Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

belmonďák

Riskl jsem to a mrknul na toto dílo. A čekalo mě příjemné překvapení. Po technické stránce je film perfektní. Hudba i kamera pasuje dobře dohromady a ty dvě a půl hodinky uběhnou opravdu svižně. Občas zatoužíte po jednoduchém filmu s jednoduchým dějem, tady si najde každý trochu. Kvalitní herce v čele se sympatickou Jennifer Lawrence. Občas se tu výrazně mihne Woody Harrelson, nebo i takové herecké eso jako je Donald Sutherland. Zkrátka je na co se dívat a občas i nad čím přemýšlet. Myslím že vlna tohoto druhu filmu s "dětmi" v hlavních rolích do pár let opadne, ale tohle bude jeden z mála na který se nezapomene. ()

brasek

Mizerný snímok, divým sa jeho popularite... celé zvrátené kde sa deti zabíjajú pred nalíčenými ksichtami. Kochať sa scenárom, vizuálnymi efektami je znak choroby! ()

Kristik

Veľmi dobrý film, ktorý by však bol ešte lepší keby kameru nedržal Michael J. Fox. Film má zaujímavý príbeh, postavy a mytológiu a dosť na to aby sa na tých 137 minút človek nenudil. Jennifer Lawrence je perfektná ako Katniss, a ku skvelým hereckým výkonom prispieva môj obľúbenec Woody Harrelson a Stanley Tucci, ktorý ukradol každú scénu v ktorej je. Najslabší výkon ide od Hutchersona, ktorý má ešte na čom pracovať. Avšak najväčší mínus filmu je už zmienená shaky cam ktorá je doslova použitá na každý záber a celkovo kazí zážitok z filmu. ()

TonoM

Za mě určitě červený filmík a veliké překvapení zíram z 65% podle mě min. o 10% nahoru ORIGINALITA! Napětí! Skvěléé... ()

robfi

Sebereflexe úpadku americké konzumní kultury proměněná v nekonečné 2 hodinové orgie nudy. Aspoň, že ještě američani ve velkém konzumují svoje úpadkové bijáky.... protože zbytku světa to podle mě nic neříká. Bohužel, všecko už jsme viděli nejméně 10x a v 10x lepším podání. Ty strašné načančané figury ve 40 let starých Star Wars a v prehistorickém Nikdy nekončícím příběhu, téma vyvražďování se dětí navzájem v japonské Battle Royale.. prostě klišé nad klišé a vykrádačka na vykrádačce. Jediná "přidaná hodnota" tak pro mě spočívá v tom, že amíkům asi pomalu dochází, že brzo nebudou mít co jíst a zbude z nich pár vzbouřeneckých kolonií držený pokupě násilím. No, ono to už tak vlastně pomalu je... Ale tohle je politika, ne kino a mě to fakt nezajímá, že americká společnost je prohnilá a pokrytecká mediokracie až na půdu. Takže jako biják to je pro mě úplný odpad. Dvě hvězdy za Jennifer Lawrence, která to hraje obstojně. Škoda jinak slušného tématu, které zprznili, jak to jen šlo. ()

ButchCB

Obrovské zklamání! Dlouho jsem se tomu filmu vyhýbal, říkal jsem si, když je to takový hit, na to musím mít tu správnou náladu. Nálada byla, tak jsem se do filmu pustil. Branný odznak zdatnosti po americku v čele s vnučkou Johny Ramba, jež s lukem v šestnácti letech střílí jak legenda ve vietnamu, stopuje podle krve jak indiánský stopař v lokalitě, kde je nejdříve neskutečně prostoru, že ani živáčka nepotkáte a můžete několik dní spát v omldení jen tak pod listy a nikdo vás nenajde, a pak v zápětí si jen odskočíte sestřelit jablka a vaší léčitelku dostanou. Film pak skáče příběhem jak trojskokan a po dvou hodinách čekání na něco jsem byl na konci, vlastně na titulky jsem čekal... Vážně nechápu jak mohl být tento film tak věhlasný (i když ve státech je možné všechno) Dávám pouze 1* ()

Vikmstr

Neurazí ani nenadchne. V podstatě průměrný akčňák s celkem předvídatelnou zápletkou, ale celkem fajn zasazením. Asi by z toho šlo vytřískat více - buď to posunout více k syrovějšímu thrilleru (pak by na to ale cílovka nemohla kvůli PEGI do kina) nebo k brutálně naivní "show" s výraznějšími prvky těch Her jako zábavného prvku. Knížku jsem nečetl, takže nemohu soudit jak kvalitně námět zpracovali. PS: Jakou má asi šanci malá černošská holčička proti parchantovi "dolphlundgrenovského" typu - Catovi ? Samotný ten námět v tomhle pohledu u mě trošku pokulhává,ale ok. 3* za docela dobře natočenou oddychovku. ()

Wolftalon

SPOILERY!!! Záčátek mě navnadil, pohyboval se dopředu a nabízel slibné pokračování. Ať už se bavíme o výběru, tréninku, nebo přehlídkách, vše se drželo klasického vzoru, který nezklame ale ani nijak extrémně nenadchne. Tak jsem čekal na to opravdový vzrůšo, který příjde až se samostatnou bitkou mezi pořádně vytrénovanejma harantama, kteří by měli mít o něco víc inteligence než většina vrstevníků. Opak byl ale pravdou, byla to hrstka dementů, která si nejspíš opravdu zasloužila zhebnout uprostřed lesa. Jestli tam mají takových víc, tak se ani nedivím, že ty hry zavedli. Na závadu ani nebylo to, že se jich většina povraždila hned v prvních deseti vteřinách, ale spíše co se dělo se zbytkem. Je mi jasný, že je to film, ale při soutěži na život a na smrt, kde vítězí jen jeden, by podle něj určitě nikdo rozumný neměl postupovat. Například chování té partičky, která užuž chtěla někomu useknout hlavu a nakonec se dostala až k bezmocné Katniss, bylo absoulutně nepochopitelný, stejně jako jakékoliv formy spojenectví, pro které nebyl jediný důvod - leda že by byla větší sranda cupovat dvanáctiletou holku ve čtyřech. A to nemluvim o konceptu "Podminuj si vlastní zásoby" a dalších logických errorech. Hlavním problémem bylo, že jsem se nedočkal snad žádných bojových scén, o kterých by sprominutím tenhle film měl být spíš, než o očumování Jennifer Lawrence (ke kterému dnes už ani není tenhle film potřeba) . Tento nedostatek - bohužel trochu pozdě -zachránili hladoví pitbulové. Všechno, co se dělo v druhé půlce zkrátka nemělo ani hlavu, ani patu a najdou se určitě lepší filmy podobného typu. Přesto dávám 2 hvězdy za solidní úvod, Peetu, kostyméra a alkoholického mentora. Je mi líto, ale hlavní hrdince jsem nevěřil ani slovo :) ()

SuzieS

Me se to libilo. I presto, ze jsme uz od zacatku tusila, jak to dopadne.Nadprumer davam hlavne proto, ze je to neco trochu noveho ()

Sakikura

Jakmile už jsem asi po desáté slyšela od přátel něco jako "Ty jsi ještě neviděla Hunger Games?! Vždyť je to úplně úúúžasný!" jsem se rozhodla na tenhle všemi opěvovaný "zázrak" podívat. Na ten hunbuk, který se kolem toho dělá mi ti ale přijde jako úplně normální rádoby sci-fi s přehnanou snahou diváka neustále něčím překvapovat, ohromovat nebo napínat. Napínavé ani ohromující to tedy není ani v nejmenším a ten šíleně vleklý začátek bych zkrátila klidně tak na polovinu oproti zbytku, ve kterém probíhají samotné hry. Příběh i provedení má velký potenciál, ale tady to prostě zprasili tím, že se z toho snažili za každou cenu udělat trhák roku a nacpat tam naráz super-mega akci, srdceryvné melodrama a dech beroucí romanci. To se jim ale jaksi nepovedlo a vznikla z toho béčková splácanina v podání několika usoplených adolescentů. Koukat se na to ale dá, nicméně žádný silnější dojem to ve mě nezanechalo. ()

Tomko87

Je to taká dievčenská skoro až teen verzia Battle Royal. No ku podivu, celkom sa mi to páčilo. Stačí si nevšímať nie kreténske masky a oblečenie a akceptovať že film je taký aký je a dá sa to prežiť. Pochopitelne hlavným ťahákom je Jennifer Lawrence. Tá žena dobre hrá aj v tejto blbosti. Je skrátka uveriteľná ako Katniss. Keď sa dej prenesie do arèny, už to naberie aké také grády. No nečakať Battle Royale prípadne Raid . ()

KaterinaN

Po dvou letech vyhýbání se tomuhle filmu, jsem to musela zkusit a nakonec z toho bylo příjemné překvapení. Byla jsem na vážkách, ale nakonec vyhrálo hodnocení vyšší. Jeden důvod je, že jsem se za celou dobu nenudila. Námět, ať si každý říká, co chce, originální rozhodně je. Strašně se mi líbila stylizace postaviček z hlavního města, které podtrhovaly celou tu absurditu situace. Na druhou stranu tam určitě mohlo být méně sentimentu (záchrana sestry, mentoři Katniss atd.) a více charismatičtí herci (Woody nemůže zachránit všechno). ()

Fez

Když jsem v naší škole viděl plakát na THG tak mě to zaujalo. Musel jsem si koupit knihu, kterou jsem dočetl " na jeden nádech". Šel jsem na to do kina a čuměl s otevřenou hubou na plátno a kochal se tou podívanou. Efekty? Super! Soundrack? Jěště lepší! A herecké výkony? Super nadtřetí! Toto je zkrátka super, super a super!!/ 90% ()

LeniRo

Před přečtením knihy bych film hodnotila na pět hvězd. Zajímavý děj, ale bohužel tento film nevyužívá naplno svůj potenciál, spousta scén z knihy chybí, dramatičnost také. Josh Hutcherson a Jennifer Lawrence mě přes všechny nedostatky filmu přesvědčili, abych dala šanci dalším dílům, takže hodnotím aspoň za 4 hvězdy. ()

PatrikP4

Zdlouhavé... Průtahy a nuda... Knihu jsem nečetl ale vím že u takovýchto seriích bývají první díly takové jako je tento... Toto prostě rozhodně nemuže vydat na dvouhodinovej film, chvilkama jsem si řikal že to raději vypnu protože to fakt byla nuda, možná se to dalo natočit lépe ale kdo ví, kdo ví... Hodnotím JEN když se to konečně rozjelo a začalo to... Proto to má název Hunger Game... Kdbych měl hodnotit celek bylo by to ještě o jednu hvězdu méně... ()

Tomy_Reardon

Jo, je to ten jeden z mala filmu ne nesmyslne ohodnocenej, ale me tak strasne zaujal, me tak bavil.. Tenhle napad, nadhera.. Proste ze zacatku klidnej film a pak Bang, osmi lety dite s prostrelenou plici kaslici krev .. To je proste sesup a toho cloveka to zaujme a uz nechce klikat na krizek nebo odchazet na hajzl.. Sexy Jenifer tomu dodala stavu, kterou to ovsem vubec nepotrebovalo!!! ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)