sedm.1

Spirited je vánoční muzikál, který se tedy v budoucnu klasickou vánoční podívanou, asi právem, zřejmě nestane, tím ovšem nechci tento rozverný zážitek jakkoliv shazovat, jen si nejsem prostě úplně jistý, že se jedná o film pro masy. Přece jen se totiž jednak jedná především o muzikál, což není žánr, který by až tak přitahoval davy, a jednak ani celá ta zápletka a její zpracování není úplně výhra, nicméně opakuji, nemyslím tento svůj úvod jako hanění tohoto filmu, jako spíš upozornění, že se jedná spíš až o netradiční podívanou, než o klasický hladový přímočarý tah po úspěchu a všeobecném vstřícném diváckém ohlasu. Každopádně, u mě si svůj účel Spirited ale splnil, jelikož svůj výsledný dojem bych nejvýstižněji označil asi jako příjemně strávený čas s mile přiblblým úsměvem na tváři, což považuji za pěkné a za úspěch. A čím toho bylo dosaženo? Tak asi především (nejen) ústřední hereckou dvojicí velice výrazných hvězdných pánů, kteří už mnohokrát dokázali, že se o pořádnou zábavu dokážou postarat spolehlivě a zde to v podstatě jen potvrdili, mezi chlapci to jiskří, jsou vtipní, jsou záživní, je na nich vidět, že si natáčení užívali a dokázali to přenést i na mě, ale i ostatní postavy a jejich herečtí představitelé tu působí velice pozitivně, zábavně, takže v tomto ohledu určitě palec nahoru. Co se pak týče písniček a s nimi spjatými hudebními výstupy, tam to bylo trochu jak na houpačce, ale zhruba tak dvě tři doslova hitovky by se tam najít dali, jinak spíš takový průměr, ovšem ony zmiňované výstupy, ty byly moc povedené, choreograficky pestré a trochu ve mně vyvolávaly vzpomínky na jiný, mnou absolutně zbožňovaný, muzikál, Největší showman, což mi udělalo velkou radost. Zápletce bych pak mohl vytknout snad jen chvílemi zbytečné natahování času scénami, bez kterých by se Spirited jistě obešel a jen narušovaly jeho plynulost, jinak jsem byl ale i s ní spokojen, celé to působilo poměrně nápaditým dojmem, pravidelně a hlavně funkčně se zde střídali muzikálová čísla s jak odlehčenými, tak dramatickými momenty, v závěru pak slušně zafungovaly i emoce, no a v neposlední řadě bych neměl opomenout ani atmosféru filmu, která zrovna v takovémto typu podívané sehrává více než důležitou roli, a i v tomto ohledu se tvůrcům zadařilo, jelikož ,,ducha,, a sílu Vánoc lze z tohoto snímku opravdu vycítit, což je též sakra velké pozitivum. Já jsem v tomto případě tudíž skutečně převážně spokojený, je to zkrátka taková rozverná, příjemná, nenáročná podívaná, co jistě potěší a pobaví, ale opakuji, myslím, že oprávněně se vánoční klasikou nejspíš nestane, do toho jí totiž přeci jen ještě dost chybí. ()

tron

„Teraz ju musíme zabiť, však?“ Zvláštny film s na prvý pohľad smrtiacou dĺžkou dvoch (!) hodín. Ktorá ale, ako na konci zistíte, mala opodstatnenie. Scenár totiž obsahuje množstvo motívov. Jednak je to parafráza na klasickú Dickensovu Vianočnú koledu. Zároveň je to však tiež jej moderný reboot (remake?) a keď už si myslíte, že vás zápletka neprekvapí, zistíte, že je to de facto plnohodnotný sequel Dickensovho diela. A do toho chvíľkový flashback, takže je to na pár minút aj explicitná adaptácia Dickensa. Reynolds a Will sú dobrá dvojka, ponúkajú svoj bežný štandard. Film je ladený ako muzikál, tanečné a spevácke vystúpenie nie sú zlé, občas sú kúzelné, ale skôr len v drobnostiach, než v celku; chýba tomu spontánnosť, radosť, nákazlivosť, i hravosť a vynaliezavosť (najbližšie k tomu má „nadávková“ pieseň). Rušilo ma, že som nevedel, akej vekovej skupine je snímka určená. Na jednej strane sa tvári ako ukážkový vianočný rodinný film a potom sú tam wtf scény pre dospelých, aby sa to následne opäť vrátilo do filmu s hodnotami a výchovno-morálnym apelom. Judi Dench??? ()

Xmilden

Will Ferrell se po letech vrací v roli, která jej kdysi proslavila. Tedy něco na způsob Vánočního skřítka, kdy je zapotřebí napravit zdánlivě nenapravitelného. Místo Jamese Caan zde "zlobí" užvaněný Ryan Reynolds. Uvidíme s čím se vytasí Hollywood za rok. Škoda že Spirited dostal na starosti v minulosti často skvělý Sean Anders. Tady uspět zkrátka moc nešlo. Film je prakticky neškodný. 45% ()

Aljak

Vzhľadom na relatívne priemerné hodnotenia som nemal žiadne veľké očakávania. Ale napokon ma tento film veľmi milo prekvapil. Skvelé herecké obsadenie, úžasný vizuál s vydarenou výpravou, a celkovo ten ironicý štýl - to bolo všetko, čo tento film ťahalo vpred. K tomu skvelé sarkastické hlášky a vtipné dialógy, a v neposlednom rade vydarené aj po muzikálovej stránke. Takže celkovo som mal z toho vysoko nadpriemerný pocit. Will a Ryan boli výborní, a popri nich celkom potešilo aj obsadenie Sunity Mani. Avšak, neviem si akosi vysvetliť tie priemerné hodnotenia - jedine, že by niekto nepoznal legendárnu poviedku A Christmas Carol od Charlesa Dickensa, vtedy by som to asi nedokázal plnohodnotne oceniť ani ja. Našťastie, Dickensove dielo poznám a aj som ho čítal, takže kopa odkazov mi rozhodne neunikla - za mňa teda plných 5*! ()

moviefreak

Čakal som otravnú komédiu, v ktorej hra Reynolds Reynoldsa a Ferrel Ferrela... A dostal som viac ako fajn komédiu, ktorá je pre Vianoce to, čo bol pre hráčov Free Guy. Film originálny, častokrát temný, s mega rozpočtom, a áno obaja chlapci hrajú opäť samých seba, a vôbec mi to nevadilo. Lebo tento krát humor, a otravnosť 50/50 čo je úspech 😅 Buď už na mňa začali pôsobiť Vianočné reklamy alebo neviem... ()

• Na vánočním večírku se Duch Vánoc (Will Ferrell) setkává s návštěvníkem večírku převlečeným za skřítka Buddyho. Will Ferrell je známý především díky roli této postavy v klasickém vánočním filmu Vánoční skřítek (2003). (sh3riff)