Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

Playman

Hledá se Nemo říznutý Vetřelcema, kde vetřelci nejsou xenomorphové, ale lidé. Ale jinak stejná havěť. :) Nebo by se dalo říct Zachraňte Willyho, kde Willy neni roztomile kníkající kosatka, ale nasranej Moby Dick. :) Hravý, zábavný, skvělý, napínavý, s nabušenou akcí. A vlastně poměrně krátký (pocitově). Cameron zkrátka umí jako nikdo jiný. ()

rowdys

Avatar 2 je ďalšia digitálna atrakcia, ktorá zabudla, že film robí filmom aj dej a nie iba zelené plátno. Toľko vynaloženého úsilia, technických inovácií a času, len aby sme dostali produkt, pri ktorom stačilo, ak by bol animákom od DreamWorks. Cieľovku by tým určite neminul. Áno, film ponúka krásne obrazy, ale to sa rovno môžem doma odbaviť na Horizon: Forbidden West, pretože Avatar 2 je ako pustiť si gameplay nejakej videohry na Youtube s podobne stupídnym scenárom. Som jednoducho na tieto digi fláky už oficiálne pristarý a robia so mnou asi toľko, čo pekne spracovaný infotainment v najnovšom mercedese. Prvý Avatar bol nóvum, no to by pokračovanie nesmelo prísť po dekáde chroma key dekadencie, z ktorej si Marvel spravil pásovú výrobu. Avatar 2 sa od nej veľmi nelíši, to iba Cameron má dar a trpezlivosť ucapkať shit muffin do krajšej formičky. ()

neoBlast

Je to více toho samého. Je to více toho samého!!! Můžete namítnout, že postavy jsou ploché, že si jenom plánujeme filmové kulisy pro další pokračování, že záporák má minimální motivaci, že ten HFR je opravdu gimmick, že nějaký Simon Franglen je sotva Horner z Wishe, že Worthington je herecká bačkora, že je to ekoagitka, tech porno. A navíc to má přes TŘI hodiny. Ale Cameron to dokázal. Ač někteří o něm nepochybovali, druhý Avatar je zase UDÁLOSTÍ, ten film o kterém se budete bavit s filmově negramotnými kolegy v práci (letos mu tuto pozici předvyfoukl Top Gun 2). I ten největší filmo-tatar prostě vidí, že to tenhle film je jiný, větší, epičtější. Možná jednoduchý, plný malých vad na kráse, které se pro někoho nasčítají, ale pro mě je to poctivá filmařina v tom nejlepším slova smyslu. Dá vzpomenout na ty blockbusterové uber momenty, které jenom Cameron či Spielberg dokáži prodat na svatém kino-plátně. Kvůli stopáži, je návštěva kina skoro jako jít na směnu, ale jednou za čas bychom si to měli všichni opracovat a nechat se uhranout tím nejlepším co filmové řemeslo nabízí.   90 % ()

anli

Po 14 letech se vracíme na Pandoru ,abychom se podívali ,co bude dál . Inu a jak to tedy dopadlo ? Dle mého na výbornou ,ale hezky popořádku. Vracíme se na Pandoru k rodině Jacka a Neytiri ,kteří spoilu mají tři děti a spokojeně si užívají života ,až se jednoho dne objeví opět pozemšťané ,kteří si hodlají brát co chtějí ,jak my lidi umíme a Jack je nucen svůj nový domov bránit . Vrací se ale i hlavní padouch , tentokrát v modrém těle ,kterého žene ale hlavně pomsta a tak Jack vyhledá úkryt pro sebe a svou rodinu u nového kmene ,aby zabránil válce .To se ale nestane a Jack je nucen opět bojovat a tentokrát ne jen o život svůj ,ale celé svojí rodiny. Příběh opět celkem jednoduchý ,ale stále velmi funkční . Tady podotýkám pro pošklebovače "jednoduchých příběhů" ,že je to zde nutnost a Cameron je těžký profesionál a moc dobře ví ,co dělá. Ano kopíruje sebe a spoustu dalšího ,ale dobře ví jak a proč .Divák se na Pandoře potřebuje rozkoukat a ,zžít se s ní ,dívat se a poslouchat a složitý děj by ho od tohohle jen odváděl a neplnil by tak svojí funkci . A každý ,kdo tvrdí něco jiného si lže do kapsy . Pandoru nám Cameron servíruje v tom nejlepším smyslu a každého tvora zde poznáváme nejen tak nějak zevrubně ,ale velmi detailně včetně spousty maličkostí. Vizuální stránka je opět dokonalá a Cameron opět ukazuje ,jak se točí opravdový biják. Výprava ,vizualizace ,obraz a zvuk je na prvotřídní úrovní a Cameron opět posouvá laťku o level výše.Perfektní plynulost celého filmu dociluje tím ,že na běžné záběry používá standartní 24 fps a na akční scény 40 fps ,čímž je celý film absolutně stejně plynulý a detailní a je to opravdu nádhera .Kamera Russella Carpentera tomu ještě přidává a chvílemi se opravdu tají dech ,co nám Cameron servíruje , i když samozřejmě vstupujeme do známého světa a wow efekt už není takový . Ovšem scény pod vodou  a vůbec ve vodě ten wow efekt opět přivolají. To je opravdu bomba a veliká !!!! Je to parádní filmová jízda od začátku do konce a ano trvá 192 minut a každá vteřina je zde potřebná pro diváka a využitá. Opět pro námitkáře dlouhých filmů podotýkám ,že je to zde nutnost .Cameron potřebuje ,aby divák na Pandoře pobyl a žil s příběhem a na to mu ani dvě hodiny ,ani dvě a půl nestačí ,takže délka je opravdu oprávněná a Cameron přesně ví co dělá a vše má přesně svůj řád a čas.Poslední poznámku dávám s tím ,že tohle je opravdu NUTN0 vidět a prožít v kině ,jinak to nemá žádný význam a smysl .Tohle je totiž jedinečný biják a věřím ,že tímhle vrátí Cameron diváky do kin a my mu za to děkujeme. Tohle žádná sebevětší televize či domácí projektor nenahradí .Halelujá!!! Dávám jasných 100´% a pokud bych mohl ,dal bych víc. Takhle má vypadat film pro kino ,kde se divák tetelí blahem a bude na to dlouho vzpomínat .Takže Jamesi děkujeme a už se velmi těšíme a tetelíme na trojku!!!! ()

ywo666

Je to super. Cameron sa s tym fakt vyhral. Bohuzial mi tu chyba ten wau efekt prveho dielu. Tam som odchadzal z kina doslova ohureny. Teraz som odisiel s pocitom ze to bolo fajn. Jedna vec ktora mi trosicku vadila, ze to kopiruje trochu motivy z prveho dielu. S radostou pojdem na trojku. Ale po 13 rokoch priprav som asi cakal nieco viac. Neviem presne co. Stale davam 85% a vrelo odporucam. ()

noriaki

Jednička byla příběhově sevřenější, akčnější, s lepším vývojem postav a s úchvatnějšími scenériemi. Jenže James Cameron je pořád král světa, takže i tohle trochu rozdrcané dobrodružství je naprosto s přehledem za plný počet. Co se týče efektů, tak je to neskutečná paráda, která si strká do kapsy téměř všechno co kdy kdo natočil - konkuruje mu snad jen Villeneuve, to lepší z Nolana, a tím bysme skoro mohli končit. Pandora má očividně pořád co nabídnout, takže i když plavání v mělkých vodách nezaujme tolik jako pobíhání v korunách pralesních velikánů, tak jsem se nenudil ani minutu. Proto mi ani tolik nevadilo, že se události vlastně nikam moc neposunuly a závěrečná bitva nic pořádně nerozhodla. Pokud je to vůbec možné, tak jsou lidé ještě zkaženější než v prvním díle. Vím že se to nikdy nestane, ale byl bych přešťastný, kdyby Cameron jedno pokračování věnoval poměrům na matičce Zemi. Tamní společnost musí být buď úplně zoufalá, nebo Západní civilizace definitivně padla, a její nástupce se vrátil k hodnotám z nejdivočejší fáze kolonialismu. Top 10 za rok 2022. ()

Phietros

Další mistrovské dílo Jamese Camerona. Jednička byla jednoznačně originálnější a svižnější. U dvojky se ale dění ubralo směrem k širšímu publiku, jelikož část filmu je doslova rodinná! Vizuál není třeba komentovat, je to prostě lahůdka odpovídající dnešní době. Příběh je přímočarý a po úvodu se přesouvá z lesů do vody. Uplynulo 20let od doby, kdy Sully zůstal na Pandoře a žije v poklidu se svou rodinou do doby, než se na obloze objeví světla, která znamenají jedno - destrukci na pandoře. Sully jako vůdce klanu předá žezlo dalšímu a se svou rodinou opustí ostrov, aby je ochránil. Útočiště naleznou u mořského klanu, kde jsou nováčky a musí se učit zdejšímu životu. Zde se odvíjí již zbytek filmu až do samého závěru, který končí otevřeně. Od top hodnocení mě dělilo pár věcí, jako proč odešli od svého lesního klanu, který nikdo ze záporáku neřešil, aby ohrozili ten vodní!? Za další mrtvý kapitán, který umřel v jedničce, jak by přenesli jeho mysl? Možná jí měl zálohovanou už dopředu, ale v klidu mohl být nový záporák! Mimochodem ke konci byl skoro nesmrtelný, až okatě to bylo do očí. No a dále o trochu delší dějové lince, která na jednu stranu utíkala a dobře rozvinula kulturu a zvykání si na podmořský klan i svět, ale výrazně ubrala na akci. 85% ()

mcvpn

Ak vám stačí recyklovaný príbeh z jednotky a vizuálne spracovanie na vysokej úrovni, film sa vám bude páčiť. No mne to nestačilo. Namiesto lietania plávajú, som zvedavý či nabudúce budú jazdiť na krtkoch... Je to taký moderný Warcraft, akurát úlohy sa vymenili a ľudia sú tu tá zlá Horda... ()

elanius

(27/2023) / Príbeh z jednoduchších, ale je to vyvážené nesporným inovátorstvom. Blaho pre oči v prvom rade. Film na pomedzí takmer dokumentu o prírode a technologickej prezentácie. Snažil som sa to tak vnímať a jasné, občas som si uvedomil ako je to všetko jednoduché. Ale odnášam si z filmu naozaj príjemný až relaxačný zážitok. A záver je exkluzívny. (8/10) ()

Zek

Nikdy nepochopím, ten boom ohledně Avatara. Už první díl mi přišel totálně průměrný film s jednoduchým dějem, prostě nic nového co bych nikde jinde neviděl. Očekával jsem od druhého dílu nějaké to zlepšení, přece jenom se na tohle čekalo třináct let. Bohužel se tu pokračuje přesně v tom, co už mi vadilo na prvním díle. Zase jednoduchý příběh, který už jsem viděl xkrát. Oživění hlavního záporáka z jedničky mi přišlo, jako totální fail, který mi přesně ukazuje, že Avatar je jen průměrný snímek ve kterém nic nového nikdy nebude. Jen se to natočí přesně tak, aby se z toho každý v kině posral a řekl, že je to přece krásně natočené a ty podmořské scény jsou prostě perfektní. Vzhledem k tomu, že se rád dívám i na dokumenty, tak mi ty podmořské scény přijdou jako vykrádačka přírodopisného dokumentu o velrybách. Celkové hodnocení 50% ()

hroubek

Jsem hodně moc spokojený. Sice to není, taková krasojízda jako byl první film, ale i tak mohu s klidným a čistým srdcem říci, že se jedná o parádní film, jenž má luxusní a fantastický scény, ze kterých vám spadne čelist na podlahu. James Cameron odvedl špičkovou práci a po filmařské stránce je radost sledovat to, co předvádí celou stopáž. Film nemá vyloženě špatnou část a funguje od začátku až do konce, a bez problémů si obhájí svou stopáž. Běžte na to do kina, protože tohle je film stvořený pro velká plátna. ()

yeniczek

Asi k tomu mám pár výhrad, přecejen od roku 2009 uběhlo 13 let, takže to překvapení z vizuálu už nikdy nebude takové, ale... Je to tam :) Bavila mě každá minuta. Rochnění se v technice, opájení se přírodou a Zachraňte Willyho v jednom. 9/10 (Dolby Cinema) ()

