Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (CinemArt SK)

NoFiction

Cameron už po třetí dokázal, že umí natočit druhý díl originální bomby, která přišla na filmové plátna. Na tohle fantasy jsem měl jít rozhodně do kina. Ámen ()

jefff

Na Avatara se čekalo dlouho. Možná až moc dlouho. Moment překvapení z jedničky je ten tam a druhý díl Avataru má mnohem náročnější pozici. Jenže Cameron je génius a druhý díl je o dekádu dál než všechna jeho konkurence. A to jako beze srandy. Po technické stránce naprostá dokonalost. Až jsem nechápal, jak je tohle vůbec možné. Digitální triky a zpracování akčních scén jsou neověřitelně uvěřitelné a myslím, že žádný z podobných blockbusterů se s tímhle nemůže rovnat. To je prostě jedno velké VAU! O to víc zamrzí scénář, který je spíš jen lehce nadprůměrný. Rozhodně není geniální, jako ostatní filmové disciplíny. Mohlo tu být méně akce a více původní poetiky, kdy dle mého Avatar nejvíce válí. Rodinné peripetie jsou hodně předvídatelné a tradiční. Vyvrcholení nemá vůbec čím překvapit a finále nabízí naprostou rutinu. Až to lehce zabolí. Je to velká, převeliká škoda. Jinak by to byl jeden z největších filmů vůbec. ()

Dakken

Nádherný vizuálny cirkus s neuveriteľným, až udivujúcim zmyslom pre detail, natočený s obrovským srdcom a úctou k všetkému živému. Škoda slabučkého scenára a nefungujúcich emócií, ale to sa tak nejako čakalo. V 3D je však zážitok tak silný, že som zatiaľ ochotný tieto neduhy odpustiť. Silný filmový zážitok. ()

greath

James Cameron vytvoril vlastné univerzum, ktorému venuje už tretiu dekádu svojho života, čo je obdivuhodné. Dúfam, že sa mi to celé časom nezunuje a že si to minimálne udrží takú kvalitu akú to má teraz. ()

blackkocour

Avagar: Žízeň po vodě je klasický příklad úchvatného překrásného díla, ve kterém je vidět tak neskonalá práce jak Camerona a stovky animátorům, co vytvořili vizuální orgie, které nemají ve filmovém světě obdoby. ALE klasický příklad “dvojky” která ráda vaří ze stejné omáčky jako jednička, a dost pochybuju že zbývající partitury budou o hrabání hlíny, nebo lovení Nema s mořským panicem. Nevím, jsem na rozpacích. Fakt mě bavil vizuál, ale nepohodlné sedačky opravdu ne. A jestli se v postavách řeší odstín barvy, jako náznak diskriminace a rasismu, uvidíme v pátém díle ;) ()

Hollohlaway

Ta stopáž je prostě vražedná. Navíc mi to přišlo jako rodinný film od Disneyho. Vizuálně je to prima a spousta scén je epicky rozmáchlých, ale já už v polovině koukal na hodinky a poposedával. Místy zbytečně naivní, klišé je taky plno, indiánské modráčkové reálie šli podle mě udělat originálněji. Další díly už v kině vynechám, pokud budou opět trvat celé odpoledne. ()

earl hickey

Vizuálně pěkné, zbytečně dlouhé. Není to můj šálek kávy, ale rozumím tomu, že se to lidem líbí. Jsem rád, že jsem to viděl, ale podruhé už nemusím. ()

Specs

Hlášky: Jake Sully: - "Vím jedno: ať jdeme kamkoli, tahle rodina je naší pevností." & Lo'ak: - "Cesta vody spojuje všechny věci. Před tvým narozením i po tvé smrti." & Kiri: - "Tati vím, že si myslíš, že jsem blázen. Ale já ji cítím. Slyším tlukot jejího srdce. Je tak blízko." Jake Sully: - "Jak zní tlukot jejího srdce?" Kiri: - "Mohutně." ()

Masrii

Stejně jako u prvního Avatara se tady vsází na vizuální stránku. Ta samozřejmě nemá konkurenci. I přes délku filmu se tak nějak nenudíte téměř nikdy, protože vždy alespoň je na co se dívat. Bohužel děj už tak bezchybný není. Polovina filmu ani žádný nemá. A ta druhá sice ano, ale nedává moc smysl. Plán je odejít z lesa, aby nebyli jeho obyvatelé v ohrožení a místo toho jít k vodě a ohrozit někoho jiného? A když už to vypadá, že máte jejich plnou podporu tak ve finálním souboji kam přesně všichni zmizeli? Těch děr je tam jak v ementálu a bohužel snižují celkové hodnocení na 75% ()

Danikaa

V tejto chvíli je tu 1200 recenzií. 1200 rôznych názorov na tento fascinujúci film. Prvých 100 minút som bola rozhodnutá dať 5 hviezdičiek. Krásna snová atmosféra, podčiarknutá hudbou. V druhej polovici však prišlo zlo v podobe ľudí. No a ja neviem akceptovať scenár typu po nás potopa. Hoci film ako celok sa mi páči, asi si ho znova nepozriem a to som jednotku videla 5x. Som zvedavá čo nás čaká v ďalších pokračovaniach. ()

psychoJoa

Tak hořkosladké! Tedy spíše sladcehořké. Cameron mě zase dostal. Vykreslí nádhernou, dechberoucí planetu, její faunu a flóru, Na’vi - co si budeme, kdyby byla filmová série ve stylu dokumentů BBC a jen by sledovala osudy jednotlivých živočichů a Pandoranů, byla bych taky moc (možná i víc) spokojená! Ale očividně se taky chtěl přesvědčit, jestli vydržím přes tři hodiny v kině brečet - ať už štěstím nebo smutkem. No… dokážu. Po idylickém začátku totiž z nebe (spíše ze Země) spadne hvězda, která přináší smůlu a utrpení (hlavně mě teda!). A toho bylo! Cameron postupně ohrožuje, napadá a ničí to, co na začátku stvořil - to sladké, idylické. Druhý Avatar ve mě rozhodně vyvolával mnohem více než jednička! Těží z hlubokých a přesto komplikovaných (puberťáci no) vztahů nejedné, ale především Sullyho rodiny. Trojko, pospěš si! Tohle čekání nevydržím a zároveň nemůžu každý den do kina, protože to fyzicky nezvládnu kvůli dehydrataci! Z filmu opět nepřímo dýchají velmi důležitá témata (ztráta lidskosti, otázky odlišnosti), mě ale zaśahl pohled na válku z perspektivy rodin s dětmi - v jedničce to bez těch dětí bylo o tolik jednodušší na sledování)! Co mě ale celkem mrzí je, že ve výsledku druhá pozvánka na Pandoru dopadla stejně jako ta první - jelikož jeden druh hledá nový domov tam, kde jiný právě žije. Jsem zvědavá, jaký konec oběma Cameron chystá a upřímně doufám, že to zvládne nějakým elegantním způsobem. Tím, že se vydal stejným směrem, ve mě vyvolává obavy, že to prostě neskončí ani pro jeden dobře… a já se nechci krásné, vizuálně podmanivé Pandory vzdávat, když jsem ji po těch letech mohla znovu navštívit. Já bych si prostě přála BBC dokument, happy end a spokojený život na Pandoře! To by byl balzám na duši! ()

Reanimated

Suverénních 9/10 a odpověď na to, proč jinde stojí CGI poslední roky za starou belu. Weta makala přesčasy pro Jima. Jinak HFR trochu rušilo (sekání), když se přepínalo mezi jednotlivými režimy. Ale dalo se na to zvyknout. Příběh a postavy hodně bavily. Technická stránka neskutečná. Nádherné prostředí, démonicky vypiplané stroje lidí. Malinko zklamala hudba. Franglena neznám, tady nedokázal po Hornerovi vykouzlit nic, co by dostálo kvalitě jedničky. Snad to bude příště lepší. Cameron TO zase dokázal. Jako filmař a vypravěč je oproti konkurenci úplně jinde. Navíc jsem si po závěrečných titulkách řekl: OK, Jime. Naservíruj nám to celé. Nejspíš to fakt bude naprostá pecka. ()

remy

Jak se pozná, že těch 13 let za to čekání opravdu stálo? Tak, že čekání 2 roky na třetí díl bude těch 13 let připomínat. Ve druhém Avatarovi Cameron stírá hranici mezi realitou a fikcí. Vizuální řešení snímku je neuvěřitelné. V tomhle ohledu je Cameron úplně jinde, než kdokoli v Hollywoodu. Vizuální stránce druhého Avatara se dá velice snadno propadnout a nechat se jí zcela pohltit – jsou to nesmírně vypiplané, nádherně živé vizuální hody, nad kterými se tají dech a člověk jen nevěřícně kroutí hlavou a klade si otázku, jak to ten Cameron zase dokázal. Podobná superlativa na štěstí ale neplatí jen pro stylistickou složku. Avatar: The Way of Water je ryzí popcornový blockbuster se vším všudy. Možná až příliš předvídatelný, leckdy nepřekvapivý a utahaný a od začátku do konce ne-až-tak pohlcující jako její starší brácha. V tom má jednička výhodu, je svižnější a troufnu si tvrdit, že pro mnohé diváky přístupnější a jako celek údernější. Slova “unlike anything you have ever seen before” v případě druhého Avatara, kterého jsem si skutečně prožil v IMAXu 3D, tentokrát však vyjímečně nelžou. Neuvěřitelně zrealizovaný, vtahující a strhující spektákl, který mě i přes svou jednoduchost, roztahanost a předvídatelnost naprosto uchvátil, jako snad žádný jiný film v kině. V životě jsem neviděl více strhující film, jakkoli je v něm velké procento věnováno objevování nových neprobádaných míst Pandory - takže může klidně někomu připadat, že se děj nikam moc neposouvá. Prostřední část filmu má poklidný až melancholický nádech, který vynikne v konfrontaci s paralelně odehrávající se dějovou linkou s Quarritchem, jež náhle připomíná probuzení z krásného snu s návratem do zlé reality. V tuto chvíli není druhý Avatar sice tolik strhující, jako spíše intimní ve sledování příběhů dětských hrdinů. Třetí akt je pak kulervoucím vyvrcholením, který dokonale zužitkovává vytvořené emoce k velrybám Tulkun - ať už v rovině jejich utrpení či jejich pomsty. The Way of Water navíc funguje velice dobře i v nostalgické rovině, když doslova cituje pasáže a dialogy od svého staršího bráchy. Nejsilnější je ovšem pokračování v tom, jak lidsky a citlivě přistupuje k tématu rodiny. K jejím členům jsem si vybudoval vztah velice rychle, protože každý z nich je sympatický, má dostatek prostoru a každému z nich rozumíte. Takže když šlo opravdu o všechno a rodina musela sebrat poslední zbytky sil a společně čelit zlu, normálně si uvědomíte, že ať už v životě čelíte čemukoli, nejste v tom sami. V těchto momentech je film více o pocitech, než o slovech. Jeden úsměv, jedno objetí, tady vydá za tisíce slov a já u nich měl příjemný hřejivý pocit, který dodá sílu, podobně jako hlavním hrdinům. To je emoce, díky které nejvíce miluju filmy: Odvážní fiktivní hrdinové mají tu sílu přenést odvahu na své diváky. Vlastně úplně stejně na mě letos fungoval i Top Gun: Maverick. Druhý Avatar tedy není jenom technicky neskutečně vypiplaný spektákl, který vás na tři hodiny odtrhne od reality a přenese do zcela jiného světa, ale ve svém nitru je to lidský, citlivý a procítěný film. Není to dokonalé, je to nejdokonaleji a nejneuvěřitelněji zrealizovaný film všech dob (a bezkonkurenční kino zážitek), jehož hojnost přebije veškeré jeho nedostatky.  ____ P.S.: Po první projekci bych dal čistých, uhranutých 100%, po dalších se kloním spíše k 90%. P.P.S: Avatarovi 2 jsem schopen odpustit jeho jistou "předvídatelnost" , protože podle mě skvěle funguje jako "rodinná jednička" , která navíc přišla po dlouhých 13 letech čekání. Avatar 3 už ale musí být vypravěčsky více překvapující. () (menej) (viac)

Maynard.

Vánoce 2022 as nimi navždy spjatý druhý Avatar. Já bych tomu nedal přízvisko Way of Water, nýbrž  - Avatar-o neposlušných dětech :o). Jako oproti jedničce je tohle výrazně, ale opravdu výrazně zaměřeno na rodinu a děti, což mě teda uplně nerajcuje, ale Cameronovi do toho asi nejde moc kecat :o). Co se týče vizuálu, tak je to asi to nejkrásnější, co sem kdy v kině viděl, to jako bez jakýchkoli okolků. Tohle je opravdovej skvost. No, ale ten příběh, ten příběh mě dalobyseříct, zklamal :o(. Jako neočekával sem žádnou extra zápletku, ale hodit tam příběh, kterej se točí jen okolo dětí, to je slabota. Závěrečná "bitva" nebo spíš podvodní útěk z podlodi nic moc. Rád se na to mrknu ještě jednou, ale silně pochybuju o tom, že na to půjdu víckrát do kina (jako na jedničku, na kterou sem prostě musel jejt i do IMAXU). ()

kenkaku

Tohle nebude jednoduchý… Avatar byl (přes všechny neduhy) přelomový film a navázat na něj stylem “všeho víc” = “ještě víc přelomový” není to pravé ořechové. Prakticky ani ne po deseti minutách (z obludných 3 hodin) mě rozčilovala ta absence snahy o cokoliv nového. Prostě hned co to jde zrecyklovat maximum prvního filmu (včetně MRTVÝCH postav!?) mě seriózně hnulo žluči. A pak se to už jen vezlo. Tlupa nových postav (včetně dětiček, aby se oslovila mladší generace). A protože je děj debilní (jasně že CELÁ armáda má jediný cíl - zabít Sullyho. Miliardy stál let na Pandoru jen aby se pomstili jedné osobě). Pak je třeba vymyslet další rasu (zelení, místo modrých) a tabulkově učinit diverzitě za dost (před 13ti lety byla v módě militantní ekologie, teď je to zase diverzita i kdyby na chleba nebylo). A protože mít na Pandoře 5 prstů, je něco jako být gay (nebo transka) a nemít plochý ocas a ploutvičky ve vodě je prakticky jako být ženská (prostě méněcenný), máme tu hned it BFLMPSVZ genderovou tématiku. Naštěstí díky tomu (povinná změna) máme i možnost si užit nový level digitálních orgií (pod vodou je to mazec) a tunu nových zvířátek. A ta digitální nálož je tak obrovská, že dokáže utlumit tu pachuť lacinosti výše zmíněných dějových “povinných složek”. Bohužel ne tolik, že si nejsem jist, jestli mám chuť se na tohle dívat 3 hodiny víc než jednou (a ještě s vědomím, že nás čekají další 3 filmy, a protože #3 bylo točeno současně, bude minimálně ten zcela dle stejného vzoru). ()

sedm.1

Stručně a jednoduše, James Cameron to dokázal, tudíž jak monumentálně prvním Avatarem začal, tak stejně monumentálně druhým dílem pokračuje. Já tak z kina odcházím opět ohromen a především šťasten, že filmy tak moc miluji, jelikož tohle jsou prostě nezapomenutelné životní zážitky. Každopádně Avatar 2 mě hned od úvodu zcela pohltil a až do závěrečných titulků ani na vteřinu nepustil, Cameron ukázal, že jeho fantazie vážně nezná mezí a díky svému umu si je může plnit, což se projevuje především na zpracování podmořského života, ve kterém si pan režisér libuje, a to co zde představil za úžasný podmořský svět zas posunulo hranice filmu o pořádný kus kupředu. Řešit tu jinak poměrně kritizovanou zápletku nicméně vážně nehodlám, to jsou jen bezvýznamné výtky ubožáků, kteří zkrátka prostě jen musí za každou cenu něco zkritizovat, mě bavila na maximum, měla spád, disponovala funkčními emocemi, napětím, zvraty, měla velkolepé finále, a že nebyla tedy originální? To vyžaduji úplně v jiných žánrech, ale rozhodně ne v typu filmu Avatar. Co se pak týče akce, to je též znovu parádní nářez, dynamická, monstrózní, přehledná, opět zkrátka naprosto jedinečná a po efektní stránce musí každému divákovi v kině zase jen padnout brada, uff, ani slovo dokonalé přesně nevystihuje onu úroveň, které v tomto ohledu The Way of Water dosahuje. Oba Avataři tak zkrátka definitivně patří opravdu jen k miniaturní hrstce snímků, který by měl vidět skutečně každý člověk, aby pochopil, jak mocné médium film vlastně je. Děkuji pane Camerone za další nezapomenutelný zážitek. ()

3 AM Code

Cameron by se měl vykašlat na roli scénáristy a stát se tvůrcem speciálních efektů pro nějaké opravdu dobré filmy psané jinými lidmi, které by tak díky fantastickému CGI povýšil na výborné. --SPOILERY-- Jeho aktuální vlastní scénář je bohužel bída. První část A2 ještě ujde, i kdy některé dějové kotrmelce jsou na pováženou (lidi zjevně už od A1 umí kompletně digitalizovat lidské vědomí na čip). Druhý, nezkutečně dlouhý dějový akt je fúzí Modrá planeta - Historie oceánů (seriál) (2001) a Beverly Hills 90210 (seriál) (1990), včetně těch nejklasičtější klišé na téma "rodina s teenagery se přestěhovala do nového města". V aktu třetím se vracíme k odboji Indiánů proti bílým kolonizátorům, zde z nějakého důvodu prezentovanými především velrybářskou výpravou na mac-guffin, v podobě séra nesmrtelnosti, které ale lidstvo vlastně vůbec nepotřebuje, protože je schopno digitalizovat osobnost na čip a přenést ji do nového těla (tedy nepochybně i nového těla lidského). PS: domorodci Na'vi už vůbec nepůsobí jako obyvatelé mystické planety, ale jakási karikatura na Indiány a - v případě dětí - typické seriálové náctileté z nějaké americké střední (a to zejména svou mluvou). ()

Melios

[SPOILERY] Avatar 2 sa mi nepáčil. To môžem povedať už teraz. Po toľkých kladných recenziách na pokračovanie som ako obrovský fanúšik prvého filmu zavítal aj na 3D premietanie Cesty vody. A ostal som skôr sklamaný, i keď som skoro nič nečakal. Nebudem klamať o tom ak poviem, že aj prvý film, čo sa týka príbehu nebol nikdy žiadne terno a jeho premisa bola skôr postavená na vykrádaní klasickej zápletky á la Pocahontas, no že Camerona napadlo spraviť v podstate to isté aj po druhý raz, to som už absolútne nepochopil. Prvá hodina filmu bola neskutočné zdĺhavá a i navzdory tomu, že celý film vyzeral fakt krásne, tak mi stihol nám všetkým známy les po úvodných dvadsiatich minútach zovšednieť a celkovo mi oproti zbytku filmu prišiel ako strašne mdlý a nie moc zaujímavý na pozeranie. Druhá hodina filmu bola napchatá vzrušujúcimi vodnými scénami, no zároveň v tomto čase mi aj celý kolos začal pripadať ako jedno veľké CTRL+C, CTRL+V, ktorý má o minimálne 90 minút viac, než by bolo zdravé. Znova sa nám vracia hlavný záporák tým najmenej originálnym spôsobom akým je to len scenárista schopný napísať - vzkriesením. Opätovne sa rovnakým spôsobom proti nemu bojuje a zase je pritom zničená značná flóra i fauna naokolo. Finálna hodina filmu bola pre mňa už len nepodareným, neskutočne naťahovaným vtipom, kedy Jamesovi Cameronovi z nejakého dôvodu napadlo, že bude skvelé ak miestami pretočí jedna k jednej Titanic a nikto si to nevšimne. Je to lenivé, nezaujímavé, iritujúce a tým ako je celé finálne aj zbytočne naťahované, tak aj úmorné. Čerešničkou na torte ešte ostane porazenie hlavného záporáka, ktorý je následne zachránený deus ex machina efektom, kedy ho zachráni človek, ktorý na to nemá absolútne žiaden dôvod, vzťah a ešte k tomu sa mu daná osoba ešte aj prieči. I tak ho, ale zachráni aby ho následne o pár scén neskôr poslal do pekla. Skrátka...nechápem. Aby som to teda zhrnul. Z druhého Avatara mám asi rovnaké pocity aké má CarnTheNunya už z toho prvého. Čo tento film spravil inak ako ten prvý, že je toľko ospevovaný a zároveň obhajovaný i keď jasne nesplnil očakávania ostatných divákov, to netuším. Jedná sa síce o vizuálne pekné tech-demo, no príbeh a duša je to, čo tento film nezdedil, ani keby som sa za hlavu postavil. Pandora je úžasne živý ekosystém a o to viac ma mrzí, že Cameron spolieha na to, že ľuďom budú stačiť už staré známe praktiky bez štipky originality či technického posunu. Ja sem nepatrím. Chcel som snímku, ktorá ma presvedčí o tom, že pokračovanie k niečomu, čo už samo o sebe nemá ktovieaký príbeh bude lepšie obhájené, než len pokus o to sa naučiť využívať motion-tracking oblek pod vodou, no bohužiaľ sa tak nestalo. Mám síce rád prvého Avatara, no už teraz si prajem, aby sa na túto sériu už James so všetkou úctou vykašlal a radšej sa venoval iným jeho vysnívaným projektom, ktoré vo svojom pokročilom veku už teraz nemá šancu stihnúť. Tento počin mi len znechutil Avatara na minimálne ďalšiu dekádu. Výsledok hodnotím priemerne, skôr neodporúčam. () (menej) (viac)

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara