Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

herr_carter

Jednička je pro mě o dost lepší, ale asi je to díky tomu, že to bylo něco nového a všichni se na to těšili ještě víc než na dvojku. Tady je vidět, že za ty léta, co jsou mezi oběma díly, šla technologie prudce nahoru a tvůrci toho využili na 110 % na lehčí úkor nad scénářem. Hodnotil bych to jako velice zdařilý přírodopisný dokument, odehrávající se především v podmořském světě, za průměrné herecké asistence různých modráků no...Trošku mě mrzelo, že Džejk se ve filmu projevoval spíš jako výchovný poradce a velitel družiny a drsné souboje a přetlačované museli zastat smradi děti/manželka/kdokoliv jiný. Ale jo, 4h trvající grafické porno hodnotím pozitivně.......................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

OughJay

Cameron posouvá hranice CGI a za to jsem rád, i když koupat se v digitálním oceánu tři hodiny už si nezadá s hraním videoher. Trochu to působí, že se tentokrát James nechal svojí láskou k hlubinám možná až moc unýst a střihačům jako kdyby držel pistoli u hlavy. Co se taky opomenout nedá, je neuvěřitelně kulhající scénář. Tak kulhající, že nestačí jedna, dvě berličky - ten film chodí o berlích od začátku do konce. Kdybych měl jmenovat všechny boží zásahy, který hlavní hrdiny vyvedly z průseru, byl by to patrně můj nejdelší komentář na CSFD. A to nemluvim o chabejch motivacích, cringe dialozích a hlavně - tvořili to přes deset let a přišli se storyline, která je prakticky copy-paste prvního dílu? A všechno nasvědčuje tomu, že trojka bude to samý? Out-rage-ous. Spider: "Bro. That was insane, cuz." ()

Soweek

U některých filmů dokáži přemrštěnou stopáž pochopit, ale zde opravdu ne. Avatar mohl mít klidně klasických 90 minut a vůbec nic by se nestalo. Příběhově totiž není vůbec o co stát, zápletka je na úrovni pohádky a není tak důvod cokoli protahovat ( nebo si z toho Jamesi příště udělej ještě více dílů ). Jediný důvod, proč na to koukat, je vytvořený CGI svět, kterému já neholduji, ale respektuji odvedenou práci, protože to patří mezi naprostou technologickou špičku. ()

Sdoom

Druhý díl Avatara tentokrát nezachránila ani projekce 3D v IMAXu. Když chybí kvalitní scénář, postavy, hudba a nechybí stupidní dialogy, nuda a patos, tak i kdybych se svezl na Payakanovi, na víc než (milosrdné) 2 hvězdy to nebude. Velké zklamání a další díly už asi nepotřebuju. (kino Cinema City IMAX 3D, orig.) ()

Koda

Avatar 2 rozhodně nezklamal a předvedl, že stále dokáže člověka přimět k slzám, ohromit ho kouzelným světem vody a neuvěřitelným příběhem, který po 3 hodinách stále dokáže darovat víc, než si člověk zaslouží. Co je vlastně víc? To víc u mě je rozhodně 100% úspěšnost hvězdiček! ()

FilmysMartym

Ačkoli prvního Avatara moc nemusím, The Way of Water jsem si zamiloval. I přes to, že je to téměř totožný příběh, tak je mnohem lidštější a poutavější, především díky skvěle napsaným postavám a vizuálu. Byl nám zde naservírován ten vůbec nejhezčí podvodní svět v historii filmu, kterého se jednoduše nelze nabažit! Delší stopáž Avatarovi jen a pouze prospívá, děj pěkně šlape a dokáže si udržet pozornost ve všech dějových linkách. Osobně určitě top3 film roku 2022 a to zaslouženě, nemůžu se dočkat až se znovu na Pandoru vrátíme. 90% ()

Prcek008

Pirát Ivan Bartoš nahodil modrý make-up a odskočil od politiky do příliš dlouhé cut-scény ze hry Vodní Svět pro PlayStation 5. Škoda, že mu Cameron za 13 let nestihl napsat scénář, který má hlavu, patu a nějaký vtip. Nebo alespoň nového záporáka. Za mnoho peněz tak vyplodil rodinný film, u kterého se bude nudit celá rodina. ()

Silwer

No je to uplne stejne pitomy jako jednicka a revoluce uz se tentokrat nekona… Plni to vse podle sablony-rasismus,zle korporatni lidstvo a deti co predci sve rodice.. Je to pocitove dlouhy ale porad se neco deje, takze to utece… Pohadka u ktere nebude moc duvodu si ji pustit znovu ale na jedno shlednuti je funkcni.. PS:Myslim ze se tam chysta zveat otec-syn jako ve Star Wars😀.Uvidime ve tretim dile.. PPS:Neumim si predstavit cim by James chtel zaplnit planovanych sedm dilu🙈 8/10 ()

sQelle

Audiovizuální masakr, můj první IMAX a zároveň Cameron v kině, naplnil očekávání. Strhující záběry do přírody a především ty pod hladinou. Těžko hledat líbivější film. Co se týče děje, tak je to zase takové plytké, jako u jedničky. Jisté berličky s uloženými daty jistých postav z jedničky nebo nemožnost navázat nějaké soucítění s hlavními postavami. ()

bruceman7

Těžko rozhodnout, jestli to bylo lepší než první kousek. Neviděl jsem to ve 3D, nicméně i tak se musí nechat, že je to grafickej majstrštyk. Po příběhové stránce mi to přišlo o něco slabší. Jednička byla ve svém přístupu originál. Dvojka se do těch kolejí snaží vrátit, ale spíš vyváří ze zaběhlejch scénářů (ze záchrany domorodců se stává záchrana rodiny). Otevřený konec však může s celou věcí ještě zacloumat. Nevím jestli mi to nějak uniklo, ale přijde mi, že tam rovněž bylo pár logických lapsů. Člověk to bude muset vidět ještě jednou. Nicméně holým faktem je, že podobně jako Tolkien, i Cameron vytvořil vlastní nový svět. 8/10 ()

HiddenDragon

[HFR 3D verze] I kdyz ma pokracovani Cameronova opusu urcite sve mouchy a nelogicnosti, uz dlouho jsem si u filmu nerikal "kurnik jak tohle vubec natocili?". Rikal jsem si to u Jurskeho parku, Matrixu, Inception, u prvniho Avatara a ted zas. Zatimco jednicka je v r. 2022 uz znatelne CGI, tady je ten blending skutecnych hercu a grafiky vpodstate bezchybny. Nektere kejkle s kamerou, vsemozne otocky ad. figle opravdu berou dech. Stejne tak kapky, dest a vubec efekty vody, vlhkost na postavach, nasviceni, perfektni motioncap... v tomhle je zkratka Cameron spicka. Druhou veci je samotny pribeh, kteremu se da vytknout ne uplne malo veci. Napr. je vpodstate kopii jednicky (az na to nove a vcelku prijemne rodinne ladeni), nema konec (to be continued) a ma par hloupych rozhodnuti pocinaje tim, ze se vraci padouch plukovnik, jehoz "ja" meli na Zemi ulozene doslova na flashce 😅 cili ho jen nakopirovali do avatara a mame ho tu znovu :) to by sice u sci-fi jeste slo, ale vpodstate to znamena, ze ho nikdo nemuze zabit, pokud to spravne chapu a nevyresi to ve tretim dilu :) pokazde si ho muzou nakopirovat znovu. Fakt jsem zvedav, co s timhle provedou. Je tu dale natuknuta nemene dulezita linka a to, ze Sigurney (doktorka z jednicky) mela dceru, ktera nezna otce! To uz jsem si rikal, zda kopiruji nejakou telenovelu nebo Star Wars 😅 nemluve o tom, ze posledni ctvrtina silne pripomina Titanic :) a na dementni postavu lidskeho pubertaka radsi nechci uz myslet. Ovsem svete div se, ono se na to fakt neskutecne dobre kouka. Jako kdyz clovek v devadesatkach dlouhe minuty cumel na novej sporic obrazovky od Microsoftu 😆 Skoda, ze HFR technologie je nejak na puli cesty. Hraci urcite pochopi, kdyz reknu, ze film ma nekonzistentni fps. Jakoby clovek koukal na mix PS4 a PS5/PC hry. Z plynulych 48 fps zaberu film prejde do znatelne trhanych klasickych 24. Kdyby byl film bud komplet jedno ci druhe, je to asi lepsi. Takhle to znatelne zrychluje a zpomaluje a vysledek je jak lagujici videohra s rozmezim 15-70 fps, protoze neco pusobilo urychlene az moc, jako ty trapne "smooth motion" TV rezimy, ktere spis cloveka stvou. HFR tu neni dotazene do konce :/ u vetsiny akcnich scen je ale urcite ku prospechu a nechapu, proc neni v celem filmu, mozek by si na to lepe zvykl. Cili zaverem - dokonaly film to neni, bez 3D (doma) bude zazitek polovicni, ale v kine je to aktualne vizualni lahudka, ktere ani marvelovky nedosahuji. ()

see_sawandrew

Je vlastně pozoruhodné, že se Cameronovi podařil stejný trik i napodruhé. V cizím prostředí je Jake stejný břídil jako tehdy v jedničce, takže se musí i s dětmi naučit životu mořského klanu a divák může opět skoro hodinu objevovat faunu Pandory. Čert vem, že dějová kostra je totožná s prvním dílem, včetně profláklého MacGuffinu. Funguje to. Na akční scény se nedá vynadívat, ty spolehlivě nakopávají prdel všem řežbám a bitvám, které jsou v dnešních filmech k vidění. Jenom proboha nechápu, proč do nejdražšího filmu všech dob fakt Cameron nemohl pozvat lepší scenáristy. Až po projekci člověku vlastně dojde, že se ve filmu čtyřikrát stane totéž se stejným vyústěním. Slabší čtyři. ()

DavidS.

Cameron je opět technologicky brilantní a o světelné roky dále než veškerá konkurence...Vodní svět je dechberoucí a vykreslený s neuvěřitelnými detaily...Sullyho rodina pak doslova dýchá emocemi a opravdovostí...Nicméně filmový zážitek se už lehce překlápí do pouhé vizuální opulentní atrakce a pečlivost střídá posedlost...HFR scény dokonalé čisté, ostré, plynulé a plné hloubky...Rušivě působily pouze přechody ze standartních 24 fps na vyšší snímkovou frekvenci...Obrazový vjem tak ztrácel na konzistentnosti...Soap opera effect, který zničil závěr hobití trilogie, jsem nevnímal...Hudební doprovod pak bohužel zaostává a působí až nepatřičně lacině... ()

Dallon

Po audiovizuální stránce je film naprostý strop a nemá téměř žádnou konkurenci. Svět Pandory je nádherný, bohatý a plný života. Podmořský ekosystém je úžasný a jde z něj cítit jako by byl vážně živí a skutečný. Z téhle stránky je film dokonalý. Co se týče příběhu tam to zas tak dokonalý není, neříkám že to bylo špatný, to rozhodně ne! Příběh mi dostačoval, i když je jednoduchý, docela plochý a ne moc originální. Jde prostě o klasický příběh který jsme viděli Xkrát, což není špatně ale od filmu na který se čekalo 13 let by asi většina chtěla víc (nebo alespoň já). Nějak mi to nevadí ale předci jen se nedokážu ubránit lehkému zklamání. Postavy jsou ale super, jak nové tak ty staré. Návrat Quaritche je super ale předci jen jsem čekal zajímavější uchopení. Filmu ale nemůžu vytknout že jsem se po celou dobu královsky bavil a kochal světem Pandory. Emoce film taky zvládá skvěle, speciálně scéna s lovem "Velryb". Jde vidět že do filmu Cameron cpe i problémy s kterými se potýkáme i v běžném světě, za což jsem rád. Celkově jsem s filmem spokojený. Pár věcí bych vytkl ale jinak se jedná o skvělé pokračování. 8/10  ()

KoRner

Tak trochu onania nad vlastnou dokonalosťou s trochu lepším príbehom, než mala jednotka. Nemusím dodávať, že kino je nutnosť, pretože potápanie sa s veľrybami v strede filmu na telke by som asi bez zívania nedal. Triky famózne, hudba výborná, emócie vydolované koľko to len Cameron dokáže. Záverečný súboj technicky pôsobivý, AVŠAK ľudia majú horšiu mušku než Stormtrooperi, čo ma neuveriteľne štvalo a teda boj je neustále veľmi jednostranný. Vedľajšie postavy sa tiež ukazovali a mizli len tak, aby to vyhovovalo ich momentálnej citovej vyťaženosti. Takých 30 minút vystrihnúť a moje hodnotenie mohlo byť absolútne. ()

iXtr3m3

Ťažko napísať niečo výstižné bez spoilerov, ale pokúsim sa. Zároveň je to prvá verzia môjho komentára, tak sa pokúsim o nie tak dlhý text, ako v príprade prvej časti, ktorý som dokonca v plnej verzii musel napísať do svojho profilu. Začnime zápormi. Komu sa nepáčila prvá časť, nebude sa ani druhá. Komu vadil relatívne jednoduchý a priamočiary príbeh v jednotke, bude vadiť aj v dvojke. Komu vadila metafora, parafráza či alegória na počínaním moderného človeka v prvej časti, bude vadiť aj v dvojke. Jeden technický problém, ktorý ale nie je na strane Camerona, ale na strane kín, natočil a použil znova nové technológie a nové postupy a to tak náročné, že to nestíhajú ani moderné Imax kiná, takže v určitých momentoch bol rušivý prechod z bežného snímkovania do HFR a späť, resp. boli vidieť citeľné "zaškubnutie" obrazu, ako keď sa snažíte na slabom počítači rozbehať náročnú hru a počítač to nestíha. Ale našťastie sa nestalo to, čo písali niektoré kiná, že sa úplne prehriali a vypli premietačky, takže sa to dalo zniesť. Pre niekoho argument, prečo film zhodiť, pre mňa dôkaz, že Cameron zas a znova posunul hranice a limity možného aj nemožného tam, kde sa ostatní boja čo len pozrieť alebo zamyslieť nad tým. Videl som HFR verziu v 3D v Imaxe v origináli s titulkami, tak pre mňa osobne tá najlepšia varianta, ale asi si to ešte zopakujem buď v bežnom 3D alebo dokonca v 2D, tak som to urobil pri prvej časti. Niekto nadával, že pri HFR to vyzerá ako bežná videohra. K tomu dodám len toľko, že je to neprirodzené, ale len preto, že 99,9 % tvorby, ktorú máme možnosť vidieť v TV, v kinách, na streamoch a podobne sa posledných viac ako 100 rokov primárne točí a premieta pri bežnom snímkovaní, preto to zákonite musí vyzerať menej prirodzene. Keby sme však všetci vyrastali na HFR produkcii a inú by sme nepoznali, potom by sme mohli objektívne hodnotiť klady a zápory tohto systému. Beriem, že pri pohyboch na súši to nemuselo byť a bol to skôr experiment a určite ďaleko lepší ako kedysi pri Hobitovi, ktorý bol tiež v 48fps, ale pod morskou hladinou to nebola iná liga ale doslova iná dimenzia spracovania, ale poďme poporiadku, poďme ku kladom. Čo k nim napísať? Napísať, že sa jedná o fenomenálne audiovizuálne predstavenie, ktoré nemá obdoby a v podstate jediným konkurentom mu je prvá časť Avatara, tak to by bolo síce výstižné, ale prikrátke. Opäť sa posúvali laťky, ale to sa očakávalo. Časť príbehu odohrávajúca sa v korunách stromov bola len takých úvodom a v podstate upgradom toho, čo sme už videli. Pekne sa pohralo so stvárnením scén v noci a zhoršených svetelných podmienkach, tu je vidieť obrovský rozdiel medzi 3D v Imaxe a ostatnými, ktoré viditeľne stmavujú obraz, ktorý je v tomto prípade doslova kryštáľovo čistý. Akonáhle sa dostalo pod morskú hladinu, tak v podstate to vyzeralo ako dokumentárny film o živote podmorských živočíchov a to nemyslím ako zápor, čo niektorí spomínali vopred, ale ako klad, lebo tak uveriteľné spracovanie som veru nečakal. Videl som pár rokov dozadu Aquamana a dva mesiace dozadu Black Panthera 2 a tamtie podmorské svety sú oproti tomuto spracovanie doslova chudobní príbuzní, ale to tak chudobní, že sa nemôžu Avatarovi ani len po členky dotiahnuť. Famózna nová technológia 3D snímania obrazu pod vodou a ešte vo vysokej snímkovej frekvencii docielila najuveriteľnejší dojem z 3D pod vodou, aký som kedy doteraz mal možnosť všade vidieť. Hudobný podmaz nehodnotím, lebo sa skladal z melódii, ktoré čerpali aj z prvej časti aj boli nové, ale o ten nešlo. Ozvučenie už je iná kapitola. Samozrejme enormný podiel na všetkom malo hlavne technické vybavenie Imax sály, ktoré jednoducho odsúva bežnú kinoprodukciu fakt až na druhú vedľajšiu koľaj. Akcia bola ako obvykle na extra úrovni, aj keď ak niekto čaká len vyslovenie navýšenie počtu výbuchov a techniky, tak o tomto pokračovanie nie je, pretože keby to malo byť len takto stupňované od časti k časti, tak v plánovaných pokračovaniach by sa muselo merítko zmeniť už na medzigalaktické a to je devíza Star Wars... :) Dostali sme sčasti podobný v určitých intenciách príbeh ako v prvej časti, ale komornejší, s dôrazom na rodinu, ale nie takú, akú má Dominic Torreto, ale na takú fakt že ľudskú. Epické merítko teraz nešlo za každú cenu do extrémov, skôr sa zameralo na lokálne spracovanie a tomu podriadilo všetko. Dovolím si tvrdiť, že v jednotke to bolo kvôli zapojeniu viacerých kmeňov na konci ďaleko viac epickejšie, ale to pre mňa nie je dôvod záporu, kvitujem to, lebo to pokračovanie ozvláštnilo a doslova odčlenilo od klasickej schémy, kedy je pokračovanie vždy len väčšie, epickejšie, viac výbušné, viac akčné a všetko vlastne v násobkoch. Niežeby toto bol chudobný príbuzný, nenechajte sa pomýliť, nebol by to Cameron a nemohli byť za tým stovky miliónov a viac ako desať rokov od prvej časti, takže všetko je perfektné a dokonalé, ale v podstate menej predvídateľné, ako by človek od Camerona očakával. Možno len záporáci na čele s Quaritschom by mohli dostať viac priestoru, ale keďže už bolo prezradené, že táto postava bude mať príbeh počas všetkých častí, tak si myslím, že sa k tomu ešte dostaneme a rozoberať minulosť generických vedľajších postáv, to by bolo plýtvanie časom a financiami. Čo teda dodať na záver? Jasné, že nikto neočakával, že to prekoná prvú časť. Jednak už nie je taký boom okolo 3D, jednak klasické 3D už týmto filmom dosahuje a prekračuje svoje limity viď. technické problémy v niektorých kinách aj tých najmodernejších a jednak sa kinosvet po pandémii už nenávratne zmenil. Rovnako WOW efekt vyslovene rovnaký, ako bol pri prvej časti, už sa nemohol dostaviť, keďže sme už vedeli všetci, do čoho ideme, ale... ALE Cameron zasa dokázal, že je to bombardér. Ktorý iný filmár resp. režisér sa môže pochváliť takýmito úspechmi v zárobkoch, ako on? Môžete naňho kydať koľko chcete, ale je to režisér, ktorý za svoj život natočil toľko filmov, ako iní režiséri za 2-3 roky svojho života a pritom jeho filmy prepisujú rekordy, dosahujú neskutočné zárobky a prilákajú do kina každého, pretože aj ten jeho odporca, ktorý dopredu vie, že sa mu to nebude páčiť, aj ten neodolá pokušeniu, aby do kina nezašiel, takže nakoniec tomu pomôže. V podstate niečo podobné, ako v prípade hernej série Call of Duty. Každý na to nadáva, že je to koridorovka, je to lineárna mantinelová sračka, ale je to prototyp takého herného blockbusteru, že to hrá každý a vyskúša to aj vyslovení odporca značky, takže čo viac si štúdio môže priať? Rovnako je to u Avatara. Sú dva týždne a niečo od premiéry druhej časti a tieto dva filmy zarobili bez zohľadnenia inflácie takmer 4,5 miliardy. Čo na to konkurencia? Napadá ma jediná dvojica filmov, ktoré to zarobila ešte viac a to Avengers Infinity War a Endgame, ale pozor, nenechajte sa zmýliť. Týmto filmom predchádzala masírka v podobe cca 20 filmov z rovnakého univerza, Avatar to dokázal v dvoch filmoch od seba vzdialených 13 rokov, takže zarátať infláciu, tak táto dvojka deklasovala Marvel už cca tri týždne po premiére druhej časti a to sa ešte v kinách zdrží, takže ho deklasuje aj bez zarátania inflácie, to je nevyhnutné a už teraz to môžeme brať ako fakt. Takže nájdite si záporov, koľko len chcete, kritizujte si niektorí, koľko len chcete, nič to nezmení na fakte, že Cameron je jednoducho žijúca režisérska legenda, ktorého minimálne v kasových úspechoch neprekoná nikdy nikto, pretože len tri jeho posledné filmy zarobili cez 6,5 miliardy a brať to len z uhla pohľadu finančníka, ktorý schvaľuje náklady, tak mu dovolím natočiť čokoľvek si zmyslí, aj reklamu na použité spodné prádlo, ktoré sa v Japonsku dáva aj do pouličných automatov. Ale späť k téme. Avatar si nastavil už v prvej časti svoje vlastné hranice, vytvoril si svoj vlastný svet, ktorý nemá konkurenciu a v pokračovaní túto pozíciu len upevňuje. Takže opakujem, môžete sa niektorí ohrádzať čímkoľvek, ale toto je holý fakt. A pre ľudí, ktorí nie sú debili, arogantní, nehľadajú v 300miliónovom filme oscarový scenár, lebo na to slúžia iné snímky, tak si tu nájdu aj emócie, nájdu tu napätie, možno štipku ľahkého vtipu, enormnú porciu dobrodružstva, mega porciu lásky k objavovaniu nového, nepoznaného a nevídaného a zároveň pravdivý predobraz správania sa ľudstva k prírode a k planéte ako takej. Kto s tým nesúhlasí, tak patrí medzi tých, ktorú to podporujú a kľudne si vyserte oko, ale môj názor nezmeníte. Za mňa osobne rovnocenné s prvou časťou a už teraz sa teším na tretiu, pretože to má našliapnuté u mňa k dokonalej trilógii Pána prsteňov, aj keď sú to zameraním úplné iné žánre, filmy aj technické spracovania a v podstate LoTR je vo výhode, pretože mal ako základ famóznu knižnú sériu, kdežto Avatar vznikol len z jednoduchého scenára. Teraz ma vlastne napadlo, ako to, že ešte neexistuje nejaká knižná nielen jednorazová podoba, ale aj séria, ktorá by človeka ťahala do sveta Pandory. Ale určite je to len kvôli právam... :) Takže na záver ešte raz hodnotenie, absolutórium, pretože ja tu chybku, ktorý by bol urobil tím okolo Camerona, či už pred kamerou, alebo za kamerou, nevidím a technické nedostatky dnešných kín sú veci, ktoré by mali riešiť kiná a nie tvorca. Odporúčam všetkými dvadsiatimi prstami a určite si to ešte pár krát zopakujem, lebo doteraz bol legendou len prvý film, odteraz sa legendou stáva séria ako taká, pretože trojku dostaneme na 100 percent a pokiaľ to bude spracovávané takýmto štýlom, že každý film je pekne uzatvorený, ale zároveň otvorený pokračovaniu, tak mi je jedno, či to skončí pri trojke, ak by boom opadol, alebo to dostane plánovanú štvorku a päťku, prípadne aj novo ohlásené "možné" pokračovania 6 a 7, aj keď pokračovaniam nad tri veľkú šancu nedávam, lebo trojka je magické číslo, nechcel by som z toho mať niečo ako séria Fast and Furious, ktorú síce mám na odreagovanie rád, ale s týmto sa nemôže absolútne merať, ani technickým spracovaním a už vôbec nie výpovednou hodnotou. Dohovoril som pre túto chvíľu, na prvú verziu komentára to myslím stačilo a ak Boh dá, tak to upravovať nebudem, ale to si nechám na opakovanú projekciu. :) () (menej) (viac)

Torimmer

V řemeslnosti a plynulosti toho všeho se samozřejmě Cameron a jeho tým ukazují jako špičky. Avatar opravdu dosahuje toho pocitu, že všechno už se přibližuje realitě a člověk to během sledování akceptuje jako hranou/fyzickou věc. Co se týče obsahu... Velmi laciné naskočení do zápletky v podobě znovu rozjeté války s lidma a jejich kolonizací - takhle by se mohl otevřít každý díl Avatara. Cameron umí vyobrazit krutost lidí - kterou je možné v moderním světě pozorovat, protože se děje neskrývaně všude na světě - a předat to na plátno. Fajn, beru. Ovšem ohledně síly ekosystému, spiritu přírody a její čistoty, a propojenosti všeho živého už se nedostaneme dál než za naivní večerníčkový pohled na věc (pokud to ale někomu otevře dveře/oči - super!). Témata, která nejdou sledovat běžným zrakem, abstraktní světy na bázi myšlenek a hlavně pocitů, je těžké uchopit, ale právě to bych uvítal aspoň jako snahu Avatara 2 třeba jen naťuknout, jak je tohle celé o našem vnitřním zkoumání vlastního nitra a životě jako takovém, a nenechat to v konkrétních zaškatulkovatelných formách, tak aby to všichni v naší současné civilizaci pochopili, a aby se všichni hlavně pobavili. Film podle mě s tímhletím tématem - duchovního vnímání přírodního života kolem nás - nedělá nic, co by už Hollywood nezkoušel pravidelně už mnoho let. Ryba je tady jak lidský kamarád, a vize Eywy jsou jasné, aby jsme v tom neměli bordel, aby jsme teda věděli, co ten strom chce říct, a aby jsme si teda oddechli, protože nám dá odpověď na všechny naše otázky. Celá věc vlastně furt a stále založená na logice, a ne na pocitech, nejistých obrazech, barvách, světlech, nebo prostě něčem abstraktnějším, přes co se dá filmovým médiem hovořit, a o co by si tohle téma říkalo. Všechno je to příliš doslovné. Magie je doslovná, příroda je doslovná a "mluví" naší lidskou řečí. Příběh o hluboce indigenních národech, ještě nesoucí si přímý dialog s přírodou je jasně vyprávěný skrz americký/západní pohled, založený na materialismu, jiném paradigmatu, anglicky, slovy, s nutností akce, a výrazného konfliktu, kde jsou jasní zlí a jasní hodní, takže spíš než o film pojednávající o přírodě a její neviditelné síle, jde o film pojednávající o BOJI za přírodu a její neviditelnou sílu. To jinak nejde velký epický příběh jedné rodiny vyprávět, než za pomocí toho, jak tvrdě budeš za tu rodinu bojovat? Jinak důležitost a hodnota nejde zdůraznit? Jen prostřednictvím toho, že přijde zlý zamračený chlap s bitevní lodí a začne po nás střílet? To je opravdu jediný možný nepřítel? No, Pandora jako zdroj něčeho celostnějšího a hlubšího - to, co pociťují tamní obyvatelé - se pro mě jako diváka nekonala, ale šlo jen o takovou hezkou tropickou lokaci. Ono to zní možná, že jsem náročný, ale já ten film beru, je ok, jen to není nic tak velkého, jak by se z jeho ohlasu a statusu mohlo zdát. Žádný milník. Ani síla. ()

Devadesát Dva

O čtrnáct let později se Cameron vynořil s víceméně stejným příběhem, kdy se hrabivé korporace a jejich militantní zelený mozky staví jako protipól k bohatému funkčnímu ekosystému. Jake Sully si stihl po událostech prvního dílu založit rodinku a jak trefně říká "Happiness is simple." Mezitím si ale v laboratoři vypiplali novou verzi záporáka Quaritche, coby Na'vi, který má jeho vzpomínky, touhu pomstít se Sullymu a taky touhu být mariňák, takže začne hlavnímu hrdinovi brzo zatápět tak, že se Sully rozhodne chránit svůj lesní lid tím, že jakožto Quaritchův hlavní cíl uteče k vodním lidem, kde začneme sledovat, že vše funguje "stejně, ale taky trochu jinak". Opět sledujete, jak je vše provázané, žijete v symbióze a jste zpřízněné duše všech ostatních bytostí, které se snažíte hlouběji pochopit, jste součástí celku, jak máte v systému být, ne tyran, který se snaží si ho podrobit, aby ho mohl zkurvit. Nicméně v té druhé možnosti se reálně nacházíme. Jako příběh, je to hezký, ale zároveň to tak nějak podtrhuje bezradnost, když se člověk podívá, že většina lidí asi nemá čas nad tím přemýšlet víc, než že občas třídí plasty a tak Avatar končí spíše ve vodách disneyovské pohádky, než seriozního ekologického manifestu. Nicméně moje nejoblíbenější pasáž je asi o přátelství Lo'Aka s tulukem Payakanem a jak z nich to, že následují svoje srdce udělá outsidery, protože velké srdce vás jen vystavuje k tomu, aby vám na něj někdo šlápl. Nicméně zůstaňte sami sebou, říká film, protože se ukáže, že srdce na pravém místě není jednoduchá investice, ale nakonec se vždy vyplatí. Na to, že si dost lidí stěžovalo, jsem se bál, že A2 bude přeplácaná onanie, tak se to vlastně nekonalo. Cameron do tak patetických vod asi ani zabrousit neumí, na to je až příliš dobrej filmař. Ale že na starý kolena měkne, s tím bych souhlasil. Konec ušel, ale popravdě, myslím si, že se tam i bez té militantní čalamády dá vybrousit něco příběhovějšího, spirituálnějšího, čehož se Avatar spíše jen v několika scénách dotýká a je to škoda, protože si myslím, že má na to jít hlouběji. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara