Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

Mezek

Bavíme-li se o scénáři filmu, jsou Hunger Games naprosto průměrným a kýčovitým filmem. Opakuje klišé, která byla ohraná už když je propírali v Harry Potterovi: parta nepřátel, jejichž prvotním hříchem jsou blond vlasy, oplakávaná smrt nevinného pomocníka hl. hrdiny/ky,pohřeb nevinného pomocníka hl. hrdiny/ky, který musí hrdina "vykonat sám" atd, atd... Do mixu se dostává jen málo originálního - nejoriginálnější je asi hlavní hrdinka, která je přeci jen jakž takž emancipovaná. Některé originální prvky zase moc nepotěší, jmenovitě Peetova "kamufláž" (doteď nechápu čím se to proboha obalil - marcipán nebo dortový těsto to byly v aréně smrti asi jen těžko) Jaké to štěstí, že film má do sebe mnohem víc než scénář! Takže co se provedení filmu týče musím říct jen: Funguje to. Ač jsem sám nemohl uvěřit, režisér dokázal scény, u kterých by jiní vydrželi i pět minut hrát "hlubokou" a "duchovní" hudbu (nejlépe indiánskou nebo africkou se spoustou bubnů a volání "hajéééé hajééé"), přivést k mnohem nihilističtějšímu životu. Akce tu nemá žádné zpomalení času, všechno se děje bez zvláštního zvýraznění, dokonce ani interakce postav na méně násilné úrovni nemá žádné "osudové" okamžiky - všechno co vidíme je stejně důležité a tak to má být. Nihilismus vyjádřený zpracováním snímku, tak dodává všem těm klišé a kýčům podivný, skoro archetypální rozměr. A žádný přeslazený happyend, chvalte pána, žádný přeslazený happyend! Co se týče srovnání knihou - nečetl jsem a číst nebudu. Pokud se film nějak výrazněji odchyluje, není to pravděpodobně na škodu (ostatně Shining od Kubrika se taky předlohy moc nedrží a je to jen dobře). Stejně tak nemůžu film srovnat ani s jeho "druhou předlohou" Battle Royal, na který se podívám někdy v budoucnu. Za sebe tak říkám, že HG jsou skvělý filmem, jehož tvůrci prostě umí a do snímku dali to nejlepší co se z hollywoodu dát dá. ()

Jerkie

Co musím podotknout je, že knihy jsem nečetla, ale ty 4* dávám tedy hlavně předloze, protože si nepamatuji, kdy bych seděla u filmu tak znechucená dějem, že jsem nebyla schopna vztekem, popuzením a zaskočením cokoliv říct, a zároveň mě ten samý děj i přes mé opovržení a veškerou morálku a bouřící se zásady dokázal udržet na zadku, abych se dodívala, jak tahle zvrácenost může dopadnout. Obsazení podle mě bylo vcelku obstojné, ale co mě na tom filmu dostalo asi nejvíce, byly ty efekty. Něco neuvěřitelného! Nádherně zpracované, zachyceno do nejmenších detailů a naprosto věrohodné. Troufám si říct, že i tohle byla jedna z věcí, proč jsem se na to dokázala dodívat, protože něco tak skvěle vykutaného jsem neviděla už dlouho, alespoň na můj vkus tedy, včetně všech kostýmů, líčení, úpravy vlasů, nápaditosti a hlavně ten do očí bijící kontrast krajů a Kapitolu. Jako by nám tu naprosto jasnou věc chtěli ještě víc vpálit do očí jakýmsi přeháněním. Jo, ten pocit schválného přehánění jsem občas měla, ale ta propacovanost mě zkrátka tak zaujala, že i tím si film mé 4* vysloužil. ()

tompolicky

Nevím, nevím, film mě navzdory široké oblíbenosti a chvále nijak zvlášť nezaujal. První hodina a čtvrt mi příjde zbytečně natáhnutá, bez děje s prázdnými dialogy a nic neříkajícími scénami. Určitě by mu prospěla kratší stopáž a tím pádem víc akce a rychlejší děj. Futuristické kostýmy a masky z Capitolu mi vyloženě lezly na nervy a do filmu se nehodily. Herci v nich vypadali jak banda transsexuálů. Po přežití prvních 90 minut u televize pak ale příjde boj o život v lese (trochu mi to tu připomínalo film Labyrinth ) a to už je lepší podívaná, dobrá akce, skvělé scény a pár překvapení i přesto, že scénář není nijak dokonalý ani originální, je to taková směsice filmů, které jsme už všichni milionkrát viděli ( Labyrinth, Živý terč, Robin Hood, Romeo a Julie a McGaver v jednom ). Nebýt však toho utahaného začátku bylo by to na pěkné 4 hvězdy, bohužel to tak ale bylo, čili dobrý průměr. ()

lllleon

Opravdu nechápu, proč se tenhle film srovnává zrovna s Twilight. Protože je to údajně speciálně pro teenagery? A kdo tomu tu nálepku přisoudil? Pardon, ale fakt, že jsou hlavní hrdinové puberťáci, se pro mě nerovná pádu do odpadu plného filmů právě Twilightovského typu. Naopak, mám úplně opačný názor. Četla jsem knížku a byla z ní nadšená, proto jsem se upřímně bála jejího filmového zpracování. To však dopadlo skvěle - tvůrci námět nezlikvidovali, nepřekroutili a neudupali v prach, jak tomu u adaptací v dnešní době bývá. Film dává smysl a dokonce se mi i líbil... Prvnímu dílu, který je ze série snad zatím nejslabší, jsem původně chtěla dát čtyři hvězdičky, ale když vidím ty kritiky, přidám si. ()

DavidAAAA

Skvělý námět, asi docela dost peněz, ale bohužel prachmizerné zpracování. Celý film je akorát čekáním na nějakou konečně dobrou akci. A ta prostě nepřijde. Pomalý, bez nápadu. Hvězdičky jen za jakžtakž solidní atmosféru a za tu trochu sentimentu. ()

radek.896

Kromě pár dobrých scén (její střelba šípu na pohlaváry, shození vosího hnízda, jízda s ohněm na vozíku) to byla strašlivá ztráta času. První hodina byla zralá na usnutí, konec jsem už zaspal. Jedna hvězda je tedy za scény a ta druhá? Za krasavici Jennifer Lawrence a její provokativní a vtipný kecy/scénky, jinak to celkově stálo za kulové. Viděno na TV Nova 20.6.2015 s idiotskými reklamami. Opět konstatuji, na filmy na tv se dá dívat jen na čt2 nebo zahraničí, reklamka po prvních 20 minutách filmu je k zblití! ()

Jimclark

Oproti originálu Battle Royal, a že ani ten se mi moc nelíbil, vééélmi rozvláčné, a to ještě při hodnocení obou filmů zcela opomíjím absurdní námět. Aby byl divák hodinu a tři čtvrtě seznamován s okolnostmi a postavami než "se jde na věc" (no dobře, tak bez reklam asi jen hodinu a čtvrt, páč jsem to viděl v televizi) to jsem ještě nezažil. Ale na jedno zkouknutí jako na letní blockbuster to ušlo. A ačkoliv hlavní dvojici vůbec nemusím (hlavně Hutchersona), tak tady jim to spolu slušelo. ()

Lambrija

Tohle, že je megfilm? Má očekávání tedy rozhodně nesplnil, zejména co se samotných her týče. Při takové stopáži by se do filmu dalo nacpat mnohem víc akce i napětí. Člověk navíc předem ví, jak která situace dopadne, jak se který hrdina rozhodne. Podobné postavy mladistvých a jejich charaktery se vyskytují v každém druhém filmu pro mladistvé. Do očí bijící jsou Burtonovské kostýmy smetánky z Kapitolu. Snad jediné, co splnilo účel, tedy šokovat, je masakr v úvodu her. Asi stárnu, protože vraždící se děti mi přijdou přes čáru. Na druhou stranu vím jistě, že dvojku zhlédnu, páč mě zajímá, zda se dějová linka pohne tam, kam myslím. ()

Pollini

Až tak se mi to nelíbilo. Hrdinka mi pripadala poněkud hysterická. A co měl znamenat ten romantický závěr? Bylo to zajímavé, ale jenom to. ()

Maric

Hunger Games jako takové mě v podstatě naprosto míjely. Nečetl jsem knihu, nebyl jsem na nich v kině, a v podstatě jsem o nich ani nevěděl. Pár týdnů zpátky ale jedna televizní stanice dávala tento první díl, a musím přiznat, že mě to dost zaujalo. Ještě větší hodnota toho zaujetí spočívá v tom, že jsem se nesvezl na módní vlně Hunger Games, ale film mě zaujal sám o sobě. Zajímavé prostředí, ve kterém se film odehrává, neohraný příběh a hlavně komplet sympatické postavy dávají důvod, proč by si milovníci Sci-fi měli nechat tento po dlouhé době zajímavý příběh ujít. Jak sem říkal, promítání v kině mě minulo a to včetně i dalších dílů, a proto doufám, že před Mockingjay 2 se bude dávat nějaký maraton, abych to kino mohlo dohnat :-), závidím všem, co to v kině viděli a doporučují ke shlédnutí těm, co se k tomu ještě nedostali. Je to slibný rozjezd série. ()

MorningStar

„Lovit umíš.“ „Zvířata.“ „V tom není rozdíl.“ Je to nadprůměr (na poli Young Adult určitě), ale mohlo být ještě líp. A je to velká škoda, protože právě první díl považuji za nejlepší z knižní ságy. Kouzlo „děje se to poprvé“ ale není silné tak, jak by mohlo a trestuhodně vyznívá do ztracena. Problémem jedničky totiž je, že žádný její moment není tlačen nadoraz. Hudba je fádní, nic co by utkvělo v paměti. Herci jsou zvoleni dobře, ale pod unylou režisérskou taktovkou jako kdyby bylo každému jedno, jak danou scénu zahraje. Absolutní blud každopádně vidím v kameře. Hunger Games jsou přesně tím filmem, který potřebuje choreografii a pevnou ruku nad akčními scénami. Bohužel je taky tím filmem, kde na tom nikomu nezáleží. Je jedno, jestli si dva mladí lidé dávají do držky, zdrhá se nebo při rozhovorech o blížícím se peklu tečou nějaké emoce. Minimálně takových sedmdesát procent filmu je natočeno ruční kamerou. Ruční kamera je výborná věc ve válečných filmech, když vojáci hrdinně přebíhají z jednoho úkrytu do druhého. Je fajn když se drží běžce a sleduje ho přes celé pole. Ruční kamera se dá použít i do agresivní bitky, která pak vypadá… no, agresivně. Dá se použít do akčních scén s rychlým střihem, zejména automobilových honiček. Ale když se dva lidé baví, je fakt takový problém umístit ji na stojan? Každou půlhodinu jsem si mnul oči, protože sledování tohohle filmu je o bolesti a to nemám na mysli nějaké další jeho neduhy. Nejvíc jsem se těšil na první bitku u Rohu hojnosti. Divákovi by z ní měl běhat mráz po zádech, ale neběhá. Naštěstí je film alespoň paradoxně nejsilnější tam, kde kniha byla nejslabší, což mě vede k jednomu skromnému přání. Až se bude točit remake, musí mít tak o hodinu víc. Tohle zkrácené tady, tohle zkrácené tu a já jenom čuměl, jak ošizený je představování sponzorům, interview i trénink. Absolutně anonymní protihráči. Absolutně nulová gradace s rodinou. Jenomže platí to, co jsem zmínil už v úvodu. Je to nadprůměr, ale jenom proto, že slepenec dobrých momentů a jakž takž působivých scén (utíkání před požárem zanechalo silný dojem) nějakým zázrakem drží u sebe. A… a to je nejdůležitější… máme možnost sledovat dění i z druhé strany obrazovky, kdežto kniha se až neuvěřitelně lepivě držela hlavní protagonistky. Jako vyvražďovačku to ale určitě nebrat. Tu ženský napsat neumí a dlouho jí ani nikdo neumí natočit. Kdepak, zlatý Battle Royale. ()

kratajirka

Nečekal jsem od tohoto počinu míň, než jsem dostal. Ba naopak! Sice mě mrzí, že jsem si nepřečetl nejdříve celou serii v knižní verzi, nicméně nelituji toho, že jsem se rozhodl utratit pár kaček za kino. Jennifer je v této roli jako doma a napomáhají jí k tomu úžasní herci okolo. Celé to je ucelené a uhlazené do nejjemnějších detailů. K tomu krásná hudba od JNH bandu. Co dodat. :) ()

StarFsh

Tieto ženské scífka nestoja za nič. Obhajoba bezbrehého násilia, množstvo logických kopancov. A nepomôže tomu ani solídna filmárska práca. 2.5* ()

killberrybil

Moc jsem od toho nečekal. Díky tomu jsem byl mile překvapen! Druhá část diváka nepustí ani na chvíli, a i když byl konec vcelku předvídatelný, i přesto jsem se dočkal poměrně slušné filmařské práce. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)