Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

Motinski

Keď som videl film po prvý krát, celú prvú polovicu som tak trochu prehliadal veci čo mi vadia lebo som napínavo očakával kedy sa dostaneme do arény a začnú hry. Tam som už bol ako tak spokojný ajkeď ide len o obohratú, zjednodušenú, detskú verziu battle royal modelu. Prostredie arény je málo využité ale nenudíte sa. No a hlavne prirodzene fandíte hlavnej hrdinke. Jennifer Lawrence objektívne ťahá celý film. Bez nej by som dal suverénne 2*. Hutcherson mi subjektívne nesadol vôbec a bizarné postavičky z Capitolu detto. Farebné účesy, prehnaný make-up, no proste podivíni. Dizajn mesta tiež nič moc, generická šablóna ako z rádových béčkových sci-fi, no aspoň tam nie sme veľa času. Po druhom pozretí som si uvedomil ešte viac o aký premrhaný potenciál ide. Chytľavý námet v rámci diváckej zábavy, s množstvom nápadov skrytých vo vnútri, zrealizovaný priemerne. (to neznamená úplne zle, výsledok si viem predstaviť katastrofálny) Hunger Games je teen oddychovka so všetkým čo si pod tým predstavíte. Občas napínavá, občas nudná, občas klišoidná. Určite ale nejde o brak a na pokračovanie mám chuť. Zaujíma ma pozadie, fungovanie sveta, detaily z rôznych krajov a určite chcem viac Snowa. Sutherlandovi rola sedí. ()

Remivsremi

Seznamování se světem, postavami a vším okolo funguje celkem zdařile. Vrchol v podobě samotného aktu her však utápí nezvládnutá shaky cam, která neumí prodat akční složku. Kvůli tomu ztrácí zájem o přeživší a výsledek. ()

A.L.E.S.

I když je to sci-fi, připomíná mi to bohužel současnost, kdy se lidstvo pachtí za seznacemi. A bude tím větší sledovanost, když minimálně jeden člověk přijde o život. Film je sám o sobě geniální, ale viděl jsem v něm rozvinutou představu jednoho dílu svých oblíbených Krajních mezí. Očekával jsem, že ke konci filmu přijde nějaký zvrat, ale měl jsem za to, že půjde třeba o svržení bezcitné vlády, která uctívá oběti války dalšími oběťmi, a krvelačné hry budou zrušeny. Smysl filmu mě trochu zklamal, ale i přesto jsem se výborně bavil, film sledoval s napětím a hltal každý titulek. A je to poprvé po dlouhé době, co jsem se skutečně polekal. Myslím, že shlédnuvší tuší a ti, co ho ještě neviděli, pochopí. ()

Kamkon

Tenhle film je velmi rozporuplný - po skončení si říkáte, co se vlastně událo za ty necelé 2 a půl hodiny, až vám z toho vyjde, že vlastně skoro nic - jak chudá dívka ke štěstí (ne)přišla nebo vám vyvstávají na v paměti podivné detaily - když tak strašná vymóděnka losuje na začátku lidi z osudí, jak ví, že napodruhé vylosuje kluka a ne holku? Jak to, že město Kapitol si žije jako v 21.století a zbytek země jako na začátku 19.století, ne-li středověkem, ale v průběhu her mají všichni v chatrčích obrazovku a zapojenou elektřinu? A co se mělo dít v konečné aréně, kdyby to dopadlo jinak? Celkově je to takové nedomrdlé, scénář s dialogy dosti chabý (jestli je taková i knížka, tak to potěš) ale zároveň na tom něco hezkého a nadprůměrného je - krásně živá uměřená hudba, hlavní představitelka pokračující tradici silných ženských hrdinek zachraňujích vše a nejlepší herecký výkon filmu v podání Woodyho Harrelsona, kterej si to krásně celý užívá a naprosto to nebere vážně. A jedovaté bobulky v krásném dvojsmyslu. Jen ten konec to kazí - takovou (ne)upoutávku na druhý díl jsem ještě neviděla...Ale jedno mi asi nikdo nevysvětlí - proč takováhle krvárna je přístupná v USA už dětem od 13 let? ()

kumpi

Pro všechny případy a hlavně pro srovnání jsem si při vstupu Hunger Games přečetl knižní námět, který je skvělý. Filmaři se hodně snažili nacpat do filmu hodně věcí z knihy a tím je museli i trošku pozměnit, poněvadž by se do dvou hodin rozhodně nevešly v celé parádě jako v knize, ale tak tomu bývá vždy. I přesto se jedná o jedno z nejlíp zvládnutých zfilmování knižní pecky a jsem hodně zvědav jak si poradí s dalšími díly. Myslím si, že by cca tříhodinová stopáž, ve kterou doufám právě v pokračování, byla určitě krokem vzhůru. Film by nemusel být tak urychlený, protože takhle přicházejí nečtenáři knihy o mnoho zajímavého. Ale to je zas kdyby....jinak herecké obsazení sympatické a bez problémů nenucené. Spokojenost převládá nad zklamáním + námět (kniha) mě velmi zaujal, takže s pár nedostatky 4* ()

2mig1

sice zajímavý, dobře zahraný, vkusně natočený, ale při tý stopáži vcelku nudný a hlavně nepochopený (to i bez stopáže) - tak bylo to v reálu nebo v nějaký virtuální realitě? psi, stromy, oheň...????!!! ()

LiborGondek

Představa reálných vraždících se dětí v některé z takovýchto her je pro mě absolutně nepředstavitelná a zvrácená. Myslím, že něco podobného jako jsou Gladiátorské hry tu již bylo a je to historie, doufám že napořád. Nicméně jako film a jako zajímavá myšlenka k zamyšlení a odstrašující případ, jak by to mohlo dopadnou když bude svět dále víc a víc lačnit po krvi a tomuto druhu "zábavy", proč ne... Hodnotím 75%. ()

Estrecha

Začátek filmu byl na můj vkus docela dlouhý a to i přes to, že samotný smysl byli tvůrci filmu schopni vyložit "vysvětlujícím videem" během jedné minuty. Přesto však hned jak se to rozjelo, tak mě to už nepustilo! Celou dobu jsem se cítil, jako bych byl v aréně s nimi a každých 5 minut jsem měl chuť vykřiknout: "Bacha, je za tebou!". Celkově DOPORUČUJI! Šel bych na to třeba i znova a na dvojku se těšim:) Ta atmosféra vás vtáhne, bomba! ()

ivan_drago

Všechno působí příliš uměle, hlavně ten totalitní režim, než abych jim to sežral... Film nicméně dokáže vyloudit jistou dávku napětí a kdyby se začátek filmu nenesl v duchu "Soutěže o nejkreténštější kostým" dalo by se uvažovat o více hvězdách... Dále ta soutěž lehce postrádala smysl, když si z toho ti tvůrci udělali takové futurističtější "Truman Show"... Takže vlastně nejde o přežití, ale o sympatie, eště mohli lidi hlasovat esemeskama.... A že jedním gestem způsobila revoluci nebo její začátek, to bych se posral už úplně.... ()

Mirokukii

Není nad to od filmu mnoho neočekávat. O to více pak být mile spokojen. Hunger Games je výborný dobrodružný film. S trochou akce, takové aby byla uvěřitelná. Přeci jen jsou to děti. A pár, opravdu silnými momenty. Romantická stránka filmu se mi též líbila. Asi už jsem dlouho sám :-) A Dejavu Romeo a Julie od modré laguny nejvíc. Jennifer Lawrence táhne celý film, a je tedy pro mne příslibem do budoucna v jiných filmech (nejen za krásu). Z vedlejších rolí stojí za zmínku Woody Harrelson. + Pěkný soundtrack. 90 % ()

MagsMoses

(21.08.2012) Čím mě tento film určitě nadchnul, jsou správně vybraní herci a jejich vynikající herecké výkony. Je velice dobře zpracován z knižní předlohy, a fanoušky knihy určitě nadchne taky. Ovšem co mi na tomto filmu vadilo, byla roztřesená kamera. Mnozí také nenajdete Vaše oblíbené scény, postavy, či rozhovory. A pro mnohé, kteří knihu nečetli, bude tento film plný klišé a neodpovězených otázek. Podle mě, je tento film určen spíše pro Ty, kteří knihu četly, protože vědí na co se mají připravit. Ve filmu je taky spousta věcí, které nebyly vysvětleny, jako například mutové nebo Reprodrozdi. Kde se vzali? A proč? A proč je tak a ne onak? A kde to jsou? A co to je? To budou časté otázky těch, kteří nečetli knihu. Přesto tento film přináší spoustu emocí a požitků, a určitě stojí za shlédnutí. (25.05.2013) Dodatek ke komentáři: Uběhla nějaká doba a čím vícekrát jsem film zhlédla, tím víc mě přestává bavit. (29.05.2013) Dodatek k dodatku: Anebo bych se na ten film asi neměla koukat tak často :D. ()

Yesqward

Kniha je vždy lepšia, to je jasné, ale ja to nebudem porovnávať. V knihe totiž rozpráva príbeh hlavná hrdinka, a tým pádom je náročné nakrútiť film. Predsa si myslím, že to aj napriek tomu mal príliš malú iskru, ale pozerateľné a zábavné na pozretie to určite bolo. Navyše efekty sa veľmi vydarili. 75% ()

markuc

Nejvic me iritovala toporna Lawrence v hlavni roli a samozrejme vyprava a scenar a tekajici kamera a proste to cele bylo tak nejak o nicem. Verim, ze kniha muze nabidnout vice, urcite vysvetlit lepe nektere aspekty onoho sveta. Film je proste nuda a podprumer. ()

Mrkvič

V knížce to možná bylo jízlivé k módě stejně jako k různým režimům, ale ve filmu je to uchopeno jako další tupé Stmívání pro americké publikum. Za 142 minut si nevybavím jedinou scénu, která by mě čímkoliv zaujala. Herci jsou nudní (snad až na fousy Wese Bentleyho), hudba tam snad ani nebyl, kostýmy... asi tak. Navíc, když mohla nějaká scéna zaujmout svou odvahou nebo překvapením, tak to bylo podáno právě tomu tupému publiku, kterému se naznačuje tak dlouho, až snad i ten nejtupější musí předem vědět, co bude následovat. Zlatej Běžící muž! A to ve všech směrech ()

st.jim

Dlouhé, nudné a prakticky totálně nezajímavé. Asi po hodině jsem si říkal, zda to mám vůbec dokoukat. Jediné plus je Jennifer, která to zahrála parádně. Námět asi nebyl špatnej ale vznikl z toho paskvil neskutečného kalibru. ()

Honzíno

Být o půl hodinky kratší, bude z Hunger games nátěr z citlivě dávkovaným přesahem. Tady za ty skoro dvě a půl hodiny prostě cítím, jak to tam tvůrci perou.. a o co jim jde, je jednoduše až moc jasné. Ano, bude to skutečností 'o teenagerech pro teenagery', což já už nejsem. Možná proto jsme se lehce minuli. Jinak ale solidní nadprůměr s dobře okopírovaným námětem. 65% ()

DivX

Perfektni zacatek ale bohuzel postupem casu se film odebral nekam do vecnych lovist a ztracel na sile a rychlosti. Cekal jsem vic akce v lese a urcite lepsi konec. 65% ()

Johnny.ARN

Z porovnávačky kniha vz. film väčšinou vyjde víťazne kniha. Inak tomu nieje ani v tomto prípade. Tu si za to však môže film sám. Miestami zlá kamera, scény, ktoré mohli byť skvelé, boli tak pokazené, že to až bolelo. Lawrence sa snažila, ale viac zaujala krásou. Hemsworth rovnako ako v EX2 veľa priestoru nedostal. A z Hutchersona sa nám vykľula možno nová hollywoodska stár. Nech sa chlapec udrží a určite o ňom ešte budeme počuť. Sutherland bol už pri čítaní kniha jediná voľba na túto postavu. A Tucci, ten ma vie pobaviť vždy. Dej. Kniha bola o niečo pútavejšia, škoda, že film tu veľmi stráca. Po vizuálnej stránke ale nieje čo vytknúť. Skvelý Kapitol, prekvapujúci dizajn Rohu hojnosti, a veľa ďalších vychytávok, ktoré ma príjemne prekvapili. Škoda chýb, či už filmových alebo odlišností medzi knihou a filmom. Dúfam, že dvojka bude o niečo lepšia. 3 z 5 ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)