Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

luky.zaoral

Absolutní špíčka mezi filmy posledních let. Film ukazuje rozdíl mezi společností, poukazuje na neustále kontrolování osob a majetku v chudších částech země, na nucenou práci, na vládu jednoho "vůdce". Jednoduše na jednu z možností naší ne příliš vzdálené budoucnosti. A to je dle mého důvod, proč film získal na obrovské popularitě. Nejedná se o film, který si pustíte a po týdnu nevíte o čem byl. Spousta lidí se nad filmem zamyslí a samozřejmě je také zasáhne romantická část filmu, lítost s oběťmi tamního režimu. Filmu se nedá odepřít kvalitní zpracování. A myslím, že napínavý konec pomůže tomu aby jste vyčkávali na další díl filmu. Za mne VELMI POVEDENÉ! ()

GOTFAN

Dlouho jsem se tomu vyhýbal . Moje ex mně přemlouvala ať se na to koukneme . Říkal jsem si ty vole po knižních adaptacích s holkou v hlavní úloze přichazí další . Tak to zesr.... Kašlat . Ovšem nakonec skvělý film. Ok hlavní akterka je divná v chování jak by se na place stracela ovšem v přírodě to dělalo svuj efekt. Zvrhlá společnost bavící se podivným reality shitem kde se vraždí děcka navzájem . Chlapi v těch krajích nosí make up různých barviček , vlastně všichni jsou tak barevní a veselí ... v šedém světě . To je bohatá smetánka co to sleduje . Takový district 12 to je brutální chudobná země a i odtamtud si vybírají holku i kluka na jatka co příjdou . Stejně si tipuju , že sestra kterou nahradila hlavní akterka , umře bo ji vyberou jindy . To by byl doják . No co je to krutý film a myslím , że jsem se na to mohl s bejvalkou kouknout . Ona byla po takových věcech povolnější :D ()

Maza2222

No do prdele! Biják jako kráva. Líbilo se mi to Akce je dobrá, efekty jsou též dobré a příběh zajímavý, ale blbý:D. Atmosféra úžasná, herci též, ale ta, co hrála tu namaskovanou paní... no to mě znič, to byla kráva. A dvě věci mi vadily 1. Občas dost protažené scény a za 2. Vraždí se jen proto, aby se pobavili--} To sou idioti. Když je to neco ve stylu postradatelních, kde je pomsta-ok, ale vraždit pro zábavu - je taková Píčččccoviiiiiiiina. Nejvíc jsem si oblíbíl Rue a Issabele Fuhrman. 80% ()

darius1706

Trvalo to, než jsem se odhodlal shlédnout i tento film. A udělal jsem špatně. Jako že jsem viděl v životě už hodně kravin, ale celá tahle série je o ničem. Jednak to zřejmě začíná už předlohou (nechápu, jak se to může někomu líbit), tak mizerným zpracováním a nepříjemnými hlavními hrdiny (nevím, proč, ale Jennifer Lawrence mě prostě odpuzuje). Shrnuto a podtrženo - odpad nedávám jen proto, že jsem viděl i horší věci, ale nebylo jich mnoho. ()

mad.dog

Dlouho jsem se bránil Hunger Games, protože jsem si myslel, že to bude naivní vztahovka, kde ta znepokojivá myšlenka brutální reality show bude jen kulisa pro cukrování mezi JLaw a někým dalším. Ale spletl jsem se. Ten koncept společnosti postavené na reality show je zasazen pevně a celé mi to doopravdy přijde velmi dospělé. Herci hrají super, JLaw bomba, potěšil mě herec Bjorna z Vikings a Woody Harrelson byl úžasný. Přesto to mohlo ještě o trochu více tlačit na pilu. Na další díly se ale velice těším, protože mě jednička nezklamala, právě naopak. ()

vampvegetar

Po prezretí celej tejto YA ságy dávam recenziu,kde prvý diel ešte sa dal pozrieť (jen jednou), druhý mal nejaké nové prvky (fantasy scény a prírodné pekné scenérie), no ďalšie sa stali YA hollywoodskym klišé, kde ak Béčko kasovo funguje,tak ho natiahnu "koľko dá". Film plný sentimentality a hrdinského pátosu mládeže, nevysvetlených a nejasných detailov a to celková stopáž má cca 600-700 minút. Celé to vedúce k chaotizmu zmietajúcemu sa medzi hrami a ich prechodom, či konverziou na boj a revolúciu proti tvorcom či riadením hier a to Snowom a "komentátormi", čo rovnako chaoticky speje takému koncu ( ale správne riešenie, Snow to už mal spočítané ako každý "perestrojkový" papaláš v 89´ a hadicu bolo treba zastaviť ). Chaos tohto diela podčiarknutý nikým iným než chaosom riadenou "revolúciou" ( čo dokazuje bezpríčetnosť s odstrelom Katniss na vlakovej donáške utečencov ), či až vyhranene natočené akčné scény ( čierna hmota, niektoré pasce evokujúce až skoro Saw pokusy o horror ). I ja som mal "YA hrdinov a filmy" , no takto predimenzované a ospalo natočené dielo si skoro môže podať ruku s Twilight ságou. Tu máme aspoň akú takú funkčnú hlavnú postavu JL ( nemýľte si ju so speváčkou JL s rovankými inicálmi,tá spieva a hrá fyzicky ), no jej postava s novými a novými minútami sa stáva prázdnejšou ( aj výrazovo, no aj Petovi už z toho išlo na mozog ), čo dokumentuje len bezduchosť a trvanie ságy, ktorá mohla byť vtiesnená do jedného filmu cca 150 min alebo ak už do dvoch. Ale v porovnaní s Twilight tu je aká-taká funkčná predstava sveta budúcnosti ( i keď niekedy kontrast medzi futuro-technikou a jej neaplikáciou na samotnú revolúciu a vystavaný svet je nelogický či nedomyslený ) a tiež Katniss nie je v úplnom stave bezpríčetnej a nudnej Belly v jej fantasy lokálne obmedzenom svete. Trochu dlhá recenzia, no spojil som to za celú ságu,nech nemusím(e) to ešte zopakovať. Ale v prípade nenáročných divákov a mlskajúcich nad týmto "hitom", buď dospejú alebo to môžu brať ako medzihru či "filmovo alebo v živote zmúdrejú", alebo sa z nich stanú ešte menej nároční konzumenti, ktorí v neskoršom veku či na dôchodku prejdú na mexické telenovely a podobné "čas žerúce" chuťovky. Pre skúseného a inteligentného diváka pre porovnanie je to ako pre skúseného metalistu album od Metallicy Load (neznalcom tejto hudby sa ospravedlňujem za nemožnosť pochopenia). ()

Mrliš odpad!

Hunger games je šíleně odporná kopie Battle Royale. Kamera, střih, herci, efekty, prostředí, děj - všechno nemožně tragické. Battle Royale má v sobě něco, co ho dělá skvělým, ale v této uboze provedené kopii je všechno špatné, uhlazené, uslintané, hloupé... ()

yoho86 odpad!

Tak tohle je opravdu filmový odpad. Výkon herců je srovnatelný snad jen televizi jimjam. Tihle rádoby bojovnici maji asi toliko akce jako postižený Rambo. Tento emocionalni vyplach si zaslouzi pouze Odpad ()

mariannda

Filmy tohoto typu opravdu nejsou dle mého gusta, vraždící se děti není pro moji psychiku nic moc a pro žaludek jakbysmet. I přesto se na film dalo dívat a opravdu jsem ho celý dala až do jedné ráno,kdy končil. Herecké výkony poměrně dobré, Jennifer je skvělá, Woody mě mile překvapil, ač ho nemusím a Lenny Kravitz třešnička na dortu (ještě víc se mi líbí ve dvojce), ovšem ta kamera naprostý otřes, jak se třásl celou dobu celý obraz, nevím,jestli to byl záměr, ale teda nic moc. Přes všechny zápory jsem koukla na celou sérii, vtáhlo mě to, i když už nejsem opravdu žádná náctiletka. Jsou prostě filmy, které mě dokáží něčím zaujmout a tato celá série je jednou z nich. Přičítám to tedy především výkonu hlavní hrdinky, které jsem věřila vše, co mi naservírovala. ()

sad12

Film ve fázi v aréně je velice napínavý. Jenom mi přijde špatné uvedení do děje na začátku. Jinak je tento film báječná podívaná!! ()

Drslw odpad!

Strašná, strašná, strašná, nepozerateľná blbosť! Voľajaká metrosexuálka dostala pri pozeraní Superstar skvelý, úplne "nový" nápad, v histórii asi 285., že urobiť z hier o život TV šou, a dala do toho nápadu celú svoju skvelú vedomosť o survivale a o ľudskej spoločnosti. V skutočnosti však o ľudskej civilizácii a TV novej ére nevie absolútne nič, a takisto ani všetci tí, čo to tu lajkujú, čo nie je nič nového, že... Každá jedna scéna, opakujem KAŽDÁ, jedna scéna je logický nezmysel, ktorý navyše popiera aj tie ostatné. Ozajstní survivalisti si musia počas filmu minimálne ťukať na čelo (skôr však zo zúfalstva hryzú kreslá), vysvetľujúca prvá časť je za 0 bodov, nasledujúca akčná časť je smiešna až k slzám, koniec neviem, nemal som nervy ani na štvrtýkrát to dopozerať. Truman show a akákoľvek časť Naked and Afraid vám povedia asi 80x viac o všetkom, čo sa tu akože rieši, pokračovania ma nezaujímajú a som ťažko šokovaný, že nejaké vznikli. Jediné maličké pozitívum je, že divák aspoň zistí, že Woody Harrelson ešte žije, a to je celé. Tfuj! ()

Tereza11

Tak hladové a chtivé,ale k vaší I mojí smůle budete na samém závěru tak přesyceni a zároveň úplně hladový....Je však otázkou,jestli po dalším díle... ()

Nereida18

Neznám prakticky nikoho, kdo by tento díl hodnotil kladně. Všichni opěvují HG až od Vražedné pomsty. Mně se však film líbil. Je vidět, že studio moc peněz asi nepobralo, protože to na kvalitě filmu prostě jde poznat. Nicméně ke knize se film staví velice pozitivně a opravdu minimum scén je vynecháno. 1. Příběh - Jak už jsem zmínila, prakticky vše je ve filmu zmíněno. Přijde mi to slušně udělané. 2. Postavy/ Herci - Tady už nastává trochu problém. Zaprvé - nemusím Katniss. Jak knižní, tak bohužel i filmovou. Bohužel jsem si nikdy nenašla cestu k Jennifer Lawrence. To mě vždy od filmu trochu odrazuje. Zbytek postav ujde. Kvalitu zvyšují herecké výkony Elizabeth Banks či Woodyho Harrelsona. 3. Hudba - Tak ta je naprosto dokonalá. Krásně podtrhuje dramatičnost příběhu. Pour conclure: Film se mi líbil, až na pár much. Ty však jsou v takové menšině, že film musím a prostě musím ohodnotit kladně. ()

StanleyZ

Zajímavé zpracování vyvražďovací akce. Velmi mi bylo sympatické, s jakou pompou jsou vykreslovány možnosti daného prostředí a že vše může být jinak, než se na první pohled zdá. O to víc mě mrzelo, že vytvořený potenciál nebyl ani z 50% využit a film je díky tomu spíše průměrný. Nicméně druhé pokračování je již o hodně lepší a tak si můžeme při sledování tohoto dílu stále opakovat "musím to přetrpět, abych chápal druhý díl". ()

Jirkacek

Hunger Games jsem dlouho přehlížel a neviděl jsem nějaký důvod, proč bych si měl hladové hry pustit. Jenže poté jsem viděl jiné filmy pro mladé, v němž hráli zasejc mladí herci, kterými byla série Labyrint a poté Divergence, Rezistence a Aliance. Tyto dvě ságy mne tak oslovily, že jsem si vyhledal podobné filmy a narazil jsem právě na Hunger Games. Pustili jsme si doma tedy film s mnoha mladými herci neznámých jmen, nicméně v dalších rolích se přece jen objevily i některá slavná. Na začátku jsme se seznámili se světem po válce, kterou rozpoutala vzpoura dvanácti krajů proti centrální moci, sídlící v hlavním městě Kapitol. To je jako kdyby se všechny kraje v naší republice spojily a přitáhli do Prahy kvůli svržení vlády, hmm to by mne tedy nenapadlo, protože lidem musí někdo velet, ale budiž. Hunger Games se ale odehrávaly na území Severní Ameriky a na připomínku krvavých událostí a potvrzení ústřední moci, byly každý rok vybráni kluk a holka z každého kraje, kterým bylo mezi 12 - 18 lety. Když byli nešťastníci vylosováni, odvezl je vlak do Kapitolu a chvíli si tam užívali luxusu, než začaly ony hry. Vše bylo pojato jako velká šou, celé to lidé ve všech krajích sledovali na obrazovkách a mohli fandit svým krajanům v boji na život a na smrt. Všech 24 bojovníků totiž v TV šou stálo proti sobě a každý mohl libovolně zabít každého, pokud se o to nepostarala příroda či hlad. Než však k boji došlo, utekla hodinka filmu z celkové stopáže 137 minut. Hráči byli uvedeni do kapitolu a představeni publiku a přijímali rady od dřívějších bojovníků. Naši hlavní hrdinové Katniss a Peeta pocházeli z 12 kraje a ztvárnili je nádherná Jennifer Lawrence a nesympatický Josh Hutcherson. Jejich poradcem se stal známý herec a to Woody Harrelson. Druhým známým hercem pak byl šedivý Donald Sutherland jako prezident Snow, který zde byl šéfem celého světa, který řídil a nebyl zrovna příjemným člověkem. Katniss a Peeta tedy přijímaly rady a zároveň se snažili získat přízeň u publika, která mohla být pro přežití rozhodující, neboť publikum mohlo svým favoritům posílat dary. Svět, který jsme v Kapitolu viděli byl opravdu fantastický a plný barev, netradičních účesů a extravagantního oblečení. Největším nesmyslem ale pro mne byla hra samotná a nepochopitelné libování si ve smrti jejich účastníků, což mi připomínalo starý film s Arnoldem Schwarzeneggrem Běžící muž. Hra začala a Katniss v aréně přežívala díky umění lovu a orientace v terénu. Počet protihráčů se stále snižoval až....No nebudu prozrazovat vše až do konce, ale bylo to napínavé a zajímavé, nicméně výsledek se dal čekat a odhadl jsem jej přesně. Škoda, že čísla ve sportce mi nevycházejí tak, jako tip na vítěze na Hunger Games. Závěr prvního dílu pak zůstal šikovně otevřený tak, aby nás diváky nalákal na sledování dalších dílů, na které se určitě podívám. Vzhledem k tomu, že se mi film tak líbil, zakoupil jsem si jej v únoru 2019 na blu-ray disku a pochopitelně jsme se doma na něj podívali znova. Kouzlo prvního překvapení bylo sice pryč, ale alespoň jsem si mohl více vychutnat samotný průběh filmu. Znovu jsem se tak ujistil, že snímek založený na problematice cynického diktátorem řízeného světa, nikdy nemůže přinést nic dobrého. Snad se jednou nedočkáme takového zřízení v té naší malé republice. Co se týče hereckých výkonů, tak bych vyzdvihl samozřejmě nádhernou Jenifer Lawrence, která zde byla tak mladinká, až byla k nakousnutí. Jednou z postav, která mi nebyla sympatická vůbec, byl překvapivě její partner ve hře Peeta a samozřejmě bezohledný Snow, jenže ten to měl v roli. Nebyl to špatný film a určitě to byl vynikající nápad, ale ve srovnání s Labyrintem a Divergencí jsou hladové hry pro mne asi nejslabší. Přesto investice do modré krabičky rozhodně nelituji a někdy v budoucnu se na celou sérii podívám rád znovu. Suma sumárum, první díl Hunger Games ode mne získal pět hladových hvězd *****. () (menej) (viac)

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Co bude až se vrátíme?" - "Zkusíme zapomenout." - "Co když nechci zapomenout?" Příběh odehrávající se v daleké budoucnosti, kde jednou za rok tv vysílá reality show. Hra v přímém televizním přenose, kde na konci zůstane jen jeden vítěz, jeden živí. Show sledovanější víc než VyVolení, ač jde především o romantiku. Nečekejte velká souboje, protože na těch to není postavené. Dívka v plamenech Jennifer Lawrence s lukem a šípy, se tady boji vyhýbá. Nejde o žádný zázrak, ale je to koukatelné, ač tu jde hlavně o romantický příběh, který je vložen do rádoby drsných her. - 60%. ()

Tonom27

Hunger Games, the mockingjay, hry o život.. Je mnoho názvů pro tuto ságu. Měl jsem to trošku snadnější (komplikovanější)jelikož jsem měl už přečtenou knihu od autorky Suzanne Collins a věděl jsem dopředu do čeho jdu. Kniha mě hodně oslovila a sebrala tudíž jsem byl nadšený a nemohl se dočkat, až to vypukne. S takovým námětem to musí jít skoro samo a Gary Ross nezklamal a zhostil se úkolu skvěle. Výborné výkony herců především pak Donald Sutherland jako prezident Snow byl excelentní a samozřejmě ,,Reprodroz´´ (Jennifer Lawrence). Skvělé efekty, výborná hudba od Jamese Howarda, která je taktéž potřeba ocenit. Teenegarský hit jak se patří. 90%. ,,Máte rád outsidery? Já né'' ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)