Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Dráma
  • Akčný
  • Komédia
  • Krimi
  • Horor

Recenzie (3 203)

plagát

Poklad na Sierra Madre (1948) 

"Ja viem čo dokáže urobiť zlato s dušou človeka..." Tento výnimočný film je skutočným pokladom svetovej kinematografie. Rok 1948 vyzneje pre mnohých odstrašujúco, ale faktom je, že ani z dnešného pohľadu tomuto filmu nechýba vôbec nič. Ak by ste mali šťastie na nejakú kvalitnú remastrovanú verziu, je to dokonalosť sama. Robiť z tohto filmu remake sú totálne vyhodené peniaze a možno aj preto sa do dnešného dňa o to nikto nepokúsil. Pri pohľade do galérie mnohí ohrnú nos, že nebudú sledovať western, navyše čiernobiely. No, nenazval by som to westernom aj keď má mnoho spoločných znakov a scén, hlavne s mexickými banditos, ktoré ho môžu pripomenúť. V prvom rade je to skvelý dobrodružný film s výbornou psychológiou postáv, ktorá v rozbore zachádza až do hĺbky duše človeka a rozoberá premenu, ktorú s vami dokáže kopa nájdeného zlata urobiť. Všetky tri hlavné postavy boli výborné, ale najviac u mňa zažiaril veľmi sympatický W. Huston v roli energického staršieho zlatokopa, bez ktorého by to tí zostávajúci dvaja určite nezvládli. Prvý krát som to videl asi pred 20-timi rokmi a už vtedy mi padla sánka. Dnes po druhom zhliadnutí som okamžite po skončení filmu hľadal blueray na nete. U nás zatiaľ nič, ale až raz, tak budem prvý kto si ho kúpi. Chcem si to pozrieť znova v max. kvalite. Takýto masterpiece nevzniká každý deň. 100%.

plagát

The Batman (2022) 

Po nadšených recenziách som vyrazil do kina a aj keď mal film prívlastok temný, tak v tomto filme dostala temnota úplne iný rozmer. Myslím, že film neobsahoval žiadnu svetlú scénu, myslím že jedna v závere bola točená tesne pred východom slnka. Popravde film ma veľmi nenadchol, z tej tmy a tmavých scén mi po hodine začalo byť nepríjemne a to som netušil, že mám pred sebou ďalšiu 1 a pol hodiny ponorenej do tmy... Najčastejšia otázka či je nový Batman lepší než ten Nolanov je u mňa jasná, určite nie. Jediné čo ma prekvapilo je, že som si pri záverečných titulkoch uvedomil koho hral Colin Farrell. Tie oči som poznal a v duchu som si vravel komu patria, ale na svoju obhajobu musím povedať, že som ani netušil, že tu Colin hraje. Do kina som išiel spontánne, bez zisťovania kto tam hrá atď, len na základe chválospevov, zvedavosti a faktu, že som v kine dlhšie nebol. +++ pri kupovaní lístkov (marec 2022) som si neodpustil otázku či je nutné mať počas premietania "náhubok", lebo ak áno, nemám záujem... S tichým súhlasom sa to dalo, ak by nie odsúhlasil by som si to sám.  60%.

plagát

Top Gun: Maverick (2022) 

Niekoľko týždňov čítam samé chválospevy na nový Top Gun, ok, ale že sa vyšplhá do top 50 naj filmov?? Prvý Top Gun som si pozrel iba pred týždňom. Bol to jeden veľký rest z minulosti, hoci som zažil krásne a plodné časy VHS, nemal som to šťastie a po rokoch ani chuť. To sa zmenilo až s príchodom toho nového, jednoducho musel som byť v obraze. Neviem či som videl ten istý film ako ostatní, ale okrem pekného vizuálu a dobrých akčných scén v závere som nevidel nič extra. Síce predsa len...Jeniffer Connelly je na svoj vek stále nádherná. Ok, Tom Cruise tiež nevyzerá zle. Ak ma niečo trocha dojalo tak to stretnutie s Valom Kilmerom, väčšina vie ako na tom je. Nový Top Gun hraje na city a retro spomienky fanúšikov prvého filmu, inak si to neviem vysvetliť, pretože emócie nic moc a podobné príbehy nám ponúka každé druhé akčné béčko. Technická úroveň filmu tu je, ale to u mňa nie je dôvod na plný počet hviezd. Objektívne by som filmu dal slabé štyri hviezdy(70%), ale jeho účasť v top 50 naj filmov ma trochu uráža, preto mi svedomie nedovolí dať viac ako priemerné tri. 60%.

plagát

Klan Gucci (2021) 

"Please, you can call me... seňora Gucci." R. Scott má stále čo ponúknuť a stále to vie. Do filmu napratal množstvo hviezd a dokázal to ukočírovať. V menších úlohách zažiaril každý. Al Pacino, J. irons i trochu kritizovaný J. Leto, ktorý to možno herecky prehrával, ale mne sa jeho pošahaný magor páčil a občas ma pobavil. Samostatnou kapitolou je hlavná dvojica A. Driver a L.Gaga. Driver za posledné 2-3 roky naozaj právom vystrelil do top kategórie hercov. L. Gaga ma však svojím výkonom odrovnala najviac. Popravde ako speváčku som ju neznášal a prvé zmienky o herectve som bral s úškrnom ako L. Dicaprio. No úsmev mi zmrzol. Mýlil som sa a L. gaga zažiarila ako diamant. Jednoducho ju nejde prehliadnuť, táto rola jej sadla dokonale. Celkovo veľmi pozerateľný a divácky vďačný film, ktorý aj pri tv premiére určite priláka mnoho divákov. 80%.

plagát

Fall (2022) 

Užívateľ LIVINGDEAD ma dobre rozosmial..."chybělo mi tam napětí". Ak tomuto suprovému komornému  thrilleru niečo nechýba, tak je to práve napätie. Livingdead bol pri sledovaní očividne DEAD. Tento film ma fakt dostal, nečakal som taký nárez. Príbeh pomerne jednoduchý, no výborne natočený, svižný, max. napínavý a pomerne realisticky zobrazený. Režisér si vystačil s dvoma-troma postavami a jednou neskutočne vysokou vežou, ktorú sa dve kámošky rozhodli zdolať. Mnoho záberov je doslova neskutočných, slabšie povahy a ľudia, ktorí neznášajú výšky môžu mať pri sledovaní vážne problém. Záver trochu uponáhľaný, na tu záchranu, pravdepodobne vrtuľníkom mohli tvorcovia vyčleniť aspoň 2-3 minúty. Nie som horolezca ani odborník, ale myslím, že tá časť bez rebríku by sa teoreticky dala zlaniť. Otázkou je či by to vydržalo lano a neprešúchalo sa. Trenie by vzhľadom na celú váhu bolo veľké. A navyše to bolo predsa len 200 metrov, ak sa nemýlim. Napriek menším výhradám, max. spokojnosť pretože ten adrenalín som si fakt užil. 80%.

plagát

The Gray Man (2022) 

Zdá sa mi, že mnoho užívateľov hodnotilo až príliš prísne, zas tak zlé to nie je. Akčňák, ktorý mal byť superhitom netflixu sa snaží kráčať v šľapajách Jasona Bourna, ale režisér ešte nedorástol a nevyzrel na úroveň P. Greengrasa. Pravdepodobne nedozrie nikdy, ale nakoľko sa mu priblížil, nech posúdi každý sám. Gray man stál nemalé peniaze, ktoré mimo 2-3 väčších akčných scén(úvod, lietadlo a Praha) nie je veľmi vidieť. R. Gosling sa do role hodil, v posilovni strávil dlhší čas a je to vidieť. Príbeh nic moc, takých vznikly mraky. Réžia mala rezervy, akčné scény mohli byť prehľadnejšie a reálnejšie. Stačí si v závere spomenúť koľko úderov, pádov a bodnutí nožom Gosling schytal. Napriek výhradám som si tento akčňák celkom užil. Evans si strihol slušného hajzlíka a po Goslingovej jazde Prahou som sa zmohol len na... "Do p... veď ten magor zdemoloval polku Prahy!" Úplne najviac ma však oslovilo dievča, ktoré mal Gosling chrániť. Julia Butters je na svoj vek mimoriadne talentovaná a uveriteľná. Skvelá voľba a veľká herecká nádej do budúcnosti. 60%.

plagát

Pri bráne večnosti (2018) 

"Spomaľ, maľuješ veľmi rýchlo..."O Van Goghovi vzniklo už niekoľko filmov, no za najlepší stále považujem verziu s Kirkom Douglasom z roku 1956. Prišla mi najkvalitnejšia, najviac filmová a pre diváka najvďačnejšia. W. Dafoe sa do role výborne hodil, režisér vystihol krásu prírody, ktorou bol Van Gogh posadnutý. Maľoval rýchlo s obrovským množstvom farby v hrubých vrstvách. Dafoe výborne stvárnil jeho psychické stavy i posadnutosť maľovaním. Film je umelecky podaný, obsahuje mnoho dobrej klavírnej hudby, ale i zvláštne pohľady kamery. Mnohé scény sú zahľadené do seba, sú tu dlhé scény bez dialógov ale i scény, kde sa hovorí až priveľa. Najviac v tej, kde sa v menšej roli objaví Mads Mikkelsen v roli kňaza. Celkovo ako tak spokojnosť, no je isté, že to určite nie je posledný film o tomto výnimočnom maliarovi. Je to vďačná postava, na ktorú sa dá pozerať z rôznych uhlov. 70%.

plagát

Šťastně až do smrti (2022) 

"Človek je ako zviera. Keď je zahnaný do kúta a nemá kam ujsť, zaútočí..." Konečne prišiel na netflix film, ktorý sa oplatí pozrieť a Dáni opäť potvrdili svoju povesť kvalitných filmárov. Iba nedávno ma potešili veľmi dobrým filmom Bombardovanie a už je tu veľmi vydarený psycho thriller. Atmosféra je úžasná, film vás v pohode vtiahne, pretože herecké výkony sú výborné. Napätie je v niektorých momentoch až neznesiteľné, nestáva sa mi často, aby som hltal každú scénu a nedočkavo čakal čo bude nasledovať. Možno to s blížiacim sa záverom trošku prekombinovali, ale pri pomyslení, koľko často nelogických zvratov ponúka bežná holywoodska produkcia musím uznať, že je tento dánsky thriller veľmi vydarený a skvelá voľba na večer vo dvojici.  Hlavný herecký predstaviteľ mi rozhodne nepripadal ako rodený Dán, ale do role skvele zapadol a rodenému Iráčanovi i režisérke skláňam poklonu. 80%.

plagát

Šéfová (2022) 

Nechal som sa zlákať novinkou na netflixe, španielskym filmom väčšinou neodolám. Pochváliť môžem sympatické a kvalitné herecké obsadenie a postupné budovanie atmosféry, ktoré však má svoje hranice. Priznávam, že po hodine ma to prestávalo baviť. Ok, možno o čosi skôr. Kedy prišly tie pochybnosti asistentky, dva dni pred pôrodom? Neveril som konaniu ani šéfovej a už vôbec nie asistentky, ktorá asi nebude tak chytrá, keď po sebe nechala dom plný otlačkov, kanceláriu plnú svedkov a na cestu sa vydá slimačím tempom... Tvorcovia nechali diváka brodiť sa nudnými scénami viac ako hodinu a potom chcú navodiť napätú atmosféru plnú zvratov za 10 minúť. Po skončení ostáva v divákovi taká zvláštna pachuť nad dalším a ďalším premárneným časom. V dnešných časoch treba dobré filmy hľadač o čosi intenzívnejšie...Nic moc...40%.

plagát

Taboo (2017) (seriál) 

Tom Hardy sa po skvelom Mad Maxovi akoby hľadal. Kým sa nájde, tak som si odskočil k jeho seriálovej tvorbe a Taboo ma rozhodne zaujalo. Po zhliadnutí môžem povedať ok, toto je celkom fajn. Po prvej časti som ostatné veľmi rýchlo zmastil. Ako spomína malarkey nájdu sa aj hluché miesta, ale zvyšok to kvalitou prekryl. Máme tu výborné prostredie temného a špinavého Anglicka s množstvom zlomyseľných a zkorumpovaných postáv, ktoré Toma Hardyho v roli dobrodruha Delaneyho výrazne podcenili. Práve tieto scény, v ktorých smotánka zisťuje, že ťahá za kratší koniec som si užíval najviac. Jonathan Pryce sa do zápornej role výborne hodil a jeho prítomnosť som si užíval rovnako ako prítomnosť Toma Hardyho. Druhá séria asi tak skoro nevznikne, jej vznik ešte len začína, ale rád si počkám. 80%.

Reklama

Reklama