Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

majxik

Trosku chaos, trosku utahane, to jsou chyby posledni tretiny filmu, pak jeste nevyrazne vyuziti vedlejsich postav ktere provazi vetsinu filmu. To je to co me donutilo necitit tenhle film na vice jak 75 procent. Ale jinak herecke obsazeni, myslenka, hudba me opravdu dostala a mile rad tento snimek doporucim lidem kteri ho jeste nevideli. ()

Monoxid

Jennifer Lawrence umí dobře hrát, že neumí hrát. To je asi jediné, na co si budu ohledně Hunger Games pamatovat. A v souvislosti s tím ještě spojení Battle Royale with cheese. ()

lennyd

Přes sedmdesát let připomíná hlavní město Kapitol svým okrajovým čtvrtím, jak zabránil občanské válce. Přes semdesát let probíhají Hunger games, hry, kdy každá oblast musí vyslat jednoho chlapce a jednu dívku od 12 do 18 let, aby bojoval o přežití. Z 12té oblasti míří šestnáctiletá Katniss, která se do hry vydala dobrovolně, aby zachránila svou mladší sestru a mladý Peeta. Ale tento rok může být jiný, Katniss může být tou, která změní pravidla této zvrhlé hry... Knihu od Suzanne Collins jsem dočetl docela nedávno, a tak jsem se těšil jak si ji doplním filmem. A na rovinu říkám, asi jsem si měl dát trochu větší odstup, případně zvolit opačné prostředí, neb jsem filmem docela zklamán. Za prvé - herecké obsazení mi nesedělo, oba hlavní představitele jsem si představoval docela jinak. Za druhé - chápu, že do filmu nelze dát vše - ale kniha byla hodně o vnitřních pocitech Katniss, o zradě a nezradě Peety, lásce k Rue a nenávisti ke Catovi. Ve filmu to všechno proběhlo tak nějak z rychlíku. Sem tam jsem si říkal, jestli bych - nebýt knihy - vůbec pochopil hlavní myšlenku filmu, nebo to bral jen jako netradiční teenagerovskou vyvražďovačku. Na druhé straně i ve filmu bylo spousta věcí, které se mi líbily - neutěšené prostředí jednotlivých oblastí, Woody Harrelson, Lenny Kravitz, srdcervoucí smrt mladé Rue či výborná práce s kamerou. Ale je toho trochu málo.. ()

Phietros

Nápad je sice ohranej, ale tady se stím poprali dobře a budoucnost nám naservírovali působivě! Postavy jsou příjemné, efekty ikdyž jednoduché,tak celkem solidní a příběh? Ten stojí na obyčejných lidech, kteří jsou pod krutovládou Kapitolu rozděleni do 12 krajů a aby si uvědomovali řád a mír, tak jsou každoročně vybráni hoch a dívka z každého kraje, kteří jsou vypuštěni do arény na život a na smrt, kde přežije jen jeden-vítěz! Svou obětavost ukáže mladá Katnis, která se dobrovolně vymění za svou malou sestru a ihned se stává favoritkou! Nejvíc mě tam štvala scéna, kdy při hrách umírá malá holčička-budiš! Ale proboha to nás museli mučit dlouhých 5minut uřvanosti?! A dále celková délka filmu byla zbytečná a místy prázdná! Když přimouřím oko, tak jsou to ve finále 4*! ()

Bobik9

Jeden z mála filmů, který skutečně podle mě splnil očekávání v poměru s reklamou a tím vším humbukem kolem. Ruku na srdce, když to začínalo, tak mě napadlo, že ten příběh je skutečná sr*čka. Nicméně jsem v tom posléze začínal vidět hlubší významy některých kroků a některých scén, takže se to naprosto obrátilo. Je pravdou, že film je dělaný převážně pro mladé diváky, což mně ovšem rozhodně nevadí, protože se na ně hezky kouká a hlavní role byly obsazeny i slušnými herci (Lawrence, Hutcherson, Harrelson, Sutherland,). Mile mě překvapil Lenny Kravitz. Suma sumárum, hodně se těším na druhý díl. ()

terunka003

Akční, napínavé, nenudící, teenagerovské, krvavé, snobské, ovladatelné, pozlátkové. Prostě se mi to líbilo, i když to nebylo reálné, děti se tam vybíjely hůř jak na vybíjené na základce a všichni měli zvrácenou módu. Víceméně ten film nebyl vůbec pozitivní. I v Capitolu to vypadalo dost depresivně, když tam běhali ti panáčci v těch jejich barevných úborcích. Děj podle knihy, což je fajn. Navíc film měl spád, bylo to akční, nebyly žádné dlouhé proluky a pořád se něco dělo. Ke všemu se zde mihl i Stanley Tucci a Donald Sutherland. Takže ano, mě se to líbilo. ..a tak byly to borůvky nebo vraní oko? ()

Pavlínka9

Nejsem poznamenána literární předlohou, ale po shlédnutí tohoto filmu mám silné nutkání si to přečíst :) Už i to je pro mě velké plus :) Film mě zaujal hlavně tím, co tu už bylo napsáno níže - že se jedná o boj o přežití "náctiletých", tudíž je to zcela něco jiného, než kdyby tam byla kupa dospělých lidí. Už i jen to samo o sobě je dobré téma. Prostředí, které se silně rozděluje na bohaté a chudé a na vězně a svobodné. Výprava a kostýmy - ode mě za jedna :) Hlavně chudák Elizabeth Banks, která jestli si myslela, že zde bude vidět její krása a obličej, tak musela být při zkoušce silně zklamána :D :D Ale její kostýmy a vlastně i kostýmy všech daných diváků a divaček byli silně nepřehlédnutelné a to mě bavilo :) Boj o přežití...Jak by se zachoval každý z nás? Když si dokážu při shlédnutí filmu položit tuhle otázku, znamená to pro mě, že mě film opravdu zaujal a donutil mě se silně se vcítit do postav.... A to je pro mě hodně důležité..Hmm..a ještě Lenny? To si děláte srandu :D :D To byla pro mě třešnička na dortu :D ()

BoncheR

"Hope is the only thing stronger than fear." Snáď ešte nikdy som sa tak nebál pred filmom. Knižka od Suzanne Collinsovej mi prirástla k rukám a vyhradila si najčestnejšie miesto v mojej knižnici, hneď vedľa Schindlerovho zoznamu a Príbehu Edgara Sawtella. Tŕpol som že tento film bude "terrible", ako 90% filmov podľa knihy, lenže nebol! Kupodivu, dalo sa to pozerať a hoci scenáristi urobili zopár fakt že nezmyselných ťahov (ako napr. prečo nemohla Katniss dostať brošňu od Madge?) a zopár preklišoidnených dialógov - bolo to v pohode. Len som si nie istý či si aj Suzanne predstavovala Sídelných ľudí tak... otrasne, či Roh hojnosti naozaj vyzeral tak ako vyzeral tu, a či Prezident Snow naozaj vyzeral v jej a mysliach čitateľov ako starý, prívetivý deduško. Ja som si teda predstavoval kopu vecí inak, no nie som sklamaný. Zmenil by som jedinú vec, a síce scénu s bobuľami. Táto scéna bola asi najdôležitejšia z celej trilógie a kvôli nej sa vlastne stalo všetko to ostatné. Nebola nabitá emóciami, bola krátka a nevýrazná. Škoda. Za 5* to nebolo, ale oceňujem výbornú réžiu a skvelý soundtrack na konci. Ideš Katniss! (( 79% )) ()

Iwory_

Četl jsem knihu a musím říct že pan režisér se snažil zachytit film přesně podle ní, kromě konce. Snímek je to úžasný ale v písemné podobě je více procítěnější. Doporuřuji všem dříve přečíst. ()

Wraight1

Šííííllleeennněěě utahané. Očekával jsem poměrně brutální akci s hromadou krvavých scén, ale kupodivu šlo spíše o napětí. Nicméně některé scény mohli být zkráceny, některé vystřiženy a stále by zůstalo to pěkné. A ano, předlohu jsem nečetl. ()

Triny

K tomuhle filmu jsem se dostala úplnou náhadou až letos, když jde do kin třetí díl. To co jsem původně pouštěla jako kulisu k večeři, se po chvíli ukázalo jako peckoidní podívaná! Je mi jasné, že předloha bude tak o 80% lepší, ale víte co?? Bez její znalosti mi úplně postačí filmové zpracování! A Mystique v hlavní roli, je moc příjemné překvapení!! :) ()

venison

Předplatili jsme si HBO a rozhodli se manželovi doplnit filmové vzdělání. Řekla bych, že jsem tehdy viděla jako premiéru a od té doby ani jednou. Pamatuji si, že se mi to tehdy moc nelíbilo.  Teď mi to přišlo (v rámci žánru) fakt dobré. Příběh odsejpal, téma neokoukané, herci ušli (zejména Woody, co hrál opět Woodyho). Vlastně mi tehdy asi nejvíc vadilo, že je tam kinder verze násilí a hodně teen láskybolného fňukání. ()

drake31

Polnočná premiéra Ohodnotiť zážitok akým sú Hunger Games je pre mňa náročnou úlohou. Nechcem tvrdiť že som sklamaný, to nie som, ale po pozretí mám taký divný pocit v mojom vnútri. Podstata knihy je vystihnutá, technicky to je taktiež zvládnuté, a skvelý herci garantujú výnimočný zážitok ... ale aj tak sa nemôžem ubrániť pocitu, že je to všetko zobraté akosi hopom. Obsahuje to všetko to hlavné, ale proste niektoré situácie ktoré boli v knihe mi strašne chýbajú, a to také na ktoré som sa tešil najviac. Je mi jasné že nemôžem dostať 5 hodinový film, ktorý by mi toto všetko ponúkal, a väčšina, nechcem to nazývať sklamaním, pramení práve z mojich až príliš vysokých nárokov. Hunger Games sú a budú filmom s obrovskou fanúšikovskou základňou ale aj s tými ktorý stoja na opačnej strane barikády. Ja dávam 5*, pretože Hunger Games si to zaslúžia a niečo mi našepkáva že akýmkoľvek iným hodnotením by som išiel proti sebe. ## Lepší koment keď sa dostanem ku PC ... ## Edit so spoilermy HG obsahuje plno mrazivých (smrť Rue), emotívnych (dobrovoľníctvo), a aj "akčných" scén ktoré vytvárajú celkovú, brilantnú atmosféru. Kamera dotvára nádych reality, ale v niektorých momentoch sa mohla trošku ukľudniť, hudba nie je moc výrazná ale jej dopad na film je v konečnom súčte značný, efektovo by sa to iste dalo vylepšiť, ale to čo bolo ponúknuté mi bohate stačilo. Čo sa týka príbehu samotného - má to tempo, má to všetky tie hlavné knižné momenty, niektoré udalostné skratky boli zvládnuté, ale ako som už hovoril vyššie, niektoré scény mi proste chýbali ... najviac asi hľadanie vody ... a celé mi to prišlo strašne urýchlené. Pár inovačných prvkov príbehu beriem tiež v pohode (to programovanie napr.) ----- Počas sledovania a aj po skončení filmu však bolo pre mňa prakticky nemožné ubrániť sa porovnávaniu knihy a filmu. Toto má pravdepodobne najväčší dôsledok na moju spokojnosť, lebo som nešiel do toho s čistou hlavou. Napriek všetkému tomu čo som napísal tých 5* ponechám, a uvidím ako dopadne druhá projekcia. ---- P.S. Keď som to tak sledoval, uvedomil som si koľko všemožných klišé kniha obsahuje, ale je to skomponované tak že si to človek pri tom čítaní ani neuvedomí ... ale vo filme to bije neskutočne do očí. ()

immortalis

Pro mě jeden z nejočekávanějších filmů letošního roku. Když se režie ujal Gary Ross byl jsem nadšen. Podobně jako, když jsem zjistil, že Katniss bude hrát Jennifer Lawrence. Knižní trilogii miluji a četl jsem jí několikrát. U mě panuje nadšení a spokojenost nad kamerou, hudbou (v první části se nehodila), Jennifer, Stanley, Elizabeth a dalšími. Trošku mě mrzela rychlost v některých částech a oheň na šatech, ale klady tohle převáží. || Tržby za první den $68,250,000 || ()

Narya89

Jelikoz se povazuji za velkou fanynku knižní předlohy, nedockave jsem cekala na jeji filmové zpracování, protoze obvykle film knížku dost upravuje a vynechává pro mě dulezite momenty. Proto jsem byla velice mile překvapena, ze krome par scén (napr.jak Katniss v knize skoro umřela žízní) zde bylo zachyceno vse podstatne. Samozřejmě je problém se sociálním přesahem, ktery je v knize prostřednictvím myšlenek Katniss a dalších dodatku lehce zachycen,zatímco ve filmu, kde myšlenky neslysime, je toto obtížnější. Proto chápu, ze někomu přijde, ze je film chudší. Já osobně ho ovsem povazuji za skoro nejlepší mozné zpracování, ktere mi přišlo skvěle jak hereckým obsazením, tak hudbou, efekty, kostýmy a líčením Kapitolanu atd. Jedine, co mi místy vadilo, byly rychle a rozmazane pohyby kamery při bitkach a akcích, protoze nebylo prakticky mozné vidět, co se odehrává. ()

Mishqo

ako fanúšika knihy ma film potešil a bavil aj keď k sfilmovaniu námetu pristúpili trošku povrchne a teda jednotlivé pasáže mohli vyznieť lepšie (ale veď tak sme už zvyknutí pri sfilmovávaní kníh)...cieľovú skupinu poteší asi veľmi moc...odmietam akékoľvek názory typu ďaľší Twilight lebo tomu tak určite nie je, ani tú romantiku nemajú spoločnú pretože v tomto filme je romantika úprimná kdežto v Twilighte umelá....z toho vyplýva že hlavná dvojica bola výborná, taktiež zvuková a vizuálna stránka na výbornú...scenáristicky to už nebolo také vynikajúce ale čo ma potom keď som si tento film užil :) ()

Blue.Poison

Reality show pro otrlá dítka. První polovina pro holčičky, druhá pro chlapečky - to aby si tam každý našel to svoje a neremcal. Nicméně Hladové hry také dokazují, že je třeba, aby se lidé dostali do úzkých, protože jen tak poznají, co je důležité. Pro co žít anebo naopak zemřít. Takže už by to chtělo nějakou apokalypsu! ()

Aven

Ne vyloženě špatné, ale celé jakoby sterilní - dva dny po projekci si nevybavuji žádnou dechberoucí scénu, žádný hudební motiv, žádnou postavu, na kterou bych se těšil v pokračování. Na jedno zkouknutí ok, ale že bych se třásl na pokračování nebo na knižní předlohu, to teda ani omylem. ()

hroubek

Naprosto průměrný film a to ve všech ohledech. Minulý týden přišel do třídy spolužák a začal o tom to filmu básnit takový způsobem, že jsem chtěl vědět co je na tom pravdy. Nejprve začnu s klady snímku. Režisér Gary Ross je dostatečně zkušený, takže vyprávění příběhu je vcelku zábavné a akce mu taky nedělá problém, což je jenom dobře a je to krásně vidět v začátku Hladových Her. Jennifer Lawrence, je jako hlavní hrdinka ve všech ohledech mnohem lepší než Bella z Twilight ságy a s lukem vypadá hodně dobře. Naproti tomu Josh Hutcherson mě přišel trochu otravný. Z větších hvězd stojí za zmínku jen Woody Harrelson, který si to naprosto užívá. Teď zápory. Knihu jsem nečetl, a proto taky nedokážu naplno pochopit mytologii daného světa, kde se postavy chovají nelogicky. Film nemá žádnou zápornou postavu. Prakticky, každý ze splatitelů zabijí, jinak bude zabit, což z něj automaticky nemůže dělat zápornou postavu. Díky absenci záporáka a předvídatelnosti příběhu, nemůžu mít z konce filmu radost. A jen stěží si dokáži představit, jak tohle bude pokračovat. Nejvíce ze všeho mě ale mrzí, že film vydělává neuvěřitelné peníze, které by si jiné filmy zasloužily mnohem více. I přesto nechci zakončit komentář kritikou. Hunger Games není špatný film, jen nenabízí nic nového a je předvídatelný, ale jsou tam i opravdu moc pěkné momenty. ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)