Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

Attta

(Knižní předlu jsem nečetl) Opět další film do kterého jsem se musel hodně dlouho nutit, než jsem se do něj pustil a opět další milé překvapení. Myslel jsem si, že to bude totální propadák a ono se ukázalo, že je to vcelku pěkné scifi se zajimavým ztvárněním. Co mě nejvíce potěšilo, byly pěkné efekty a výborní neznámí mladí herci. Občas tvůrci trochu uklouzli a nevyhnuli se několika klišé, ale celkově film působí velmi přesvědčivě a uceleně, hudba taky pěkná. No, musím dát 4 zasloužené hvězdy. ()

Nach

V roce 2012 jeden z těch filmů, které se povedly, ale bohužel zapadly mezi kvalitnější kousky. Hunger Games a vlna, která se kolem nich spustila, se mě ani tolik nedotkla. Rozhodně ale je zde na co se dívat. Herci jsou zajímavější, než kdokoli ze série Twillight (omlouvám se, prostě Stmívání rád nemám a nikdy mít rád nebudu), a ač žánr scifi zde hraje druhé housle, atmosféru napětí a akce to má trefenou docela přesně na mě. Přesto ale se na to znovu nechystám. 70% ()

cariada

Něco nazpůsob Battle Royale, jenže né tak brutální. Jakýsi bizardní svět, který je rozdělený na 12 krajů, který mezi sebou musí soupeřit v jakési zvrácené hře. Celé je to dělané jako reality show, poněkud mě nedávalo smyl, proč spolu soupeří malý děti s velkýma, když absolutně nemají žádnou šanci přežít. Docela bych uvítal při závěrečné bitvě bylo víc vidět kdo je ještě naživu a kdo už to má za sebou. Docela jsem zvědavý na pokračování. Podobný filmy mám docela v oblibě. ()

WoWoW

Záměrně jsem se téhle teen-pohádce vyhýbal a to hlavně ze strachu, že na mě vybafne další upíří sága jen v jiném kabátku. Ale jelikož to nebylo úplně šílené, ale jen pološílené, tak jsem byl vlastně mile překvapen. Nicméně můj šálek ranní kávy to není a nebude a na druhý díl se do kina nenechám zlákat ani s vidinou jakékoli odměny. ()

joker.george

Film jsem si pouštěl na večer, abych si u něho odpočinul a docela jsem se na něj i těšil. Ale výsledek mi přišel takový nijaký. Problém vidím už v samotném světě, který mě nedokázal potřebně vtáhnout a přišel mi nepřirozený a neuskutečnitelný. Samotná aréna mi také nepřišla nijak fascinující a šlo v ní určitě vytvořit lepší napětí a stísňující atmosféru nebo úkazat více zajímavých možností, které by snímek oživily. Většina postav mi přišla nevýrazná a tudíž jsem si k nim nevytvořit pozitivní vztah. Ale u Jennifer Lawrence a Woodyho Harrelsona to neplatilo. ()

Streeper

Dokonalé zpracování knižní předlohy, pár nedokonalostí tam je, ale jelikož, že je to natočené podle knihy tak tomu nemám absolutně co vytknout. Jennifer Lawrence mi nejdřív do role Katniss vůbec neseděla, ale nakonec se s tou rolí vypořádala opravdu stylově a zvládla to na jedničku. Moc mě to bavilo a je to skvěle natočené. ()

TomikZlesa

Hunger Games jako knihu absolutně neznám a je mi to jedno, od filmu sem absolutně nic neočekával, šel sem na to jen kvůli střelbě z luku :) NA pár debilitek jako mnou nepochopení virtuální psi, absence dělové rány u dvou mrtvých, absence jakéhokoliv násilí, i když podání filmu je samo o sobě trošku hnusné pokud se někdo zamyslí na reálnou možností. Ty homokostými bylo asi to nejlmenší, obyčejné lidi a nadřazené zmrdy je potřeba řádně rozlišit. Co mě ale sralo maximálně byla ta fakt vyjebaná kamera, doufám že to hovado s parkinsnem dostalo padáka a už nic takovýho nikdy nenatočí. ()

rogerkint

Vypadá to jako thriller typu Running Man, Gamer nebo Battle Royal, jen si to o sobě myslí, že rozehrává velký příběh. Snad proto je ve filmu tolik zbytečných detailů (opakování ohnivé exhibice před publikem, strojení "pohřbu" malé spolubojovnice) a postav (stylista Lenny Kravitz v podstatě krade kus úlohy opilci Harrelsonovi), a snad i kvůli fanouškovsky poplatnému respektu k předloze (těžko říct, nečetl jsem ji). Kažopádně selhává, co se týče očekávání, která z námětu plynou. Začátek slibuje politickou satiru - nesplněno. Vděčné téma alegorie na reality show - to už je slibnější, ovšem po relativně krátké době ustupuje do pozadí. Psychologická proměna hlavní hrdinky v zabijáka pod tíhou okolností? Nenechte se vysmát. Snad by se to dalo i pochválit jako slušný podraz na diváka, kdyby nám tvůrci ke konci nabídli něco lepšího, než béčkovou romanci. Nepomůžou bohužel ani akční vložky (ano, skutečně jsou to jenom vložky). Rozklepaná kamera je fajn, pokud s ní umíte zacházet. Veškeré souboje probíhají stylem sejdou-se-dva-lidi-nechápu-co-se-tam-děje-hele-jeden-z-nich-je-mrtvej. Ve stručnosti, nic jsem nečekal, nic jsem nedostal. ()

sulimo odpad!

Zápletka, které vévodí naprosto a totálně debilní pointa - zabij ostatní teenagery a na konci to pořádně oslav, páč si to po tom mordování fakt zasloužíš, jo a ještě bude dost vhodný, pokud se nějak stačíš zabouchnout do svého protivníka, který je pravděpodobně mužského pohlaví - je mírně řečeno odsouzeníhodná. To, že se to pak ještě někdo vůbec rozhodne natočit, no to už je čirý kreténismus. I kdyby byl film po formátové stránce bez chyby, což fakt neni, tak to stejně bude film mizerný, už jen pro svoji nelogičnost a naprostý nedostatek morálních hodnot, kterých se zde lidstvo zbavilo a přitom vlastně ani nevědělo jak. Do onoho naprosto nelidského prostředí si pak přidejte chodícímorálkukázající Lorencovou, která se ovšem až obdivuhodně adaptuje na pravidla hry a tedy i na její stupiditu, že jediný, co ze sebe z toho šoku dostanete bude "wtf?". Onen naprosto a totálně příšerný obsah pak samozřejmě stačí korunovat takřka stejně nepovedená forma, v čele s kostými a maskami, která z toho už tak dost břečkovitého obsahu udělá už definitivně totální exkrement, kde hlavní postavy vypadají buď jako povyroslí umpalumpové, nebo jako středověká chudina, kterou jednoho dne oblíknou do kostýmu jak High School Musical aby ji posléze nasoukali do kvazi Star trek kombinézi, která je mixnutá lookem Strážců vesmíru....jinymi slovy se jedná o zlo i v kostýmové podobě. O dialozích, které zde byly jednotlivé postavy příběhu schopny pronést, už psát nebudu, jelikož už se nechci rozčilovat a psát frekventovaně rozmanité sprosté výrazivo ve svých komentářích, takže raději pomlčim. Mimochodem, asi mi chvíli potrvá, než odpustím Arcade Fire, že se zaprodali tokový kosočtvercovině. ()

Warmin

Těsně před premiérou v kině jsem neodolal a přečetl si knížku a musím říct ,že tento snímek je asi jeden z nejlepších adaptací knihy za poslední dobu.Film totiž obsahuje snad úplně všechny momenty z knihy.Samozřejmně to přináší i své mouchy a to v podobě příliš mnoha věcí ve velmi krátkém čase. Když totiž chcete do dvou hodin narvat celých cca.280 stránek nemusí to dopadnout zas tak skvěle jak to zní. Přišlo mi totiž , že film je až moc sestříhaný a než si člověk uvědomí co se děje v jedné scéně , šup je tu druhá a vy se musíte znovu zorientovat co se děje teď. I přes to jde ale o super film , který by si neměli nechat ujít především fanoušci knihy. ()

Joges

Katniss Everdeenová mě dostala. V knize i ve filmu. I když se zdá (podle rozdílných názorů a hodnocení), že "Hladové hry" jsou aspirantem na béčkový film (i knihu), má námět v sobě něco, co jej posouvá dál. Myšlenka? Poselství? Snad. Každopádně se tvůrcům podařilo natočit film podle knižní předlohy docela věrohodně, některé scény jsem si hned oblíbil. Např. scéna v aréně s Routou a Katniss je velmi vydařená, a vůbec Katniss v podání Jennifer Lawrence je dobrá volba. Hladové hry hodnotím pěti body. Takhle to dopadne pokaždé, když mi film na nějakou dobu uvízne v paměti. ()

annihilation

Vysvětlíte mi někdo, proč je tento film tak oblíbený? Když už jde ve filmu o soutěž, při které proti sobě soupeří lidé, člověk by očekával aspoň nějakou kritiku, narážku na stupidnost reality show, cokoliv, jen ne prázdný příběh s více než předvídatelným koncem. Možná osloví tak dvanáctiletého diváka, člověka s kritickým myšlením poněkud vyšší hodnocení neošálí. ()

Yorkcz

I když jsem knížku nečetl což asi byla chyba si přesto myslím, že tento snímek zpracovaný podle knižní předlohy je effektivně dobrý i příběh byl pěkný který vyvolával emoce v určitých částech filmu. Přesto všechno dávám *** protože mě se nezdálo že tento snímek je úplně dotáhnutý dokonce tak jak by měl. ()

enjoi

Náhodou, Hunger Games mě bavily. Snaží se reflektovat problémy dnešní civilizace záživnou formou, která nemá žádný hlubší intelektuální smysl, ale filmu to přidává na to, aby aspoň něčím vystupoval z řady. ()

cubajz

ačkoliv se jedná o vykrádačku Battle Royale a Running Mana a navíc je to převážně natočeno tak, aby citlivý žaludek průměrného diváka náhodou při násilných scénách nedošl k újmě, musím říct, že dlouhá stopáž utekla jako voda a byla to solidní zábava! ()

bourec

Zfilmovaná kniha,někdy dost velkej problém.Zejména,pokud je to kniha skoro pro kojence.Film navodí atmosféru,ale do toho lesa se vůbec nemuselo jít.Mohlo to celý zůstat v zákulisí ,mohla to bejt satira,mohlo to mít sto minut,ale v tom případě by to asi nenavštívily miliony lidí.Takhle je to jen nafouklá ,dvěapůl hodiny trvající průměrná nuda,kdy oběti zjistíte jen podle výstřelů z děla,ale nevidíte z toho ani hovno..Myslim ,že tohle je první pokus o zfilmování orientačního běhu.Zajímavý,co všechno může bejt hit.50%. ()

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (viac)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)