Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

stativ

Stále nechápu to velké haló které svého času provázelo Hunger Games. V podstatě je to takový hezky načepený slabý odvar z Battle Royale s hromadou patosu a upravenou aby byla stravitelnější pro hromadu teenagerů v kině. No, a vlastně ani tak hezky načepený odvar to není, protože kostýmy byly fakt tragédie. Vlastně nevím, co mě to chytlo se na Hunger Games po letech znovu podívat. Jsem ale rád, že tentokrát jsem dal šanci i dalším dílům, protože ač je to nezvyklé, tahle série má vzestupnou tendenci. Takže za mě – jako úvod bída, ale další díly jsou celkem fajn. ()

Daumatin

Už po pár desiatkach minút mi bolo jasné ako to celé skončí a mýliť sa bolo takmer nemožné. "Teenage" akcia s roztrasenou kamerou a nesympatickými hercami vás bude trápiť okolo 137 minút. Vzhľadom k tomu, že je to podľa knižnej predlohy, ktorú som nečítal, tak neviem posúdiť ako sa filmárom podarilo zvládnuť premietnuť obsah knihy do filmu. Jednoznačne sa im prevedenie takzvanej "vyvražďovačky" nepodarilo. Tomu chaotickému behaniu po lese chýbala akákoľvek logika a racionalita, ktorá by vo vás zanechala pocit, že sa nedívate na lacnú amaterskú sračku. Námet filmu bol zaujímavý a dalo sa z neho vyžmýkať veľa, ale to sa tvorcom nepodarilo. Mám rad Jennifer a uvidíme, čo prinesie pokračovanie. Mimochodom, blond jej pristane viac. ()

NinetyOne

Ačkoli sem ty filmy viděl víckrát, nikdy mě celá série Hunger Games nebavila. Ale první díl je ještě velmi dobrej, líbí se mi nápad, zpracování, námět, herci. Působí to na mě celý trochu depresivně, ale tak to asi mělo bejt. Dalo by se to natočit asi daleko líp, ale docela mě to bavilo. 70% ()

teekanee

Hned na začátek je potřeba říct, že kniha je opravdu o mnoho lepší, ale film jí určitě ostudu nedělá. Film je kvalitně natočen a casting je opravdu velice dobrý. Jen je opravdu výborná herečka a k dokonalé Katniss jí chybí jen to, že byla opravdu až moc stará na hraní 16 leté dívky. Vizuálně film vypadá jinak než sem si ho představoval při čtení knihy, přesto mu ale nechybí syrovost a atmosféra. Film samozřejmě pomíjí hodně detailů a nuancí obsažených v knize a expozice je občas trochu násilně naroubovaná do dialogů, což ale asi jinak vyřešit nešlo. Celkově se jedná o lehce naprůměrnou adaptaci geniální předlohy, ale vůbec bych se nebránil remaku třeba v podobě nějaké minisérie. 74% ()

Salsecnew

Nápadité, poutavé, zajímavé, napínavé, dal bych 5*, ale někde jsou zde mezery, které tolik nenadchnou. Většina snímku ale dokáže upoutat pozornost, možná, kdyby vývojáři dali těm Hladovým hrám stejnou péči jako jim předcházejícím událostem, mohlo by to být ještě lepší. K té vší nádheře před Hladovými hrami, působí samotné Hladové hry celkem lacině, kdoví, možná docházel vývojářům čas nebo peníze anebo obojí, proto nemohu dát 5*, jelikož by se museli snažit celou dobu na všech frontách a ne něco zanedbat. Jak se o těch Hrách hovoří předem, tak vyznívají lépe a barvitěji, než nakonec probíhají. Konec se zdá být možná nedodělaný nebo ponechaný jako cliffhanger, jelikož nejsou dořešené osobní vztahy hlavní postavy, na něž by diváci jistě byli zvědaví. Je to jenom takový ,,finiš, střih sem, střih tam, pár rychlých dialogů, fanfára, a hned titulky". ()

Mytago

Po shlédnutí se mi chce jen smutně konstatovat: "To je tak děsně blbý!!" Pokud je tam nějaká hlubší myšlenka, zůstává zřejmě mnou nepochopena. Knihy jsem nečetl - nevím, jestli někdy najdu tu odvahu se znovu ponořit do tohoto teen světa. Nicméně - pro úplnost kouknu i na další díly - spíše pro porovnání. ()

Mily

Až na ty speciální efekty ohně při představení splátců to byl skvělý film plný napětí. Objeví se zde i špatná povaha hlavní hrdinky, kterým to může přijít hezké, někomu zase ne. Kéž by něco takového existovalo v reálném životě, byla by to pecka, ale asi moc fantazíruji, něco takového si můžeme zahrát jenom ve stylu battle-royale módu na počítači či konzoli, jenže to není RL, no :D ... ()

Tom10000

Po delší době jsem se opět podíval na tento film, jenž už celkem dobře znám. Pojednává o alternativní realitě, kdy je jistý stát na území bývalé Ameriky rozdělen, po dlouhé válce, na dvanáct krajů. Aby splatili své dluhy, jsou vždy, každý rok, vybráni dívka a chlapec ze všech krajů, aby se utkali v Hladových hrách, a z nich vyjde jeden jako vítěz. Katnis žije se svojí matkou, sestrou Prim a kamarádem ve dvanáctém kraji, nejchudším, kde se těží uhlí. Když nastane výběr, je zvolena Prim. Katnis se za ni přihlásí dobrovolně, a spolu s chlapcem Petem je převezena do Kapitolu, kde se mají celé hry odehrát. Katnis si musí zvyknout na mnohé: Nesmírné bohatství hlavního města, arogantních a chtivých lidí, a musí se naučit, jak se stát populární a slavnou, aby nejen získala šanci vyhrát, ale také, aby vůbec přežila (...). Film se mi velmi líbil, je snad, vyjma druhého dílu, nejlepším z kvadrologie. 95 procent, 5 hvězd. PS: Velmi mne v titulkové scéně zaujalo, že snímek daboval i Vladimír Čech, rok před svojí smrtí. Neví někdo z vás, koho daboval? Případně mi napište. Díky. ()

Joel11

Upozornění: Jestliže je vám více než 15 let tento film nesledujte. Vraždění dětí dětma můžou vymyslet jenom v USA. Samozřejmě ve filmu nechybí ani hodní černoši a zlý běloši. ()

Aceboris

Blockbuster sklamal na plnej čiare, 2 a pol hodiny ničoho o ničom, zaujímavé poňatie boja o život v súťaži o prežitie. Toľko omáčok, romantických precitnutí, falošného smútku a nezmyselných spojení len máloktorý film dokáže ponúknuť naraz, tomuto sa to podarilo. Akciu ktorej tu bolo veľmi málo zbytočne budete očakávať minimálne 70 minút, prehnaná stopáž je úplne zbytočná, v tomto prípade hodina by stačila. Zvrátenosť a použitie detí ako obetí na vytrieskanie kapitálu nepomohlo. Za mňa 40% strata času. ()

pistabaci

Síce viac pre babenky séria ale rozhodne podarená a Sutherland ako prezident Snow je teda riadny sviňák. Pasáž v aréne dosť prekvapila, že sa občas objavila aj nejaká tá slušná brutalita (je to PG-13 ale i tak). No a ani Thorov brácho tu nebol špatný, Harelson za mňa nič moc. Takže dávam 3* ale uvidím čo ďalšie party, možno sa mi to ešte zapáči. A ešte by som vytkol, že hoci hrdinka má ako main zbraň luk, tak ho veľmo nevyužije. ()

Norrek

navzdory hodnocení, první díl na mě měl ten správný wow efekt. Kostýmy, barvy, bizár, aréna. To vše bylo ještě jaksi nerozvinuté do té obří monstróznosti, větvící se všemi směry. A mě tento začátek bavil na této sérii nejvíc. ()

leafroller

Rád bych se na tomto místě zmínil o Hunger games jako o celé sérii. Naprosto strhující první díl chytil kdejakého filmožrouta za kulky a všichni jsme žili v (nakonec poněkud předlouhém) očekávání všech pokračování. Bohužel s přibývajícími díly příběh řídl, až se v posledním rozplizl do přesvědčování diváka o tom, jak je ta válka hrozná a utrpení děsné. Sestříhat Sílu vzdoru do jednoho normálně dlouhého filmu, dala by se celá série označit za koukatelnou. Takhle můžu doporučit jenom jedničku. A to jsem slyšel, že kniha je naprosto strhující. Čertví, kde udělali soudruzi chybu. ()

Prepperka

Za mne super, a v dnešní době ještě víc než kdy dřív má co říct. Miluju filmy s dobře ztvárněným psychologickým vývojem postav, krásnou hudbou, zajímavými lokacemi, uvěřitelnými dialogy a více rozměrů sdělení. A to celá tato série (teď už i se zrodem Snowa) jednoznačně splňuje. ()

MatyRock

Hunger Games je předvídatelnou pohádkou pro mladistvé diváky. Bohužel, snímek nijak nevybočuje nad konkurenci a námět, který představuje, již lze vidět zfilmován lépe. Boj o přežití a výhru nenabízí dostatečně reálný pohled a nedokáže představit věrohodné drama, o které se očividně snaží. Romantická linka, přestože přítomná, není dostatečně prokreslena, a věnovat jí více času by příběhu prospělo. Výkony herců jsou celkem fajn, avšak z důvodu materiálu, který byl jistě osekán oproti knižní předloze, mají málo prostoru k výraznějšímu projevu. Některé bojové scény, zejména ta finální, jsou nepřehledné a záměrně tmavé. S ohledem na rozpočet lze však ocenit úsilí tvůrců využít dostupné zdroje efektivně. Občasná syrovost scén je chvályhodná. Ve výsledku lze konstatovat, že Hunger Games nabízí solidní popcornovou zábavu, ale v porovnání s konkurenty ve stejném žánru nepřináší nic výjimečného. 6/10 ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)