Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

Eterninox

Triumfální návrat na Pandoru či zklamání? Vlastně od obojího trochu. *** Největší posun oproti předchozímu dílu nastal ve vypravěčské stránce, ale pro mě spíše k horšímu. Zatímco v Avatarovi bych býval ocenil trochu více kontextu ústřední dějové linky (který částečně poskytla režisérská verze), druhý díl naopak servíruje všechno až příliš vrchovatou mírou. K pokračování boje proti lidským kolonizátorům přimíchává vztahová dramata hned tří rodin, včetně rozsáhlého nastiňování budoucích zápletek s Jakeovými dětmi. To ale ve výsledku  spíše rozmělňuje celkovou narativní strukturu, a Way of Water  by tedy paradoxně možná fungoval lépe jako výpravný seriál typu Game of Thrones. *** Scénář celkově filmu příliš nepomáhá, obzvlášť s ohledem na to, že Cameron na něj měl přes 10 let. Značná část expozice je překvapivě neobratná, a většina děje se zakládá na pochybných nebo přímo nesmyslných rozhodnutích postav na obou stranách. Charakterizace sice není tak černobílá jako v prvním díle, a především záporák je i trochu sympatičtější. Co ale říká a dělá zase nemá příliš konzistence, takže jsem nevěděl, čeho vlastně je a není schopen, což významně poznamenalo emoční náboj posledního aktu. Nejhůř asi dopadla ambivalentní postava Spidera, která má zřejmě být ze všech nejkomplexnější a nejrozervanější, ale scénář ani dialogy mu to rozhodně neumožňují. Jako jazykovědce mě zklamalo i "přeangličtění" na'vijského jazyka, který prvnímu dílu významně přidával na exotickém šarmu. Z hlediska divácké přístupnosti to ale je pochopitelné rozhodnutí. *** V čem Way of Water naopak naprosto vyniká je, podle očekávání, technická stránka. Řemeslně je film totiž naprosto excelentní, audiovizuálně opojný, a především podvodní scény vás (obzvlášť ve velkoformátovém 3D) opravdu vtahují do jiné reality. Výrazně v tom pomáhá i Franglenova hudba, která velmi dobře využívá a obohacuje Hornerovy motivy. *** Dohromady tedy je Way of Water vlastně učebnicovým příkladem toho, že i ve výpravném sci-fi méně může být více. V jeho třech a půl hodinách by se našel přibližně dvouhodinový film s ještě většímy narativními i emočními grády, než jaké měla jednička. Jen je trochu pohřbený pod hodinou a půl nepříliš záživné vaty. I tak ale nový Avatar stojí za shlédntí, ideálně v kině. *** Viděno poprvé ve 2D s Dolby Atmos a podruhé ve 3D, doporučuji spíše druhou variantu. 75% ()

ROCK,THE

Blockbuster roku? Rozhodně! Nejlepší film roku? No zas trochu uberem. Začnu tím na co jsme všichni čekali a to jest audio-vizuál, jako máloco mě dokáže zařezat do sedačky v kině tak abych musel hltat každičký záběr, opravdu nevšední skvost který se slovy popsat nedá, tohle je zkrátka potřeba vidět na velkém plátně! Opravdu je vidět že Cameron na filmu nešetřil ani cent protože každičký záběr ať zblízka či z dálky, na souši či ve vodě prostě každičký záběr každý detail je absolutně vypiplaný do posledního puntíku! Od prvního dílu jsem lepší audiovizuál neviděl až doposud kdy druhý díl je zas tak asi o milion levelů dál než první, tudíž musím říct že čekání se vyplatilo a Cameron je nadčasový režisér kterému málokdo z HollyWoodu dokáže konkurovat. 3D, bože to 3D, za posledních 13 let od prvního dílu jsem byl na spoustě a spoustě filmech v kině ve 3D ale to co jsem viděl nyní mě doslovně rozsekalo, opět musím říct že slovy se to popsat nedá jelikož je to neskutečný zážitek a vám to doslovně přijde tak jako by jste opravdu i jiskry z ohně mohli rozfoukávat, takže nejlepší 3D za posledních 13 let od prvního dílu a je to prostě nutný vidět v kině! A dostáváme se k další kapitole a to jest příběh jako takový, musím se přiznat že jsem nebyl největší fanoušek prvního dílu co se příběhu týče ale druhý díl mě dohnal k slzám a to hned třikrát, tudíž po příběhové stránce na mě daleko víc působil emočně druhý díl a tudíž druhý díl považuji za daleko lepší jak první nejen díky nadčasovému audiovizuálu a dokonalému 3D ale právě díky daleko lépe propracovanějšímu příběhu a ději a ději postav obecně. Funkční děj který funguje od začátku až do konce při kterém prozkoumáme nové lokace Pandory a i nový druh “Avatarů”, uvidíme známé i úplně nové hrdiny a nová zvířata zejména ty mořská. Nebudu k ději jako takovému nic dál prozrazovat, některé pasáže byli za mě zbytečně natahované ale deji to samozřejmě nijak neublížilo, obrázek si musíte udělat sami v kině protože tohle je událost která je nutná vidět v kině vzhledem k tomu že to je i filmová historická událost kdy se posouvá filmařina zas do úplně jiné sféry než jsme byli doposud za posledních 13 let zvyklý a ostatním filmařům zas nastavuje takovou laťku že tohle už snad ani nikdo nijak trumfnout nemůže. James Cameron je král filmu kterého jen tak někdo nepředčí aspoň ne v této době, možná za 10 let ale to už on zas bude úplně jinde. Mé hodnocení: 9.5/10 ()

warrenur

Fajnove 3D-cko. To bol pre mna hlavny tahak. "Check", pozera sa na to velmi dobre. Pribeh nasho paru sa posunul o niekolko rokov a rozsiril dalsimi zaujimavymi clenmi rodiny. Okrem klasickych klise, ktorych bolo zial ozaj dost, sa nam dostalo inovacie vo forme noveho podvodneho prostredia, jeho fauny a s vodnym svetom spojenou odnozou Navi'jov. Avsak vazne kazdu chvilku som krutil hlavou, lebo nebolo 20minut, aby si clovek scenu z platna nestotoznil s uz videnou niekde inde, a to ma zaroven sklamavalo. Emocionalna linia kolise striedavo od postavy k postave a obcas divaka necha uplne odosobneneho, co je chyba. Neda sa tiez ubranit presvedceniu, ze druhe pokracovanie kopirovaje mnohe namety z prveho filmu. A ruku na srdce, udialo sa to niekolkokrat, preto som mnohe predvidal. Moje ocakavania boli urcite vyssie. Napriek generickosti vsak film odporucam. 68%  Myslim, ze z momentalnych 84% film podlezie 80-tku. ()

Aurus

9,5/10. Za mě jde o povedený film který si zase jednou pustím. Příběh je velmi dobrý, postavy jsou sympatycké, hudba je výborná, akce tu je velmi dobrá, napětí je zde párkrát za film, efekty jsou skvělé, lokace jsou zajímavé a kamera filmu je výborná. Doporučuji. ()

Batahst8

Wooow, jedním slovem wooow. Long live the king James Cameron. Prostě Cameron opět všem ukázal, jak se to má dělat, jak natočit průlomový blockbuster, jenž se zapíše do historie kinematografie. Ano není to dokonalé, ale v čem tom sejde, když prostě 3 hodiny zíráte na kino plátno a očekáváte každou další sekundu příběhu a jste tím desetiletým klukem, jež neustále koukal na jedničku Avatara. Miluju to a to od prvního záběru na lesy Pandory za doprovodu klasické Avatar hudby a monologu Jaka až po finální záběr s okem. Příběh sice zase není nejsilnější stránka filmu, ale opět nějakým zázrakem funguje. A znovu tu funguje i ta klasická 3 aktová struktura, kdy 1. akt je pomalý seznamující se opět s tím světem a s těmi postavami, 2. akt ukazuje překrásný scenérie Pandory a do toho nám dává spoustu dějových linek a 3. akt je jednoduše velkolepé epické finále, které se nedá s ničím jinačím z posledních let vůbec srovnávat, jako vůbec. Naopak, co je nejsilnější stránka filmu, je ten svět, vizuál a režie. James Cameron má režii pevně v rukách a ani na sekundu ji nepustí, ani k půlsekundovému klopýtnutí nebo zaškobrtnutí. A to jak ten chlap záběruje je nepopsatelně geniální. Pandora jako svět byla neskutečná už v jedničce a naprosto vklídku se vyrovnala světům Star Wars a nebo Star Treku, a tady to znovu dokazuje, každou minutu ve filmu vidíme něco nového co jsme zatím vůbec doteď neviděli jako nějakého nového tvora, nové zařízení, novou lokaci nebo já nevím např. novou kytku. Ten svět je jednoduše geniální a vedle světa Duny tu nebyl za posledních pár let lepší svět. No a ten vizuál je prostě slovy nepopsatelný, další obrovský krok do budoucnosti, a kdo řekne, že to vypadá hnusně, tak je asi dost možná slepej nebo naprosto dementní. Postavy fungují nádherně, opět jsou jednoduší, ale to vůbec nevadí, jelikož fakt sakra fungují a to všechny a ve všech směrech. A každá z nich má svoji dějovou linku a nebo překážku, kterou musí překonat, ať je to např. Jake a jeho hledání toho jak správně ochránit rodinu, nejstarší syn Neteyam a jeho snaha vyrovnat se otci, nebo Lo’ak jež bojuje o respekt otce, a nebo Spider ujasňujíci vlastně kam patří a kde je jeho místo. Hudebně je to zase naprosto perfektní, sice ne tak perfektní jako minule, ale pořád je to naprosto dokonalý. A já už nevím, co k tomu mám dál dodat. Je to zkrátka filmová událost generace, u které byste prostě neměli chybět a měli ji vidět. Železný Jim opět ukázal, že on je tady král a nikdo jiný se s ním a jeho Avatary nemá ani měřit. Miluju to a už to potřebuju vidět znovu taky už chci vidět tu trojku a chci kurva víc Pandory. Takhle se to má dělat, je to filmová událost generace a já to kurevsky Miluju. Btw: Lidi já nechápu, jak to ten Cameron dělá, i po třetí projekci odcházím s pláčem a totálně odpálenej, wooow. 10/10 ()

