Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

JohnCZ

Měl bych k tomu řadu výhrad. Od slabšího příběhu, který působí jako random epizoda z delšího seriálu, přes podivný pacing a tempo až po docela očividnou disneyfikaci, aby to sedělo i těm nejmenším, ale kurňa když ono to vypadá tak krásně. Původní film už přeci jen chtě nechtě trošičku zestárnul, ale The Way of Water je zase opět vrcholem současné animace. Začátek recyklující jedničku sice trošku nudí, ale jakmile se děj přesune pod hladinu, připadal jsem si jak u toho nejkvalitnějšího BBC dokumentu. Podvodní sekvence jsou jedna velká kochačka a vlastně mi vůbec nevadilo, že se zde děj filmu skoro až jakoby zastavil, aby si divák užil všech těch krásných podvodních záběrů. Nevím, jak tohle bude fungovat při dalších zhlédnutích, ale napoprvé mi padala brada neustále. V tento moment mě film do sebe vcucnul natolik, že bych z něj chtěl vidět daleko víc. Ne další generickou bitku s "Nebešťany", ale víc ze světa Pandory, více Eywy, více toho, co umí Kiri, a více toho, jak tenhle malebný svět funguje, protože je evidentní, že ho tvůrci vybudovali s obrovským smyslem pro detail a mají toho připraveného ještě hodně. Jen bych příště u toho objevování přeci jen ocenil o něco zajímavější zápletku bez tak plochých záporáků nebo hrozí, že se používaná šablona okouká podobně, jako u dalších současných sci-fi ság. A to by byla rozhodně škoda. ()

corpsy

Toto nieje z lojality k jednému z najvizionárskejších režisérov v histórii filmu, režisérovi ktorý nenatočil zlý film a väčšina jeho diel sú komerčné, či umelecké míľniky kinematografie. Toto hodnotenie je proste kvôli tomu, že toto je ( viac ako ) veľkolepý návrat na Pandoru, medzi starých známych ´´im blue da ba dee...´´ či nových, jemne tyrkysových jedincov. Rozpočet kvapká ( vyteká ) z plátna, akcia POHLCUJE a samotné 3D orgie vás ohromia, ako nič od...od AVATARA. James Cameron si tu popreťahoval ego a nastolil nový, trikový New World Order, pri ktorého sledovaní budú zvyšní tvorcovia opäť poplačkávať, že Kráľ sa vrátil. Vidieť v kine nutnosť, pretože takýto zážitok vám nedá ani sebelepšia vypeckovaná, hoc by aj 4000K TV a tobôž lacný stream. ()

Padme_Anakin

James Cameron to dokázal znovu, vtáhnul mě na Pandoru, šoupnul mě pod vodu a já vše sledovala beze špetky vzdoru, lépe řečeno bez dechu.. Vizuální stránka snímku je úchvatná, zas a znova žasnu nad fantazií a kreativitou, všechny ty potvůrky, potvory a mrchy jsou nádherné.. Příběh je samozřejmě čitelný a tak nějak jasně daný, jen jsem čekala, kdo vyfasuje Černého Petra.. ()

Marek1991

Film som videl na začiatku roku 2023, kedy som ako darček zobral svojich rodičov do kina, keďže som si prečítal, že sa bude jednať o rodinný film a splnilo sa to. Výber bol z tohto hľadiska dobrý, ale dej kompletne zaostal za filmom z roku 2009, ktorý bol pre mňa príjemným šokom a spravil zo mňa rozhodne ohľaduplnejšieho človeka k prírode. Vizuál je úžasný, hudba tentokrát mierne sklamala, lebo sa to akoby neposunulo k ďalším novým zaujímavým, ktoré by diváka viac vtiahli do filmu. Je ľahké na tohto Avatara zabudnúť. Jeho predvídateľnosť v deji, ktorý je navyše extrémne natiahnutý ho degraduje. Keby to nebolo tentokrát vo vodnom svete, na čo sa úžasne pozeralo, bol by som možno ešte tvrdší v kritike. ()

Lama.Lama

Jako.. vizuálně klasika krásné, ale! Příběh je neexistující, je to jen 3hodinová příprava na další díl. Neříkám, že bych se nějak extrémně nudila, přesto tomu nemůžu dát víc než 2,5 * A iritující "Bro" k tomu. ()

prkalil

TO BYLA TEDA - docela nuda. Hlavně první a třetí třetina. Překvapilo mě jediné - že 5 týdnů po premiéře bylo v kině (IMAX) narváno (jsem si tam klidně přišla bez lístku, že si vyberu prostředek prostředka - a ono bylo k dispozici jenom 5 volných míst!)! Paradoxně největší 3D zážitek bylo to úvodní odpočítávání, kdy pár prvních čísel je 2D - a pak vás to najednu praští přes čumák! :D ()

PauloZ

Neskutečný obraz!! Nic hezčího jsem v kině fakt neviděl. Jinak je to hodnĕ stejné jak jednička. I když voda a vše pod vodou je fakt ukrutně boží, hravé a nové, tak mi v tom všem chyběl wow moment a víc přísnější akce. Sází to hodně na rodinu, jen to dělá líp než Diesel. Ps: taky vám ten konec a útěk z potápějícího se letounu připomínal Titanic? ()

kleopetra

Hezké, ale únavně dlouhé. Trochu jsem se bála, že mi to zkazí první díl, tak jako to bylo u Matrixu a doufala v Terminátora 2. Nestalo se ani jedno. Jak bylo těch postav tolik, tak mê až zase tak nebraly. Puberťáci jednají proti příkazům rodičů a má to zlé následky - připomnělo mi to filmy pro děti. Všichni měli prostor a vlastně nikdo. Nebo se jen nepředvedli? Mraky záběrů na nový svět, ale už to nebylo takové wow jako jednička. Spíš jsem si říkala, kdy už to skončí. Nuda. Na závěr bitka a pak se mořští bojovníci úplně vytratí. Proč? Odpověď bohužel je: protože teď se musíme zaměřit na hlavní postavy… A tohle má mít dalßí 3 díly? Proč? Jen kvůli penězům. Rozhodně ne kvůli skvělému příběhu. ()

agentmiky

Nejočekávanější projekt posledních let je konečně tady. James Cameron je génius! Přijít po tak dlouhé odmlce (13 let!) s pokračováním nejvýdělečnějšího filmu a na rovinu říct, že to potřebuje k finančnímu úspěchu podobné zisky, to chce fakt kuráž! Ale po včerejším zhlédnutí druhého dílu si za sebe myslím, že to bude OPĚT atakovat obří hodnoty zisků. Upřímně jsem neočekával, že mě dokáže něco ve světě Pandory překvapit. Ale Cameron mi vytřel zrak. Technicky zase o kus dále, audiovizuálně se jedná asi o nejlepší projekt uplynulé dekády! Přesun od lesních Avatarů do mořské odnože, to filmu dodalo potřebnou šťávu navíc. Celá sekvence s podvodními záběry a akčními momenty na vodě či ve vodě, to jsem upřímně zůstal s hubou dokořán. A teď to nejdůležitější...Oproti jedničce fungují daleko efektivněji emoce...Sázka na rodinu Jakea Sullyho a Neytiri se vyplatila, dojde i na slzy. Taktéž scénář přijde s pár zajímavými nápady (Stephen Lang!). Film jsem měl možnost vidět v rámci projekce Kinoboxu ve formátu 3D. A popravdě...Tohle je film stavěný na velké plátno. Určitě jsem ho v kině neviděl naposledy. Za mě 9/10 P.S. Při druhém zhlédnutí musím jít s hodnocením mírně níže. Ta prostředí třetina se totiž vleče. A to přímo hlemýždím tempem....8,5/10 ()

Adasin

Ty tři hodiny mi utekly hrozně rychle – na jednu stranu plus, člověk se v kině nenudí, takže tady je u délky jediný problém, a to sice že je to náročný na močový měchýř, když si k tomu něco dáte. I tak mi ale přijde, že toho tam moc není, že se v tom filmu zas tolik nestalo a i tak je tam spousta postav poměrně nevyužitých nebo mají málo prostoru. Hlavně ta prostřední podvodní část (i když je krásná) a pak závěrečná bitva jsou asi delší než by měly a už slýchávám, že na někoho je to příliš. -------------- Oproti nim mi úvodní část naopak přišla strašně uspěchaná, Cameron vůbec nebere ohled na lidi, který nečetli ten komiks Avatar: The High Ground (a řekla bych, že hodně lidí ani neví, že nějakej takovej komiks vůbec existuje). Tu časovou mezeru odbyl na můj vkus až příliš rychle – divák si má oblíbit Jakeovu rodinu, ale nemá k tomu zezačátku moc příležitost a pak už je pozdě. Pak není divu, že některá postava působí dojmem, že tam byla jen proto, aby ve správný čas umřela, jelikož ji diváci neměli čas moc poznat. ------------ Vizuálně je to samozřejmě špička a je to film, který je nutné vidět v kině. Zatím jsem kvůli přetlaku v IMAXu viděla jen klasický 3D bez HFR a za mě v pohodě, pokud není dostupnej IMAX, klidně bych ho doporučila. Oproti tomu hudba… hudba je teda velký zklamání, v paměti mi utkvěly akorát opakující se motivy z jedničky, nové motivy vůbec a zpětně si nevybavím žádný, protože mi splývají se zbytkem zvuků a ruchů ve filmu – tady se asi ukazuje, jak velkou roli soundtrack hrál u prvního Avatara – ten dodnes patří k mým oblíbeným a doteď dokáže u určitých scén z jedničky vyvolat ty správný emoce. Tady mi přijde, že je úplně jedno, jestli k těm scénám nějaká hudba hraje nebo ne. Ještě většina scén tak nějak funguje i bez hudby. -------- Zatím zůstanu u hodnocení 8/10, protože film mě ty tři hodiny skvěle bavil a skvěle se na něj kouká, zároveň mi už ale začínají vadit klišé, zvlášť ta typická rodinná klišé (např. přísný nechápavý otec, syn rebel, co dělá všechno špatně, syn se popere a musí se jít usmiřovat). Jasně, nějaký to klišé je snad v každým filmu, ale tady už mě ta klišé rušila (přišlo mi občas až trapný, jak velký klišé vidím) + dělala děj v některých chvílích až moc předvídatelným a postavy až příliš stereotypními. Hlavně mi ale přišla zbytečná ve filmu, na kterým Cameron dělal 13 let, ale stejně nebyl schopen vymyslet něco míň okatýho. -------- Strašně je na tom filmu znát, že je to „ten díl uprostřed série“, vše se jenom načrtne, nic se vlastně neukončí a my stejně musíme dál čekat na nějaký rozuzlení a případnej další vývoj některých postav. To přirovnání ke Dvěma věžím z trilogie Pán prstenů tu celkem sedí. -------- Bavily mě ale ty nápady a představování dalšího koutu Pandory, dalších kmenů (Metkayina je teď můj nejoblíbenější na’vijský kmen), bavil mě (staro)nový záporák, nový druh avatarů, Kiri a vše kolem ní… Těším se na další díl a doufám, že to bude s lepší hudbou, lepším tempem a bez těch klišé. 8/10 ()

maddy

Vizuálny epos, ktorý dokazuje, kde sú hranice súčasného CGI a zobrazuje dychberúci svet Pandory so všetkými jeho krásami. Avšak v jadre v tak trochu prázdnom filme. Nechcem byť k Avatarovi 2 príliš kritický, pretože ten film si objektívne zaslúži veľa chvály, no nemôžem sa zbaviť pocitu, že vo filme ktorý má stopáž cez 3 hodiny a na ktorý sme čakali 13 rokov je toho v ňom tak nejako málo. Mimo toho úžasného CGI totiž dostávame prakticky totožný príbeh čo minule (akurát s modrými postavami), kde ide iba o to, že "postava A sa snaží dostať postavu B, a postava B sa snaží ujsť postave A" ... and that's it. Robustná stopáž síce uplynie bez najmenšieho zádrhelu, ale podobné 3-hodinové filmy jednoducho musia mať nejakú esenciu navyše. Avatar 2 však ani nijako výnimočne emočne nestrhne, ani sa v ňom divák úplne nezžije so žiadnou postavou (možno preto, lebo stále vieme, že sú to len postavičky z jedničiek a núl). Nakoniec ostane tak "len" tá absolútne bezchybná blockbusterová jazda, dokonalá či už po toľko omieľanej vizuálnej alebo režíjnej stránke, kde Cameron má pevne v rukách každú scénu (i keď tentoraz si opäť požičiava z jeho predošlej tvorby až príliš okato, od Titanicu cez Terminátora až po Votrelcov). Vo výsledku mi tak Avatar 2 viac ako čokoľvek iné pripomínal jazdu na horskej dráhe. Kde som si raz užíval pomalý, pokojný výstup hore (všetky podvodné scény) a druhý krát strmhlavú, adrenalínovú jazdu nadol (prakticky celá akčná záverečná hodina). Ale rovnako ako tá horská dráha, akonáhle z nej vystúpite, tak je po nej. Tú jazdu/ten film si užijete, ale neostane vo vás dozrievať nijako dlhodobo. CELKOVO: 7/10 ()

Paxxx.cz

Avatar je za mě docela v pohodě film, který se oplatí vidět v kině, ale rozhodně jej nebudu řadit mezi kultovní snímky. Druhý díl je takovým klasickým pokračováním - více postav, větší akce, občas epické momenty, skvělé CGI, ale tak nějak cítite, že je to jede dost na podobné vlně jako jednička. I přesto jsem se bavil - místy jsem měl husí kůži, ale emočně mě to upřímne moc nebralo a možná bych trošku přiškrtil stopáž filmu. Celkově musím napsat, že šlo o docela slušné filmové zakončení roku 2022 - palec nahoru dávám i za soundtrack. Na film budu taky vzpomínat díky luxusnímu vozembouchu, kterého jsem hodil cestou zpátky na vlak a pobavil tím svého kino parťáka, takže to mělo smysl - 7/10 ()

MartinezZ

Viděno, 2D, dabing. Fajn pokračování, ale po těch letech už to zas nic tak zvláštního není. Graficky hezké, ale příběhově mi to přišlo už jako klasický pokračovací vývar. Co tam chtějí vymýšlet do pátého dílu nevím - jestli ty děti budou mít děti a ty všichni budou furt bojovat, tak je mi těch dalších pokolení fakt líto. Pokračování je umožněno jen idiotským rozhodnutím jedné postavy, kteréžto bylo ve scénáři JEN proto, aby měl na co navázat další díl. Kdyby bylo to rozhodnutí jiné, mohlo to být uzavřeno a šmitec. Takhle se z lesních avatarů stali vodní, v příštím díle vzdušní, pak ohniví a nakonec budou píseční červi, co na Mantách se skafandrem z vodní bubliny půjdou kolonizovat vedlejší měsíc, aby mohly vzniknout Avataři 6, 7...až 99.  nějaký zvláštní enviromentální poselství ve filmu, kvůli jemuž umocnění se nemohl štáb během natáčení pořádně ani najíst, jsem moc nezaznamenal - OK, ničí se příroda a zabíjejí se velryby (a zvířata) pro kousek prdu z toho celého fyzického celku - whoa, šok, to doteď nikdo nevěděl. Amíci možná ne, zbytek světa ví, že to není OK, ale taky má na starosti mnohem naléhavější průsery u sebe i ve svém okolí, než řešit jestli "Fukušima-boys" sežerou víc velryb, než příroda stačí vyprodukovat. --- Uvidím, jestli si místo Avatara 3 raději nepustím zase Finding Nemo. ()

Bakllazaan

Příběh je sice tím nejslabším článkem, ale je tak dobře vystavěný a umístěný do tak nádherných kulis, že se tento mínus "topí v moři" blockbustrové radosti. Cameron je jak špičkový hodinář, který přesně ví,  jaké části filmu mají mít "tempo". Pátá hvězdička proto byla jen o "prsa". ()

Korbitch

Jako půlhodinové technologické demo by to bylo jistě poutavé. Ovšem jako tříhodinový kino spektákl je to scénáristicky prázdná eko agitka, kterou protlemí hlavně v Japonsku. Úplně nejvíc je ten konec, kdy tam mají borci z druhýho klanu dceru, ale všichni se zdekujou do prdele a nechaj všechny tam. To jsem jako šel úplně do kolen. Trojka tak na doma rychloposuvem. ()

Wysch

tl;dr: Cameron je poslední filmař, který film využívá jako médium pro vyprávění staré dobré epiky. // Jako jediný, co mě zajímá, je, kam zmizeli všichni ti bledě modrý, co jeli s Jakem na zteč lodi. Celý finále mohlo být o půl hodiny kratší.     _______________________  ^_^ _____________________ Delší zamyšlení incoming. Let's go then: Vyprávět příběh je hodně složitý. Drtivá většina z nás nenapsala v životě nic delšího než maturitní práci, a i ty povětšinou stojí za totální bačkoru. Ve středověku jsme si v rodinách přenášeli příběhy z generace na generaci, takže jsme si v rodinách ty příběhy postupně upravovali každej jako vypravěč. Ale existovali profesionální vypravěči, který se nám v moderní době přenesli ve fantasy novelách do podob bardů. Aby ten středověkej trubadůr nebo v našem německým prostředí minesengr mohl vyprávět (nebo zpívat) příběh, za kterej dostal dobře zaplaceno na každým dvoře, dodržoval určitej styl, kterýmu se musel naučit. ___ Ostatně i proto máme v evropským prostoru rytířský příběhy, který jsou v podstatě úplně stejný, ať už se vypráví v jakékoliv zemi. My máme Vencu v Blaníku, v Anglii mají Artuše, ve Španělsku máme Cida (El Cantar de mio Cid), atd. Důvod, proč ty poémy a příběhy maj stejnej mustr? Protože ten mustr funguje. __________ Podobně Cameron jako největší vypravěč přelomu 20. a 21. století musí sledovat určitej mustr. Jenom potom jeho příběh může fungovat na každým dvoře a v každý zemi a všude za něj dostane zaplaceno. Líbilo by se mi, kdyby měl Avatar postmoderní vrstvy, originální zápletky a unikátní vyvrcholení? Určitě ano. Ale kdyby takoví Avataři byli, Cameron by nenatočil ani jeden, a my bychom v roce 2023 neměli minesengra putujícího od kina ke kinu, sbírajícího miliony a stamiliony dolarů. _____ Cameron staví formu nad obsah, což je z logiky jeho pohledu jediná možnost, jak točit takovéhle epické pohádky o tom, že dobro zvítězí nad zlem a statečnej mariňák na modrým drakovi porazí šerifa z Nottinghamu. Formou pak Cameron samozřejmě sleduje absolutně brilantní vizuál a dechberoucí audio. Vizuální triky a zvuk jsou absolutně mimořádné, za mě osobně opravdu zvukově lepší než Maverick, sorry. (Budu považovat Mavericka ze lepší film? Určitě!) ______ Stejně, jako je Tom Cruise poslední hollywoodská superstar, která může dělat poctivé akčňáky starého typu, je James Cameron poslední hollywoodský režisér, který může udělat tříhodinovou epiku. Je to sci-fi, no a co, ve své podstatě je středověká epika artušovského rázu. Nevyhnula se bohužel rodinným tématům, ale to už tak  dneska prostě je - západní civilizace ztratila vnímání rodinnejch hodnot tak, jak jsme to cítili ve středověku, a tak je zcela přirozený, že Vin Diesel má svoji family, a že John Wick pro odkaz své ženy v podobě malého štěněte je schopen rozvrátit celý svět, z nějž vzešel. Jake Sully (Jakesully!) tu hodnotu rodiny objevil na Pandoře z klišovitého amerického "Sullys stick together!" dokázal dospět do naplnění toho kréda. ______ Jestli se má Cameron za něco kritizovat, tak prostě za to, že má tak velkou vizi, že musí stříhat, protože se to prostě jinak do stopáže všechno nevejde. Proto jsou určitý faktory ve filmu povrchní, a třeba celé finále je vlastně opravdu absurdní, protože všichni ti bleděmodří domorodci s ploutvemi místo ocasů najednou zmizeli. _____ Cameron, ať udělá film jakkoliv dlouhej, mě umí v křesle udržet po celou stopáž. Chad Stahelski se o to pokusil taky, ale Cameron má čtyřicet let zkušeností s tím, jak to dělat. Já jen doufám, že všechny ty Avatary stihne dotočit, protože až Cameron umře, tyhle filmy už nikdo dělat nebude. Stejně jako Cruise. ____ Mám jistou představu, jak budou další sequely příběhově pokračovat? Ano. Každej, kdo jsme někdy psali nějakej "epickej" příběh - a že nás, fantasy a sci-fi nerdů, kteří se snažili psát, je - máme hrubou představu. Je to špatně? Absolutně vůbec. () (menej) (viac)

