Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

Mery235

...tesila som sa na film, pocula som, ze vraj je dobry... "ze vraj" ... aj tie tri hviezdicky davam neochotne, no film je pekne spracovany, pacia sa mi urcite sceny, ktore davaju filmu rychly spad (vyvrazdovanie), ale ine mi zasa pripadali tak otravne, ze som dufala, ze nepotrvaju dlho (sceny s dvojicou hlavnych postav) .... doslova som ich pretrpela... no nehovorim, ze ich vykony boli zle... Jennifer je podla mna skvela herecka a Josh... uprimne, toho som nikdy nemusela... ked som videla, ze hra hlavnu postavu, chcela som mu dat sancu...no nic z toho... chemia medzi nimi totalne nefungovala, ich umelo vytvoreny a nanuteny vztah je snad to najhorsie, co mohlo vo filme byt (nehovorim o knihe, len o filme) ... 50% ()

HOMOerectus

Jennifer je opravdu skvělá..celý film ale stojí za nic. Režisér vám za půlku filmu naservíruje, jak jsou všichni účastníci mladí a nevinní, a když poté začnou hry a všichni se začnou nemilosrdně vraždit, čumíte jak vyvoranná myš. Dávám 50%. ()

Waladorf odpad!

Totální odpad! Ač jsem fanoušek sci-fi (a že se to snažilo vypadat alespoň trochu jako sci-fi), je to bez příběhu, (pokud jste tedy nečetli knihu, která je prý dobrá), ale já s ní nemám zkušenost. Horrové efekty, bídné, ale jen ty by si možná nějakou tu hvězdičku vybojovaly, ale celý film a vraždění je v podstatě nevysvětlené. Herecké výkony taky mizerné (rozhodně od hlavní hrdink) - celou dobu má na tváři jen dva výrazy, které tak jednou po deseti minutách vystřídá. Pokud si tedy potřebujete vymýt mozek či si pustit film, u nějž se budete dívat jen na efekty a domýšlet si jakousi romantickou linii hlavního páru, je to film pro vás, ale všem ostatním ho velmi, ale velmi nedoporučuji. Dubing je docela ucházející... ()

bittersweet

Bohatí kumulují bohatství a prostý lid má být zabaven (chlebem a) hrami, opravdu je to tolik utopické? Kdy nás přestanou bavit "obyčejné" reality show? Tento film poskytuje docela tvrdou sociální kritiku, avšak namísto toho se hlavním tématem stalo, zda team Peet či Gale. ()

The_God

Na konci filmu jsem měl strašně neodbytný pocit, že z boje o holý život v rámci pobavení masy lidí šlo vytěžit daleko víc, než ve filmu bylo. Všechny postavy mi přišly takový placatý a nepřirozený, vůbec nedokázal nikdo z nich vzbudit ve mně nějakou výraznější emoci. Dalo se to určitě nafilmovat líp, ale v tomhle stavu je to průměr. ()

jjjerry

Knihu jsem nečetl a ani to nemam v plánu. Mám rád sci-fy, ale i ve vymyšleném světě by měla fungovat základní logika. Jsou tam nudné chvíle, které vás nutí zamyslet se proč, a jak se to stane, začíná problém. PO tom jak rychle upadla sledovanost všech reality šou, tak nechápu proč by někoho bavil 74. ročník. O tom udržet strach a naději by se taky dalo polemizovat, jeden kraj to dělá profesionálně a další se bojí- tady je nevysvětlitelná logika, proč?- peníze, sláva, proč to tak nedělá i druhý kraj. SPOILER: víte jak nejvíce podráždíte včely? např sekačkou nebo pilou-protože jsou citlivé právě na vibrace, než bu tu větev uřízla byla by mrtvá! a to ani neřešim, že pokud to nebyla suchá větěv tak prostě nepraskne, ale nalomí a často zůstane držet na tom nedořízlém. Tady včely spadnu na zem ale za chvilku sleze ze stromu a musí projit kolem nich ale už tam nejsou. Čistě náhodou umře holka s lukem... O tom jaký smysl měl prvotní masakr-že by jen chtěli jatka, všichni by měli znát strategii a nejrychleji utect před profíkama..ENDSPOILER Libilo se mě tak maximálně do poloviny, představení jiného světa, jiné logiky atd... ale i tam bylo par nelogických momentů ael nenudil jsem se tak mě to netrápilo, ale druhá půlka je veliké zklamání. Kdyby to byl "normální" les a sledovací kamery tak to chápu, ale když přidají ještě virtuální a nereálně vytvořené objekty tak je to prostě už trošku moc :( ()

unclejack

Hunger Games stoja na polceste medzi nadpriemernou romancou a podpriemernou zabíjačkou. Kostýmy, to bol jeden veľký trapas a kamera sa občas tak rozdivočila, že som mal sto chutí film vypnúť. Určite ide o zaujímavý námet, ktorý však mohol byť podaný úplne inak. Prvá polovica filmu sa snaží byť dojímavá, čo nezvláda, pretože klišoidný scenár nevyužíva nič iné než prostriedky zo zlatého fondu gýča. Druhá polovica znamená vzostup, dokonca sa predznamená aj hlbšia rovina príbehu - scéna s W.Harrelsonom, díva sa na malého chlapca ako naháňa sestričku s mečom v ruke. K samotným hrám - začiatok vyzeral dobre. Scéna s osami bola dokonca skvelá. Lenže potom už hry padajú do sentimentality a jediným náznakom k uzdraveniu sa tak stáva postava Liama Hemsfortha a jeho žiarlivý pohľad. Filmu chýba nejaká poriadna hudba, čo je tiež jedna z hlavných chýb. ()

ludovit14

Gary Ross ma veľmi sklamal-nevedel som sa dočkať konca.Strašne nudne spracovaný príbeh.Kde 1 hodinu sa dokopy nič nedeje-potom po dlhom čakaní príde druhá polovička filmu,ktorá sa prenesie na hladné hry:nezmyselnú naháňačku v lese,takú istú nudu som zažil aj pri nízkorozpočtovom Ruskom filme s podobným žánrom Lov na Piraňu. HOD:40%.ŠKODA ČASU!PS:na takýto rozpočet $78miliónov -je to hanba KINEMATOGRAFIE!!! ()

tatka

Rozmýšľam, prečo vlastne tento film trvá 142 minút. Prečo vlastne toľko filmov, ktoré na to nemajú, trvá viac, ako dve hodiny. Lebo nielen Holýúd chce na filme zarobiť. Aj predajcovia koly a pukancov. Možno aj kondómov, ak sa ešte chodí randiťdo kina. Iný dôvod neviem, filmu by sa nič nestalo, keby trval 90 minút. ()

ariari

divná paródia na X faktor s nezmyselnou a najmenej pravdepodobnou zápletkou... to čo je všeobecne hodnotené ako najťažší zločin .. obetovať násilnou smrťou decká pre dáku šou sa tu javilo dákemu pošukovi ako skvelý nápad..ufff, tak už upíri vedia rozosmiať , aká romantika! , ale zrejme si dáke 16-ky aspoň zavzdychajú nad hrdinkou, bola super. Trocha rozlezlý dej, ale slušné herecké obsadenie a poctivá kamera , ako aj divný strih ..celkovo zvláštne strávené 2 hodiny. ()

KajaProchy

V porovnání s knížkou, kterou jsem zhltla za jeden den, je to bída. Emoce nejsou tak silné, krev a zabíjení není tak výrazné. Samozřejmě proto, aby byl film přístupný mládeži. Čekala jsme od toho mnohem víc, je to průměr, několik nelogických věcí - např. Rau měla Katniss připomínat její sestru, což jako kudrnatá černoška není "tolik" patrné... Mnohem lepší je přečíst si knížku a vidět to ve vlastní fantazii! ()

Leegy

Po dlouhé době film, který se, v rámci možností, drží své knižní předlohy. Lawrence předvedla skvělý herecký výkon a pozadu nezůstával ani Hutcherson. Kostýmy dvanáctého kraje na předvádění splátců, kterých jsem se před shlédnutím upřímně bála, mě velmi mile překvapily. Velké plus si ode mne film získal i za kameru a střih. Na závěr mohu říct snad jen to, že pokud budou v takovéto kvalitě i ostatní díly, bude to pro mne další úspěšná serie filmů. ()

Rian_witcher

Nebýt krásy hlavní představitelky, tak bych film ani nedokoukal. Se slzou v oku vzpomínám na scénáristicky stejný, ale o 50% lepší prastarý videosnímek Running Man s Arnoldem v hlavní roli. Film nezachrání ani hvězdy jako Harrelson a Sutherland. Jejich postavy jsou zoufale prázdné a nevidím jiný důvod proč se nechali zlákat k učinkování, než tučný honorář. ()

Ironhead

Remeslne kvalitne natocena ptakovina... hvezdicky zde davam predevsim za kvalitni obsazeni, kameru a vubec zpracovani... nicmene skoda takoveho potencialu na tenhle "pribeh" :oT ()

Vomaczka

A to jsem si myslel, že jsem ideální cílová skupina tohodle můví. Všechno co dělalo knihu zajímavou, tu bylo zprzněno jako anální věnec mý holky včera večer. Už jen samotný obsazení rolí, by dopadlo líp, kdyby ústřední dvojici hrál můj pes a jeho tasemnice. Josh má totiž ksichtík přímo vybízející k poňuňání strunovým vyžínačem a Jennifer je tak odpudivá holka, že si celou dobu přeju, aby si přestala hrát na Legolase, někde zakopla o butr a viděl jsem její otevřenou lebku. Napětí se tu dá krájet lžičkou od rozpuštěnýho heroinu, protože tu žádný není. A skutečným vrcholem tohoto rádobyepického počinu, je polechtání citů retardované části publika, za pomoci dvou brutálních a nesnesitelných kapek krve na kalhotkách malé černé a dost otravné holky, co v lese dostala svoje první měsíčky. Zkrátka smutný příběh, plný slziček a klišé, ze kterých se zeblijete i kdybyste sežrali 8 plat kinedrilu a marně vzpomínáte na šarmantního Andrease Breivika, kterej ty děti aspoň umí zabít s nějakym stajlem. ()

kolodej1

musím říct, že mě to bavilo, ani ta příprava na samotný boj mi nepřišel otravný. Ne, že by to ale bylo bez chyb. Především bylo dost chatrně zdůvodněno konání této zábavy, s tím si autor mohl dát trochu víc práce. Dalším mínusem je, že se kromě účastníků z districtu 12, o ostatních téměř nic nedozvíme, takže je divákům zcela jedno, jestli zemřou nebo ne, nemá k nim žádný vztah. A také příliš očekávatelný konec, který přitom byl hodně nepravděpodobný. Na druhou stranu jsem se ale nenudil, i když film nepatří právě mezi krátké. Pár nápadů mi přišlo dost zajímavých, např. mimikry Peeta ()

Desmi

Tenhle film bych přirovnal ke sportovci, který má obrovský potenciál, ale nechá se unést svou jedinečností natolik, že předvádí naprosto průměrné výkony. Podle mne je tohle stejný případ. Hladové hry mají co nabídnout. Podobných filmů moc není, navíc s tou „epikou“ celého děje. Mnoho věcí mi tu ale dost vadilo. Tak například ta absurdní popularita splátců a ten ryzí hyenismus. Celkově je to zvrácené, ale s tím se nedá nic dělat. Přes to bych se přenesl. Co mě ale štvalo mnohem víc, bylo to natahování děje. Čekat hodinu a půl, než se konečně začne „hrát“ je prostě moc. A co se samotné hry týče, tak ta byla velkým zklamáním. Napětí na bodu mrazu, překvapení žádné a celkově málo brutální na to, jak zvráceně se to od začátku tváří. Jinak ta předvídatelnost děje, který trvá přes 2 hodiny je ubíjející - když vítěze poznáte v prvních 5 minutách a pak už jen čekáte, jak té výhry vlastně dosáhne... Doufám, že dvojka nabídne víc překvapení, akce a bude celkově míň „načančaná“, su(y)rovější.. ()

gezper

Nečekal jsem zázrak a bylo to ještě o trochu horší. Popsanému světu jsem, tak jak mi ho ve zkratce představili, vůbec nevěřil. Tak jsem jen tupě čekal, než vypukne ta správná mňamózní vyvražďovačka teenagerů. Což ostatně trvá pekelně dlouho, až někdy v půlce více než dvou-hodinové stopáže se začnou mydlit. Před tím jen baští v apartmánu a hrají si v tělocvičně. Ale ani úderem startovního klaksonu to nezačne být ono. Battle Royale je Battle Royale. Tohle je čajíček pro děcka. K tomu dost blbě natočený (včetně CGI) a casting se taky moc nepovedl. Woody sice potěší, ještě i Jennifer bych bral, ta jediná to dá se řict táhne. Konec, už mě dneska nebaví kritizovat. Btw, když se podívám na délku za chvíli do kin vstoupivšího pokračování, 146min., tak se do toho moc po hlavě rozhodně nevrhám. [40%] ()

Stuck

Ano jsou zde umělá a hluchá místa, ale pominete-li tu vražednou hru, tak zbývající příběh mě oslovil.. Oproti japonskému originálu Battle Royale není Hunger Games tak surové a je zde nějaký příběh a navíc krásná hrdinka.. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)