Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

Bobik9

Jeden z mála filmů, který skutečně podle mě splnil očekávání v poměru s reklamou a tím vším humbukem kolem. Ruku na srdce, když to začínalo, tak mě napadlo, že ten příběh je skutečná sr*čka. Nicméně jsem v tom posléze začínal vidět hlubší významy některých kroků a některých scén, takže se to naprosto obrátilo. Je pravdou, že film je dělaný převážně pro mladé diváky, což mně ovšem rozhodně nevadí, protože se na ně hezky kouká a hlavní role byly obsazeny i slušnými herci (Lawrence, Hutcherson, Harrelson, Sutherland,). Mile mě překvapil Lenny Kravitz. Suma sumárum, hodně se těším na druhý díl. ()

karlik4801

Prostě parádní hudbou podpořená časovaná bomba. Já jsem si Hunger Games krásně vychutnal skoro každou vteřinou. Nemohl jsem si totiž nevšimnout špatného střihu v prvních scénách. To mi ale vyvrátili dění. Osobitost jednotlivých postav je ztvárněno naprosto bravurně. Dokázal jsem si udělat slušný obrázek snad o všech. A Josh Hutcherson je frajer, Peeta zahrál prostě na jedničku. Dlouho jsem neviděl mladého a tak přesvědčivého herce. Celkově je Hunger Games dobře prokreslený sci-fi svět, který má co nabídnout. Škoda toho ratingu, jinak by se určitě hladové hry ukázaly ve vší parádě. Trochu jsem i doufal ve špatný konec, od půlky jsem si říkal jak by to vypadalo dobře. Postupně jsem se dostával ale do vědomí, že to musí skončit prostě dobře a stejně to bude vypadat hezky. ()

viperDavid

Důvod proč jsem si tento film pustil pozdě večer jednoho klidného večera byl ten, že jsem se nudil. Jasně že jsem si před tím přečetl komentáře o tom co je to za hovadinu, ale mě to nevadilo a právě, že mě to i bavilo. Důvod ? Jennifer Lawrence je hezká, mám rád starobylé nástroje, luk a šíp po vzoru ramba k nim patří a mám rád akční scény, i když tady bylo víc omáčky než akce. Ale i tak 4* ()

Haretix

Srovnání s Twilight je nesmyslné. Bohužel film doplácí na celkovou délku a zbytečné dialogy + akce také nebyla to pravé ořechové místy až dosti nepřehledná. Jinak jako start pro další díly to je dobré. ()

honza7

Já nevím, co si mám myslet. Začátek? Nuda nuda nuda... bla bla bla bla kecy kecy kecy... pak přílet na ostrov chvilka řežby... doufal jsem, že to takhle bude pokračovat ale ne... děj je předvídatelný. nicméně scény, kde se bojuje alespoň stojí za to. ()

Dado

Nevadilo by mi to, že dôraz sa vo filme dáva až príliš často na mene atraktívnu romantickú dejovú líniu. Rovnako by som sa dokázal preniesť cez mierne sklamanie z predvídateľného happy-endu, ktorý však má vzhľadom na ďalšie pokračovanie príbehu nespochybniteľný význam. Čo ma však dokázalo pri sledovaní Hier o život znechutiť najviac, bola katastrofálna práca s kamerou, ktorá sa prejavila najmä počas akčných scén. Kameraman, prípadne aj samotný režisér, sa zjavne nechali uniesť odvážnymi predstavami o úžasne spracovaných scénach, ktoré nemajú v tomto filmovom žánri obdobu. Jediné, čo však dosiahli, je asi len to, že divákovi bude zle a to nie z krvi, ktorá sa z času na čas objaví, ale z toho, že spomínaná práca s kamerou pripomína skôr amatérsky found footage natáčaný osobou s Parkinsonom v pokročilom štádiu. Odhliadnuc od tohto faktu a ďalších drobností, ide o rozhodne zaujímavé spracovanie námetu síce plynúceho z literárnej predlohy, ktorá je mnohými porovnávaná s brakmi typu Twilight sága, no narozdiel od nich má určite väčšiu šancu zaujať omnoho širšie publikum a to skutočnými filmovými kvalitami. Slovenský dabing spod taktovky štúdia Daniela je veľmi dobrý, vyniká najmä skvelé spojenie Kristína Svarinská - Jennifer Lawrence. (70%) ()

Lachtaan

Nebyl to žádný zázrak, ale spektakulární podívaná. Mnoho příjemných postav, i ta nepříliš pozitivní Katniss Everdeen s tváří proměnlivé Jennifer Lawrence. Ve svých začátcích pro mě neokoukané téma, které mě prostřednictvím prvního dílu nakoplo se v průběhu let těšit na každý následující díl. Jak už tomu je ale zvykem, přibývající počet titulů v sérii nepřinesl zrovna vonící růže. ()

Ryuuhei

Za mě působivé oživení v dnešní době už profláklého žánru Battle Royale a zároveň start všech dalších podobných filmových sérií (Labyrint, Divergence, atd.). Byť se zde děj odehrává převážně v přípravce a samotné hladové hry zaujímají až poslední třetinu, pořád jde o povedený kousek plný napětí a emocí. ()

uiu

Knihu jsem nečetla (přečetla jsem si první kapitolu, ale rozhodla jsem se, že si nechám překvapení na film, abych nevěděla, co se bude dít dál a film si užila, po shlédnutí filmu si ráda knihu dočtu až do konce). Takže jako člověk zcela nezaujatý předlohou a všeobecnou hysterií musím uznat, že jsem byla nadočekávání překvapena. Spousta lidí tu kritizuje roztřesenou kameru, kterou já naopak vyzdvihuji, neboť z toho, co vidíme, dělá autentičnější podívanou. Už dlouho se mi nestalo, aby mě film přímo vtáhl do děje, abych soucítila s jeho hrdiny, bála se s nimi a to jen díky neustálému pocitu reality show, ke kterému tento styl kamery patří. Jennifer Lawrence a Josh Hutcherson odvedli skvělou práci a vlastně tihle dva táhnou celý film (i když Jennifer asi víc, když je ta hlavní hrdinka). Pak si tu někteří stěžují na skoro nulový hudební podkres, který díky tichu pro mě opět znamenal uvěřitelnější realitu (váš život taky není muzikál a nehraje muzika v pozadí, když něco říkáte nebo někam utíkáte :D). Vůbec se nebojte toho ostudného přirovnávání, že Hunger Games jsou nové Twilight. Nějaká ta mladá lásku tu je, ale není v popředí děje (a co jsem pochopila z první kapitoly knížky, tak Gale - v češtině šílené jméno Hurikán - je jen Katnissin kamarád při lovení, takže tu není milostný trojúhelník jako mezi upíry a vlkodlaky a emo Bellou). Za mě plný počet a takhle spokojená jsem už dlouho z kina neodcházela. ()

Chris Masters

Bohužel se stalo, že jsem si na tento film vyšel do kina.Trailer mně možná trochu upoutal, ale film sám o sobě je pro mně blbost.Jediná jiskra tohoto filmu je skvělý (nasávající) Woody Harrelson a pěkná Jennifer Lawrence.Děj se točí okolo teenagerovského zabíjení.Ve směs je to gladiátor pro děti, který nadchne snad jen pouze čtenáře knižní předlohy.Mé hodnocení 3*. ()

LittleJohnny

Tak tohle se nějak nepovedlo. Hitler se asi podílel na produkci tohohle filmu, začátek mi přijde jak z koncentračního tábora, gesto zvednuté ruky mluví samo o sobě. Kostýmy jsou příšerné, ateliéry jsou dělané velmi extravagantně. Čekal jsem epické finále, ale tohle byl trapas... pokračování by snad už do kin ani neměli dávat. ()

PiLgRiM

Emancipovaná 18tka, žijící v dystopickém světě připomínajícím svou bizarností spíš Alenku v říši divů, která protože je velká zálesačka, tak nemá problém ztrestat několik stejně starých výrostků, kteří si svou kratochvíli zkracují podřezáváním předškoláků... A všechno to je vlastně jedno velké zrcadlo nastavené dnešní společnosti!! Od poloviny se místo velmi příjemných záběrů na umírající desetileté černošky přesouváme úplně jiným směrem. A to takovým, že od cca poloviny filmu se z honbou za přežití stane příjemná romantická procházka po lesíku plná křečovitých klišé a patetických proslovů jak z filmu, ke kterému jak jsem někde zaslechl má být toto protipol. ANO MLUVÍM K TOBĚ EDWARDE!. Na druhou stranu chápu tu oblíbenost. Děvčata z toho musí šílet když je hlavní hrdinka šíleně vyrovnaná a odhodlaná všem těm adolescentům nakopat bábovky!... ()

ivan bohatyr

Ošklivé dvojče od Battle Royale (2000), sice to tady píše skoro každý, ale bohužel je to pravda. Podle mě má myšlenka Hunger Games obrovský potenciál, což taky Battle Royale potvrdil, ale v tomto filmu jej ke škodě diváků tvůrci nebyli schopni využít. ()

noriaki

Filmů s podobným námětem už bylo natočených víc než jenom pár a v jejich zvolené rovině fungovaly lépe. Ať už jako společenská satira (La Decima vittima), emocionální vyvražďovačka (Battle Royale), nebo béčková kritika všemocného establishmentu (The Running man). Problém Hunger Games je ten, že se snaží pojmout vše najednou, přidat k tomu romantiku a navíc zacílit na úzkou vrstvu teenagerů. Ti jsou sice schopní zaplnit kina a nalít producentům do kapes slušný zisk, ale jen tak něco neskousnou a režisér musí brát jejich vkus a očekávání v úvahu. Prvoplánovost by se dala snést, ale předvídatelnost, naivita a pokrytectví mi už vadí. Dějové twisty jsou nejen prostoduché, ale bohužel i očekávané a o pocitu napětí se tedy nedá mluvit. Což je u filmu ve kterém se má bez pravidel vyvraždit 24 lidí hodně velký problém. Jediné momenty kdy atmosféra nekulhala na obě nohy, byla první scéna v aréně a sekvence na stromě. Předlohu jsem nečetl, takže nevím jestli je nelogičnost, nebo možná určitá nedotaženost specifikum adaptace, nebo je poplatná originálu, ale zarazilo mě, s jak podivnou kauzalitou operuje svět 12 krajů a Kapitolu. Každoroční turnaj má dodávat naději a udržovat distrikty v područí, ale nikde není vysvětlené proč. Potenciál Katniss vyvolat povstání je mi záhadou, stejně tak nechápu, proč se Hunger Games v krajích těší takové sledovanosti, když jde o symbol potupy a podřízenosti centru. ()

Maki89

bolo okolo toho také haló, až som sa začal tešiť... keby som to videl bez všetkých tých kecov a ospevovačiek, tak by som si povedal, že ok film... ale takto? ťažké sklamanie.... duo hlavných postáv je síce fajn, ale inak sa z toho dalo určite vytrieskať viac... nič extra... ani ten soundtrack od Howarda ma nejako nedostal.... 5/10 ()

elanius

(100/2012, BluRay1080p) / Stý filmík roku 2012 si asi zaslúžil lepšiu oslavu. Pravdepodobne vďaka tomu, že som nevidel pôvodný Battle Royale nemám pocit že by som videl až tak slabý film. Nápad dobrý, ale samozrejme ťažko neoriginálny. Spracovanie čistý priemer, ani raz ma nič trochu neprebralo. FIlm v slušnej stopáži celkom bavil, ale zabúdať sa bude asi dosť rýchlo. (6/10) ()

ywo666

Tak som si naveľa aj ja pozrel tento skvost. Čo sa mi páčilo. Vcelku námet solídny, Jenifer to solídne zahrala, výborný výkon predvádzajú Harrelson, Tucci a vcelku aj Banks. Titulková pieseň na záver celkom vydarená. Čo už sa mi nepáčilo. Občas to bola nuda, Jenifer mi vôbec neprišla atraktívna, nemám rád Josha Hutchersona a aj tu mi vadí, ten masaker v lese mal byť väčší masaker. Dám slabé tri hviezdy za pár ďalších vychytávok ale celkovo je to u mňa tak na 50%. Na treťo veľkom blockbusteri som sa trochu popálil. Nechápem ako to mohlo zarobiť tak veľa. Však to zas ani také romantické nebolo. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)