Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

Deso

Film som zatial nevidel,takze sa zdrzim hodnotenia,vyjadrim sa zatial len ku knihe ktoru som cital.Mozem povedat,ze prirovnanie k Twilightu je celkom trefne.Ide hlavne o sposob akym je kniha napisana.Obe autorky,bohuzial nepatria k literarnej spicke.Priznacne pre obe knihy je absencia kvalitnych dialogov.Dalsim spolocnym rysom je popis niektorych postav ci udalosti a doraz na ich interpretaciu - priklad: Peeta Mellark je vykresleny ako neobycajne zabavny a vtipny chalan,ale nevyplyva to s toho ako sa sprava ci s nejakeho dialogu,odpovede, ktora je sama o sebe vtipna,ale s toho ,ze to autorka niekolkokrat posebe zdvoraznuje, ake je to co povedal zabavne a vtipne a nezabudne zdoraznit ako sa na tom co povedal ostatni bavia.Je to trosku podobne sitcomom ktore obsahuju smiech v pozadi ktore maju divakovi naznacit kedy sa ma smiat.Je to vcelku skoda ,pretoze samotna zapletka ,sama o sebe je zaujimava,ale bohuzial zaver je nedomysleny. komentak k filmu doplnim: ()

THORasgard

Ano námět mi připomněl Běžícího muže s Arnoldem. Nízké PG zase znamenalo žádnou krev a minimální násilí. Ve filmu o vraždících se teenagerech?? wtf! Nečekala jsem od toho moc, spíš další sice fajn, ale pořád nedomrlou puberťáckou knížku o blboňovi, co je ve skutečnosti polobohem, nebo o nanince, co se nechá zbouchnout upírem. A protože poslední dobou se mi opravdu vyplácí mít velmi nízké očekávání, byla jsem i teď velmi mile překvapena. Nikde se neválí kusy dětského masa, ale když klučinu podříznou, na meči je krev. Padlá děcka pěkně třeští svá mrtvá očička a přeživší po sobě dost lítě jdou. Toliko zmiňovaná a nenáviděná roztřesená kamera (ze které mě většinou bolí kebule) sem naprosto patřila... díky ní se mohli odehrávat ony masakry. Podle mě to byl dost umně zakomponovaný prvek, kompromis mezi explicitním násilím a pouhou divákovou představivostí. Knížku jsem nečetla, ale chystám se a chystala bych se i kdyby se mi film nelíbil. Ten příběh má potenciál. V rámci daného subžánru máme štěstí, že se nějaký děj vůbec vyskytuje. Má to sice svoje mouchy (kdyby jeden nadřazený stát dvanácti ostatním periodicky vraždil děti, asi by se tolik lidí vyhecovalo k nějakému převratu ne), ale o těch se ví ještě před samotným shlédnutím filmu, nevyskočí na nás někde v půlce a nekousnou nás do zadku svojí kostrbatou logikou. Vždycky jde všechno udělat líp, ale u Hunger Games by něco změnilo asi jen čisté Rko. S tím, co tvůrci měli, vytvořili zázrak. Jennifer Lawrence se pomalu stává jednou z mých oblíbených hereček, Stanley Tucci a Woody Harrelson mi už standardně dělají radost v každém filmu, kde se objeví. Na film s hromadou dětských herců, mě tam nikdo vysloveně nerozčiloval, to samo znamená mnoho. Na pokračování se těším. ()

Api Ders

V této ''extravagantní'' a ujeté společnosti byste opravdu nechtěli žít. Ačkoliv staví na základech té naší, platí tu jiná pravidla. Samotné Hry jsou pro lidstvo velkou událostí. V aréně se tvoří spojenectví, aby postupně pozabíjeli všechny ostatní a pak se vyvraždili navzájem. Úcta k mrtvým? Ta tu samozřejmě je, jinak je to pro moderátory a diváky hlavně zábava. Nečetl jsem knížku, a tak pro mě recenzování tohoto snímku není úplně jednoduchá záležitost. Můžu ale tušit, co je špatně zadaptované - za 1) začátek je velmi svižný a rychle se z okrsku 12 dostaneme do Kapitolu (konec taktéž), a za 2) se příběh ve filmu vůbec, ale vůbec nezaměřuje na postavy (maximálně tak na ústřední hrdinku). Jinak je Hunger Games výborná alternativa k Twilight (a o dost lepší, samozřejmě). Navíc se můžeme těšit na další dva díly! Ještě k ději - film je pro nezasvěcené opravdový šok, a i když to třeba končí dobře, je pořád nad čím plakat. Samotné dění v aréně je bezpochyby velmi napínavé, dochází tu ale ke zvláštním zvratům. Technicky film zklamal jen a jen zmatenou kamerou. Celkově je to úžasný a dojemný snímek, ačkoliv si nejsem jistý, jak dobře se povedlo zadaptovat knižní originál. Ten si mimochodem rovnou přečtu. ()

BaHa

Jediné co mohu vytknout je práce kamery, která si občas dělala vcelku neúčelně psí kusy, jinak jsou pro mě Hunger games především nádherné scény, které jsem sledovala i podruhé s nadšením /Katniss a Peter v plamenech/ a stejně krásný příběh. Ano, bylo tam několik scén a náznaků, které si mnohem víc užili všichni ti, kteří již četli knihu, ale na to není nic snazšího než se do ní konečně pustit taky... Edit: Duhový Kapitol sice vyžaduje trochu zvykání, ale nakonec bych si bez růžových korzetů a modrých přelivů film představit ani neuměla ()

Shadowtear

Ano Hunger Games se mi líbí a ne není to další Twilight! Narozdíl od Twilight (trapné upířiny kdyby se někdo náhodou narodil až dneska) totiž Hunger Games zaujmou výtečnými hereckými výkony, dobře zvládnutou kamerou, chytlavým dějem (i když některé takzvaně romantické sekce to občas trochu zabíjí) a hlavně knižní myšlenka je zachycena na výbornou. Uznávám, že začátek je trochu pomalejší, ale vzhledem k tomu, že je nutné diváka uvést do příběhu je to provedeno vcelku solidně. Takže ANO! na Hunger Games se určitě vyplatí zajít i do kina. Ani na chvíli sem se nenudila a proto si to 4 hvězdičky zaslouží. ()

Lucerok

Je tam určitá dávka napětí, zajímavé kostýmy a už samotná myšlenka zní originálně (slovo zajímavě raději nevolím, protože přece jenom se jedná o systematické vraždění dětí mezi sebou). Mladí herci podle mě podali celkem slušné výkony. S čím mám ovšem hodně problém, je zpracování scénáře. Ten totiž propůjčil filmu pouhou průměrnost. Takže vlastně ani nerozumíte tomu, co se kde děje bokem. Celkový dojem dokresloval Josh Hutcherson, na kterého se mi velmi pěkně koukalo. Celkově mám dojem hodně slabých tří hvězdiček...s tím vědomím, že jsem zvědavá, jaké budou následující díly.. a rozhodně si knihu přečtu :-) ()

Vive

Gary urobil úžasnú prácu a prekonvertoval knihu na film snáď tým najlepším spôsobom. Ak je teda v niečom problém, je to kniha, ktorá má nevýrazné charaktery, plytký scifi svet a nie úplne využitý svoj dejový potenciál. Pri hunger Games som sa nenudil, ale každou minútou mám pocit, že sa snaží tak nepodobať na Twilight, že je v podstate ako on. Je to mánia, je to mainstream... a keď sa poobzeráte, všimnete si, že obe série majú tých istých fanúšikov. Nie som fanúšik, ale knihy som zhltol naraz. Nie lebo boli úžasné, ale lebo mali tempo. ()

Anatar

Jako čtenář předlohy jsem spokojená, takhle jsem si to představovala. Ten make up a kostýmy co jsou tady kritizovaný jsou přesně podle knihy, takže v pohodě, naopak mě to pobavilo :) ()

Barcica

Na to,že som čítala knihu sa mi to dosť páčilo.Prvá polovica omnoho lepšia ako druhá,tam sa to trochu ťahalo a nuda občas.A strašne rada by som vedela,kto preboha prekladal české titulky k tomuto filmu,lebo Gale preložiť ako Hurikán,no pardon..každopádne solídne 4* a určite si to pozriem ešte raz :) ()

Libb

Začněme pár negativy: strašně zjednodušený pohled na společnost a systém, sice nakonec se dozvíme asi všechno, co opravdu potřebujeme vědět (proč je někdo v osudí víckrát, proč se vůbec posílají děti na hry), ale třeba proč právě hry, to mně jasné není. Je třeba odpustit nedomyšlenost systému, ne ve smyslu, že by něco vyloženě skřípalo, ale pokud se začneme ptát na detaily, odpověď se nedozvíme. Pak mně štvaly některé "romantické" scény, moc dlouhé. Dál zásahy do hry zvenčí, zvláště ty negativní, i když to bylo tím, že ta hra neměla být nikdy fér. Co se mně naopak hodně líbilo, bylo vykreslení Peeta - ze začátku jsem ho nesnášel a na konci žral :) Mrzí mě, že v závěru není řečeno, jak dopadl jejich vztah. Ale i další postavy byly super. Další pro mě pozitivum, že se film nesoustředil na vlastní boje a násilí, Nějak nemusím detailní záběry na zbraně zanořující se do těl a chroptění zraněných. On ten dělový výstřel nahrával atmosféře mnohem víc. Celkově jsem to bral spíš jako oddechovku, a to se mně splnilo, spokojenost :) ()

ByeMarket

Na Hunger games jsem čekala dlouho. S knižní předlohou jsem se seznámila a i když se mi trailer velmi líbil, stále jsem se obávala, co z toho v hollywoodském podání vzejde. Naštěstí jsem ale z kina odcházela s příjemným pocitem - tohle se povedlo. Film se až na pár detailů drží předlohy, herecké výkony jsou více než uspokojující a ani kostýmy nemůžou zůstat bez ocenění. Porovnání s Battle Royale si však neodpustím (ani to v podstatě nelze). Tento japonský počin totiž vytáhl z rukávu eso v podobě originality a především surové brutality, která v Hunger games bohužel chybí. Chápu, že Hunger games jsou určeny širšímu a především mladšímu publiku, ale jsem si jistá, že by tvůrci oslovili i náročné diváky, kdyby roztřesenou kameru nahradili troškou naturalismu. Jinak se ale filmu nedá moc vytknout, protože ať každý říká, co chce - Hunger games je film vskutku zábavný a určitě patří k tomu lepšímu, co nám nynější američtí producenti nabízí. ()

Bluesun

Špatná kamera a střih. Z námětu zbytečně dělají doják a meldodrama. Nemusím snad zdůrazňovat, že to působí spíš směšně. Hlavní hrdinka rozhodně postrádá killer instinkt, která si hloupě buduje vztahy k ostatním hráčům. Jak napsal Eda S, film je velmi opatrný a neškodný. Ve srovnání s Battle Royal je to propadák. ()

MaximusMax

Neoriginální a chvílemi velmi velmi hloupé a přitom naprosto zbytečně. Ve hře, kde každý každému jde po krku si nelehnu uprostřed lesa k ohni, abych si bezstarostně zdříml. Nebudu věřit klukovi, který veřejně prohlásí, že miluje dívku ze svého kraje, že mi ji pomůže najít a zabít. A hlavně nebudu zabíjet hráče vlastní hry tím, že na ně pošlu digitální psy, když hlavním tahákem této hry je boj člověka proti člověku, stejně jako nebudu ohrožovat život největší favoritky soutěže tím, že kolem ní podpálím les, jen abych přesměroval její kroky. A pokud jsem raněný, nezamaskuju se někde mezi kameny u potoka, abych se nemohl ani pohnout a nebudu čekat, až vykrvácím. A když už jde o masovou televizní zábavu, možná by nebylo špatné ukázat nějaké ty diváky a pokud se celou první polovinu filmu mluví o důležitosti sponzorů, nebylo by od věci je trochu více zapojit do příběhu. A k tomu ještě doják s malou roztomilou umírající černošskou holčičkou a zpívání ukolébavky a romantické polibky v jeskyňce. No do háje, tohle se fakt nepovedlo. ()

dudulinka

Odcházela jsem z kina bez dechu. Film mě několikrát dovedl k slzám ale i k úsměvu. Námět, scénář, kostýmy, prostředí, to všechno a mnohem víc mě prostě nadchlo a myslím, že bych na to šla do kina klidně podruhé. Nebudu šetřit chválou, film prostě stál za jedničku (možná i proto, že jsem nečetla knihu, podle které je natočen? To můžu jen hádat :) ). ()

insignis

Jako mladá holka tento film hodnotím velice pozitivně. Recenze typu: "předělaný Twilight" mi příjdou přinejmenším hodně přemrštěné a upřímně, napsané hatery, kteří prostě nemají nic jiného na práci. Film má originální námět, kamerová práce mi přišla pěkně zvládnutá, hudbu jsem si zamilovala a nejednou mi naskočila husí kůže =). Romantika samozřejmě nesmí chybět ;), v určitých chvílích mi to přišlo přeslazené, ale tomuhle páru to odpustím. Herci byli dobře vybraní, hodili se k sobě a zahráli to na výbornou. Otevřený konec mě jen nalákal a pokračování si určitě nenechám ujít =). Film doporučuji vidět nejdříve v kině, ten efekt doma prostě nevytvoříte. =)) ()

ronas

nedivim sa, ze mladych chyti hlad po dalsom diely. scenar je chudobny o mnoho slov, ale pribehu to neublizuje. particka hercov je vybrana precizne. woody je jednoznacne tahunom kazdej sceny, v ktorej sa objavi. jennifer je velmi presvedciva, uverite jej strach, smutok, hnev. pokracovanie moze priniest este vela prekvapeni. koniec vas celkom navnadi. takze zacina odpocitavanie 20,19,18, 17..... Po precitani knih zvysujem hodnotenie!!! ()

liquorice

Pro mě to byla především velká nuda. K postavám jsem měla neutrální vztah a vlastně mi bylo jedno, jak to s nimi dopadne. A já nevím, ale ten koncept, že se děcka mezi sebou zabíjí, mi přijde strašně ujetej. ()

SkeeveTulp

Příběh není nijak oslnivý ani vyjímečný. Postavy jsou poměrně jednoduché, bez komplikovaného jednání. Ale taková je i kniha. A film je velmi dobrým doplňkem knihy. Dobře vybraní herci hrají to, co mají a tak jak mají. Kdo knihu četl, a líbla se mu, bude spokojen. Nečtenář je na tom bohužel o dost hůř. Bude místy dost zmaten, možná i otráven, protože některé věci nejsou vůbec vysvětlené, jiné jen naznačené a ponechané tak. ()

Phoeniyx

No myslel jsem že to bude něco jako zabij nebo budeš zabit. Plný silných žen a mužů ale hrály tu obyčejné děti a to byla velká změna příprava a pak teprve hra. Moc mě to zaujalo a líbilo se. Možná některé části filmu mohly být trošku jiné ale nápad to nebyl zlý. 80% ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)