kobejn

13 let čekání na todle? Věčina toho, hlavně ty akční scény, který jsou příšerně otravný a tisíckrát viděný jinde, vypadá jako zasraná videohra, s timdle jdi Camerone do prdele! Takže co zbylo? Trapnej recyklát jedničky a spousty jinejch, lepších filmů a spousta modrý. Chápej, každej neni fanda potápění, mě osobně je nějakej oceán a jeho krásy u prdele a ty debilní klišé s rodinou, to už je taky milionkrát omletý. Ne, prostě směr, kterym se Cameron začal ubírat od druhýho Terminátora stojí za hovno. A ty tři hodiny byly naprosto zbytečný, dvě by stačily až až, jenže chápu, že jeho megalomanský ego by obyčejný dvě hoďky neuspokojily, když sračku, tak pořádnou! ()

ArsenalEagle

Psal se konec roku 2009, kdy mé tehdy 11 leté já propadlo filmu. Stačilo pár minut a Avatar se stal jedním z mých nejoblíbenějším filmů a tuto pozici drží do dnešních dnů. Po 13 letech přišlo pokračování, konečně! Mělo ale přijít přeci jen dřív, přeci jen na Sigourney i Langovi je ta sedmdesátka vidět. Dvojka je opět audiovizuální zážitek roku, který si doslova vytírá prdel s jakoukoliv konkurencí a opět posouvá kino zážitek na další level. V kontrastu je ovšem nečekaně slabší scénář a až šablonovitá rekapitulace z jedničky. Moc tomu nepomáhá ani fakt, že oba rodiče klanu Sullyových, tj. Jake a Neytiri poztráceli 90 % sympatičnosti a způsob Jakovy militární výchovy s naprosto rušivým Denethorským komplexem mi dokonce byly bytostně nestravitelné a vůbec mi neseděly k charakterům těchto postav. Recyklace záporáků mi přijde malinko pod úrovní Camerona, celkově mi příběh připadá spíše jako výplňová část mezi 1. a následujícími díly (doufám!), ale uvidíme, co je v plánu v dalších souběžně vzniklých filmech. Pandora je naprosto úchvatná a 3 hodiny zírání na tu nádheru mi vůbec tak dlouhé nepřišly. Film je jednoduše WAU, je boží a je radost na něj koukat, ale hlavně kvůli scénáři není lepší, než jednička. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara