Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

eLeR

Nie je jednoduché zadržať dych na 192 minút, ale tá námaha v tom kine za to stála. O to viac, že sme v kinosále boli dve. The Way of Water je dôstojné pokračovanie jednotky, takže naďalej to pre mňa zostáva jedna veľmi pekná rozprávka. ()

Chrustyn

Technicky dokonalé na míle před veškerou konkurencí a do detailu promyšlené. Ať sledujete faunu, flóru nebo technické vymoženosti lidstva, vše má svůj logický smysl. Na druhou stranu příběhově prázdné, opakující stejnou premisu prvního dílu a vše je podmíněno pouze pro kochaní diváka. Chybí zde něco navíc, něco co by skutečně strhlo a vyjma akčního konce, zde vlastně není nic vyloženě napínavého a dějově strhujícího. Jsou zde nádherné atrakce obrovského vodního lunaparku ale přeci jen bych si od Camerona dal i něco jiného. Film je to ale nádherný a kino je naprostá povinnost, protože podobnou preciznost uvidíme až v dalším díle. ()

SeBig

Dlouhý, nudný, trapný. Kdyby měl Albert Pyun finance v posledních letech dožití, věřím, že by natočil zábavnější film než je toto. Nezřím tě. Taková škoda, že tak nadějný režisér jako Cameron, chce zasvětit týhle plečce zbytek svýho života, ale tak gl. Já už na tohle do kina fakt nejdu. To i Torreto a jeho family ně dojala víc než ty necharismatický, uštěkaný, modrý indiáni. ()

dopitak

Jelikož jsem zapomněl kompletně, co jsem tehdy v 3D v kině Svět u nás v Kutné Hoře viděl, tak pro mě event. kontinuita neexistuje. Dvojka Avataru je zbytečná sračka oslavující válku. Film, který bych v současné době zakázal stejně jako jako jakékoliv nové válečné projekty. Válčit se prostě musí stát celospolečensky nejen nepřijatelné, ale v podstatě cenzurované. Válku bych postavil na úroveň sexu s dětmi. Sice to ničemu nepomůže a nic to nezmění, ale aspoň by netočili sračky. Cameron promine. Dvojka krade motivy s Terminátora, Titaniku, ze Statečného srdce a kdoví ještě odkud. ()

classic

VIDÍM ŤA, [čo neustále vyvádzaš!]” • "Železný Jim" sa oproti svojmu MEGA-úspešnému predchodcovi, znovu prekonal, a to teda minimálne asi až 10-násobne viacej, že sa ešte k tomu i normálne čudujem, ako jednotlivé nánosy »vizuálnych efektov«, vskutku stále držia akosi naprosto zvláštnym [a zázračným] spôsobom pohromade; skrátka, nerozpadnú sa pod tou ťažkou ŤARCHOU autorovej mimoriadnej megalománie, ktorá mu už rozhodne prerástla úplne cez hlavu, asi toľko úvodných postrehov z mojej strany na začiatok. • Sequel je niečo medzi autorovými titulmi: hlbokou Priepasťou v kombinácii s katastrofickým Titanicom [koľkokrát som si v duchu hovoril, že sa v tomto prípade jednalo i o akési, neoficiálne pokračovanie tohto 11-oscarového titulu, predovšetkým vo finálnej pasáži], zároveň taktiež doplneného aj o náučné dokumenty z dielne: National Geographic [najmä, čo sa celkovo týkalo podmorských sekvencií], vrátane i akéhosi metafyzického rozmeru v priamej nadväznosti na ekologický charakter, čomu sa daný počin v podstate venoval už aj predtým. Okrem toho sa tiež pojednávalo i o bytí a úmrtí; proste: „z každého rožku trošku,” kedy sa v prvom rade vari zacielilo na «audiovizuálne vnemy» každého jedného diváka, ktorý sa im v žiadnom prípade vôbec nevyhol, bol nimi doslova [z]bombardovaný, nakoľko to ani nebolo v autorovom úmysle, ba práve naopak, keď jeden trikový záber striedal druhý, tak sa čoraz viac stupňovali celkové [ne]očakávania, ktoré sú napokon nielenže veľmi samoúčelné a prehnané a bombastické, ale súčasne sa automaticky stávajú neúnosnými a neznesiteľnými, až by som dokonca podotkol, že bizarne absurdnými, kam až vlastne môže zájsť nejaká šialená vízia konkrétneho autora, ktorému sa totižto žiadne medze nekladú? • Jednotka sa ako tak držala na uzde, ak to mám avšak správne definovať, no s dvojkou sa James Cameron absolútne »utrhol z reťaze«, pričom dejová línia sa premiestnila z lesa rovno do VODY, kedy namiesto ústredného protagonistu Jakea "Toruka Maktoa" Sullyho, sa tentoraz do hlavného popredia dostávali jeho deti, najmä Lo'ak, ktorý zohrával kľúčovú úlohu, a k tomu sa azda postaral aj o najefektnejšie zábery, aké vlastne tento nadrozmerný projekt ponúkol. • Scenár bol opäť akýmsi najslabším článkom naprieč celou líniou udalostí; slúžiaci výhradne iba, ako «umelá výplň» daného priestoru v digitálnom prostredí, ktorému sa ani nepripisovala príliš veľká váha, pretože primárny cieľ bol o niečom podstatne inakšom, a to totiž naplno zaútočiť proti divákovej výdrži, čo naozaj všetko vydrží? • Ustál som to predsa s trošku väčšími ťažkosťami, a práve preto si zopakovať túto extrémnu «horskú dráhu», viackrát už vonkoncom netúžim, poprípade skúsiť nabudúce staronovú? PS: Bola mi naservírovaná: neuveriteľná, audiovizuálna žranica, z ktorej sa mi mimochodom miestami urobilo strašne nevoľno! ()

Jirka_Šč

Recenzi jsem napsal na blogu. Zde dávám úvahu, SPOILERY: Jak vlastně vznikla Kiri? Nediskutabilně je dcerou neaktivovaného avatara Grace Augustinové, ale kdo je otec? Nabízí se možnost, že byl otcem avatar doktora Norma Spellmana a ve filmu je na to udělán vtip. Zřemě to tak ale nebude. Pak připadá možnost, že se na jejím splození podílela samotná Eywa, o která Augustinová, než zemře, řekne: "Jsem s ní - ona je živá!" Tomu by odpovídalo, že má Kiri schopnosti, které jiní Na’vi nemají - dokáže ovládat živé organizmy, podobně, jako to předvedla Eywa na konci prvního filmu, když se zvířata vrhla na nebeské lidi (a ikrana ovládla ve velmi mladém věku tak, že ho prostě požádala). Odhaduji, že Kiri bude v budoucnu velmi důležitá. ()

Stanislaus

Cameron nás nechal čekat dlouhých třináct let na pokračování jednoho z nejvelkolepějších filmů 21. století, a tak se hned na začátku nabízí otázka: Stálo to čekání vážně za to? Přiznám se, že mám nemalou slabost jak pro filmy od Camerona, tak i pro (první) Avatar, takže jsem svolný přehlédnout jisté skutečnosti, které se vyskytují ve zdejších komentářích. Ano, The Way of Water, podobně jako první díl, nenabízí nijak vrstevnatý příběh a v mnoha momentech hází okaté odkazy na jedničku - ať už se jedná o velice podobné scény nebo hudební motivy převzaté od nešťastně zesnulého Jamese Hornera. Pochopím, že mnozí to budou brát jako neoriginální vykrádačku již viděného, já jsem to však vnímal jako mile nostalgické pokukování a připomenutí revoluční jedničky, od jejíž premiéry uplynulo třináct(!) let. Samozřejmě, pokud dojde k realizaci Cameronova plánu, že nás bude v budoucnu dávkovat dalšími filmy co dva tři roky, bude třeba děj rozvést a prohloubit, nikoli ho jen proložit převzatými odkazy. Když mluvíme o odkazování, tak znalcům a zejména skalním fanouškům režisérovy tvorby jistě neunikne mnoho scén, které připomínají Cameronovy předchozí ikonické snímky - od druhého Terminátora, přes Propast, až k Vetřelcům a Titaniku (ft. Poseidon). V tomto ohledu jsem si jakožto onen skalní fanoušek projekci vyloženě užíval! Co se týče budování pandorské mytologie, tak jsem uvítal, že se děj přesunul z lesů a skal do vodního světa, v němž se Cameron cítí jako doma - a dává to najevo. Ta léta na postprodukci jsou opravdu znát a divák má tak možnost se na tři hodiny ponořit do přenádherného světa plného starých známých, ale i zcela nových a neméně úžasných tvorů. Asi nikoho nepřekvapí, že co do vizuálu je The Way of Water jako film z jiné dimenze - jako by člověk sledoval mimozemský dokument od BBC, v němž se naše Země jeví jako omšelá a zhuntovaná sestřička Pandory. Cameronův neochvějný sklon k řemeslnému perfekcionismu a zobrazení dosud neviděného (a nevídaného) tak v druhém Avatarovi nabývá dalších spektakulárních rozměrů. Vedle nových lokací a tvorů vstoupily do děje i nové postavy, které sice v souladu se žánrem trpí plošší charakterizací, přesto mají ale potenciál do dalších pokračování - zejména pak postavy Kiri, ale i Quaritche, který nastavil i svou nekrvelačnou tvář. Kiri byla ostatně v centru dvou scén (ze čtyř), během nichž, jak říkávám, se v kinosále vyskytla nadměrná přítomnost cibulové atmosféry. Bylo fajn slyšet a dokonce i vidět Sigourney Weaver, jejíž Grace mi v jedničce vážně sedla. Stejně tak jsem byl rád za obsazení mé veleoblíbené Kate Winslet, která se kdysi dušovala tím, že s Cameronem po Titaniku never ever again. V kině těch 190 minut uteklo jako voda, a to i přesto, že je dvojka v jistém slova smyslu komornější a méně rozmáchlá než jednička. Ekologická i akčně-dobrodružná rovina zůstaly, ale místo té romantické se dostala do popředí rodinná, která má ale určitě ještě co nabídnout i v dalších pokračováních. Takže odpověď: Ano, to čekání se vyplatilo! ALE: V případných dalších filmech bude třeba vedle ukazování a audiovizuálního rozmazlování očí a uší i více vyprávět, rozvíjet a prohlubovat. () (menej) (viac)

Flego

Nikto nepochyboval, že nám Cameron predostrie úchvatný vizuálny orgazmický zážitok. Technická vyspelosť je nespochybniteľná, kinový zážitok (videné v Imax 3D) je na hrane možného s dôrazom na detaily, ktoré si mnohí diváci všimnú pri druhom zhliadnutí. Preto som ako najväčší problém videl v samotnom príbehu a treba povedať, že moje obavy boli oprávnené. Zápletka nie je nijako objavná, dokonca je veľmi podobná ako v prvom filme. Dôraz na ekológiu, spolunažívanie a humanizmus je zrejmý, s tým nie je problém. Jedinou novou emóciou bol akt pomsty, čo niektorým divákom nemusí stačiť. Film by som rozdelil do troch častí, s prvou som mal najväčší problém. Druhá časť sa niesla v idylickom vizuály, kde sme sa presunuli do mora a treba uznať, že estetika záberov a trikov bola parádna. Tretia časť bolo jedno z najúžasnejších filmových finále, aké boli natočené so všetkými bojmi, súbojmi, trikmi i emóciami a v tomto Cameron vytiahol svoj film do výšin. Široké spektrum postáv dáva do budúcnosti nádej na rozvinutie rôznych motívov, ale trojka bude musieť ponúknuť niečo viacej ako len vizuál a cnostnú hlavnú myšlienku. ()

MontyBrogan

Ak jednotka Avatar bola príbehovo Pocahontas, tak dvojka je Kniha džunglí (Spider). Ale morský svet ma ponoril do deja, vlastne skoro pohltil ako tlama Payakana, to uznávam. Až pred koncom prišlo mierne vytriezvenie pri Titanicu 2. ()

Darneth

Tak na tenhle scenáristický škvár jsme čekali 13let? To už i ty fan fikce, které vznikaly těsně po prvním dílu byly stokrát zajímavější a lépe napsané. Dvojka má být film o rodině, ale paradoxem je, že absolutně pro rodinu není. Dvě a půl hodiny neustálého střílení, pálení, dětské šikany, umírání a čtvrt hodina věnována lovu velryby (tulkuna). Ano, jasně, všichni víme co to má reflektovat, ale vážně to potřebujeme vidět v tak explicitní formě i na plátně, a to po celý film, jenž má být i pro děti, když to máme dennodenně kolem sebe? Od začátku je Avatar 2 postaven na tom, aby nás k sobě přikoval zejména díky permanentnímu napětí a stresu a po zhlédnutí jsem byla spíš fakt nasraná, jakou formu vyprávění Jim použil. Tolik let a on vyplodí ze svýho uměleckýho lůna brak. Jediné, co mohu pochválit je vyobrazení dětí, tedy těch, na které se pořádně dostalo, jelikož u nich je hezky ukázáno, že děti učí svoje rodiče a časem je i předčí a tak by to mělo i být. Kiri a Lo'ak, perfektní dvojka, jež mě opravdu zaujala a bavila a taktéž jejich vnímání života. Dále pak poznávání podmořského světa a jiné kultury se smrsklo na krátký časový úsek, což je velká škoda, protože tam jsem se vážně kochala tvůrčím duchem. Dva body tedy za které mohu udělit dvě hvězdy, jinak zklamání, na které brzo zapomenu a raději si pustím jedničku. Ta sice byla kopií Pocahontas, kladla však důraz na představení Pandory, postav a prokreslení veškerých vztahů. ()

Roman.Ticka

Kinoprojekce 3D. Moment překvapení již sice vyprchal, ale přesto jde stále o bohatou podívanou s propracovanou logistikou. Nejvíce mě nadchla ukázka fantazie mořského světa s propojením duše a přírody.😍👏Majstrštyk s podpisem skvělého režiséra mě opět vyvedl na 3 hodiny z tvrdé reality pozemšťana s výjimkou bojových a ziskuchtivých scén, jež jsou buhužel až příliš aktuální a velmi destruktivní pro lidskou populaci…😢😏😕🤪 ()

TheEvilTwin

Tohle je jednoduše světové veledílo, které netřeba rozsáhleji komentovat. Cameron je naprosto bezchybný a přesně ví, co dělá, jeho nápady neznají mezí, kvalita z filmu jen srší, postavám dává všem rovnocenně prostoru, dokáže bez problému vytvořit emoční pouto a precizní smysl pro detail je to, co Avatara odlišuje od konkurenčních áčkových věcí. Těch 200 minut uběhlo jak voda bez jediného koukání na hodinky a já jen tleskám a skládám poklonu, protože tohle je bez debat další historický milník. ()

HellFire

13 let jsme čekali na to, abychom nakonec dostali převlečenou jedničku? Cameron se vrací na Pandoru v hezčím kabátku a servíruje nám znovu příběh o zvrácenosti lidí, kteří jsou schopni zničit všechno, co jim stojí v cestě, aby dosáhli svého cíle. Tentokrát jde ale především o Jakea Sullyho a jeho rodinu. Ale Jake nechce bojovat a ohrozit své lidi, proto uprchne za vodními lidmi, aby ohrozil je. Real clever stuff. Tohle Cameronovi sežrali všichni i s navijákem a celou lodí? Nové vodní prostředí je hezké, ale to je asi tak všechno, protože jsem měl neustále pocit, že Cameron se snaží masturbovat nad vlastní kreací, místo aby nám odvyprávěl skvělý příběh (za 90 minut se toho stane tak málo, až mi bylo do pláče). Taky jsem měl pořád před očima tu armádu CGI umělců, kteří museli prosedět tucet židlí, než tohle všechno vytvořili. Paradoxně mi v hlavě neuvízla žádná scéna. Avatar 2 přinesl kinařům kýženou finanční injekci, ale nemůžu se zbavit dojmu, že se pořád jedná o vymírající druh, který drží nad vodou jen zavedené značky. P.S. Cameron by měl Hollywoodu poradit, jak psát silné ženské postavy, protože oproti takovým Marvelovkám je Avatar úplně jiná liga. ()

Othello

Prvně já jsem vlastně rád, že se tolik lidí stále nechá podmanit tříhodinovým eskapickým zážitkem, ve kterém jsou schopni odsunout stranou i filmové aspekty, na které jsou jinak citliví. To nic nemění na tom, že ani dvojka Avatara není dobrý film. Je to jen velmi dobrý výsledek Cameronova osobního projektu vytvořit opět ultimátní blockbuster. Zatímco v 80. a 90. letech definoval roli ženských postav v dosud "mužských" žánrech, což dle jeho vlastních slov byla taky trochu vypočítavost, když se dozvěděl, jak velkou roli v rozhodovacím procesu k pátečnímu večeru mají právě ženy, a s Titanicem a první Avatarem vytvářel ideální produkt pro párový kino-konsenzus (Titanic = katastrofa/zakázaná láska, Avatar = sci-fi, kolonizace vesmíru/zakázaná láska, ekologie), s druhým Avatarem vybrušuje etalon celorodinného filmu. Přísný táta, chápavá máma, rebelující synové (rozeznal je za celou dobu od sebe někdo?), zpruzelá teenagerka a malý roztomilý parchant. Každý tam má svoje. Tedy pokud to vaše je představa atomové rodiny v new age éře. Kvalitu renderů (asi bych se vyflákl na slovo triky u filmu, který je technicky animák) nechme stranou (je perfektní), ale já prostě nestíhám žasnout, jak hrdě kýčovitý to je. Jakoby set design dělal nějaký návrhář plážových ručníků, potažmo někdo, kdo měl prsty v devadesátkových adventurách typu Myst (zejména stanové městečko vodních Na'Vi). Při těch růžových západech slunce do kterého hraje ta naprosto příšerná hudba, během který se musí pořád "etnicky" bušit do tichomořských kotlů, jsem se regulérně styděl na co se to dívám. On ten problém je asi taky v tom, že jsem si k druhému Avatarovi odskočil od hraní Cyberpunk 2077, který na plné detaily si s nějakým Avatarem graficky nezadá, a teď teda sedím a přemýšlím, kde mám u filmu obhájit důvod, proč se dívám na něco čistě umělého, co nemůžu hrát. Jasně, mám nějakou unikátní grafickou vizi, kterou by bylo v reálném prostředí náročné, ne-li nemožné, realizovat, ale v tom případě bych očekával prostředí a situace, které by unikátně měly působit. A na modrých indiánech, co letí na dracích do svitu zapadajícího slunce, fakt nic unikátního není. Nemluvě o tom, že Na'Vi jsou stále bezpečně nejnudnější mimozemská rasa od vzniku sci-fi a je vtipné, jak není schopen film omezeným jazykem těhlech dul vysvětlovat zákonitosti jejich světa a musí neustále skouzávat k overvoice. ()

AlfaNumerO

Mno přes deset let dlouhé "čekání" je u konce a největším skokem od minule je bohužel pouze očekávaný technický upgrade, kdy jsou některé podmořské scény opravdu snové. Celá zápletka je ale ještě osekanější jednička, postavy jsou téměř ploché (ne jen na hrudníku) a často a velkém anonymní. Největším rozdílem oproti jedničce pak je, že hlavní antagonista zmodral a místo lesa jsme dostali (moc hezký) podmořský svět. To mi připadne sakra málo na 13 let příprav. Co se musí ale nechat, je pocit vnoření do příběhu (i když je značně plytký). Například zadostiučinění, kdy Navi masakrují posádku, která před tím dělala hon na jejich "velryby", dokonce i ruka toho karikaturního hajzla s harpunou upadne. Pro mě osobně je pak nejsilnější pasáž matky prahnoucí po krvi nepřátel po smrti svého dítěte (ehm... jak pak se oba jmenovali?). To by i John Wick záviděl s jakou grácií si bere jejich skalpy. Jak to celé shrnout? Technický progres je nevídaný, avšak očekáváný. Na přes 3 hodiny dlouhý film se tam ve skutečnosti děje šíleně málo (bojím se, že trojka bude ještě víc recyklovat díl druhý, akorát to bude všechno rozmáchlejší). Bohužel forma nad obsahem opětovně zvítězila. A to Cameron uměl dvojky na jedničku. Škoda. Pokud půjde další díl ve stejných šlépějích, půjdu s hodnocením ještě níž. 74%. PS: překvapilo mě, v jak v malém měřítku se celá závěrečná bitva odehrávala. Kdo čekal, že se odehraje v hlavní základně lidí, nechť zvedne ruku. Já, já, já, já... já. PPS: A Všimli jste si taky, že mořští Navi útočí asi jenom prvních 5 minut a pak se po nich naprosto slehne zem? ()

Janek

Nejkrásnější film všech dob, ale ten scénář, ty dialogy, chování postav... Musel bych to vidět jako dítě. S větší zkušeností tomu prostě nejde propadnout. Ale absolutně nelituju návštěvy kina, ba bych se určitě nebránil druhé návštěvě, protože to prostě vypadá hezky a nenudí to. 70% PS - jsem sám, koho strašně iritoval ten mauglí chlapec? ()

penylane

Krásné efekty vody, ale příběh nic moc. Průměrný. Záběry s potápějící lodí ke konci spíše pobavily, jelikož šlo o kopii Titanicu. Režisér si chtěl asi připomenout a udělat reklamu na svůj nejslavnější film. Avatar pro mě zůstal průměrným průběhem stejně jako prvni dil. Slabší 3* ()

claudel

Vizuálně pěkný film, o tom není sporu ani pochyb, v kině samozřejmě příjemný zážitek. Ale když má někdo rád děj, příběh, zápletku jako já, tak tři hodiny trpí. Hloupé, stupidní, opakující, naprosto ničím inovativní nebo kreativní. Raději zkrátit na polovinu, omezit některé scény podvodního světa a vytvořit nějaký aspoň trochu zajímavý příběh. Nespočítám, kolikrát mi únavou padala hlava. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara