednu z najzáhadnejších tragédií minulého storočia. Akonáhle sa dostanú na miesta, kde vtedy zahynuli ich vrstovníci, začnú ich prenasledovať čudné desivé udalosti a im je čoraz jasnejšie, že tajomné sily, ktoré na mieste tragédie driemali päťdesiatštyri rokov, sú pripravené vraždiť znova... (TV JOJ)

cariada

Tohle nebylo zase tak špatný, zajímavý nápad, který téměř vše říkal už na začátku, co jinýho se taky na Uralu může stát než náký nevydařený experiment. Naštěstí ani forma natáčení dokumentu nebyla tak tragická a kamera se ani moc netřásla jako u jiných podobných filmů. Konec má skvělé grády, ale tam se projeví naplno nevýhoda ala dokument, kdy se to už hodně třese a není tam toho moc vidět. Klidně to finále mohlo být delší. ()

BarryLyndon

Renny Harlin je vůl! Takový potenciál ten námět měl, ne on tam zamotá ještě *SPOILER* Philadelphia experiment a parádně to domrví. *SPOILER* btw parta amíků, s kozatou zvukařkou (k handy cam), kde nikdo neumí rusky dělá psychologickou vápravu do Ruska! A Gemma Atkinson tam ukázala jenom jeden mizernej side boob !!! Ať vám ušetřím googlení Ale závěr byl docela cool, dokonce tak cool, že kdyby to mělo místo toho balastu nějaký 5 minutový vyprávěný úvod a pak tam střihli poslední čtvrthodinku, tak by to mohlo zabodovat jako kraťas od 15 letého režiséra s rozpočtem 100 dolarů. 3/10 ()

Rodriguez

Tenhle FF je jeden z mála vydařených a určitě jeden z nejlepších roku 2013! Zpracování je sice trošku slabší, než by člověk čekal, ale film inspirovaný skutečnými událostmi to vyrovnává! 75% ()

dubinak

Věděla jsem, že od toho nemám moc čekat, ale přesně se splnily vize, které jsem o tomto filmu předběžně měla. FF by mi nevadilo, vcelku ráda ho vyhledávám. Okolí ruské sněhové pouště bylo taky neskutečně záživné a za jednu, a asi jedinou scénu, zvedám fakt oba dva palce nahoru, škoda jen, že nebyla krapet delší, ale srdce se mi u ní málem zastavilo. Humorné repliky taky občas fungovaly. Chybou ale byl výběr herců, odhalení onoho zla, pointa a efekty. Atmosféra byla taky vcelku nulová. Takže se nic moc kladného nakonec nenašlo. ()

animaxis

O tomto filmu jsem přemýšlel a musím upravit svůj komentář.Film je natočený jako dokument,ale scénář je tak promyšlený,že mi některé události z filmu docházejí ještě nyní.Docela svižný děj a rozhodně hodně tajemný.Souvislosti jsou dokonale promyšleny a doporučiji shlédnout komukoli,kdo o této zádadě jen četl.Jen mě občas štvali "herecké" výkony. ()

metal.storm

Dyatlova záhada je veľmi zaujímavá situácia a jeden z najlepších námetov na konšpirácie. A tento zaujímavý film, ako možno aj menšiu zbierku faktov a brblania okolo som si do určitého momentu užila. Keďže to bolo found footage, krásne by som sa uspokojila s kratším filmom do momentu, kde sa dostávame "za dvere". Tam sa im mohla v tom najhoršom vybiť baterka a ja by som nemala pokazený ten perfektný moment v mojej hlave, kde som si tvorila vlastný konšpiračný systém. Bohužiaľ to vyvrcholenie pôsobilo extrémne neprofesionálne a primitívne. Naozaj škoda, aj tak je to pre mňa silné guilty pleasure, ale stále to mohlo byť omnoho, omnoho, omnoho lepšie. ()

Sabrewulf

S herci problém nemám, zahráli, co měli, dokonce scéna u ohně byla hodně přirozená. I děj mě docela bavil, nějaké napětí by se taky našlo. S čím už mám menší problém, je formát "found footage", který tak nějak "podvádí": V akční scéně při útěku ze stanu se přepíná pohled kamer, jako při normálním filmu. Větší problém jsou ruští vidláci mluvící suverénně anglicky (už je to trapné), ale úplně největší problém jsou triky. V jednu chvíli (1:14:35 ať nespoileruju) jsem myslel, že ten found footage proložili flashbackem některého z hrdinů, na to, jak hraje doma počítačovou hru, a ještě hůře - že mám nějaký poškozený soubor a ve filmu je tak omylem přimíchán i kus Game page, či Re-play. Opravdu vážně (!) jsem si už poposedával a zvedal ruku, že s tím budu něco dělat a pak jsem najednou ztuhnul, protože jak následoval další a další záběr, bylo jasné, že pořád pokračuje film, jak má. Hrůza. ()

sir-dave

Dávám lepší tři hvězdy. Mě se to líbilo, mělo to solidní spád, dobrou atmosféru, pro fanoušky podobných filmů by to nemuselo být zklamání. Hlavní pointa je zcela už domyšlená. Scénárista Weet popustil uzdu své fantazii a zápletku postavil na cestování časem, ale alespoň si to obhájil. V dáli pobíhající dvě "něco", v době kdy nikdo nemohl tušit co jsou zač. Závěrečné tetování, apod. V konečném důsledku ale vlastně žádné extra rozřešení, co se stalo s Djatlovou skupinou nepřineslo. Šlo z toho vytěžit ještě o něco více. ()

SeanLSD

Vlastne ma prekvapuje, že pri tom hlade po hororových námetoch sa incident v Djatlovovom priesmyku tak dlho vyhýbal hľadáčiku žánrových filmárov. Zvlášť v ére, ktorá v tomto odvetví tak veľmi baží po dosahovaní pocitu autenticity a to či už využívaním skutočných alebo "na základe skutočných udalostí" založených filmov, ale aj na úrovni formy využívaním a popularitou found footage materiálu  Na stopu záhadológmi milovanej skazy sovietskych turistov sa filmári dostali až s vlnou hľadania exotiky - a čo je pre bežného Američana strašidelnejšie exotické ako Rusko, jeho odľahlé časti a starostlivo pochované tajomstvá ? Scenár HORY MŔTVYCH je vynaliezavý a nápaditý, a réžia sa v rámci zvolenej formy nedá nijako zvlášť kritizovať... Výber režiséra neprekvapuje - proste Renny Harlin natočil ďalší snežný film, ďalší horor, a že sa to odohráva v Rusku, má k tomu ako Fín asi najbližšie z celého Hollywoodu. Čo rozčuľuje sú typické neduhy amerických filmov - hlavne akási neúcta k zvolenému prostrediu a udalostiam, ktoré dielo inšpirovali - nesprávne údaje, zle vyslovované mená a miestne názvy, všadeprítomná angličtina, občasné ťažké nelogickosti... ()

Khumbac

Ale ano, chci aby se takové filmy točily. Námět přiměje diváka ke shlédnutí. Ti herci mi byli sympatičtí, líbilo si mi i prostředí. Mysteriozní záhada s hororovými prvky, proč ne? Nebudu schválně hledat mezery ve scénaři a uchovám si snímek v dobrém čili 3,5 hvězdy. Někdo zde vytýká roztřepanost kamery - tož ale v takovém šoku by to ani natočit bez třepotu nešlo. Prostě hororová jednohubka, kterou by se neměl nechat ujít žádnej filmovej fanda ! ()

Aargh

Špatní nesympatičtí herci odříkávající ještě horší repliky mě ze začátku dost ubíjeli, nicméně námět, prostředí a působivá (i když silně nelogická) závěrečná půlhodinka to nakonec dotáhla na solidní tři body. Finální pointa byla nakonec originální a fajn, rozhodně jsem čekal něco mnohem provařenějšího. ()

chelseaman22

Jedna je hezká jako Confusius, druhá má ňadra připomínající koblihy z mlíčňáku, třetí těží ze slávy svých předků, čtvrtý je prezident horolezující mládeže a toho posledního jsem vlastně ani nezaregistroval. Tato pětka inteligentů z USA dostává grant na dovolenou na prosluněném Urale, kde prý oblohu brázdí oranžové talíře, yettiové si to mastí po zasněžených vrcholcích a armáda odpaluje nukleární hlavice za účelem rozšíření svých uranových dolů. DEN 1.: Vodka teče proudem. DEN 2.: Citelné ochlazení je svedeno na globální ochlazování. DEN 3.: Koitus interuptus je doprovázen lavinou, na níž si to soudružka Záhrobská, tedy Straková mastí do cíle pro zlato. DEN 4.: Back in '50. 80% ()

maxxxim odpad!

Trošku nuda od úvodu do konca. Nepochopil som ten dej, keď vošli tí ruletári do tej hory, kde ich následne naháňali tie dve Májky (slanina, bravčové mäso, bravčové kože, voda, bravčová pečeň, soliaca zmes (jedlá soľ, stabilizátor E 250), stabilizátory (E410, E407, E508), cibuľa, koreniny, koreniaci prípravok (zvýrazňovače chuti E621, E635, extrakty korenín, jedlá soľ, aróma). Celkový obsah bravčových surovín: 76 % hm. - všetko x 2). ()

Avathar

„УХОДИТЕ!“ Ponechám bokom, že oveľa radšej by som si pozrel film o skutočnej udalosti, ktorá sa odohrala v roku 1959 (a z ktorej skutočne behajú zimomriavky) a o ktorej sa vo filme len hovorí, ale budiž. Retro už tak neletí a tak tu máme typicky americký mládežnícky gang namachrovaných sráčov, ktorý chce spomínanej záhade prísť na kĺb. Do určitej chvíle sa jedná o taký typický priemerný found footage horor. Vlastne skôr podpriemerný, pretože znepokojivých scén je minimum (stopy v snehu ma zas až tak nerozrajcovali a ten jazyk vyzeral skôr jak slimák) a strach sa nejako nie a nie dostaviť. Na found footage je tu pomerne málo rozklepanej kamery, čo bude pre niektorých určite plus, zároveň to miestami po kameramanskej stránke pôsobí ako „normálny film“ (fakt by ma zaujímalo ako v takom nehostinnom prostredí dokázali nakrútiť tak pekné a čisté zábery z dosť podivných uhlov, ale whatever). Herci sú okej, pokiaľ sa majú tváriť neutrálne, akákoľvek ďalšia emócia je v ich podaní, slušne povedané: nedôveryhodná. Prostredie mohutných hôr pod tonami snehu je pôsobivé (rozhodne nepatrí k miestam, kde by ste sa v prípade núdze len tak ľahko dovolali pomoci). Ale cca od lavíny a od momentu, keď sa partička dostane do tajného sovietskeho bunkra to ide celé... ku dnu. Akonáhle začne Harlin mávať debilnými konšpiračnými teóriami, Filadelfským experimentom, zombíkmi, jadrovými reaktormi, teleportom a cestovaním v čase skrz portály, tak TADY KONČÍ VEŠKERÁ LEGRACE! Menej je viac, to je niečo čo sa v slovníku režiséra a scenáristu zrejme nenachádza. Harlin tam teda napchá všetko a s tou svojou zabejčilosťou nám ukazuje jednu trápnejšiu scénu/dialóg za druhou až... k samotnému záveru. Ten mal zrejme pôsobiť ako „šokujúce rozuzlenie,“ či „uzavretie kruhu,“ ale v skutočnosti je to tak neuveriteľne kolosálna hovadina, že to skôr ako dôkaz Harlinovej „sofistikovanosti“ bude pôsobiť len a len ako dôkaz jeho režijnej (a scenáristickej) impotencie. ()

ecceHOMMO

Film, ktorý sa inšpiruje skutočnými udalosťami ktoré neboli dodnes objasnené, natočený ručnou kamerou na znak autentičnosti. Tá je však v závere skúšaná neuveritelným sci-fi poňatím, čím sa predchádzajúce budovanie atmosféry stáva zbytočným, tak ako ručná kamera....Záver je vlastne takým pod pásovým úderom. */** ()

Honzek

Měl jsem trošku strach se do toho pustit protože hodnocení uživatelů není valné. Nicméně nakonec zvítězila zvědavost a snímek jsem si pustil. Chtěl bych jen říct, že bych to shrnul do dvou písmen a to PP a nebude to product placement nýbrž příjemná podívaná. Ano, je to fakt za vlasy přitažený nízkorozpočtový béčko, ale opravdu jsem se nenudil ani minutu. Pokud máte strach ze shlédnutí, tak ho zkuste překonat, třeba budete pozitivně překvapeni. ()

Ryuuhei

Další do sbírky found footage titulů. Bohužel, nic nového, sice čerpajícího ze skutečné legendy, ale přinášející leda tak lavinu klišé, předvídatelných situací, debilně se chovajících postav (zejména hlavní hrdinky) a naopak i docela dobrou, hutnou atmosféru, ale paradoxně jen v první polovině. Zbytek byl leda tak úsměvný a sám jsem, jakožto velký fanoušek onoho pseudo-dokumentárního žánru, div neuhádl vše, co se chystá dít. Když to vezmu z emzáckého hlediska, tam se mi víc líbila třeba naopak podceněná Oblast 51. Tohle sice extrémně neurazilo, ale krom jednoho překvapivého momentu vážně nic nového nepřineslo. Holt mám i přesto pro filmy tohoto typu slabost a proto přihazuju hvězdu navíc. ()