Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

Praxis

Vizuální perfekcionismus. K tomu není co dodat. Železný Jim si pohlídal co se dalo a v IMAXu se opět jedná o naprosto opojné dílo, které ale místy působilo spíš jako nějaká videohra než jako film. Ostatně ten děj by se dal shrnout jako pohádka, kdy jdou zlí s raketama a hypermoderníma loděma po těch hodnejch, kteří si plavou s velrybákama. Ale ačkoliv jsem se bál těch třech hodin, uteče to jako voda, pořád se tam něco děje, u akčních scén by se měli jít všichni současní režiséři učit. Všechno je přehledné, žádný zběsilý epileptický střih a pořád víte, co se tam na scéně děje. Technologický výkřik současnosti a i když pro mě první Avatar znamenal více, nudit jsem se ani po 13 letech nestihl. 85% BTW na nic jiného než na 3D nechoďte. Vše ostatní je totiž jen zbytečnost. A kino samozřejmě nutností. ()

Soundtrack

Ta délka je šílená a výsledný dojem z filmu můžou hodně ovlivnit podmínky, ve kterých ho zkouknete. Na dřevěných sedačkách s tenkým potahem jsem po půlce filmu začal trpět, až jsem si začal myslet, že se snad budu muset posadit na hlavu. Celkově je Avatar 2 podle mě dobrý film, na konci dost emotivní, krásně natočený a zpracovaný. Svým způsobem (až na jednodušší příběh a délku) téměř dokonalý. Nemůžu si však pomoct - nějakých 30 let práce na Avatarovi mi přijde na revolucionáře a borce jako James Cameron trochu nevyužitý potenciál. Radši bych viděl další epický velkofilm o nějaké události/katastrofě nebo fakt temné sci-fi. ()

Tereza_T

"Děti jsou jen starosti a tenhle film je toho důkazem". Díkec bráška. Návštěva kina s tebou mi vždy do života vnese mnoho. Z kina jsem odcházela asi milionkrát spokojenější než když jsem do něj vstoupila a zdálo se mi o oceánu = 5*. He sees you. ()

Baronne

3 části, první, představovačka, ne moc dlouhá, ne moc krátká, sympatická. Druhá, ta nejlepší, vodní svět, nádhernej, asi nejlepší CGI, co jsem kdy viděl, ale to bylo tak nějak všem jasný, kort od Camerona nikdo nemůže čekat nic jinýho. Jen to teda mohlo bejt trochu delší, chyběla mi větší chvíle klidu. Třetí část, tvrdej fight, hodně tvrdej, na Avatara podle mě až moc. Scéna s velrybou, ta trhala každou část, každej atom mýho těla, nicméně jsem rád, že něco takovýho bylo ukázaný, jelikož se to děje ve velkym. Jsem rád za Clementa, ten tu konečně nevypadal jako slizkej úchyl. ()

Bordoshut

7,5/10 – „Příběh plytký, efekty nádherné.“ Těmihle slovy by se asi dal shrnout celý Cameronův velkolepý avataří comeback, byť ve snímku přirozeně figuruje i spousty dalších proměnných. Těmihle slovy by dost možná dal shrnout i první díl, ale ten především vynikl po do té doby zcela nevídané technické stránce a jednoduchý námět navíc držely pohromadě velmi silné emoce, které diváka do příběhu zaháčkovaly. Dvojka naproti tomu nepředstavuje žádný velký technický objev (mimo pár podbízivých záběrů vody) a děj je přitom ještě o poznání hloupější. Plukovník Miles Quaritch se totiž vrací zpátky na Pandoru, aby vykonal svoji velkou odplatu, akorát však v modré – lidem se totiž podařilo zachránit jeho vědomí a vložit ho do jiného člověka, z kterého udělali avatara. Ten potom nahání chudáka Jakea Sullyho ve vzduchu, v pralese i na vodě a neustále bere do zajetí jeho všetečné děti. Zní to trošku praštěně – je to praštěné – ale ujišťuji vás, že premisa druhého Avatara je na něm to zdaleka nejhorší. Pak tu je ještě menší problém s gradací, jelikož hlavní záporák celé 3 hodiny pátrá po Sullym (a místo toho nachází jeho děti) a Sully se zase celé 3 hodiny někde zašívá, aniž by se jakkoliv připravoval na nevyhnutelné střetnutí. Člověk zkrátka nemá pocit, že Cameronovo dílo kamkoli graduje. Další trapností jsou solidně přestřelené dialogy, které se nasílu tváří hrozně osudově a vyzařuje z nich odhodlání bojovat, jenže tvrdě naráží na fakt, že během chvil, kdy jsou pronášeny, se vlastně k žádné velké bitvě neschyluje, a tak prostě jen vyšumí do větru. Kritizovat by se dala i určitá nahodilost celé zápletky, kdy se Jake Sully s rodinou prostě rozhodne odejít od lesních lidí někam jinam, čímž se s naším kmenem definitivně rozloučíme. Natrefí pak na osadu mořských lidí, kteří je přijmout mezi sebe. Mojí poslední velkou výtkou je dvourozměrnost některých postav, zejména Sullyho nejstaršího syna, ale vlastně i jeho dvou dcer, které tak nějak postrádají povahu, jako by nebyl čas ji načrtnout. To je trochu paradoxní vzhledem k tomu, že film trvá neuvěřitelné 3+ hodiny. Stejný problém mám i se Sullyho ženou, kterou sice máme dobře prokreslenou z minulého dílu, ale tady je to také jenom postavička na šachovnici. Totéž platí o všech záporácích. Scénář se vůbec nezamyslel nad tím, jak se hlavní záporák (tedy tělo nějakého vojáka + plukovníkovo vědomí) vyrovnává s faktem, že je vlastně v jiném těle, případně má v sobě mysl, která k němu nepatří. Ani mořští lidé nejsou zrovna definicí trojrozměrnosti. Jediná postava, která je skutečně dobře a poctivě vykreslená, je Sullyho mladší syn, ale to jenom proto, že měl zdaleka nejvíce screen timu sám pro sebe. Každopádně jako hlavní tahač do dalších 3 plánovaných dílů bude fungovat dobře. Toť vše k negativům. Pozitiva jsou samozřejmě velkolepá výprava, nadčasový vizuál, skvělý hudební doprovod, slušná práce s kamerou, zábavnost a vymazlené digitální efekty. Bavil jsem se. Viděno v IMAX 3D. Top hláška: "We have some unfinished business!" () (menej) (viac)

Jillen

Za tu vodu. A taky za tu amputaci ruky. Jinak recyklace hadr, a nic mě nenutí to vidět znovu. A to jsem jedničku viděl v kině několikrát. ()

Pierre

Tak buď byl špatný nápad aby pan neblockbusterovač jako já dal takřka na jeden zátah jedničku i dvojku, nebo je dvojka vážně horší. Nechal jsem zlákat touto událostí, vyrazil do kina a těšil se speciálně i na 3D, které jsem teda v našem nejbližším kině už hodně dlouho neviděl (dříve se při tom 3D brýle dávaly jako dárek ke kdejakému animáku.:D) A nevím co se stalo... ale já tam viděl hlavně tmu, sem tam nějaký efekt (:D)(:D). Pár plastických věciček mě potěšilo, těšil jsem se na ně, ale proč jsem toho čekal víc??  Asi takové filmy hold potřebují svoje speciální kino (:D), ale těžko říct, jestli by zakrylo, že mi to přišlo místy fakt dlouhé. Ale i tak solidní. Někteří lidé v 68letech ani nevědí, co je internet. Zatímco jistý pan James Cameron ve stejném věku plní kina svými technologickými orgiemi. I tak se nemůžu zbavit, že jsem měl radši jít na Kocoura v botách 2 a že ta procházka před kinem a obhlídka nového průchodu,  a všechno ostatní, co jsme s bráchou před kinem ve městě  viděli ,  mě bavilo  víc než samotný film. ()

UncleG

Velmi výrazný kandidát na titul Nejzbytečnější film všech dob. Avatar 2 je stejně relevantní jako Avatar 208 - to znamená nijak. Když je první film o tom, že pár překoná nástrahy, zlo a najde lásku, tak druhej díl nemůže být o tom, že mají děti a chrání je před stejným zlem.  Zbytečný mlácení prázdný slámy, v němž ohavnej korporát pokrytecky káže o ohavnosti korporátů... ()

O.Peta

Úchvatná podívaná, která by mohla být geniálním filmovým zážitkem. Takto bohužel není, protože naráží na to samé co jednička. Příběhová kostra s tou nejjednodušší šablonou je až trestuhodná. Věnovat tomu tolik let a nevystavět kolem celého spektáklu něco víc, než pouhé útočení na city přes padoušské ničení přírody a touhu po pomstě. Vložit do toho jiný rozměr, aby to nepůsobilo takto černobíle a zjednodušeně jak animák pro děti... Takto se tluče geniální audiovizuál s naprosto průměrným až podprůměrným příběhem (scénářem, zápletkou). Ano, může to stačit třeba na naplněná kina, ale nedotáhnout ten krůček k dokonalosti je až hanebný. 75% ()

Makky

Pochopiteľne, nedostatky či výhrady sa v mnohých smeroch dajú nájsť. Nič to však nemení na fakte, že ide o udalosť (minimálne) roka, pretože Cameron to opäť dokázal. Vzal nás so sebou do sveta fantázie, učaroval krásnym audiovizuálom, ponoril do príbehu známych či nových postáv a nechal nás prežívať s nimi ich životy. Aspekty sociálne, enviromentálne, integračné, dostáva sa nám všetko a ešte omnoho viac, než v prvej časti. Stopáž nech nie je strašiakom, uletí ako voda. Veľmi sa teším na pokračovania. ()

Vidly10

Druhý Avatar se moc neliší od svého 13 let starého předchůdce. V jednoduchém příběhu není třeba hledat něco příliš přelomového, aby na vás fungoval. Vše se táhne přes velkou Sullyovic rodinu, která se stěhuje do nádherných pláží a vod Pandory. A je to právě to krásné prostředí, které je největším tahákem celého filmu a důvod proč většina z nás šla do kina. Film dokázal představit nové postavy, z nichž Lo‘ak a Kiri na mě zapůsobili nejvíce a prohloubit vztahy mezi těmi, které známe z prvního dílu. Rozhodně se nejedná o film roku, ale o zážitek, který je třeba vidět v kině. 8/10 ()

Steven47

Avatar The Way of Water se v mnoha ohledech podobá prvnímu dílu, někdy možná až moc. Změnilo se sice prostředí a celá zápletka se točí hlavně kolem rodiny, ale příběh i struktura jsou téměř totožné. Zvlášť druhá třetina mě v tomhle ohledu trochu zklamala. Naštěstí to vynahradí třeba podmořský svět, který je nádherný a pro oko snad ještě přitažlivější než lesy. Sledovat prozkoumávání oceánu bych vydržel klidně několik hodin. Nový díl představí hodně postav, jen málo z nich však dostane více prostoru a jde spíše o připravení půdy pro následující roky. I z toho důvodu někdy hůře fungují emoce. Jsou zde však scény, typově návrat tulkunů z migrace či „lov na velryby“, které na mě dokázaly fakt silně zapůsobit. A potom je tu samozřejmě celé finále, jež je opět pomyslným vrcholem nabízejícím naprosto všechno včetně pasáže jako vystřižené z Titanicu. Samotná akce je precizně natočená, a když se k ní přidá nádherný vizuál s perfektně zvolenou a pasující hudbou, je to radost sledovat. Přesto mám pocit, že to, co v jedničce fungovalo, tady občas drhne. Ať už to jsou postavy, emoce či jakýsi wow efekt. Ačkoliv druhý Avatar nabízí ještě větší vizuální porno a k tomu paradoxně nedělá moc věcí jinak než jednička, jako celek podle mě nefunguje tak dobře. S troškou nadsázky je totiž The Way of Water jeden velký teaser na pokračování. A já se přiznám, že jsem asi čekal ještě o něco víc. Pokud má nicméně film přes 3 hodiny a po celou dobu dokáže bavit, je to ukázka skvěle odvedené práce, a to se Cameronovi upřít nedá. 7/10 ()

Colby Sawyer

Jako sorry, ale to se měl Cameron radši ujmout rebootu Transformerů, protože tam jsou aspoň obří roboti, co se řežou jak koně, takže to je svým způsobem cool. Tady jen člověk čumí tři hodiny na CGI vodu až ho bolí za krkem. Jestli vizuál je jediné ospravedlnění vzniku tohoto sequelu, tak je to skutečně k pláči. Je to pěkný, ale úroveň CGI v poslední době klesla tak nízko, že by dnes ohromili i ti první Transformeři. Cinematické trailery na WoWko nebo SW The Old Republic vypadají obdobně kvalitně, akorát jsou asi stokrát tak záživnější. První Avatar je Pocahontas ve vesmíru, ale aspoň tam máme nějaký dějová oblouk, ten totiž ve dvojce prakticky absentuje. V tom filmu se nic neděje a když už se něco stane, je to tak jednoduché, pitomé a prvoplánové až to bolí. Kdyby se během děje někdo zamyslel měla by titulní rodinka po problémech. To opravdu Cameron za 13 let nebyl schopný vypotit důstojnější scénář? Ani ta akce tu není nic moc, leckdy je špatně sestříhaná a postavy se teleportují, jak se jim zachce. No a ta smrt? Odkrádlujeme jednu postavy, u které se půlku času zapomínalo, že v ději vůbec je? To že má být tím emotivním vyvrcholením? Směšné, prostě směšné. Nemůžu se odpustit ještě malé rýpnutí. Všimli jste si, že sice se všude cpe multikulty inkluzivní casting, ale ve chvíli, kdy jsou lidé vlastně záporáci, tak jsou všichni bílý a z drtivé většiny chlapy? Jsem si dost jistý, že všichni jsou i heterosexuálové. Ne, že by to ději nějak vadilo, tohle je hraný film na úrovni remaku Lvího krále, takže se mohli na normální herce vykašlat úplně. Ty keporkaci byli fajn a v Atmosu to celý dobře znělo, to je tak všechno. Jestli takovouhle unylou nudu bude Cameron servírovat každé dva roky, tak to teda potěš koště. ()

Hamaradža

Toľko energie, toľko peňazí, toľko rokov! A přitom taková blbost! Cameron je stále technický vizionár, no zacyklil sa vo svojej kolonizačnej metafore a oproti prvému dielu ju nikam neposunul. Ten bol o dosť dramaturgicky komplexnejší a ak som mu dal 4 hviezdy, tu musím ostať pri troch. Prvá, expozičná polovica ma ešte ako tak upútala pekným worldbuildingom (hoci mám trochu problém sa rozplývať nad krásami rýdzo digitálnej prírody, ale kto videl jednotku nemohol nič iné čakať), no tá druhá bola absolutne úmorným vojnovým digibordelom, vizuálne pripomínajúcim cutscény z videohry, počas ktorého som každých 5 minút kontroloval hodinky. Herci (v zmysle nedigitálni/nemodrí) hrajú všetci do jedného príšerne a všetky tieto (zväčša záporné) postavy sú jednorozmerné a blbé, na čele s bizarným tarzanom Jackom Championom. Neuzatvára sa tu takmer žiadna z načrtnutých liniek (umierajúca Zem, boj o Pandoru), pretože to očividne môžeme čakať až od nasledujúcich dielov. Výpoveď to už žiadnu nemá, sú to vznešene sa tváriaci Avengeri, či skôr Spy Kids 3D. Banalita za 250 miliónov. ()

JohnMiller

Napriek tomu, že sa premiéra odďaľovala, až sa mi zdalo, že potencionálnych nových divákov ďalšej generácie to vôbec nemusí zaujímať. Napriek tomu, že prvá snímka nastavila latku pomerne vysoko a mnohé recenzie, názory a články po premiére neboli až také nadšené, musím povedať, že ja som bol s výsledkom celkom spokojný. Jadro príbehu z jednotky, stret dvoch civilizácií, (menej technologicky vyspelá vo svojom domácom prostredí je napadnutá vyspelejšou), tuto pekne rozvíjali ďalej. Nesmierne rád som prijal tú pozitívnu atmosféru s biodiverzity ktorá bola cítiť v každom zábere fauny. Bolo to aj v prvej časti ale tuto som to nasával ešte viac. Tak, že hneď po dopozeraní sa mi chcelo zabehnúť si niekam do prírody. Ďalšia taká maličkosť ktorú málo kto v recenziách spomína, je fúzia kultúr ktorú tu začal Cameron načrtávať. Človek ktorý vyrastal a žije s avatarmi sa naučil ich jazyk, žije podľa ich zásad a spoločenských pravidiel+noriem a farbí sa na modro a na druhej strane tu máme avatara ktorý sa farbí ružovo bielym odtieňom. A kým hlavnej postave neprekáža človek a jeho začlenenie sa, tak pri v avataroch mu to vadí, hoci proti nim využívajú ich zbrane. Je to veľmi krásny príklad toho ako vzniká spoločenský fenomén ktorého sa dnes mnohí tak stránia. Je to multikultúra. A takýchto pre mňa podnetných momentov ktoré kritici nespomínajú často, tam bolo viac. Špeciálne efekty, zvuk a fauna boli perfektné ale viac ma bavili tie spoločenské mechanizmy ktoré boli spracované oveľa lepšie ako v prvej časti. Za mňa prekvapivo lepšie ako prvá časť. ()

CageDepp

Že nedám 2 hvězdy je jenom z důvodu, že to nebyla taková amerika, jako první díl. Jako ještě jsem neviděl bitku ve vodě, kde se škrtitly, aby se asi nemohly nadechnout to vážně můžou vymyslet jenom amíci. A že na konci se vytratí vodňáci z ničeho nic taky nejde pochopit. ()

Blackhand47

Cameronovi se rozhodně nedá upřít, že umí precizně zpracovávat tradiční příběhové motivy. K tomu přidejte snahu o technologický pokrok a snahu poukázat na nějaký problém spojený s ničením přírody. Jenže tohle všechno jsme už měli v jedničce. Zápletka je vlastně úplně stejná, ale v prostředí moře, kdy je o půlhodinu delší a máme tu více postav, takže si k většině z nich ani nemůžeme udělat citové pouto. Nejlepší dějovou linku má jednoznačně Miles Quaritch, který je hnán pomstou, snaží se pochopit svého nepřítele a zároveň navázat aspoň nějaký vztah se svým odcizeným synem. Hlavní zápletka je ale daleko méně osudová než v minulém filmu a celé je to vystavěné tak, abychom očekávali, co bude v pokračování. Jednička krásně fungovala samostatně, ale bojím se, že proměna Avatara do frančízy mu může v budoucnu jenom uškodit... ale uvidíme. Byla tu hromádka klišé a nelogičností, které se Jamesovi sice podařilo vyrovnat vizuálem... ale tu stopáž si mohl odpustit. Na čas jsem koukal poměrně často. Hodnocení: 70 % ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara