Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

necisty

Trochu lepší než jednička, protože to konečně nevykrádá zápletky mnoha starších děl, ale i přes to je to stále až moc natažená blbovina. Čtyři hvězdy si to zaslouží čistě jen za visuální stránku, která je ve 3D naprosto úchvatná - myslím, že IMAX už nepotřebuje žádný podmořský svět, má ten od Camerona. Ten svůj svět rozšířil zcela logicky do jiné říše a to se povedlo. Povedla se i závěrečná bitva. Kdybychom na ni jen nemuseli čekat tak dlouho a SPOIL: hledět stále na to, jak mu vyhrožuje, že všechny zabije a stejně to neudělá. ... GA Cinema 3D HFR ()

Martrix

Tak jo, povinnost splněna, drobný příspěvek na pokračování odevzdán. Jimík to sice neocení, ale v kině jsem byl po dvou letech poprvé. Pro mě byl totiž covid jen poslední kapka, díky které jsem už nehledal důvody proč platit nemalé peníze za sdílení filmu s kinoignoranty, kteří během představení svítí telefony, chodí pozdě, protože si musí ve frontě vystát smrdutou krabici popcornu a předraženou pepsi, vyrušují komentáři... . Jediný film, který měl tu moc mě tam znova přitáhnout byl Avatar-příslib audiovizuálních orgií. STÁLO TO ZA TO? Obsahově jde o space operu, která nemá diváka šokovat ukrutnými zvraty, ale spíš zprostředkovat trable jedné rodiny na pozadí invaze vysoce nepřátelských mimopandořanů. On je život i bez různých překvapení dost složitý, protože být jedno z několika dětí, být náčelník kmene, otec, matka, puberťák, nemít rodiče, lišit se, přestěhovat se...to je dost dramatické i bez toho, že se vás někdo snaží zabít a zničit planetu, na které zrovna žijete. Takže s tou jednoduchostí ohledně zápletky nemám problém. Takhle to bylo rozehrané od začátku. Proti některým frázím které zazní, se navíc ani nedá nic namítat. Otec chrání svou rodinu, své děti. Tak to prostě je. Ani ten avizovaný vizuál mě nezklamal. Schválně jsem byl na 2D, protože ze zkušenosti vím, že v tak velkém měřítku bych si druhý plán scén neužil, protože by mi 3D záběry občas odváděly pozornost jinam. Takže mi to narozdíl od některých diváků nepřipadalo jako z videohry...placaté to působilo velmi v pořádku. Já vlastně nemám, co bych chtěl kritizovat. Mohl bych, to ano, protože Avatar 2 rozhodně dokonalý film není. Je to "jen" perfektní blockbuster. Ale nechci. Jsem sice nevděčnej hajzl, protože bych raději pokračování, které by bylo výplodem nějakého méně hollywoodsky myslícího mozku, ale i já uznávám, že takto opulentní vizuální parádu uvidíte jednou za dekádu. Budete sedět a čumět. Co na tom, že se od vašeho mozku nečeká víc, než co dáte Ordinaci v Růžové zahradě? Ano, mám rád filmy s přesahem u kterých můžu přemýšlet a pak diskutovat s přáteli, ale stejně tak nemám nejmenší problém, dát popcornovému Avataru 85%. Homo sum; humani nil a me alienum puto.            PS: po druhém shlédnutí, tentokrát v TV, mají oproti poprvé v kině, navrch emoce. Je velmi snadné nenávidět pozemšťany... lidstvo. Asociovat si plenění Pandory s tím, co se děje pralesům a oceánům na Zemi. Odporné, surové bytosti šířící smrt a zkázu jen kvůli mamonu a moci. Vztek je emoce a za tu intenzitu, jakou ve mě Avatar probudil i napodruhé, tu pátou hvězdu přidám. ()

epicek

Naprosto opulentní podívaná, která je vypiplaná i do toho nejmenšího detailu a je opravdu radost to sledovat. Cameron se toho opět nebál a servíruje fakt ještě hutnější nálož Pandory a jejích krás. Celá zápletka je bohůžel jen v podstatě otočená jak z prvního dílu a prim hrajou hlavně dětské charaktery, které to ale dokážou utáhnout. Tři hodiny jsou sice dost, ale poslední třetina filmu šlape na plyn tak moc, že to ukončí až závěrečné titulky. Ale i přes tuhle obří stopáž, je to opravdu skvělý zážitek. The way of water connects all things. ()

campix

Cameronovi se to opět povedlo. Dodal životadárnou injekci pro celý filmový průmysl a především pro kinaře. Museli jsme si počkat dlouhých třináct let a ačkoliv je velmi těžké navázat na dílo, které se z určité části dá nazvat jako přelomové, tak v rámci mezí uspěl na výbornou. Příběh je tu věc druhotná a tady bychom mohli Camerona rozhodně kritizovat. Naštěstí vizuální stránka je dechberoucí a prostředí Pandory natolik rozmanité, aby dokázalo utáhnout i takto přestřelenou stopáž. Vrací se většina starých známých z prvního dílu a to i někteří, u kterých byste to úplně nečekali. Film jde rozdělit do třetin a vždy když daná část začíná nudit, tak se přesuneme někam jinam a řešíme něco jiného. Z tohoto pohledu se za celé tři hodiny nestihnete nudit a finální vyvrcholení je perfektní blockbusterové řemeslo. Ťukat si na čelo pravděpodobně budete, ale to co se děje na obrazovce před Vámi nade vším převáží, protože přesně tohle chcete vidět v pořádném sále a ne doma na notebooku. Mouchy má druhé Avatar veliké, ale klady i tak rozhodně převažují a já se těším co Cameron ukáže dále. ()

Juto

James Cameron vyplával na povrch s námorným eposom, ktorý dokáže urobiť len on: výstredný, oduševnený, radostný, temný a veľmi, veľmi modrý. Zjavné témy rodinnej lásky a straty, jeho vášnivé obvinenia z vojenského kolonializmu a ničenia klímy sú ako ruka, ktorá vás chytí za golier a kričí na vás, aby ste sa zmenili. Bohužiaľ je príbeh predvídateľný a obsahuje veľa klišé. 7/10 ()

Andre3000

No za mě nic extra. Pravda je že se nepotvrdil můj předpoklad že půjde čistě o trapně recyklovanou jedničku. Ale bavila mě až poslední třetina filmu a to jen díky bojům. Jinak mě to moc nevtáhlo do děje. A musím se pořád smát tomu jak to až moc okatě ukazuje na dobývání Ameriky a boj proti indiánům. Dobré vidět a mít odškrnuto ve vašem listu, ale že bych to ještě potřeboval vidět? ne. ()

Ondatra

Přes deset let se čekalo na pokračování a je to konečně TADY! Vyplatilo se čekání? Pro všechny asi ano, pro mě upřímně ne. Tak jako první díl, tak i tento je nádherný. Ta kamera a to prostředí, kde se to odehrává. Tentokrát velmi oceňuji změnu prostředí a to na vodu. Na oko to vypadá hezky a působí to dobře. Ale co se týká příběhu, tak pro mě to bylo příliš dlouhé a únavné. Celý příběh byl pro mě jako že se tam nic moc vlastně neděje. Herci jsou identický jako u jedničky, což je příjemná záležitost. A pokud si máme pár let zase počkat, aby přišla trojka, tak jsem zvědavej, co pan James Cameron zase předvede. 7,5/10 ()

BoXBe

Podruhé v kině: "Pure Perfection". První hodina, to je sen mnoha filmařů. K druhé hodině už se propracuje fakt jen první liga, když má dobrý den. A když se v poslední hodince skloubí Avatar s Titanicem a Terminátorem 2, tak k tomu už má co říct jen jeden jediný režisér. Pan režisér. Uctivá poklona. Lépe jsem pochopil i děj o dospívání a hledání vlastní identity ve vztahu k rodičům, má to vymakanější, než jsem poprvé myslel. Poprvé v kině: James Cameron s The Way of Water znovu otvírá učebnici tvorby blockbusterů a přes tři hodiny školí jako pán. Na této jinak fakt neúměrně dlouhé stopáži (hráli to ve 3D, originálním znění, HFR jen v 21:50) i při několika výtkách, které mám (a hodně podobné jsem měl i u jedničky), je to neuvěřitelná podívaná, v kině srovnatelná tou mírou fakt jen s prvními dojmy z Avatara a Titanicu a mezitím ano, byly super jiné i zábavnější filmy, lepší i co do obsahu, ale nebyl tenhle technologický vizuálně epický gigant. Co do vizuální stránky neměl a to nejen ve 3D první Avatar od roku 2009 konkurenci, spíše mladší sourozence jako Gravitaci. Na dalších deset dvacet let teď konkurenci nebude mít pořád ani jednička natož vizuálně ještě vymakanější a fantastická dvojka a očividně i její chystaná pokračování. Kino je prostě povinnost, jestli je chuť to vidět, ve 3D je to zážitek a nic podobného fakt k vidění není a nebude, překvapte mě, kdo budete mít koule do toho takhle investovat a přijít s dostatečně hutnou látkou, která tu technologií bude umět využít. Výtky (místy roubovaný děj, ploché postavy lidí, hudba - absence motivu z prvního traileru, málo humoru, zoomování kamery) si nechám s respektem k výsledku a bezprostřednímu dojmu na rozbor fakt na jindy, k pivu nebo tak něco nebo na nikdy, ať se tímto sportem baví jiní. U Top Gun: Maverick jsem se při odchodu z kina usmíval, tady míň, jen s vědomím, že jsem viděl filmový a technologický světový unikát od vizionáře filmového plátna. Na pokračování se těším. A podruhé půjdu taky rád. Nádherný hudební podklad v teaseru: https://www.youtube.com/watch?v=a8Gx8wiNbs8&ab_channel=Avatar ()

Floweenka

No, jestli to stálo za ten IMAX ve dvě ráno v den premiéry? No jasně, že jo. Sice se mi mohly hodinky uvibrovat nad místní nezákonně vysokou hlasitostí, ale jinde než na dedikovaným plátně bych to vidět nechtěla. Že je to několikátý díl z několika, to jsem věděla, proto mi bylo jasný, že nemůžu čekat extra epický finále. Ale já jsem stejně neviděla nikdy vizuálně krásnější boss fight. Holy shit. Nedivím se, že se s tím cápek dělal 13 let. Jakožto i se scénářem. Bála jsem se, že dětský postavy mi budou pít krev a budu polykat pro jistotu prášek po, nicméně ony byly vesměs fajn a nebyly vůbec na pěst. Hudbu místy zrecyklovali, což mi zcvaklo PTSD z jedničky (pádu kmenového stromu). Každopádně já jsem byla obří fanda prvního dílu, na kterým jsem v kině byla několikrát.. a je mi ctí, že můžu vesele pokračovat s milováním tohohle lepšího eko světa, kde jsou lidi takoví čůráci, jako se mi občas zdaj i v reálu. ()

KajusaK

S druhým dílem jdu hodnocením o hvězdu výše. Dlouho očekávaný film, který stál za to. Tak plné kinosály jsem dlouho neviděla. Dějově hodně podobné prvnímu dílu, je zcela jasné kudy se bude upírat třetí díl. Nicméně podmořský svět byl opravdu velice originální a bavil mě po celou dobu! ()

LasT_Olt

Bez spoilerů. Ještě nikdy za těch víc jak pět let co tady píšu, mi nedělalo větší problém dát čtyři hvězdy.  Myslím si, že je zbytečné, abych tady psal jak moc krásný ten film je, přeci jenom je to Cameron, který v peněžence nosí žiletku v případě, že mu bouchne film. Scénářově je to příšerně slaboučké, ještě slabší než jednička (kterou i přes tento neduh miluji). Nevím jestli je Cameron průměrný scénárista, nebo se prostě jenom bojí (za 8 let) vymyslet něco nového, ale nedokázal jsem se do toho plně ponořit a to jsem vystudovaný environmentalista se zaměřením na vodu, tudíž lepší cílovku než jsem já pro tenhle film snad ani nejde najít... Objektivně tedy 8/10 a to asi jenom proto, že mi už není deset, ale skoro dvacet čtyři. Kdyby to vydal tři,čtyři roky po prvním díle tak bych z toho byl úplně odpálený, ale už je pozdě damage is done. Mrzí mě to. (ale mám od ženy ten naprosto suprový Avatar kelímek s velrybou, za což jsem happy.) ()

FrankSusta

Po 13ti letech se nám vrátil v mnoha ohledech pokrokový Avatar. Celých těch 13 let se každý těšil, až se bude moci vypravit zpět do kouzelného světa Pandory znázorněného alespoň na co největším plátně co najde. Se mnou to tak nebylo, jelikož jsem jedničku viděl teprve v dubnu, tudíž to čekání nebylo tak dlouhé a úmorné. Ale i tak jsem se na pokračování velice, opravdu velice těšil! Na film jsem s kámoši vyrazil den po premiéře, skoro měsíc po zarezervování lístků. Každý den ve škole už jsme odpočítávali týdny/dny/hodiny které nám zbývají do ultimátního filmového zážitku. Ustrojeni ve společenském oblečení obsahujíc smokingový set, kravatu a nějaké boty, ve kterých snad nebude zima jsme tedy vyrazili. A po dorazení do kina jsme byli očarováni. Tedy, já určitě. U nich se o tom dá silně polemizovat, protože jeden z naší čtveřice prakticky nezavřel hubu. Mě to však okouzlilo. Co se technické stránky týče, tak film nemá absolutně žádné soupeře. Vše je tu totiž zmáknuto na výbornou. Ať už kamera... no, to je vlastně všechno. Zbytek by se dalo vzít za vlastně animovaný film. Ale bravůrně animovaný. Ty efekty jsou totiž mimořádné. Až občas zapomínáte, že nesledujete jedno velké CGI a vnímáte jednotlivé postavy jako skutečně herce. I samotné nasvícení efektů/scén je něco tak mimořádného. James Cameron si dává neuvěřitelně záležet s prostředím a jeho atmosférou. Prostě když je scéna v lese, jste prostě v lese. Všude jsou pruhy světla a tmy a všechno je živé. Když je záběr z dálky přes oheň, tak se vzduch kroutí, tak jak to dělá oheň. Když jsou ve vodě, všechno je prostě dokreslené vodou (což je v jedné scéně tak extrémně realistické, až to vypadá uměle). Tenhle film má ale samozřejmě i problémy. Ať už se jedná o takovou malou blbůstku ohledně chování zvířat, kterté připomíná až komické jednání zvěře z King Konga (což naštěstí platí jen pro jednu scénu). Zde jde spíše o to, že ten film má tři hodiny!!! A první dvě hodiny jsou spíše jen takové ploché plácání na povrchu, které působí až náhodným poskládáním scén jako dokument. Poslední hodina (kterou počítám zhruba od výskoku velryby) to však skvěle dotáhne, protože mi čelist vyloženě přitloukla k podlaze a já nebyl schopen jediného rozumného slova. Protože ta dokáže akci udržet tak skvěle! A ještě si tam dát krátké emoční pauzičky, po kterých se ale opět skvěle rozjede...! Prostě fakt tleskám. Další ale nedostatkem této ukrutné stopáže je ale i fakt, že si scénáristé ani přes dlouhou stopáž nedokázali pohlídat postavy a jejich různé linky dostávají strašně málo prostoru. K tomu všemu je většina těchto scén jen představením Pandory bez děje a rozvoje. A já si náhle říkal, kdo je hlavní postava. Protože jediní, co dostávali toho prostoru tak akorát a procházeli nějakým vývojem, byl snad jen hlavní záporák a BLBÁ VELRYBA!!! Jake či Neitiri tam vlastně už byli jen do počtu a ve většině případů jen napomínali děti. Ale teď když už jsme u těch lidí, tak tu je taky jeden problém. A to ten, že jednička běžela na tu krásu, ze které měl každý divák hubu na zemi. A to, že se něco pokazí, ke všemu ze strany lidí, došlo až ke konci. Tady si té nádhery užijete pět minut a pak už jste ponořeni jen v obrovské depresi, trvajíc až do konce filmu. Protože všichni jsou vyděšení, i když tam jsou krásné okamžiky. Teda, krásné většinou na vizuál. Jedna z takových scén, kdy je nádherný vizuál, ale nejradši by jste si vydrápali oči z toho smutku je lov velryb, ze které mám depky do teď. jak to ale celé shrnout? Kvůli konci bych dost možná udělil i těch pět hvězd, ale za první dvě hodiny mi zatím nezbývá než dát hvězdy čtyři. Druhá projekce to snad spraví. 8,5/10 více ZDE () (menej) (viac)

forsythia

Zážitek ještě nestihl vychladnout, a tak chvíle rozhodování mezi 4 a 5 hvězdama, 5 si to nakonec ode mě nezaslouží, protože po dějové stránce to bylo sice zcela dle očekávání, ale bez nápadu. Podívaná ovšem skvělá, tam fantazie jede na plné obrátky a vtahuje do úchvatného světa, který se prostě neomrzí a pořád je na co koukat. A na pokračování se pochopitelně těším a doufám, že se dočkám. ()

Jim_Beam

Je to vlastně prototyp blockbusteru, plný klišé a 100x viděného, nicméně to vše je poskládáno do tak působivého celku, že jde o vrchol svého žánru. Zasazení do vodního světa dalo příležitost ukázat další krásy Cameronovi imaginace. Bojem těch, kteří žijí v souladu s přírodou, proti těm, jimž je příroda kolem jedno, navazuje 2. díl na ekologickou notu prvního, hlavní téma 2. dílu je ale za mne jinde a je jím rodina. Možná bude tato linka na někoho působit pateticky, nicméně od té doby, co mám sám dítě, mně vyobrazení vztahu rodič - dítě, a to v různých podobách, celkem spolehlivě trefuje na komoru. Kdybych třeba tento film viděl pár let zpátky, hodnotil bych jinak, nicméně dnes jsme se potkali v ten pravý čas. ()

čidlo

DC a Marvel Tak má vypadat Blockbuster..dokonale vyladěný svět. Škoda jen že dělá 20dílú ;-) a netočí i jiná sci-fi.. ()

dr.fish

První Avatar mi přeci jen přišel tak nějak lepší, držel přeci jen víc pohromadě, byla tam snaha něco i sdělit. Tady jsem se první dvě hodiny vysloveně nudil a potom tedy závěrečná akce byla docela dobrá. Hezké obrázky jsou dobré pro tak děcka, hrdinové byli vlastně puberťáci, takže ani nejsem cílová skupina. Za mne tak s bídou 50%, Barbie letos rozhodně o třídu lepší. ()

Deyw

lidi jsou proste svine.. a lang je svine nejvetsi 😂 modraci jsou dobraci a je to tak kurevsky krasny, ze nema cenu neco resit..film roku/film desetileti - tohle je presne duvod proc jit do kina na film..fucking great..tesim se az uvidim znovu a znovu.. 😍 ()

Sabrewulf

Zklamání jako prase. Celou dobu před shlédnutím jsem naivně čekal, že A2 bude to samé jako dvojka Terminátora nebo Vetřelce. Rozuměj - pokračování, které namísto nastavované kaše, jak už u dvojek bývá zvykem, bude upgradem, jež jedničku nakopne ještě o level výš. Oh, jak šeredně jsem se mýlil. Ona to totiž JE nastavovaná kaše. Jediná změna přichází s mořem namísto džungle, ale veškerý zbytek se omýlá to podobné, tedy lidi ohrožující Pandoru vs modrásci bránící Pandoru, což by ještě nebylo úplně to nejhorší v případě, že by přišli s novým záporákem. Jenže znovupoužití Quaritche, což je - na Camerona obzvlášť - laciná šestáková berlička a dělá z toho Transformery s věčně vracejícím se Megatronem, je zoufalost, jež vám pak ubere na jakémkoliv napětí, protože už víte, že když se tvůrci vytasí s tímhle "podvodem", tak je potom úplně jedno, jestli v tomhle či jiném díle umře, jelikož ho přece v dalších 10ti dílech můžou podobnými lacinými oklikami znovu oživit. Do toho se nám tam plete Z PRSTU VYCUCANÝ Quaritchův syn, za což mi bylo docela trapně. Ono vůbec celý film je krom Cameronovských chytrých fajnšmekrovin (způsob lovení těch "velryb") prošpikovaný i scénami/postupy, které jakoby vypadly ze studia Asylum. Klišé je tam taky překvapivě dost. Film chtěl nejspíš předběhnout Vin Dieselovo F&F a tak mě neustále OTRAVOVAL rodinnými hodnotami. Situací, kdy byla děcka zajmutá/v nesnázích a zachraňována, bylo taktéž nezdravě moc. Jistě, vizuál -zejména 3D - je opět nadupaný, akce parádně přehledná, jak už to dneska málokdo umí, ale to jsou v podstatě jediné klady. Hudba krom hlavního motivu nemá moc co nabídnout (když si vzpomenu na totálně kulervoucí skladbu z A1 "War", je mi docela smutno). Co trochu nechápu je to, že se ve filmu objevilo několik záběrů, které jakoby tvůrci zapoměli převést do 3D (nebo to hodně odflákli) a tak se tam někdy hádá prostor s plackou (hodně to jde vidět u příletu raket do džungle), tak nevím, jestli to bylo kinem, nebo filmem. Co se týče pocitů celým průřezem filmu, první část mě moc nebavila, od chvíle, kdy nastoupilo moře, to film brutálně nakoplo nahoru (to byla chvíle, kdy jsem si ještě myslel, že to jedničku překoná), u nádherných podmořských scén jsem měl hubu od ucha k uchu, aby to pak celé přešlo do divně (čti bez gradování) nastoupivšího finále, které se dá rozdělit na dvě poloviny. Ta první, ve stylu jedničky, byla moc fajn (i když neměla takové koule jako v A1), no a ta druhá dokonala "dílo zkázy". Tam mi začaly úplně utíkat myšlenky mimo dění a začal jsem myslet na jiné věci, protože ta poslední cca půlhodina filmu byla NESKUTEČNĚ ÚMORNÁ A UBÍJEJÍCÍ. Už jsem se na sedačce vrtěl a nevěděl, jak se mám posadit a v tu chvíli přišel pocit, který vystrašil mě samotného: Já jsem si přál, aby film už konečně skončil a já budu moct domů!!! Všechno to to pak korunoval malý zvrat na konci, kterým nejenže u mě scénáristicky Cameron dost klesnul (zvrat totiž nemá absolutně nejmenší logiku), ale v podstatě mi i zkazil další pokračování. Nebudu ho pitvat, můj žal je příliš čerstvý, nemám to srdce překládat. Shrnuto - vizuální bomba, obsahová zoufalost. P.S: Při odchodu domů se mi hlavou honila pořád dokola jedna jediná věc: Co chce, proboha, Cameron nacpat do těch dalších 20ti dílů?!!!!! () (menej) (viac)

alisa.upir

Vizuálně je to nádherný. Na druhou stranu, pro někoho, kdo má z hluboké vody a vizualizace topení se úzkosti, to úplně vhodný nebylo, značnou část filmu jsem neviděla přes prsty na očích. A teda story telling velký špatný - od absolutně plochého záporáka, přes nevysvětlený části příběhu, trapný tlačení na city, atd. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara