Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

vesper001

Dekadentní společnost budoucnosti a její zvrácené choutky. Dekadence je symbolizována psychedelickými kostýmy, parukami a líčením, a zvrácenost zálibou v reality show, v níž se vyvolení zavřou do počítačově vytuněné divočiny a diváci pak mohou lačně sledovat, co si navzájem provedou, resp. nakolik ohavnou smrt si navzájem připraví. Vlastně se obyvatelé země Panem nijak zvlášť neliší od svých předků, kteří s oblibou zavírali lidi a různou jinou havěť do Colossea, nebo pozdější generace, která slintá u televizí při sledování bandy retardů zavřených ve vile. Hlavním padouchem je pelichající prezident Snow a jeho parta v čele s metrosexuálním organizátorem předmětné masové zábavy; hrdinskou stranu zastupuje nesympatická amazonka Katniss a šampón Peeta, který je do ní těžce zamilován od chvíle, co po ní hodil bochník chleba (prostě k sežrání), a jehož toporný výkon je zářivým důkazem toho, že napudrovaný upír Patizón ještě není to nejhorší, co vás může ve filmu potkat. Vadily mi díry v logice (lidé nemají co jíst, ale mají televizi), nepřesvědčivé triky (krvežíznivá psiska operují pouze ve tmě, aby animátoři nemuseli dělat přesčasy), nepochopitelné reakce postav (Peeta má svéráznou balící techniku: hned v prvním kole se sčuchne s protivníky a navede je na stopu své vyvolené – tomu říkám láska až za hrob), a nejvíc asi fakt, že tahle hra je pro někoho předem vyhraná. (více zde) ()

ProfesorLotr

Parádní film. Je dobře ukázat, jak by to doopravdy vypadalo a ne, že by se vše hlavnímu hrdinovi dařilo, sice to tak v nějakých chvílích působilo, ale většinou to bylo dost realistické. Taky ve mě vyvolávalo silné pocity to ,že všichni byli na přípravě docela v pohodě, ale když Hry začaly, tak se z nich staly nelítostné bestie, které musí vyhrát za každou cenu. Žádná Fair-play zde neplatí! Pravda, že ta lovestory byla trochu kýčovitá, ale to je tak jediná ( ještě kromě pitomých kostýmů ) výhrada. 84% ()

mr.filo

Jako by kameru drželi dva odlišní lidé. Neskutečně krásné a inteligentní záběry se střídají s úplně pitomýma pohledama. Celkově hodnotím jako povedené outdoor drama s menšími úkroky do bláta. ()

Radiq

Taková směska Bežícího muže a Battle Royale, akorát v takovym hávu pro teenagery dělanym. Docela mě tam hasila svíčku ta místy dost roztřepaná kamera a taky ten futuristickej svět mi přišel docela ujetej a blbě vymyšlenej (nehledě na to, že účel těch her mi asi unikl nebo ho asi nechápu nebo je to tak debilní nápad, že to prostě jde mimo mozek). A další kravina - proč vybíraj zrovna věkovej interval 12-18 let? Asi aby to bylo pro ty teenagery zajímavější, že, protože samozřejmě pro ty diváky těch her by bylo mnohem zajímavější, kdyby to byli dospělí a tím pádem líp se bránící. Jinak taky mi nějak nešlo uvěřit těm jejich schopnostem - zacházení se zbraněma, maskování i to lezení po stromech. No a konečně - moc krve tam taky nečekejte... ()

alchac

Running man pro náctileté slečny s jako vždy nezbytnými Potratovskými prvky? Upřímně řečeno čekal jsem to horší, ovšem buď jak buď roztáhnout vyčpělé a neoriginální (nezdráhám se říci přímo neinvenčně vykrádací) téma na více než dvě hodiny je přece jen trochu moc. Ale kostýmy smetánky se výtvarně celkem povedly, čili na to místy jde i celkem bezbolestně koukat. Takže nakonec trochu lepší dvojka a vidět to už nikdy více nechci! ()

Nivenx

První půlka filmu extrémně nudná, trapná a téměř k nekoukání s kvalitou telenovely. Poté přijde vypuštění do lesa a ejhle ono se tam zabíjí. Poté se rozjede prazvláštní etapa událostí, kde bohužel je všechno strháváno na hlavní dvojici hrdinů a u ostatních není vidět nic z jejich pohledu. Jako mizení účastníků mimo kameru a hromada dalších událostí mimo kameru, což z celku dělá dobrý zmatek. Nakonec to bylo koukatelné, ale žádný zázrak. 50% ()

Gonzi

U mně často atmosféra fungovala a s minimem akce jsem byl smířený. Bylo tam dost WTF momentů a místy to bylo až moc čtivé a trapné, ale na druhou stranu jsem z toho hlavně asi v první půlce vyloženě cítil tu bezmocnost toho systému, losování bylo děsivé, start vzpoury (vzpouřičky) byl epický, a díky celkem luxusnímu zahrání hlavní role jsem prostě silně vnímal strach o život. (vyklepanost před vypuštěním na hřiště byla skvělá) Forma samotná mě místy štvala (třepaná kamera, nepřehledné souboje) místy dost těšila (hlavně emotivní místa jen za doprovodu hudby). Celkově mám hodně protichůdné dojmy z filmu, který si ale budu pamatovat celkem dost a řekl bych že u většiny lidí je hodnocení o tom, jestli v nich zůstane "dobrý film s pihami na kráse" nebo "špatný film a těch pár dobrých věcí to nezachrání" ----------------- Jinak naprosto respektuji, že se ten film dost lidem nelíbil a i chápu proč. Opravdu ale nechápu, kde berete tu romantickou linku. V každém jednom článku na netu, v každé recenzičce zde, prostě všude se mluví o romantice pro náctileté a přitom tam je romantiky MNOHONÁSOBNĚ méně, než třeba v Avatarovi. Na začátku se dozvíme, že má holka nějakého skoropřítele doma. Ve hrách ale není kvůli němu, ale kvůli sestry. Přežít se snaží aby se vrátila a mohla se o sestru starat. Nikde se nezabývá láskou atd. Jediná další zmínka je, že ji miluje ten kluk, díky čemuž přežijí, protože je to divácky atraktivní... Bylo tam ale dost dobře ukázané, jak to jen hraje, aby se dostala pryč a nechápavým divákům to bylo ve vlaku na konci i řečeno. Myslím si tedy, že kdokoliv, kdo to přirovná k Twilightu čímkoliv jiným, než cílovou věkovou skupinou, je idiot, protože mu zjevně uniká, jak strašně málo by se na celkovém příběhu změnilo, kdyby tam ani jeden z těch typosků nebyl. ()

Doudis19

Po uspokojivé první polovině, kdy emoce fungují na výbornou, budování strachu a očekávání, co přinese samotné započetí hry funguje také naprosto dokonale musím konstatovat, že ona druhá polovina, až na některé vyjímky plnohodnotně kazí všechny vybuzené naděje a očekávání. Nejen, že iritující snaha o nikoho nepobouření je očividná z každého záběru, ale to, že se film s takovým námětem zvrhne v milostný trojuhejník kopírující Twilight ságu, to už je trochu moc. Pokud si opravdu chcete naplno vychutnat boj na život a na smrt mezi puberťáky, pak sáhněte po asijském Battle Royale. ()

martycross

Monumentální! Epické! Oba mladí herci v hlavních rolích jako novodobí hrdinové! Mám pocit (a z obřího úspěchu filmu při premiéře i usuzuji), že se film tak nějak strefil do aktuálních pocitů nejen frustrující mládeže. Alespoň v kině jsem ten pocit měl, a dobře jsem se bavil, což se mi nestalo ani nepamatuji. Všimli jste si, že film nabíjí, i když se v něm zabíjí? :) ..schválně, silnější strachu je? .. .. .. .. ()

A.Beech

Veľké prekvapenie Hunger Games pre mňa. Išiel som do kina na to len kvôli hlavnej predstaviteľke, ale musím sa priznať, že film ma po pár minútach naozaj chytil. Napätie, akcia, dokonca aj nejaké tie emócie spôsobili, že po filme som z kina odchádzal naozaj nadšený. Skvelý výkon Jennifer Lawrence, na ktorej stál v podstate celý film. Byť iného castingu, dojem by bol u mňa zrejme priemerný. Jennifer je skvelá herečka a to týmto filmom len potvrdila. A skoro by som aj zabudol. Woody Harrelson bol skvelý! ()

filmmovier

Naprosto neuvěřitelný film, rodí se nám nový fenomén. Knihy Suzanne Collinsové jsem nečetl, takže nemohu srovnávat, ale tenhle film mě setssakramentsky bavil. Hunger Games mají sakra originální zápletku promyšlenou do nejmenších detailů. Tvůrcům vyšla i sázka na režiséra Garyho Rosse, který je mi neznámý, ale potvrdil mi své kvality. I herecké obsazení je geniální - Jennifer Lawrence, na které celý film stojí je ale sakra sexy... A potěšil mě i Donald Sutherland v menší roli. Příběh je napínavý a svižný, má rychlý spád, jen stopáž mohla být přece jen o něco kratší. Vizuální stránka je na jedničku, taktéž hudební doprovod, atmosféra vtáhne a akce je také dost. V druhé polovině filmu sice trochu dojde dech, ale absolutně to nevadí. Flm mně navnadil na knížku, absolutně mě vtáhl a už se moc hodně těším na pokračování. Úkoly v Hunger Games stojí také za to a myslím, že mám novýfenomén. K dokonalosti už chybí jen malinký kousek. Prostě výborně natočený hollywoodský velkofilm, který tu už dlouho nebyl k vidění. Více najdete na mém blogu www.fillmovy-raj.bloger.cz, kde najdete recenzi. Tento film, precizně natočený, doporučuji všem věkovým kategoriiím. 85% ()

Estrellita

Není to vůbec tak jednoduché a hloupé jak se to tváří. A není a není! A ani mi moc nevadí že to celé absolutně postrádá logiku. Lehce nastíněný fiktivní postapokalyptický svět působí tak depresivně jak má, charaktery jsou dobře dotažene a člověk chvílemi neví... neví čemu má věřit. Zajímavá myšlenka hry o život á la kruté reality-show. Bohužel jsem si jistá, že se jednou (a nebude to za tak dlouho) dočkáme jejího realizování, pokud se něco zásadně nezmění. Celý film je jedna velká symbolika a je nutné ho vnímat nejen očima. 70% ()

Cedr

Vzhledem k ohromné popularitě a úspěchu Hunger Games je opravdu děsivé o kolik je Battle Royale, kterou autorka předlohy vyčůraně opsala lepší. ()

Mr.Ripley

Fetišistické. Zkratkovité. Opíjející se samo sebou. Obrovská škoda nepřehledné akce. Adaptace nedokáže plně vytěžit pozitiva předlohy - politicko-společenský přesah a především emoce. Velký potlesk za kvalitní casting odpovídající knižním předpisům. P.S. JNH to (ostatně jako vše tento rok) odflákl. ()

chelseaman22

Prvních devadesát minut bylo neuvěřitelně kýčovitých. Divák mohl vidět (ale hlavně slyšet) úděsné bláboly, nesmyslné dialogy a kupříkladu taky "NUCENOU" depilaci osmnáctileté slečny. Režisér Ross předvedl (a uvedl) něco, co nemělo hlavu ani patu. Posledních 45 minut bylo rapidně lepších Konečně přišel děj, zápletka a napětí. Před pár měsíci jsem přemýšlel, že bych na Hunger Games šel do kina - a jsem rád, že jsem nešel. 62% ()

Ak.žena

Dámy a pánové, tak tohle bylo něco. Náhodně zvolený film s mdlým hodnocením na ČSFD se rázem změnil na velký, opravdu velký divácký zážitek. Bojím se, že začnu-li do detailů pitvat, co se mi tak líbilo, kouzlo pomine. Takže jen poznámky: geniální soundtrack (písničkový i autorský-skladatelský); skvělá roztěkaná kamera; při úvodní scéně v aréně (bitka o zbraně a zásoby) se mi asi na chvíli zastavilo srdce; trochu Orwell, trochu římské "chléb a hry", trochu Deppo/Burtonovina (realita vs. fantasy svět, kostýmy); massmédia vládnou světu; myšlenka "kdybychom na to nekoukali, tak by to nevysílali"; srovnávání/přirovnávání k Twilight - nechápu; obviňování z prvoplánovosti a líbivosti pro teenagery - nechápu; nízké hodnocení - nechápu... Mrzí mě, že jsem film neviděla v kině (a to už je velká pochvala). ()

Vecko99

Hned v úvodu musím říct, že jsem četl knihu, což bohužel velmi zhoršilo názor na film. Kniha se mi líbila, ale bohužel film je o mnoho slabší. I přesto, že trvá dvě a půl hodiny, tak spousta věcí ve filmu vůbec nezazní a to je velká škoda, protože jen z filmu bych pořádně nepochopil o co jde a některé scény pak ve filmu působí dost hloupě. To ani nemluvím, že souboje v aréně jsou v knížce to nejlepší a ve filmu to vyzní úplně jinak, žádné dávkované napětí, jen odfláknutých posledních 15 minut. Celkově jsem z filmu zklamán a jen díky tomu, že vím co se stane v knize, tak dávám tři hvězdy, pokud pominu knížku, tak víc než dvě hvězdy si to nezaslouží. Kniha má mnohem větší potenciál i přesto, že je to jen asijská kopie.... ()

Fanita

Uf, čakala som, že to bude horšie. Celý príbeh je fajn, téma a myšlienka prežitia sú silné, charaktery postáv pekne vykreslené. Avšak nesedí mi výber hercov, Jennifer Lawrence a Josh Hutcherson tvoria ten najnesúrodejší pár. Vôbec im to spolu na plátne nepristane. Ona pôsobí ako jeho staršia sestra, a nie vyvolená jeho srdca. A tie balíčky s jedlom a liekmi aka Worms (počítačová hra) tam boli na pobavenie? ()

Triple H

Hunger Games som sa slušne dlho vyhýbal, z obavy že to bude zase ďalšia teen fantasy vtákovina (na ktoré som už trochu starý), navyše lacno parazitujúca na koncepte Battle Royale. Vzhľadom na zhovadilosti typu Twilight sa však na moje príjemne prekvapenie jedlá o svetlú výnimku. Celkom dobre napísanú, dobre zahranú a dokonca aj inteligentnú. V dnešnej krízou obohatenej dobe je evidentne in navážať sa do triednej nerovnosti a vôbec do nenásytnosti tej skazenej buržoázie. Ross a spol. pritom tento prvok do deja zahrnuli omnoho elegantnejšie a organickejšie, než príkladne nedávny povstavnuší Temný rytier. Satira na umelosť a dementnosť televíznych show je prepálená ad absurdum a funguje veľmi dobre. Obsahovo je pritom v tomto smere film zaujímavý - hlavní hrdinovia vnútorne evidentne opovrhujú konceptom "hunger games" ako takým, ale napriek tomu s elánom odohrávajú svoje nablýskané party na pódiu a pre kamery. Falšonosť, povrchnosť a komercionalizácia vlastného ja je teda postavená do roviny nevyhnutností, ktoré je potrebné pre dosiahnutie úspechu ochotne a v plnom rozsahu absolvovať. Podobné správanie je spravidla prezentované ako odsúdeniahodné a privodzujúce jeho nositeľom keď už nie okamžitý, tak minimálne konečný neúspech a potupu. Tu je nosenie masky len bežnou súčasťou hry, nad ktorým nemá význam akokoľvek polemizovať. Morálka bokom - je to celkom svieži prístup. Na teen projekt je film prekvapivo drsný - krv sa síce vo väčšine prípadov rozlieva mimo záber, ale inak sa odpravuje s veľkým gustom. Celé sa to navyše vlieklo minimálne a bolo to príjemne strávených 142 minút. A začínam chápať ten poprask okolo Jennifer Lawrence. Je krásna, ale hlavne je veľmi zriedkavým naturálnym hereckým talentom. Hrá absolútne presne, vždy zaujímavo a pritom pôsobí prirodzene a nenútene - skrátka klasa. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)