Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

gpx

Jalový jako kráva. Přijde mi, že je to cílený na 12-ti letý lesby a 9-letý uber-onanisty. A podle úspěchu filmu to byl dobrej tah. Rodiče těmhle individuím zjevně dávaj dost velký kapesný na to, aby mohli chodit dokola a dokola a dokola a dokola na ten samej debilní film. ()

PenelopaW

Nevím proč, mně se to líbilo. Líbil se mi námět (zastrašování ze strany vládnoucí třídy tím, že los může padnout i na Vaše dítě, které pravděpodobně zemře), myšlenka celých Hladových her (zrůdnost toho, že děti bojují proti jiným dětem o život) i to, že přestože jde o "YA distopii", není děj plný nějakých srdceryvných zamilovaných scén. Líbilo se mi i to, že vítězství Katniss v aréně není samo o sobě jen vítězstvím, ale i revoltou. Líbila se mi závěreční titulková hudba. A líbilo se mi i to, že divákovi zůstal nějaký prostor pro fantazii (co se vlastně stalo s původními USA, se zbytkem světa, jak probíhaly předchozí ročníky her, jak to vypadá v ostatních krajích apod.). Na základě shlédnutí filmu jsem si půjčila v knihovně knižní předlohu, kterou fanouškům filmu doporučuji, neboť obsahuje větší popis pozadí pohnutek Katniss, vysvětlení některých informací uvedených ve filmu, a umožní se zorientovat i v ne úplně jasném trojúhelníku Katniss - Peeta - Hurikán. P.S.: Přidělený počet hvězd dávám v rámci dané filmové série. Kdybych film měla posuzovat v kontextu jiných snímků podobného ražení, asi bych tolik hvězd nedávala, ale i tak by si podle mého poctivé tři hvězdičky zasloužil. ()

lacerta

Předlohu neznám, tak nemůžu posoudit, jak moc je to hloupé kvůli předloze a jak moc samo o sobě. Nepochopila jsem, co je na tom filmu tak super. Je to další looser-hrdina - tentokrát v podobě tuctové holky (opravdu jsem nepochopila, co je na J. Lawrence tak super, nebo proč má být taková hvězda), která jako zázrakem vždy udělá to nejsprávnější. Tradiční milostný trojúhelník a vlastně jsem se celý film nemohla zbavit dojmu, že je to vykrádačka jiného filmu. Jen nevím, jakého. Říkala jsem si, že se to třeba ještě nějak záhadně rozjede a další díly budou lepší, teď nechápu, proč to má vlastně 4 díly. Snad i Labyrint byl lepší. ()

blekekeke

Copak o to, námět je to dobrej ... ani prostředí není k zahození, ale půlka filmu jsou dialogy ... což se k vybíjené moc nehodí ... ()

linger

Takze tu mame "silnu" zensku postavu (no ok, na rozdiel od Belly alebo Anastasie ma slusny survival skill), niekolko fesakov s kazdym vlasom na svojom mieste, postapo scifi statne zriadenie - slusny zaklad na kino hit pre dospievajucich. Tematika vsemocnej reality show mi evokuje vynikajucu Truman show. Ale ked sa to cele zacne - zrazu sa tam medzi sebou v lese vrazdia deti tusim od 12 do 18 rokov. To nikomu neprislo prinajmensom zvrhle? Autorka kniznej predlohy mala myslienku hodnu rimskeho cisara, ktory rozmyslal, co tak este tym gladiatorskym hram chyba - ani toho by vzajomna likvidacia deti asi nenapadla. Ale aspon to nie je nudne, aj ked jedinej postave, ktorej drzim palce, je Lenny Kravitz, a to preto, ze je to on. ()

vinnetou500

Co ve mě fakt tenhle film zanechal bylo, že fakt už nechci koukat na další film s takovouhle kamerou... To byl fakt otřes.. A jestli to byl záměr režie nebo co... to mě je asi jedno. Faktem je, že kamera mi velice kazila dojem z filmu. Podle upoutávky a také popisku jsem čekal skvělý bojový scény.. Něco fakt zajímavýho. To co tam ale předváděli mě vůbec nenadchlo. Ano.. brutální to bylo. Ale o to mi tolik nejde. Jako spíš o skvělou choreografii, kterou bych zvláště u filmu s tímto námětem čekal. ()

Ace.A.T.L.

Tak tenhle první díl celý ságy, se mi líbí právě tou myšlenkou a něčím novým. Je to svižný, je to zajímavý, Jennifer oko potěší velice moc a rozhodně ve svojí roli nepokulhává. Za mě 4* a URČITĚ DOPORUČUJU ()

Kozlowski8

Hunger games jsou každoročně pořádanou reality show, v níž bojují proti sobě na život a na smrt vybraní mladí lidé z dvanácti krajů postapokalyptické země Panam, které vládne mocný Kapitol s krutým prezidentem Snowem... Zajímavý námět, který je zručně natočen, pochvala za herecké obsazení (kromě Joshe Hutchersona) v čele se skvělou, přirozenou Jennifer Lawrence, famózní hudba. Přesto mi chybí větší spád a více šokujících okamžiků či zvratů, které bych zde očekával. A lesní požár, ohnivé koule, či cosi jako kříženci rotvajlera s hrošíkem liberijským, kterými Snow a jeho lidé uměle ztěžovali přežití Katniss ve hře, to rozhodně nevylepšili - spíše naopak. Přesto film, který má své pevné místo pod sluncem. 70%. ()

Michal99

Kdybych to přirovnal k filmům jako Labyrint nebo Divergence tak to není tak špatný film, je to takové originální, ale vidět jak se vraždí děti to opravdu není moje sousto. ()

Ronkar

Originální to sice není, ale tenhle námět je dostatečně zajímavej, tak proč si ho nezopakovat. Bohužel, vytěžit se z toho dalo víc, i když jde o teen film. Paradoxně mi přišla zajímavější a lépe zvládnutá první půlka, kdy se seznamujeme s postavama, systémem a celým tím bulvárním kolotočem kolem Hladových her. Ne, že by samotná hra byla úplně špatná. I tu romantickou linku bych snesl, jenže se to děsně táhne, zatímco by mělo jít o adrenalinovou drsnou jízdu. Pak bych hvězdu přidal. Přesto je fajn vidět film pro mládež, kterej nepůsobí naprosto debilně a má místy bezútěšnou a špinavou atmošku. ()

buchannon

Dlouho jsem se této sérii vyhýbal, instinkt mi říkal, že je úplně o... ...ničem. A vida, mé obavy byly oprávněné, můj instinkt se nemýlil. Že kdesi v Americe pořádají každoroční klání (nevím o co), je zajímavé asi jako beďar na mém zadku. Naprosto nezáživná celá série. ()

LencaN

Celou dobu od chvíle, co Hunger Games spatřily světlo světa jsem vůči nim měla předsudky. Že to je jen pro teenagery, že to je akorát jiná verze Twillightu nebo podobných rádoby dospělých, ale přitom dětských počinů. I při spouštění tohoto prvního dílu jsem měla stejné pocity - tak jo, podívám se, abych mohla konečně říct, že jsem to viděla. Ale ono mě to pak tak chytlo, že i když tempo bylo docela dost pomalé, tak jsem od toho nemohla odtrhnout oči. Tak napínavé to bylo. První díly mají výhodu wow efektu - nevíme, do čeho nás režisér vede, jaká realita je přichystaná pro hrdiny. Tady sice herci byli mladšího věku, ale ten totalitní zvrácený svět byl jak z nějaké drsné knihy pro zkušené znalce politických utopií. První, co mě zaskočilo, bylo to pokrytectví. Kraj, ve kterém lidi trpí hladem a najednou se tam objeví postavička jak z nějaké šílené pohádky. Zmalovaná jako hračka, oblečená tak, jako by vypadla z Alenky v říši divů a jde losovat dva zástupce z deprimovaného davu mladých lidí, kteří půjdou víceméně na smrt. Bylo to odporné, ale vlatně tak pravdivé a tak podobné skutečnému světu (v přeneseném smyslu slova). Jennifer Lawrence tady musím vyseknout pomyslnou poklonu, protože to byl herecký výkon, který stál za nějaké ocenění. Ač jsem k ní nepociťovala do té doby nějaké extra sympatie, tak v Hunger Games dokázala, že hrát umí. ()

Lilith03

Naprosto úžasná dystopie na jejíž skvělé filmové zpracování musí být autorka určitě pyšná. Jennifer předvedla svůj nejlepší výkon obecně za celé Hunger games a její hype po tomhle filmu je naprosto zasloužený. Nevím, zda není už zbytečné tohle recenzovat, ale pokud někdo snad pořád váha nad zhlédnutím a přečtením, tak maximálně doporučuji první knihu, pak film. ()

Deso

Film som zatial nevidel,takze sa zdrzim hodnotenia,vyjadrim sa zatial len ku knihe ktoru som cital.Mozem povedat,ze prirovnanie k Twilightu je celkom trefne.Ide hlavne o sposob akym je kniha napisana.Obe autorky,bohuzial nepatria k literarnej spicke.Priznacne pre obe knihy je absencia kvalitnych dialogov.Dalsim spolocnym rysom je popis niektorych postav ci udalosti a doraz na ich interpretaciu - priklad: Peeta Mellark je vykresleny ako neobycajne zabavny a vtipny chalan,ale nevyplyva to s toho ako sa sprava ci s nejakeho dialogu,odpovede, ktora je sama o sebe vtipna,ale s toho ,ze to autorka niekolkokrat posebe zdvoraznuje, ake je to co povedal zabavne a vtipne a nezabudne zdoraznit ako sa na tom co povedal ostatni bavia.Je to trosku podobne sitcomom ktore obsahuju smiech v pozadi ktore maju divakovi naznacit kedy sa ma smiat.Je to vcelku skoda ,pretoze samotna zapletka ,sama o sebe je zaujimava,ale bohuzial zaver je nedomysleny. komentak k filmu doplnim: ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)