Trustme

První Avatar byl pro mě důvodem založit si před 12 lety komentátorský účet na ČSFD a vykřičet do světa spolu s dalšími milióny nadšenců. že jsem ho spatřil. James Cameron si dává na čas u svých filmů, ale zase to stojí za to. Prostě po vzoru George Lucase - dokud není k dispozici natolik vyspělá filmová, triková technologie, bude se na ní čekat, a nebo si ji vytvoří sám (což taky není ze dne na den). Železný Cameron se rozhodl, že dá filmovému světu něco, co ho bude stát mnoho času, ještě víc peněz a překoná vše, co bylo v daném žánru stvořeno a ideálně vrátí lidi do kin. Už jen proto, že se mluví a ještě dlouho bude mluvit o tomhle filmu, takže nezbude, než jít a dívat se osobně. Protože tento film je určen pro co největší projekční rozměry a nechat se doslova vtáhnout do obrazu. Jsem si jistý, že Avatar: The Way of Water by byl bez 3D "jen" krásnou vizuální podívanou. Ale v tomto 3D zpracování a nejnovějších úpravách prostorového snímaní je tento film dech (oči) beroucí. Svět, krajina, flora, fauna, živly které vás dojmou až k slzám radosti. Film je určen všem bláznům, snílkům do digitální tvorby, efektů, fantasy a sci-fi designu a naivním milovníkům pohádkového vyprávění o Dobru a Zlu. Tedy reálně dospělí, inženýři a trolové by měli raději film ignorovat. Avatar: The Way of Water je k roku 2022 nejokouzlujícím filmem s nejlepším vizuálem, nejlepší prostorovou plastičností a dílem které předběhlo dobu a veškerou současnou velkorozpočtovu tvorbu. Avatar: The Way of Water není složitý propracovaný umělecký epos, nemá scénář na Oscara, hrdiny, kterým budeme fandit a bát se o ně či nedejbože tetovat na lýtko a ani kultovní status. Je jen prostě skvělý v tom, čím má být. Tři hodiny, které jsou natolik akční, že si budete přát ještě víc. Režie, která je uhrančivá a akce nadpozemská cameronovská. Ano, odstranit tu neustálou rodinnou tématiku, poupravit vzezření avatarských žirafáckých postav a přidat ještě víc militaristických prvků a velkolepé bitvy o kolonizaci Pandory a bude to můj film snů. Tak snad to klapne v příštích dílech. | Ideální vhodná verze: 3D/dabing/24fps ()

fabecc1222

Pokud jste byli unešení z prvního dílu, tak budete unešeni i zde. Pokud se vám jednička nelíbila, nebude se vám líbit ani dvojka. A to z jednoduchého důvodu, a tím je, že dvojka vesměs kopíruje jednotlivé principy jedničky a akorát je převádí do opulentního vodního prostředí. Ano, dvojka Avatara opět nabízí dosud neviděné kamerové triky, z kterých vám zůsatne otevřena pusa dokořán, a výborné technické zpracování, ale zároveň už není tou technickou revolucí, kterou byla jednička, protože prostě to už ani nevím, kam by Cameron musel tuhle složku posunout, aby zase boural hranice. Vodní prostředí je úchvatné, a je vidět, že Cameron by si klidně vystačil jen se zábery na krajinu a podvodní svět, a klidně odignoroval celý příběh. Nevím, jaké má Cameron záměry s jednotlivými postavami, ale už tady na nás čeká nostalgické pomrkávání na jedničku pomocí flashbacků, aby se dali některé postavy udržet v ději (Weaver, Ribisi) a zároveň některé postavy vrací v podstatě jen na pár minut, asi aby se ukázalo, že tu s námi pořád jsou. (Moore, Rao). Je vidět, že jsme se dějově v čase dost posunuli, Sully a hlavně Neytyri jsou dost často odloženi na druhou kolej, a do popředí se dostává nová generace míšenců. Jestli je něco probém Avatara, potažmo Camerona, tak je to jeho neschopnost skrze digitální postavy (protože ve filmu se hrané postavy skoro neobjevují) přetavit jednotlivé emoce ve scénách, kdy by se to hodilo. Je vidět, že Cameron víc než filmový příběh natáčí výpravný dokument o Pandoře a všech jejích sférách. ()

Timak

Je to úžasné, nádherné a prostě krásné. Návrat zemřelých z prvního dílu logicky vysvětlen (díky), nicméně příběh je prostý, nekomplikovaný, lehce předvídatelný a vlastně nejslabší část filmu. Ale tak to se dalo čekat a kvůli silnému, neotřelému a skvělému příběhu na to do kina stejně nikdo nepůjde že. U jedničky to bylo všechno umocněno wow efektem neviděného a originálního, zatímco dvojka už má jakousi pachuť viděného, očekávaného. Navíc Jake a Neytiri jsou na druhé koleji, řekl bych, regulérně vedlejší postavy. A to je za mě velká škoda. Velký důraz je kladen na děti, což je fajn, ale raději bych přece jen chtěl více Neytiri a těch dospělých hrdinů. Takže zatím 4*, ale velmi silné a krásné 4*. Pokud by někdo chtěl srovnávat druhého Panthera s druhým Avatarem, tak to je jako kdyby chtěl někdo závodit na kajaku s vodním skútrem. A proč teda “zatím”? No nejspíš na to půjdu ještě jednou a pak to asi zřejmě zvednu na 5* :) ()

Antek

Jak si hydrofil James splnil svůj vlhký sen. A to doslova. A nutno konstatovat, že při tom nezapomněl bavit. Zatímco ostatní režiséři kolem chřadnou a podvolují se diktátu zkratkovitého vypravěčství, Cameron se nebojí epična (a občasné lyriky) a dává si na čas. Pokud byl první díl o objevování sama sebe, druhý (a za mě o několik mil lepší) je nefalšovanou ódou na rodinnou soudržnost, přičemž Král filmového světa nezapomíná chytře mířit i na náctileté. Tohle je zkrátka perfektně vyvážený blockbuster pro celou (pravda, trochu odrostlejší) rodinu. Druhá kapitola Avataří kroniky je rozmáchlá, přitom svižná a v poslední třetině nabízí takovou dávku energické filmařiny, že vás spokojeně přiková do sedačky. Nic takového tu už pár let nebylo a zřejmě zase pár let nebude. Takže pokud chcete v kině opět prožít něco výjimečného, tak honem do ztemnělého sálu. Budete zírat. ()

VanTom

Můžeme technickou a vypravěčskou brilantnost ponechat stranou (opravdu můžeme)? Pak jsem to měl s druhým Avatarem jako na houpačce (což v tomto případě tedy znamenalo oscilování mezi 4 a 5 hvězdičkami, abychom si rozuměli). Úvodní "retconování" událostí jedničky – oživení padouchů, přílet nových veskrze zlých (hamižných, militantních, na přírodu se neohlížejících) lidí – ve mně vzbudilo silnou myšlenku, že znovu to samé sledovat nechci. Posléze ovšem Sullyovic rodinka vyhledala azyl u pobřežního kmene a adaptace na jeho zvyky a způsoby, zejména pak prozkoumávání podvodního světa nadšenýma dětskýma očima, to bylo jednoduše kouzelné, úchvatné, vtahující – a moc hezky vykreslilo charaktery mladých hrdinů. Po delší době si však scénář musel vzpomenout, že tu má kdesi i antagonisty – a co může Nebešťany zobrazit v odpornějším světle, než zištný lov mírumilovných, inteligentních velryb? Ani po opodstatnění (nikoliv ospravedlnění!) laciným "MacGuffinem" ze mě nezmizela hořká pachuť z této tendenční záminky k rozpoutání závěrečné akce – sice menšího měřítka než posledně, stále bez debaty strhující a intenzivní, dokonale natočené. Úplné finální osobní souboje, především vzájemné škrcení se při zadrženém dechu pod vodou, už ale mnoho emocí nevyvolaly; protože také neuzavíraly žádná vrátka do pokračování. Nuže jak? Modré 4 nebo zelenomodrých 5 *? Modré tu bylo každopádně fest hodně. :) [CineStar Anděl, obyč. 2D s titulky] ()

Brain-D

Cameron opět posouvá hranice vizualizace na další úroveň a snímek je strop mezi CGI do roku 2022. Příběh je jednoduchý, ale to vůbec nevadí. Cameron je zpět a sebereflexuje tu své dřívější snímky v krátkých, ale důrazných sekvencích. Ta tvrdost jakou dokáže pán režisér zobrazit roboty, lidské stroje a zobrazení lidské zrůdnosti je absolutní. Je fakt, že jsem čekal větší tvrdost, od které jsme nebyli daleko, ale zůstalo to v mezích přístupnosti mladšímu publiku. Jak řekl Cameron "Novější a lepší". V určitém smyslu ano, ale už to není takové bum jako první díl, ale má to své kouzlo. Už přesně nevím, jak si se mnou emocionálně hrál moc první díl (u jedné scény tedy určitě ano), ale tady to bylo poměrně dost a za to palec nahoru. S Top Gun Maverick nejlepší kino zážitek 2022 90% ()

J.Lajner

Za posledních třináct let superhrdinové dokonale ovládli soudobou popkulturu a donutili diváky zapomenout na Pandoru i mimozemskou rasu Na’vi. Konečně nastal čas probudit ospalou paměť. Během sledování snímku Avatar: The Way of Water si možná nejeden z nás diváků uvědomí, jak neosobním se hollywoodský stroj na výrobu peněz za ta léta stal. Celé řadě blockbusterů, které sice posouvají formální stránku věci kupředu zoufale schází to nejdůležitější - duše. Když si vybavíte legendární filmy Stevena Spielberga, George Lucase nebo Wolfganga Petersena, jistě vám ihned dojde, že by je nikdy nemohl natočit nikdo jiný. Mají v sobě jedinečný autorský otisk a bezmeznou lásku ke kinematografii. S Jamesem Cameronem je to na vlas stejné. Navzdory několika nedostatkům jsem mu opět uvěřil a nechal se pohltit jeho nekonečnou představivostí. Těším se na další shledání! ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara