Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

Janega

Polovica filmu pôsobí ako morský dokument, a to je najzaujímavejšie z tohto 3 hodinového filmu. Inak príbeh oba palce dole. Miesto greenpeace sú tu bluepeace, ZNOVU sa tu bojuje proti ľuďom, ktorí ZNOVU chcú dobyť planétu, aby ZNOVU získali nejakú zázračnú látku. Aby toho ZNOVU nebolo málo, tak ZNOVU priviedli na scénu predošlého záporáka. Nie je nič blbšie než oživiť tak tuctovú postavu. Cameronovi tentokrát ide fakt iba o efekt. ()

HydraCZ

„Tahle rodina je naše pevnost.“   Tolik emocí, tolik napětí, tolik nadšení… Nic podobnýho jsem při sledování žádnýho filmu nezažil. Avatar už není zdaleka jenom nádherná podívaná. Je to epické drama a velmi osobitý příběh, který zde staví na prostém ale neskutečně silném motivu, a tím je rodina. James Cameron nás po dlouhé odmlce zve opět do Pandory, která vypadá ještě líp jak minule. Podvodní svět je božský, film mě naprosto vtáhl na ono místo a já nechtěl odejít. Všechny možné rostliny a zvířata do detailu vypiplané. Klaním se všem tvůrcům, co na vizuálu pracovali, tohle je technologická špička (btw, nejlepší 3D co jsem viděl). Hlavní akci si v tomto příběhu pro sebe kradou Jakeovy děti, kteří jsou příjemným osvěžením a přidávají světu Avatara novou neprobádanou vrstvu. Ostatně vztahy postav a jejich napojení na sílu Pandory jsou nejsilnější prvky vyprávění. Na první pohled odpuzující ohromná stopáž nakonec rychle uběhla. Hlavně celá poslední hodina, která je napínavá jak kšandy, plus emočně zdrcující finále, při kterém nezůstane oko suché. Nemám co bych vytknul. Takhle má vypadat blockbuster. Původní Avatar zůstane nadále ikonickým, ale The Way of Water zvedlo laťku tak vysoko, a na první díl tak dobře navázalo, že se ještě budu chvíli zapamatovávat než usoudím, který film mám radši. Ale jako film roku? Určitě. ()

Harapes

Film je dokonalým eposem trikových efektů. James Cameron opět posunul tuto laťku o několik levelů výše. Film byl stvořen pro dokonalé 3D zpracování. A i když příběh a dialogy připomínají chvílemi rodinné drama ( scénář v tomto dost pokulhává ),tak mu to určitě odpustíte, protože 3D je dechberoucí. Na takový film se vyplatí jít do kina. ()

Warle

Krásný, ale o ničem. Mít to o hodinu méně, tak by se nic nestalo. Každopádně chápu, že to celé slouží hlavně jako předkrm. Na hlavní chod si ještě musíme nějaký čas počkat. A i když z way of water nejsem nějak zásadně urvanej, tak si určitě přeju, aby to vydělalo dost peněz na to, aby ten hlavní chod byl. Jen k tomu prosím přidejte pořádnou přílohu (scénář). Porce předkrmu totiž nebyla dostatečná. Mám to hodně mezi 3-4*. Zatím za 3, uvidím po čase. ()

Shimargh

Vizuálně podmanivé, avšak proč je to tak antropocentrické? Vždyť ti pandořané, nebo co to bylo, jsou kopií našich indiánů. Mnohem víc by jim slušelo, kdyby se stravovali rostlinně a neznali by válku. Působili zkrátka příliš lidsky. No a lidští návštěvníci - to vskutku, až budeme umět cestovat z planety na planetu, budeme stále primitivní a barbarští jako jsme teď? Upřímně a naivně doufám v nějaký duchovní posun. Film se mi nelíbil, jen mi ukázal proč se už desítky let stravuji rostlinně, proč se mi hnusí lidé v kožichu či kůži, zkrátka ukázal všechno to, co se mi na lidstvu hnusí a proč jím pohrdám. Tak šup, napalte plný počty hvězd a po filmu alou do mekáče, primitivní, zbyteční buránci. ()

Paldiny

Film počíta s tým, že sa na Pandoru ešte vrátime, preto si dovolí odfláknúť pár dejových línií a nevypointuje načrtnuté myšlienky. V tomto bola prvotina zovretejšia. Stále však ide o vizuálnu pastvu, pre ktorú sa oplatilo otvoriť kiná. Opakovanú projekciu si už ale doprajem v originálnom znení, prípadne skúsim český dabing. Ten slovenský rezal uši. Trochu sa ale obávam, že druhý Avatar bude i tak trpieť chorobou typickou pre filmy, v akých sa pohybuje veľa mládeže. Neviem prečo majú scenáristi (aj dabingové štúdia) potrebu písať/ prekladať detské repliky tak, aby zneli neprirodzene a hlúpo. ()

merit1

Avatar II všetky ostatné trikové filmy posúva na amatérsku úroveň, vrátane miliónových blockbustrov. Vizuál je jednoducho úchvatný. Miestami som mala dojem, že pozerám na autentický dokument National Geographic. K dokonalému zážitku je však vhodné zájsť si do kina a nasadiť 3D okuliare. Osobne nemám problém ani so scenárom ako takým, aj keď je pomerne jednoduchý. Dej má tempo, napätie, aj trochu záhadnosti, ktorú prezentuje postava Kiri. Pri Cameronovi však nie som zvyknutá na vykrádačky. Síce vykráda sám seba, ale žiaľ až príliš často ( Priepasť, Titanic, Terminátor ) a na úkor nových nápadov. Akoby všetku energiu venoval na vytvorenie Pandory a už mu žiadna neostala na samotný film. Nič to ale nemení na veci, že Avatar: The Way of Water je z kategórie "must see". ()

mclenin

Trinásť rokov je pomerne dlhá doba na snahu nadviazať pokračovaniami na to čo v roku 2009 istým spôsobom definovalo dobu. Za ten čas určite stihla ochabnúť priazeň či záujem diváka, doba sa posunula a filmársky sme niekde inde než v roku 2009. Ani ja som nemal veľké očakávania a skôr vlažný prístup k látke, no po niečo viac než 3 hodinách sedenia na nepohodlných starých stoličkách nášho miestneho kina musím konštatovať, že som s výsledkom spokojný. Avatar 2 je kvalitným megalomanských blockbusterom, ktorý po celú stopáž snáď ani raz nenudí. Príbeh je síce jednoduchší (to bol aj v jednotke) ale je dojemný a snaží sa časovo posúvať vpred, no a technicky je na dnešnú dobu snáď neprekonateľný (často digitálny vizuál pôsobí ako reálne zábery). Áno, už je to klišé, ale voda je skutočne sexy. Hodnotil by som 4* avšak za odvahu a guráž starému Cameronovi prihadzujem ešte jednu naviac a už sa teším na pokračovania. ()

woodsman

vau velmy pekne pokracovanie po 13 rokov krasne efekty moj zaporak sa vratil ale bol to len stabsi odvar plukovnik som zvedavi na pokracovanie kedy dostaneme zarobok to malo celkom dobry ()

Drirr

Je to hrozná blbost. Scénář je až nesnesitelně pitomej. Postavy neustále říkají nějaký prázdný fráze o rodině, logiku to nevidělo ani z tý nejrychlejší kosmický lodi a dění je stejná šablona jako v jedničce. Akce je skvělá, vizuálně je to paráda, i když Cameron to na diváka hrne v takový palbě, že po hodině a půl, když se objeví další svítící kytka nebo ryba, tak už člověk vlastně jen pokrčí rameny. Má to moc pěkný momenty (lov na "velryby", honička pod vodou) a jednu useknutou ruku, ale to je bohužel fakt málo na takhle nekonečně dlouhý film. Pocitově to mělo být o 45 minut kratší. 53,35 % ()

vodafone

Jako ... grafika krása.. zbytek.. PROČ? jako taková laciná emoční ždímačka.. sakra... snad 5x za film se emočně vydírá dětmi.. Cameron klesl hluboko.. ()

Prochy38

Strašně moc jsem chtěl dát 5*. V kině jsem si to jako tehdy na 100% užil a ani jsem nepotřeboval 3D. Vizuál a hudbu není třeba komentovat, tam jsme na té nejvyšší laťce. Hlavně teda ten vizuál, o ten mi šlo, na ten jsem se těšil a dostal snad ještě trochu víc. Bohužel tohle všechno - nádhernou přírodu, dech beroucí záběry fauny i flory jak na zemi, ve vzduchu tak ve vodě a to vše v kabátu luxusního soundtracku, tohle všechno táhne dolů plytký scénář. Hodní x zlí. EKO x ničení všeho živého. Pomsta za cenu tisíců mrtvých. Tady ještě hodně stálo vše na děckách, které podělaly, co mohly. Nevím... v dnešní době? J. Cameron? Není to škoda? Je! ()

Landauer

Na tomhle filmu je krásně vidět, co Camerona baví a co ne, co ho nezajímá a bere to jen jako nutné zlo. Tak prvně Camerona baví voda a akce v ní. Potápějící se lodě, klaustrofobická atmosféra, napětí do posledního dechu. Taky ho baví technická stránka natáčení - nejlepší efekty, nejlepší snímací způsoby, rozlišení bžilión na dva bžilióny bodů, real life framerate atd. Co ho ale rozhodně a vůbec nebaví je příběh, postavy a celková myšlenka díla. Obsahová plytkost Avatara 2 se rovná sitcomu z 80. let. Rodina na prvním místě, která "překonává" scenáristy nafouknuté banality, ale celkově je v pohodě, drží při sobě a žádné reálné trable nemá (existenční, vztahové apod. - ok, existenční v tom smyslu, že je chce najít padouch, ale ne v tom smyslu, že by museli řešit peníze, živobytí a vůbec běžné věci, co rodiny běžně řeší, šmoulové si prostě žijou v dokonalém ráji obklopeni přáteli a blahobytem). Postavy jsou plakátově černobílé a tím příšerně nudné. Poselství filmu "příroda dokonalá, lovci zviřátek zlí, zviřátka přemoudrá, lidé, co chtít peníze za mrtvá zviřátka zlí" patří někam do dopoledního vysílání z dob lampových televizí. Sakra, na tom filmu je po příběhové stránce tolik věcí totálně debilních, že animáky z Déčka jsou vedle toho scenáristickými skvosty. A to je přesně ono. Cameronovi nezáleží na filmu a příběhu. To je mu totálně šumák a kašle na to ze stratosféry. Cameronovi záleží na vodě a technických cipinách. A záleží mu na nich tak moc, že se technické stránce daří solidně vyvažovat absolutní vakuum obsahu. Je to opulentní triková podívaná, sestříhaná tak, aby nenudila. Jenže to byl svého času Jurský park taky. A zatímco Jurský park má i po letech co říct navzdory tomu, že dneska lepší digitální dinosaury uděláte během jízdy vlakem na mobilu, Avatar 2 bude s časem jenom blbější a blbější a blbější... protože už teď je blbej až až. ()

MnamBuchta

Tento film mě v kině fakt rozbil a zíral jsem na něj s otevřenou pusou. Jediné co bych o tomto filmu řekl, tak je, že je to jednička, jenže lepší, dojemnější, vodnatější, hezčí, dobrodružnější a herecké výkony jsou vážně perfektní :D. Jo a musím pochválit vztahy mezi mladými avatary 9/10. ()

chaometic

je to film pro děti, ačkoliv se to tváří jako velkolepé scifi pro všechny. Je to hrozně dlouhý, musel jsem to skouknout na třikrát. Některé scény byly moc dlouhé natahované jako Pán prstenů, prsteny moci. Mořské obludy byly pěkné, ale za tři hodiny už mě nebavili. Na filmu hodnotím akorát začátek, kterýj měl zajímavej úvod a jako pokračování navázalo. Rodina Avatarů Scully mám dost. ()

filipvrbik

Není to jen nejlepší film všech dob, což jsem přiznám se, naprosto očekával, ale je to víc než nejlepší film. Je to dílo mistra Jamese Camerona, který dokázal v podstatě nemožné, překonat jedničku, a to tak, že jednička působí jako milý, klidný film, se studentskými efekty (a to jsem jedničce dal nakonec 100 %, a mám o ní nejvyšší možné mínění). Taky mám jedničku na Blu-Ray 3D... Ale The Way of Water je prostě WOOOOOOW, naprostá bomba, především co se týče technických katagorií, jednoznačně nejlepší 3D, vizuální efekty, i geniální zvuk a hudba, jsou doplněny skvostným příběhem - komu se zdá, že tu jsou ploché postavy, asi viděl jiný film, než já... Ano postav je tam opravdu hodně, ale i proto, jsem si říkal, jak je toto možné vůbec natočil (co se týče vizuálních efektů, měřit se může pouze Nolanův TENET, ale ani ten ne). Samotný příběh navazuje po letech na jedničku, ale je mnohem propracovanější - zatímco jednička nás dokonale překvapila, dvojka je přesně taková, jakou jsem si ji vysnil... Prostě vidět Avatar 2 a, ne umřít ne, protože bude Avatar 3, 4, a 5 (a možná i 6 a 7)... Trošku zvlášní je, že se vrátí hlavní záporák Quaritch z jedničky, kde umře, ale vůbec to nevadí, protože je to vymyšleno a vyřešeno, jak jinak, než velmi zajímavě. Zatímco jednička je o Pandoře a Na´vi, dvojka je o rodině, aby také ne, když od jedničky uplynulo dlouhých 13 let, ale tentokrát rozhodně šťastných... Jediné, co mě zarazilo, že Avatar je mládeži zcela přístupný, přestože má v USA rating PG-13 (čili obdoba nevhodné do 12 let). No a super bylo, že jsem byl na české verzi bez titulky, takže jsem se mohl kochat filmem ( hlavně podvodními záběry)... Ale už mám lístek na Eng. verzi :-)... No aby moje dlouho všemi očekávaná recenze dospěla ke konci, tak udělím oficiálně ****** a 101%... Nic takového jsem nikdy neviděl, měl jsem asi desetkát husí kůži, a i přes zdánlivě šílenou stopáž, to uteklo a těším se na další projekci (Ta už proběhla v eng. verzi 3D, ještě lepší zvuk a pochopitelně angličtina, trochu vadily titulky, doufám, že si to jednou pustím na Blu-ray anglicky bez titulků) Teprve druhý film v životě, na kterém jsem byl 2x v kině... Viděno v kině Velký Špalíček Brno (3D dab. verze/3D Eng. verze) ()

Marius_ss

„Otec ochraňuje, TO je jeho úloha"... Minulý rok vládla vyprahnutá Duna, potom kinami presvišťal Top Gun: Maverick, a teraz k nám z hĺbim tajomných oceánov Pandory priplával ďalší gigant filmového plátna, aby prevzal pochodeň. Avatar 2 je po audiovizuálnej stránke presne taký dobrý (a ešte lepší) ako sme dúfali. Technické Oscary (aj keď kvôli hlúpej politike Hollywoodu už nie tak relevantné) sa (pevne verím) budú sypať. No zatiaľ čo jednotka mala fungujúci príbeh s perfektným mixom dobrodružstva, akcie a romantiky, ktorý bavil masy, v druhej časti to vyzerá ako keby Cameron ubral "volume" na akcií a dobrodružstve a zameral sa hlavne na "duchovno, prírodu a rodinu. A tak nám namiesto epického vesmírneho dobrodružstva natočil skôr rodinno-prírodopisný film, či skôr epizódu - "Zo života Sullyovcov". Čo nutne nemusí byť zlé, lebo po emocionálnej stránke film funguje skvelo (smiech, plač, smútok, radosť...na diváka čaká celá škála emócií, ktorá skvelo vygraduje na konci filmu, ktorý je smutný a krásny zároveň). No mne tam to dobrodružstvo, objavovanie tajov Pandory, skrátka veľmi chýba. A musím skritizovať aj, miestami nelogický dej a strih. Aj tak je to ale výborný film s viacerými pamätnými momentami (prílet nebeských ľudí, lov Tulkunov), ktorý si užijú zvlášť rodičia, a hlavne (mám taky pocit) matky. Hoci som bol spočiatku skeptický, tak teraz už verím, že Cameron si pomaly ale isto môže urobiť ďalšiu fajku do kolónky 2 mld+ filmov. Neuveriteľne, že sa mu to zase podarí. ()

Kamas

Hodnotím plným počtem. Příběh byl trošku slabší, některé věci se opakovaly jako v jedničce, emotivně mě taky jednička vzala více, ale ten vizuál.. To byla nádhera a plnou palbu si právem zaslouží.. ()

Klajnik

Je mi jedno, kolik práce do toho kdo dal, jak je to revoluční, poctivé a technicky pokročilé. Výsledný dojem byl totiž špatný. Je vlastně zajímavé, že Cameron dal do díla tolik úsilí a přesto se mu podařilo mě nudit. OBSAH: Všichni jsme víceméně očekávali jednoduchej a ohranej příběh plnej jednorozměrných postav. To jsme taky dostali. Mnozí píší, že je to však příběh funkční - já s tím ale nesouhlasím. Příběh sice může být jednoduchý a funkční, ale ne tehdy, kdy se autor snaží vytvářet řady dramatických oblouků a předávat morální poselství. To chce péči a při redukci vyplyne patos, kýč a nevěrohodnost, což jsou projevy selhání. Někdo říká, že příběh je vyprávěn značně ekonomicky (co můžeš říct jednou, neříkej dvakrát), ale podle mě je třeba dát tématům čas, aby to působilo uvěřitelně. Nedokážu se totiž zainteresovat do dramatických rovin natolik jednoduchých/zredukovaných postav. Komediální postavy mohou být jednoduché a funguje to. Akční hrdinové mohou jenom sršet stylem, drtit nepřátele, hláškovat u toho a bude to stačit. Avatar se ale bere dost vážně a výraznější postavy jsou primárně pojaté dramaticky - většina z nich má nějaký strugle (Jake chce ochránit rodinu. Jeho prostřední syn se chce vyrovnat otci.) Postav je však tolik, že se většině z nich nedostane žádného příběhového oblouku. Mají pouze vágně nahozené nějaké emocionální rozpoložení. Těch postav je zkrátka tolik, že se žádná pořádně nevyprofiluje - žádná se nestane interesantní. A pokud mě nezajímají postavy, proč by mě mělo zajímat, co dělají nebo jak to s nimi dopadne? Proto to nefunguje. TECHNICKÉ KVALITY: A rozplývat se nad technickými kvalitami lze jen do určité míry. V některých momentech se divně trhá obraz. Těžko mi je to popsati, ale občas dojde k situaci, kdy je to zkrátka off. To, co se děje v popředí nezapadá do toho, co se těje na pozadí a celé je to nějak rozpadne a divácká imerze se přeruší. Mně to přišlo vtipný a asi bych si celej film více užíval, kdyby byl celej takhle rozbitej, ale pokud se máme bavit o technických kvalitách, tak toto musí být zmíněno. Když v druhé třetině prostředního syna pronásleduje pod vodou "žralok", tak animace žraloka vypadala jako z nějaké hry na PS2. AKCE: V poslední třetině, která je nejakčnější, je navíc příliš zběsilej střih, kterej neumožňuje pořádně si vychutnat/vstřebat dění. Lepší akci jsem tedy viděl mnohokrát. ZÁPORÁK: Ačkoliv k celé nutnosti jíti cestou vody došlo proto, že plukovník (a jeho komando) mají za úkol zabít vůdce Na’viského odporu, Jakea Sullyho, tak jejich finální souboj 1v1 je velmi nudnej a nepamětihodnej. Viděl jsem to včera a skoro si ten souboj nepamatuju. Finální souboj v Revenantovi si třeba pamatuji do dnes. Každopádně Jake opět porazil plukovníka a plukovník opět nezemřel. Když už Cameron plánuje tolik dílů, měl by třeba jeden zakončit porážkou hrdinů, protože pokud ti vyhrají na konci každého dílu, tak záporák nemůže fungovat. Přitom Langův plukovník je poměrně charismatecká postava - "Marines never die, they just regroup in hell." FANTAZIE: Už v prvním díle jsem neocenil design Pandory a jeho fauny a flóry, protože je to jen přeskinování pozemské fauny a flóry. Když jsem tentokrát koukal, jaké si Cameron vymyslel pandorské velryby a jak je opěvuje jakožto krásné tvorstvo, tak jsem přemýšlel nad tím, jak bych mnohem raději koukal na opravdové velryby v nějakém dokumentu. --- První třetina filmu (kdy se na Pandoru vrátí lidstvo) mě docela bavila, ale během druhé třetiny u mořského klanu jsem se už nudil a během poslední třetiny jsem byl už otrávenej - a otrávenej jsem z projekce odcházel. Tak jakej mistr blockbusterů. Uznávám Cameronovi jeho zápal a posouvání technologických možností, ale pokud je výsledným dojem z díla takový, jaký je, pak stojí za to se zamyslet nad tím, co hraje prim a jestli tahle obsahově vyprázdněná, technologická exhibice vůbec stojí za to. () (menej) (viac)

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara