Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

petikacka

Na Avatara 2 jsme se s človíčkem těšili celý rok. A konečně se to stalo. Bylo to epické, včetně hudby, ale tutok mám vlastní myšlenku, nevím jak si to ostatní lidi pobrali, ale já jsem tam slyšela v několika chvílích slovenskou fujaru. Jinak to bylo úpa bomba a s těmi 3D brýlema na mých dioptrických brýlích to bylo v poho. 192 minut uplynulo jako nic a užili jsme si to velmi....Za mě velmi vytuněných 100% ()

Warhorr

Nemůžu říct, že by mě The Way of Water bavilo stejně, jako díl první. Avšak i tentokrát se jedná, a letos u mě do třetice, o další audiovizuální porno s ještě nadupanějším CGI. Tento film je jeden z těch, který se prostě musí vidět v kině. Doma si to tak nikdy neužijete. A co příběh ? Sullyho rodinka se pěkně rozkvetla a potřebují najít útočiště před dotírajícími nebešťany v čele s jejich novou generálkou a bossem z dřívějška, a to u klanu, pro kterého voda znamená smysl života. Přesuneme se tak místo lesů a džungle do krásného mořského světa plného nových tvorů a živočichů. Zde přichází velká podobnost s předchozím dílem. Poznávání nového prostředí, ochočení nových bytostí, nový trénink, přizpůsobení se komunitě, možná i nová láska, no a nakonec závěrečný battle. Ten není bohužel tak rozsáhlý a bombastický jako v jedničce, ale i přesto jsem si ho užil a v určitých chvílích byl, dá se říct, i velmi emotivní. Takže ten scénář a průběh jako v prvním Avatarovi se docela opakuje a tady jsem postrádal krapet více originality. The Way of Water si však zakládá na CGI a vizuálu celkově a to se tady opět povedlo na výbornou. Věřím, že s přibývajícími se roky to pujde level od levelu výše a máme se na co těšit. Jestli však Cameron dokáže zaujmout i příběhově ? No bude mít co dělat. Možná by ani nevadilo ubrat na stopáži. Ty tři hodiny sedět v kině je trochu peklo. První díl jsem hodnotil 4*, teď to bude stejný, akorát to budou spíš takové slabší 4*, ale zklamán rozhodně nejsem. Určitě spokojenost a každopádně víc než vřele doporučuji kinonávštěvu. ()

Muel

| 20th Century Studios | Komentár obsahuje spoilery. Dočkali sme sa. Jo, ani ja tomu neverím, ale videl som v kine Avatar: The Way of Water a po 13 rokoch nám James Cameron nesie pokračovanie najúspešnejšieho filmu všetkých čias. A tu sú moje myšlienky, je ich dosť. Začnem tým zďaleka najkvalitnejším na celom filme a to je bez pochýb vizuálna stránka snímku - CGI. Vizuálne efekty sú možno najlepšie, aké som kedy v nejakom filme videl. Tá voda, ktorá sa v tomto filme nachádza skutočne vo veľkom, je fotorealistická, ale tým správnym spôsobom. Aj na CGI postavách vyzerá dokonalo a vkuse som sa pýtal, ako to ten Cameron zas dokázal. Je vidieť, že v tomto chce fakt byť najlepší a darí sa mu to. Jasné, film podľa všetkého stál skoro pol miliardy dolárov, ešte že by to vyzeralo zle, ale Cameron tie peniaze vyžmýkal na 180% a v každom money-shote je to vidieť. Ono celý film je jeden veľký highlight vizuálna. Obdivuhodné a prelomové. Tie ryby a všelijaké potvory v tom mori vyzerali absolútne parádne a cca druhá tretina filmu nám to všetko ukazuje v plnej paráde. Všetky tie zvery, rastliny a obloha - nádhera. A toto obdivovanie sveta fakt neomrzí, pretože Cameron film nafázoval fakt ukážkovo. Tých 192 minút zbehlo v podstate bezbolestne a necítil som, že by v nejakom momente film trpel na nedostatok zábavy. No za to si myslím, že v jeden veci film trpí dosť a presne preto to odo mňa nie je tentokrát plná paľba - scenár a samotná zápletka. Strašne nechcem tvrdiť, že má film rovnaký príbeh, ako v jednotke, ale - on vlastne má. A bohužiaľ mám aj pocit, že sa v tomto filme nič extra nevyriešilo, respektíve som necítil nejakú ohromnú katarziu po dopozeraní filmu. Neberte ma za zlé, tretí akt je kulervúci a aj samotná Neytiri tu ide full-Rambo-mode, užíval som si to nesmierne, ale udalosti k tomu vedené mi prišli generické a od scenáru fakt cítim, že po stránke originality a novátorstva je zastaralý. Toto sme už videli a ja rozumiem, že sa vizuálna stránka posunula a že Avatar dostal pokračovanie, ale tento typ scenáru už nemôže fungovať na top úrovni. Jake je s rodinou v ohrození, Quaritch sa v jednom kuse vyhráža zabitím potomkov, na konci zomrie ten najmenej zaujímavý z nich, Neteyam, a po súboji Jake vs. Quaritch vyhrá Jake. Super, ale Spider Quaritcha zachráni a my ho dostaneme do trojky?! Potreboval som niečo viac. Quaritch je čiernobiely záporák, ktorý sa logicky vrátil, ale tu ho mal Cameron zabiť, tým mi film príde mierne antiklimatický a zbytočný. A prečo ho Spider na konci zachránil trocha zmysel dáva, je to jeho otec a bla bla, ale pre film to absolútne nefunguje. Výsledný zážitok bol síce aj tak mimoriadne pozitívny a mega sa teším na trojku, ale tam už to Cameronovi neodpustím. Ak má remeslo v malíčku a nové technológie si vytvára, kedy sa mu zachce, ale pero mu na papieri asi prestalo poriadne písať, treba vymeniť a rýchlo, pretože v takomto luxusnom kabáte chcem aj luxusný príbeh. Inak nápad s iným kmeňom super a som rád, že sa o tom svete chcem dozvedieť viac. Lo'ak mi prirástol k srdcu a dúfam, že v ďalších filmoch dostane z detí najviac priestoru (a nahradí Jakea?). Čo sa ale akčných scén týka, kamery, záberovania, tempa - tam je Cameron furt inde. V týchto smeroch je to kráľ a kráľom zostane, ale opäť - chcem kvalitnejší príbeh. Som ale aj tak rád, že som film videl v 3D, aj keď som mal trocha pocit, že mi okraje plátna okuliare zatmavovali, tým sa vytvoril efekt toho, že som mal pocit, že plátno je menšie. Tým chcem povedať, že kľudne choďte na 3D, je to super, ale s 2D si podľa mňa nič nepokazíte. Teším sa aj tak, toto sú filmové udalosti, ktoré ešte zachraňujú kiná, čiže všetky kredity Cameronovi. Netočí toho veľa, ale keď už, tak na to idú všetci. Len nech ten papier nabudúce tak nešuští. Viac TU. | Hodnotenie: 8/10 | () (menej) (viac)

Martinius

achillovou patou avatara dvojky je ... avatar jednotka. 13 rokov stary sci-fi epos je ucelene dielo, ktore nenechava prilis priestoru na pokracovanie. podobne ako matrix, o ktorom vieme, ako wachowski (wachowske...) jeho pokracovania famozne a predvidatelne dokurvili. na rozdiel od wachowskych nie je james cameron ziaden netalentovany semiretard, ktory by vdacil svoj jediny uspech az galaktickej davke stastia. cameron naozaj vie tocit pokracovania ucelenych filmov ako nam to elegantne predviedol ci uz v podobe votrelcov alebo terminatora. a tak dosiahol avatarom 2 to, co by sa hocktoremu hollywoodskemu rezovi nepodarilo. dostojny a originalny sequel priamo nadvazujuci na predchadzajuci dej. dokonca aj zapletka sa vydarila a sceneria sa preniesla do ozaj dych beruceho morskeho sveta pandory az mate miestami pocit, ze sa tam siel na cameronove trovy vyblaznit jean jacques cousteau. a kedze lovenie velryb je bolestiva tema s riadnou davkou emocneho potencialu, drzite tym modrym parchantom napokon palce, aby tym zmrdom s harpunami rozkopali rit. vdaka teme lovu velryb dava prudko zmysel aj navrat ludi na pandoru, co kdesi ukojilo moju potrebu po solidnej pointe. ()

M.E.K.Y

Po 13 letech opět návrat na Pandoru. No... rozhodně nesdílím totální nadšení zdejších recenzentů. Říkal jsem si: král Cameron a Cesta vody, vždyť on je jako ryba ve vodě, takže to musí být ještě o level výš, než první Avatar... no, není. Jasně, dal si záležet a po technické stránce je to opět lahodná podívaná, ale to už tu bylo před 13 lety. Jedinečná a topová vizuální orgie to možná je, ale v Imaxu v rakouském Linci (nebo alespoň v Imaxu v Praze), na obřím plátně, ale ne 3D+HFR v Cinestaru, tam z toho prostě nelze vyždímat maximum. Vizuál je "jenom" krásný. Tečka. Ale nejvíc mi vadí scénář, který je v podstatě avatar jednička přefiltrovaný vodou. Stejná posloupnost událostí, podobné dialogy i zápletka. Gro Avataru 2 je rodina, kolem které se točí celý příběh, což je změna to ano, ale mladí Na´vi na to, kolik prostoru dostávají, jsou nezajímaví, zaměnitelní a snadno zapomenutelní. Výjimkou je Kiri, mladší verze Sigourney, která jako jediná, má zajímavý a vyvíjející se charakter. Strašně jsem byl zvědavý na Kate Winslet a až v poslední třetině filmu mi došlo, že je to vlastně avatarka Ronal, jaaaj. Nic moc. Také mě mrzí, že Cameron nevymyslel vlastní scény, ale pouze kopíruje již natočené z Titanicu, Terminátora či Propasti. Možná to byl úmysl a chtěl potěšit diváka nostalgií, ale tohle mu fakt nežeru, mě to bilo do očí! Hudba Jamese Hornera hodně chybí. Závěr? Žádný převrat se nekoná, jedná se o původní Avatar, přefiltrovaný vodní hladinou. Dále se vše opakuje, nic nového. Což o to, do kina to lidi nažene a vytříská to miliardy, a to je ok, lepší blockbuster letos už stejně nebude a pořád lepší, než se koukat doma na nějakou shit kinoverzi. Ale na to, jak Cameron usilovně 13 let pracoval na pokračování je to málo. Zvažuji účast v kinosále na dalších dílech. Zamrzí to... ()

Janko_Vlyrd

Nepochyboval som a po prvom pozretí filmu a bez akéhokoľvek ďalšieho uvažovania konštatujem, že Cameron vie, čo robí. Po 13 rokoch nie je len tak ísť na pokračovanie tak obrovského filmu ako Avatar, pretože niekto mohol zostarnúť a je mu už takýto žáner viac cudzí, niekto sa môže sústrediť už dnes na ďalšie, iné žánre, ba naopak, niekto môže mať dnes 13 rokov a s nedočkavosťou skákať dva metre pred kino sálou, pričom tu máme nával Marveloviek a pod. K filmu, celý moment prekvapenia z Pandory až po citlivé oboznamovanie sa s jej svetom tu nenájdeme, toto už bolo v jednotke, a preto by bolo nefér to pokračovaniu vytýkať. Toto očakávanie odporúčam okamžite vypustiť z hlavy! Dokonca niekomu môže chýbať akási väčšia veľkoleposť. Tú veľkoleposť sme v jednotke mohli napr. vidieť pri zábere, ktorý zrovna zachytil masovú explóziu padnutého raketoplánu, zrútenie domového stromu, či v bojových náletoch ľudí a avatarov proti sebe - prvý podstatný rozdiel je, že dvojka má o toľko viac takýchto (a možno trošku menších) scén, že divák nemá šancu veľkoleposť zachytiť všade na prvý raz, pričom tam je, avšak väčšinou na vode a v nej (dokonca aj v tmavých prostrediach). Cameron chcel evidentne výzvu a džunglu vymenil za vodu, pričom poukazuje aj na jej zlú stranu (nikto pre ňou neutečie). Obávam sa, že napriek tomu bude toto od istej časti komunity najväčším terčom kritiky. Film určite nie je na jedno pozretie! Technická stránka, t.j. celý audiovizuál, je jedna obrovská diváčsko-vizuálna žranica, kedy som nevedel kam sa pozerať, resp. čo stíhať obdivovať. O záberoch pod vodou to platí dvakrát. Od príbehu som nečakal nič. Potešili ma viaceré postavy (aj nové, hlavne - Kiri*) a rozšírenie Pandorynho sveta. Ďalší rozdiel, a ktorý určite bude niekomu vadiť, je ten, že Cameron tu expresívne tlačí na pomstu (a na jej globálne poukázanie), čím sa film síce v niektorých scénach viac dostáva do pozície trileru, avšak sa silno drží myšlienky rodiny. Avatar: The Way of Water pôsobí ako mimoriadne kvalitná medzera medzi jednotkou a niečím väčším a mnoho divákov ho ocení až časom. Toto však nemusí byť na škodu. Kinovú verziu (v 3D) rozhodne odporúčam absolvovať každému. Sklamaným divákom odporúčam sa opätovne vrátiť napr. k Titanicu. Kinematografii odkazujem: veľké ďakujem. ()

PanTumnus

Digitální svět Pandory sice CGI dokonalý, ale zároveň mi přijde nezajímavý a svojí estetikou až odpuzující. Pokračování přináší jednoduché poselství o tom, jak bychom měli chránit oceány a velryby. Neděje se tak ale nijak sofistikovaně. Díky tomu na mě druhý Avatar působil jako snímek ušitý čistě jen pro 14tileté děti. A Cameron stěžující si na superhrdinské filmy, jen aby pak sám odpálil superhrdinku (kompletně i s kápí) ovládající přírodu Pandory, mi přijde značně pokrytecké. ()

Cartmof

Avatar: The Way of the Water je film, který za mě trpí velkým počtem problémů. Momenty, které nikam nevedou a nebo je Cameron využije o 2 hodiny později. Hudba mi tu přišla málo zapamatovatelná a u takovéhleho velkého filmu mi to přijde líto. Na druhou stranu, herecké výkony jsou vynikající, vizuál podvodní Pandory je nádherný a je známý fakt, že v tomhle Cameron září. Dlouhý film, který má však více dobrých vlastností, než těch špatných. Dovolím si i říct, že překonal svého předchůdce… ()

bongazkongaa

Podívaná je to opravdu parádní, jinak je to ale děsná nuda a vůbec mě to nebavilo. Některé scény vypadají spíš jako počítačová hra, příběh tragédie a nuda bez nápadu. Viděno 3D, HFR, Dolby Armos ()

Blue.Shark

Kdo čeká od Avatara složitý příběh, nechť se odebere na libovolnou severskou detektivku a neleze mi do záběru. My ostatní si užijeme absolutně odzbrojující spektákl, který možná má příběh přímočarý jako střelu z railgunu, ale pyšní se kvalitami, ze kterých mohou tvůrci čerpat inspiraci dalších 10 let. Avataří dvojka není o příběhových zvratech, které vám uvaří mozek. Je o vcucnutí do fiktivního světa; se stejným důsledkem - uvaří se vám mozek. Je to příslovečné putování z bodu A do bodu B, kde je cílem právě ta cesta (Pán Prstenů, anyone? Z něj se slintá ještě 20 let po premiéře). Kouzlem jednoduchosti scénáře je, že všechno kolem může být propracované a logicky spojené tak, jak to v jiných filmech nevídáme. Jo, to by se dalo udělat i se složitějším příběhem, ale proč jako? Je na to vlastně někdo zvědavý? Během filmu tak nějak začnete vnímat ekosystém, poznáte kulturu fiktivního kmene evidentně vycházejícího z Maurů, potkáte naprosto logicky postavené stroje ke konkrétnímu účelu - to je pro mě kouzlo téhle 192minutové obludy. Každá blbost je vypiplaná do tak neuvěřitelného detailu, že divák v tom světě prostě je. Už jen nástroje pro lov velryb - vždyť je to vymakané! A že je film dlouhý? Vydržel bych další 2 hodiny - pokud někdo trpí inkontinencí, vedle multiplexů bývají i lékarny s pomůckami které určitě problém vyřeší. Další z filmů "nedopatřením jsem sežral misku místo popcornu", ovšem zde s mírnou mutací: zapomněl jsem žrát popcorn! To se ještě nestalo. Ani u Duny. Cameron je bůh filmu, neškodilo by zkopírovat jeho vědomí, nebo tak něco. ()

Dispenz

Celkové hodnocení: 9/10    Art: 9/10    Akce: 8/10    Vtip: 6/10    Napětí: 8/10    Láska: 9/10    Soundtrack: 8/10        01/2023 ()

krusty2

Technicky fajn to sa musí uznať. Avšak keď hodnotím film tak - strašne dlhé - nudné aj pre deti - dej je balast a gýč ktorí opakuje aj samotnú jednotku Avatara Ako tomuto môže niekto dať 5/5 ???? Netuším asi podľahli hypu tohto filmu. Cameron je mi ta ľúto, lebo si bol do filmu Titanik borec , ale  teraz  to už je iba o najmodernejších  technológiách a zárobku. Inač ničím výnimočne. PS: Dúfam, že to s tými 7 dielmi nemysli vážne a modlím sa že im padne na hubu v niektorom s dieloch návštevnosť kín a klesne zárobok. ()

Meteorista

Z Camerona se stává druhej Emmerich. Vizuelně opulentní. Pro 3D v IMAXu jako dělaný. Ale to je asi vše. V roce 2009 nás první díl strhnul tim světem a geniálním vizuálem. Po 13 a něco letech vidět skoro to samý a ještě s tim, že se tam přidala klišé v podobě nezbednejch rodinnejch příslušníků, který se stále dokola namáčej do průserů… To už prostě neohromí. Vizuelně ale dobrý, no. Ale to chování těch postav... Mit jen dobrej vizuál v dnešní době bohužel už nestačí. ()

Illy

5/5 Platí pro IMAX verzi. Ta je totiž skutečný zážitek. Nečekejte revoluci,  rozhodně ale evoluci a... bohužel také recyklaci, alespoň co se scénáře týče. U jiné verze klesá díky tomu i mé hodnocení dolů.  Je to opulentní pastva pro oči i uši, třetí třetina parádní blockbuster a v té druhé...jsem si ducnul jen dvakrát. Ale dcera mě po pokaždý po pěti minutách probudila. Tak děkuju pěkně, no. ()

Pawlisman

Prumerny akcni film a akcni sceny stridaji nadprumerne vizualni krasy, emoci a vlastne prirody a la dokumenty attenborough...no proste..precenovane klasicke klise a skutecne nic noveho...posledni tretina byla jiz vylozene nudna.. ()

majec4

Po dlhych rokoch sme sa dockali pokracovania, ktore mozno nezaujalo ako jednotka, no aj tak je to film, ktory si treba pozriet na tom najvacsom platne. IMAX sa mi nepodaril, ale som rad ze som bol na to v kine a necakal som na ripy. Dej je sice opat podla mna taky Disneyovsky, no ja som sa nenudil. Slubovane audiovizualne orgie nesklamali, aj ked ta chodza avatarov je stale smiesna. Vo vode to bolo krasne.  Ci uz tie dokumentarne zabery na zivocichov, prostredie, ale aj akcia. Navrat zaporaka bol super vymysleny, celkovo ten napad s reinkarnaciou bol super. Cakam ze v trojke pride k rozumu. Film si urcite pozriem aj ked budu ripy, je to fakt zazitok. ()

TheSpearCZ

Od mé návštěvy prvního Avatara v kině uběhlo už dobrých třináct let a jakkoliv byl pro celou kinematografii tenhle film významný i vzhledem k 3D, tak na dvojce je krásně vidět ten další vizuální progres, který jsme za tu dobu urazili a ten pocit při sledování musí být pro každého, kdo to vidí stejně naprosto potěšující. I druhý díl má takovou "auru spektakulárnosti", kterou Cameron i vzhledem k časovému rozdílu mezi díly umí podat a člověk má opravdu pocit, že sleduje něco jedinečného. Filmu jsem se částečně kvůli stopáži vyhýbal a upřímně to bylo ze strachu zklamání, ale tady ta stopáž nějakých těch 192 minut je bezpochyby potřeba. Dvojka začíná takřka nanovo a diváci se opět musí uvést "do varu", zjistit, kdo je na jaké straně a přesně tohle je silná stránka celého filmu - charakteristika postav. Na začátku se tohle dozvídáme a na samotném konci to právě díky tomuhle emocionálně zafunguje. Avatar je svět neomezených možností, což musí být pro všechny kreativce, kteří na filmu dělali absolutní zážitek a vrchol jejich kariér, ale pro mě Cameron (a to jsem mu celý ty léta, kdy byla dvojka oznámená, ale ve vývoji vyloženě nevěřil) stvořil (paradoxně napodruhé) začátek největší kinematografické ságy, která do budoucích let bude bavit miliardy lidí po celé planetě, včetně mě. 5* ()

Atheas

Velmi pěkná vzpomínka na kinozážitek. Pár dní před projekcí The Way of Water jsem si pustíl Avatar 1 a musím se přiznat, že moc nadšený jsem nebyl. Nakonec jsem se i přes to rozhodl do kina na pokračování jít a byl to úžasný zážitek. Příběhově to bylo stejné léčo jako jednička, ale ta kinoatmosféra byla tak skvělá že to celé upgradovala do úplně jiné roviny film. Tam kde děj je jenom omáčka. ()

nonick1

Naděje a zklamání – tento název španělského filmu mě napadl po zhlédnutí posledního Cameronova opusu. Asi jako když vám místo napínavého filmu podsunou jen pouhou pouťovou atrakci. Docela by mě zajímala cílovka tohoto infantilního, neuvěřitelně nudného a přes tři hodiny zbytečně natahovaného recyklátu prvního dílu, svým technicky propracovaným digi-vizuálem připomínajícího spíše nějakou PC hru, než film, navíc s dětskými(?) hrdiny v popředí. Pro děti je ve filmu příliš mnoho násilí, včetně nelítostného zabíjení velryb, a pro dospělé zase příliš málo logiky a napětí - o příběhové nudě nemluvě. Říká se: nemusí pršet, stačí jen když kape; v tomto případě se ale zdá, že stárnoucímu tvůrci Terminátora a Vetřelců doslova kape na karbid. Mimochodem: pokud podobné snímky 3D / 4K / HFR / PG-13 mají být budoucností kinematografie, tak je mi té příští generace kinofilů docela líto. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara