Žiť v krajine Barbie znamená byť dokonalou bytosťou na dokonalom mieste. Pokiaľ nemáte existenčnú krízu. Alebo nie ste Ken. Barbie a Ken si užívajú bezstarostný život vo farebnom a zdanlivo bezchybnom Barbie Svete. Keď však dostanú príležitosť ísť do skutočného sveta, čoskoro objavia radosti a úskalia života medzi ľuďmi. (Continental film)

Pedestrian

Původně jsem se těšil, že to točí ambiciózní režisérka a nakonec jsem litoval, že to nenatočil třeba Ben Stiller jako Zoolandera, ke kterému má Goslingův Ken blízko. Škoda, té emancipovanosti bylo prostě příliš. ()

Slarque

Přemýšlím, jestli mají u Mattela tak nízký kulturní rozhled a neumí si vygooglit jména Greta Gerwig a Noah Baumbach. Já jsem se k filmu dostal z opačného směru, když mne od začátku zajímalo, co s tím tihle dva provedou. A bavil jsem se víceméně od začátku do konce. Panenkovská parafráze na 2001: Vesmírnou odyseu dávala hned z kraje tušit, že tahle podívaná bude chytřejší, než bývá zvykem. A přitom zůstala zábavná, barevná, s množstvím úžasných písniček. Herecké obsazení je parádní (a tím určitě nemyslím pouze hlavní dvojici) a feministická agitka mi nijak nevadila. Dokonalá letní oddychovka. ()

Claw

Od "Barbie" jsem vůbec nic nečekal ani jsem neplánoval návštěvu kina, protože tohle vážně není můj oblíbený žánr. Nicméně okolnosti jako zájem mého kamaráda, pozitivní ohlasy a všudypřítomné plakáty "Barbieheimer" mě k tomuto činu vyhecovaly. Nakonec musím říct, že mě film po celou dobu bavil a celkově jsem si ho dost užil. Režie Grety Gerwig je nápaditá a scénář inspirativní. Margot Robbie je ve filmu jako vždy fenomenální. Její neuvěřitelný talent a šarm táhne téměř celý film, nemluvě o tom, že je koproducentkou. Její herecký kolega Ryan Gosling je komediálním srdcem filmu. Bez něj by film určitě nebyl tak zábavný, jak je. Také ostatní herci se se svými rolemi poměrně dobře doplňují, hrají ikonické postavy a panenky různých ras a velikostí. Oceňuji, že tvůrci vyšli vstříc dospělejšímu publiku. Film začíná v zemi Barbieland a zde si diváci začnou zamilovávat estetiku filmu. Úžasné kulisy, využití vizuálních efektů a kamera nám skutečně pomohou vžít se do role panenky Barbie. První akt filmu se na tuto myšlenku skutečně soustředí a téměř předvádí působivou práci, která byla do vytvoření tohoto vznešeného světa vložena. Potom se však film promění ve feministický komentář k patriarchátu. To samo o sobě není hrozné, jen je to dost těžkopádné. Chápu, proč to udělali, "Barbie" jako koncept se v posledních letech dočkala kontroverze, a ještě větší kontroverzi by vyvolalo, kdyby film natočili zcela slepě a vůbec se jí nezabývali. Něco takového jsem samozřejmě očekával, ale rozhodně to není zdaleka nekoukatelné a díky kouzlu postav a humoru je tato specifická část děje vlastně příjemná. Přestože je příběh zábavný, hodně vybočuje ze zajetých kolejí a zcela ignoruje jakoukoli formu logiky, aby mohl riskovat tím, že vydává až příliš mnoho poselství, která dělají zápletku jen předvídatelnější a klišovitější. Není možné, aby tento film uspokojil všechny. Osobně si myslím, že film by byl lepší, kdyby měl o něco méně společenských komentářů a více se soustředil na rozmarný děj. Jinak k provedení nemám výhrady. Stále se jedná o opravdu zábavný film, který mě mile překvapil. /70%/ ()

eLeR

Všetko je tu akoby naopak. Ken ako doplnok Barbie v Barbie Lande. Žena ako mužov doplnok v skutočnom svete. A ešte .. keď chcú, tak ženy dokážu všetko. Pochopila som, ale nudila som sa. Výprava je ale dokonalá a kostýmy ako od Matela. 2,5* ()

Willy Kufalt

Tušil jsem, že nebudu pro Barbie cílovkou, nicméně její hype dlouhodobě útočil ze všech stran natolik, až jsem neodolal své zvědavosti. Najde se kromě nepochybně dokonalé vizuální a technické stránky něco, co bych vyloženě pochválil? Určitě prostřední část filmu, v níž se Barbie a Ken ocitají v reálném světě, zažívají nečekanou konfrontaci s jinou společností, což přináší dostatek vtipu i kousek napětí, rozbíhá se zábavná pátrací a posléze honící akce ze strany vedení Matellu.... kdežto Ferrellův šéf mi připadal v obklopení svých vysokých podřízených jako zdařilá humorná postavička – tedy aspoň do chvíle, než později neprojde křečovitě sehranou proměnou... ač to ani není procházení proměnou, jako rovnou totální obrat charakteru a postoje ve chvíli opětovného navracení postavy do děje. Margot Robbie je hezká, občas i zábavná, ale mimo zmíněnou část v reálném světě + ještě s pár navazujícími scénami po návratě do Barbie světa (což tvoří sotva třetinu uprostřed filmu) mi velká část této Barbie připadala buď jako přeplácaný videoklip s tou nejotravnější esencí vlezlé současné „teen pop music“ (první třetina) nebo jako povrchní angažovaná agitka ve víru současných trendů, podána až s přílišnou doslovností (velká část poslední třetiny) a zbytečným patosem k závěru. Přitom ten film měl a v jistých sekvencích a scénách také úspěšně načrtl a ukázal slušný potenciál, ale celek na mě působí zase jako ten klasický, nanejvýš průměrný současný US maistreamový film, v němž sice lze najít pár nápadů v rovině vizuálu, vybraných scén i poměrně originálního fikčního světa, které dojem občas pozvednou a ve svou chvíli upoutají, ale propracovanost obsahu i zpracování mi připadají až příliš slabé, rozplzlé, v některých momentech až kýčovité... dojem a zážitek mám asi na stejné úrovni, jako rok před tím u jiné muzikálové fantasy komedie Spirited (2022). Myslím, že aktuální zdejší průměr hodnocení (61%) daleko víc odráží hodnotu tohoto filmu směrem do budoucnosti, než celý ten šílený loňský hype. [50%] ()

Happens

Vizuální dílo. Měla to asi být sonda do ženské duše, ale spíš se tu alegorie na feminismus vysmívá ženským problémům. Nebo je bere tak s nadsázkou, že to až rve k..., tedy vlasy. Ryan Gosling naprosto boží, skvěle zahrál jak hňupa, tak macho. ()

Chrustyn

Nejúspěšnější film roku 2023 a nejspíše jedno z největších komerčních překvapení všech dob. Jako film méně progresivní než by se mohlo zdát a bohužel ne tak zábavné, jak jsem si přál. Výpravou zpočátku zajímavé, herecky cíleně směšné ale zbytečně se snažící o nějaký komentář společnosti i panenek Barbie jako takových. Jako celek bohužel křečovité a natahovaný, důležitých myšlenek plný konec, nesnesitelný. Nečekal jsem nic, přesto jsem zklamán z nevyužitého potenciálu a překvapen z neuvěřitelného úspěchu. Margot Robbie krásná, roztomilá a s Goslingem to jediné, proč film vidět. ()

marhoul

Promyšlené a nejen v promakaných detailech zábavné! Tomu se říká vyrazit z tématu maximum. Celá řada nápadů mě příjemně překvapila. Barbie nemusela být až tak doslovná, jinak spokojenost. Skvělá letní zábava, nedivím se, že Barbie plní kina, divácký zájem potvrzuje, že na cosi takto bizarního lidé zvědaví jsou, taky mě těší, že upoutávka neodkryla nic a Margot? Já tedy Barbie v dětství neměla, (tady frčela ruská rároha, které se dávala do zad bílá mini deska, ona pak říkala básničky- byla totálně hororová), ale tuhle Margot bych brala. Je totiž přesná! ()

mcb

Meme roztažené na délku celovečerního filmu. Uvedení Barbie má navíc skvělé načasování do doby, kde se mezi masovým publikem už tolik nehledí na to, jak kvalitní film je nebo o čem vypráví, nýbrž na sdílení toho, že dotyčný byl přítomen u oné události v kině. A ta rozhodně nabízí spoustu potenciálně kultovních a off-kilter scén, které si budou žít vlastním životem na sociálních médiích, že jde o samotný výsledek až v druhé řadě... Trochu jsem si přál, aby šlo o podobně podvratnou a vůči masovému divákovi zlomyslnou podívanou jako Spring Breakers (která podobně stavěla na povrchním marketingu, i když film byl pravým opakem), ale to je samozřejmě v rámci mainstreamového blockbusteru nemožné. I tak se ale povedlo s vrcholnou dávkou tvůrčí kreativity načrtnout všechna nabízející se témata s panenkou od Mattelu spojená, i když mnohdy příliš didakticky - co například přirozeně vyplynulo z předchozího mistrovského kusu Malé ženy, to musí Barbie říci naplno v podobě doslovných feministických monologů pro pomalejší diváky. Při ignoraci tohoto přešlapu (kvůli němuž není jít možné výše) se však jedná o skvělou letní podívanou, jakkoli zprofanovaně to zní - popkulturní reference, eye-candy vizuál jako ze Speed Racera, výtečná muzikálová čísla a Ryan Gosling jako pravý MVP. Spokojených 8/10. P.S. Opravdu musí být každý film podle hraček kritikou konzumerismu a korporátní kultury? ()

Marze

Feministická krotká satira na korporátní kapitalismus. Vtipná narážka v úvodu na 2001: Vesmírná odysea, kde pravěké slečný rozbíjí panenky. Lehký tón, šílené barvy, svět z umělé hmoty. Je to film plný energie s jednoduchou zápletkou. Ryan Gossling je v roli tupého Kena zábavně směsný. Ženy jsou zde prezidentky a doktorky, ale jmenují se Barbie. Svět panenek, v němž jsou samí sebestřední machističtí lidé. Po shlédnutí filmu prodej panenek Basrbie nepochybně vzroste. ()

Stanislaus

Je podivuhodné, že i když je Barbie takový fenomén, tak teprve až v roce 2023 dorazila do kin hraná verze, po x-desítkách animovaných filmů. Možná to ale mělo svůj důvod: Má ikonická panenka potenciál utáhnout celovečerní hraný film? Greta Gerwig stvořila pestrobarevný svět plný rozličných charakterů, který chvílemi evokuje tvorbu Wese Andersona, a obsadila do hlavních, ale i vedlejších rolí celkem zvučná jména. Trailery jsem viděl a říkal jsem si, jestli si tvůrci nepřipraví nějaké překvápko pro diváky - a (bohužel) nepřipravili. Poselství Barbie je jasné a velmi okatě podané a v závěru filmu mi už ona doslovnost přišla otravná - jako by tvůrci zanevřeli na divácké čtení mezi řádky a hodili mu polopaticky na talíř všechno, i s poznámkami pod čarou a vysvětlivkami. Z audiovizuálního hlediska se jedná o film, který v kině vynikne o to víc, a scénka s "matkou" Barbie, Ruth Handler, byla opravdu kouzelná, nicméně filmu podráží (jeho plastové) nohy přílišné podceňování diváckého vnímání - člověk měl totiž místy pocit, jako by sledoval vizuální přílohu učebnice o feminismu, patriarchátu, předsudcích a stereotypech. ()

MontyBrogan

Na to, že sa jedná o sebaparodický road trip aj ego trip za sebapoznaním sexy feministiek, kde muži patria do friend zone, musím vyzdvihnúť aj všadeprítomnú Kenergiu. Ryan Gosling nikdy nebude Brad Pitt, aj keď tu mal Fight Clubácky kožuch po pobyte v čistiarni, ale Boy Band mu ide. Čiže Kendom je nový La La Land. A Margot Robbie sa znovu priamo na plátne učila plakať, takže Barbieland je nový Babylon. ()

Flego

Dostať na "Ahoj, Barbie" plátno "Ahoj, Barbie" ikonickú bábiku "Ahoj, Barbie" smrdí prúserom "Ahoj, Barbie"... Hlavná myšlienka existenčnej krízy diskvalifikuje detského diváka, čo je na škodu, lebo film je dostatočne naivný, pestrofarebný a umelý. Celosvetový boom okolo filmu svedčí len o povrchnosti sveta zajatého v instagramovej pasci. Zbohom, Barbie! ()

BMW12

Barbie je nejvýdělečnějším filmem roku 2023, měl jsem tedy od toho velká očekávání. Ta se bohužel nenaplnila. Začnu ale pozitivy: svět Barbie je hezky udělaný a musím především pochválit výkon Ryana Goslinga v roli Kena, který si krade celý film pro sebe. Avšak nelíbili se mi ty řeči o feminismu atd., na to, že na tento film se budou dívat i děti, tak je to nevhodné jim toto vtloukat do hlavy. Příběh je nic moc, ono je asi složité vymyslet k Barbie nějaký smysluplný příběh, ale když už se scenáristé do toho pustili, tak mohli vymyslet něco lepšího. Pochválím ještě akorát muzikálová čísla a celkem dobrou hudbu ve filmu. ()

anais

Odlehčená zábava s parodickými hereckými výkony a dechberoucím staroholywoodským vizuálem nebo zamyšlení nad postavením ženy ve společnosti, povrchními vztahy, kapitalismem, hračkářským průmyslem... Je to tak trochu všechno... Film je oslavný i podvratný v jednom. Je to dokonalá reklama šířící produkt mezi lidi, kteří o Barbie do projekce nic neviděli, a vlastně ani nechtěli. Film je často až příliš doslovný až patetický, a jindy dokáže vyjádřit ty nejhlubší emoce jen pohledem (scéna na lavičce!!!). Není to dokonalý film, a stojí a padá se svou dokonale vysoustruženou, někdy až příliš rigidní strukturou. Ale je to rozhodně blockbusterové překvapení léta... ()

rikitiki

Tahle Barbie přemýšlí. Vytržena ze svého růžového světa, vržena do nehostinné (zejména pro ženy) reality, začne o trochu víc uvažovat o rolích mužů a žen, postavení daném vzhledem a pohlavím, spravedlnosti a vlastním účelu. Žádná z postav není jednoznačně kladná, Barbie je sebestředná, Ken se snaží urvat, co jen jde, manažeři Mattelu jsou banda po penězích lačnících šašků. ____ Ne, že byl snímek nebyl zábavný, ale nečekejte od něj zábavu bezduchou. On je přemýšlivý a moc dobrou vizitku lidstvu nedává. SHRNUTÍ: Když opustíš svoji bublinu, najdeš mnohem větší a děsivější svět. SHRNUTÍ LAČNÍCÍ PO VZHLEDU: Ryan Gosling má fakt božskou postavu. ()

TheEvilTwin

Barbie je nadhodnocená trendy podivnost, jejíž kvalita a divácká zabavitelnost kolísá jak na horské dráze. Počáteční náhled do Barbie Worldu je doslova vhození diváka do bizáru, u kterého ale když pochopí, že se jedná o satirickou ukázku hlouposti, tak to divák vlastně uvítá, následně se pokračuje do reálného světa, kde jsem se bavil nejvíce a kde film nabral nejvíc plusových bodů, jenže pak jsme se zase vrátili zpět a tam už to teda jelo do sraček. Na mé očekávání je to až dramaticky málo zábavné a vtipné, nemá to šťávu a nemá to čím zaujmout. Herecky se mi tady Gosling nehodí, Margot přehrává, ale vlastně mi to k ní sedí a po její roli Harley Quinn si ji moc nedovedu představit v jiné než v egocentrické roli strhávající na sebe veškerou pozornost, páč tohle jí prostě sedí. Ze všeho největší radost mi ale udělal klasicky debilní Will Ferell a postava Alana, tihle 2 se starali o většinu humoru a dotáhli film alespoň do trojhvězdy, zbytek je ale velký špatný. Barbie totiž neví, čím chce být, a místo aby se zaměřila na jeden cíl, tak kombinuje snahu o komedii s feministickou propagandou a v závěru ezo rozpravami o síle žen a vlastní osoby a celé to působí až neskutečně strojeně a otravně. Tímpádem vlastně vůbec netuším, kdo je cílovkou, jelikož pro děti je to moc málo pohádkové a pro 18+ je to až moc velká dávka cringe, sentimentu a nudy. Potěšily některé humorné scény (roztahování nohou Barbie, Weird barbie, patriarchát…) i narážka na Martix, ale jinak jde o velmi nedostačující film, který získal úspěch na propagaci skrze vlastní nápad, skrze “Barbieheimera” a přes ikonické hlavní hvězdy a sjel si na vlně trendu, nicméně to z něj dobrý film rozhodně nedělá. ()

hansel97

Geniální self-aware satira složená z xy dobrých malých i velkých režisérských rozhodnutí, ve které Greta Gerwig dokazuje, že je schopná utáhnout i větší studiové filmy. Superhero movie next? 10/10 ()

Othello

Feminisploitation. Antifeministická klišé, jak si je představují feministky a feministé versus feministická klišé, jak si je představují nefeministky a nefeministé. Ve výsledku překvapivě velká legrace, kde vítězem není ani jedna ze stran (už jen proto, že se tu s muži a ženami pracuje jako se "stranami"), nýbrž Mattel, který pochopil, že hrozbou pro něj není Prezidentka Barbie, Divná Barbie nebo Nobelova laureátka Barbie, nýbrž Vyvlastňovací Barbie, takže se stačí snést na aktuálních progresivních trendech, udělat si srandu ze svého korporátního pokrytectví a na konci fiskálního roku máte účetní uzávěrku jako nikdy předtím i zajištěnou existenci ve stále se proměňujícím světě entertainmentu. Barbie je film, který chce komentovat, revidovat, reformovat, usmiřovat, terapeutizovat, pochopit, nesoudit a bavit, takže ve výsledku šíleně rozmělní všechna svoje témata a já jsem nakonec vlastně vůbec nepochopil o čem vypráví, pričemž jsem se ale většinu času výborně bavil. Což je pocit, který je mi povědomý přes sledování filmů od Tromy. Každopádně vzhledem k tomu, že Oscary jsou dneska už úplně jedno, tak bych ho Goslingovi za tohle regulérně dal. On obecně ten casting tady působí, jakobych ho dělal já (Rob Brydon? Michael Cera?!). ()

Kailo

Vizuálně kreativní 10 z 10. Set design, kostýmy a vše, co má pohánět tuhle barevnou prezentaci je perfektní. Margo a Ryan hrajou naprosto skvěle, je zde spousty cameo herců a bylo poznat, že natáčení musela být zábava. Je to hranice cringe trapného humoru, která ale nestagnuje a prostě baví - humor je subjektivní, takže tak. Ale postupem film ztrácí tempo. Narativně je skript je velmi neucelený a po polovině filmu jsem začal ztrácet pozornost. Je to prostě film o feminismu, který baví, ale přál bych si, kdyby ta zpráva byla jemněji vyjádřena, protože se to opakuje neustále celý film, v každou scénu dokola. DOSLOVA. Greto, pořád Tě miluji, ale za mě Frances Ha lepší zprostředkování. Barbie je nejslabší film, co natočila. ()

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování

Kaskadér propadl, přesto má napsané pokračování