TomasKotlant

První Avatar se mi moc nelíbil, ale viděl jsem ho ve 2D, tak možná to mělo vliv. Cesta vody je oproti tomu fatální pecka a 3D verze v relativně běžném kině bez aktivních brýlí byla parádní. A co fakt oceňuju, tak film má velmi kvalitní český dabing, což si fakt nepamatuju, kdy jsem tohle k nějakými filmu napsal. VIVAT Cameron! :: A jestli mainstreamoví diváci poberou většinu myšlenek filmu, tak doufám, že to uvidí co nejvíc lidí a přeprogramuje se kolektivní pole lidstva k větší lásce a ohleduplnosti... <3 ()

Cermbo

Důstojné pokračování? Celkem ano. Překonalo první díl? Záleží na Vás, ale za mě The Way of Water vychází s jedničkou na stejno. Film roku či nedej Bůh desetiletí? To určitě ne. Druhý díl Avatara to neměl po 13 letech vůbec jednoduché a možná na to dost doplatil, protože povedená audiovizuální stránka už zdaleka nevyráží dech jako v roce 2009 a Avatarovi už celkem ujel vlak. Film je to krásný, audiovizuální stránce (až na pár scén vypadajících jako počítačová hra) opravdu nejde nic vytknout. Příběh už vázne zdaleka víc, bohužel působí možná ještě víc obyčejněji než u prvního dílu. Humor zde taky najdete dost zřídka a postavy jsou prostě z velké části nezáživné, klišoidní až možná otravné. Návrat záporáka taky nefunguje. Při sledování jsem to občas cítil na 5/5 , občas na 3/5, tak jsem plánoval udělit výsledné hodnocení 4*. Avšak narozdíl od jiných letošních filmu jako třeba Bullet Train, Top Gun nebo dokonce vánoční Violent Night cítím jen prázdnotu a druhý díl Avatara musím shrnout jako klasický relativně povedený blockbuster pro celou rodinu, u kterého fakt ale nenajdete nic, co by z filmu dělalo naprostou legendu a trhák desetiletí. Já osobně si na Avatar 2 za měsíc už asi nevzpomenu. Osobně bych to možná třetím dílem ukončil, protože jestli to takhle půjde dál, tak značku nečeká slibná budoucnost. Vizuál totiž není všechno a klišoidní obyčejný příběh to prostě táhne dolů a kvůli tomu zatím Avatar nemá vůbec nakročeno se vyrovnat legendárním ságám jako Star Wars, nebo Harry Potter. Cameronovi přeju ať jeho značka nabere do budoucna více velkoleposti a odvážnosti, protože univerzum Avatara určitě potenciál má, avšak zatím jde spíš cestou průměru... 3/5. ()

Chundys

Řekl bych, že už se mi to dostatečně rozleželo v hlavě a mohu objektivně hodnotit! Futuristický Jim je někde jinde oproti ostatním režisérům, ale bohužel se tentokrát až na ten famózní vizuál totálně vysral na příběh, hudbu, postavy a nechal tam čistě jen to opuletní vizuální pozlátko! Spoiler alert!!! V podstatě asi kdyby jste neviděli jedničku a hned dvojku asi by se nic nestalo a emoce na mne tady nefungovali vůbec, ale jako že fakt vůbec! Ještě zvuk byl parádní ale pokud pojede slavný Jim v těchto šlépějích a za dva roky zase vyjde přetočená jednička no tak to jako MaJake, to bude velký špatný! ()

Dr_Virus12

Tak jsem viděl Avatar: The way of water bro. Bylo to asi na stejném principu to, co udělala Star Wars epizoda VII epizodě IV bro. Takže to hodně (dost) připomíná první díl bro. Vizuálně to vypadá celkem dobře, až na pár scén které neměly efekty zas tak dobré bro. Abych řekl pravdu, tak jsem se fakt těšil hlavně na to 3D, které jsem doufal, že prostě bude stát fakt za to, no... jakoby mohu říct, že nakonec to byla věc, co mě na tom srala fakt asi nejvíc, jelikož už po 2 hodinách mě z toho bolela hlava a ty 3D efekty za to fakt nestály bro. Jak už jsem nastínil v přirovnání tohoto dílu ke Star Wars epizodě VII, tak tento díl opravdu dost kopíruje ten první a scénář se to ani nesnaží skrývat o to hůř bro. Myslím, že vodní svět NaVi měl opravdu větší potenciál, který nebyl ani zdaleka tak využit a místo toho byl příběh tohoto filmu plný klišé a to jednoho za druhým bro. Nevím, jestli jsem už Boomer, nebo jestli to bylo tím 3Déčkem, ale v závěrečných scénách jsem byl fakt zmatený, co se vlastně děje a tím myslím fight scény, kdy jsem fakt nevěděl, kdo koho kurva mlátí bro. Fighty samotné nebyly zas až tak špatné, nicméně byly tam i takové, které mi připadaly jak kdyby chvílemi měly tak 5 FPS a jiné jak ze Street fightera, a čekal jsem jen na to, kdy se na obrazovce objeví button s nápisem "push X" bro. Byl jsem zklamán bro ()

tyna97

Moc násilí a moc střílení:(. Ale ten podmořskej svět byl dokonalej. Fajn tři hodinky v 3d kině, které ovšem utekly hodně rychle. Jen je pravda, že příběh byl o ničem a víme, co se bude dít v dalších filmech. ()

Pidzey

Ne. Není to lepší než jednička. Chybý tomu takovej ten "waw, to je boží." efekt. Podvodní scény jsou krásné, živé a hezky natočené, ale ty létající z jedničky jsou prostě lepší. I tak, se mi dvojka líbila více. Má hezčí, osobnější příběh, který řeší rodinné hodnoty. Je to takové osobnější, než v jedničce. Scénář má svoje problémi, ale když člověk není hnidopich, tak se to dá. Délka, ač vypadá šíleně, je v pohodě.  I tady platí, že pokud chcete vidět Avatara, tak v kině a ve 3D. Jinak to nemá smysl. ()

Brusíček

Obecně to mají "dvojky" těžké, pokud byli první díly vynikající, jako například: Terminátor, Top Gun, Vetřelec a jiné, tak pokračování po letech, kdy bývá laťka hodně vysoko, je obtížné držet vysoký standard, nicméně výše vyjmenované "Jedničky" byť skvělé, byli překonány, a to všechny zmíněné, a tady u  Avatara, jsem předpokládal, že dvojka, která přichází do kin po dlouhých 13 letech, bude Mistrovské dílo, hodné Camerona. Leč nestalo se. Proč?? No protože dvojka vlastně po příběhové rovině nic nového nepřináší. Efekty, kamera i hudba a akce, byli skvělé, ale asi jako v jedničce, takže čím mám být ohromen?? Jako tenkrát před léty, kdy jsem z kina odcházel s úžasem, nad celým tím světem Pandory a vším co jsme viděli... Snad jen "Modrými záporáky", kteří vystřílí milion nábojů, a aby to nevypadalo blbě, tak ke konci trefí Sullyho nejstaršího syna... Ale abych jen nekritizoval, tak podmořský svět byl hezký, rybičky pěkné, "Obří ryby" majestátní, no ale, to mi nestačí, pane Camerone, doufám že "trojka" bude o mnoho lepší, jelikož "trojky" obecně bývají o ničem.... tak snad uvidíme něco úžasného, už z "příběhu", kde bylo řečeno, že zlý lidé chtějí celou Pandoru. Vyšší hodnocení dát nemohu, to bych poškodil jedničku. 80%. ()

Wawer

Titanic zkombinovaný s druhým Terminátorem, to vše je tak trochu remake předchozího dílu. Druhý Avatar je přesně tím, čím se dalo čekat - audiovizuálním nářezem s poměrně plytkým příběhem na pozadí. To v mých očích tentokrát nepřebilo ani kouzlo imaxu. ()

molcan2

Avatar: Cesta vody je nádherný film s úžasnými špeciálnymi efektmi a ohromujúcimi scenériami, ktoré ukazujú viac z domovského sveta Na'vi, Pandory. Film tiež obsahuje niektoré z najúžasnejších CGI výrazov tváre, aké som doteraz videl. Podvodné scény, ktoré tvoria väčšinu filmu, nie sú ničím iným ako úchvatnými. To, čo však spôsobuje, že film ako pokračovanie Avatara nedosahuje dostatočnú úroveň, je štruktúra rozprávania, ktorá pôsobí nesúvislo. Pôvodný Avatar mal pomerne základný príbeh, ale bol dobre vykonaný, zatiaľ čo príbeh v Avatarovi 2 je prerušovaný neustálym striedaním rôznych postáv a podzápletiek. Aj keď je príbeh Avatara 2 na určitej úrovni stále pútavý, nie je taký súdržný ako v pôvodnom Avatarovi a ak niečo, tak väčšina filmu pôsobí ako príprava na budúce pokračovania, kde sa veci konečne uzavrú. Bez ohľadu na to, film stále stojí za to už len kvôli vizuálnej podívanej a James Cameron opäť upevňuje svoj status kráľa pokračovaní. ()

barteca

Shlédnuto bez velkého nadšení spíše jako krásný přírodovědný film, dějově nic nového pod sluncem. Pěkný rodinný film. ()

Saur.us

Zážitková agentura Cameron. Film šitý pro velké kino a velký popcorn. Žádné umění, žádná hloubka, jen posunutí hranice technologie. Jestli jsem byl před 14lety u vytržení z krás deštného pralesa Pandory, tak moře je o několik řádů jinde například i díky 3D+HFR (i když díky vyššímu než standardnímu kmitočtu pro film je až nepřirozeně plynulý, ale po chvíli už to ani nepřijde). A do této nádhery samozřejmě zabalil i hutnou akci, která hlavně ve třetí třetině nenechá vydechnout a ukazuje nám, zač je toho AVATAR. Cameron okouzluje, dojímá, baví a napíná. Way of Water je povrchní zábava, ale ta nejzábavnější! Zřím tě někdy znovu! ()

Platom

První Avatar byl revoluční v mnoha ohledech. Před 12ti lety jsem odcházel z kina s pocitem, že jsem byl přítomen u filmové revoluce a byl jsem ochoten (poprvé a zatím naposledy), jít na jeden film do kina několikrát. Byl jsem si vědom toho, že jakmile skončí promítání Avataru, už nebudu mít příležitost, užít si ten vizuál v plné kráse Imax a ve 3D formátu. Byl jsem unešený a právem ohodnotil 5* Ve druhém díle už diváka neohromí nový svět Pandora, zná jej.. a propojení lidského vs domorodého světa? Také už nebude nic nového. A proto nebylo snadné, udržet si vysoký standard prvního Avatara. Co se děje týče, konec prvního dílu předznamenával, o co v druhém díle půjde. Cameron měl tedy nelehký úkol. Znovu v divákovi vyvolat onen WOW efekt po vizuální stránce a překvapit jej po stránce děje. A tady se naplno ukázala jeho posedlost oceánem (Taky vám některé scény připomněly Cameronův Titanic?), kdy dovolil divákovi podrobně nahlédnout do diametrálně odlišného světa od světa lesního lidu. Vizuál této stránky filmu je opět epický a všichni tvůrci speciálních efektů by měli mít druhý díl Avatara za povinnou "četbu". Pokud k tomu člověk ještě zná zákulisí natáčení, nezbývá, než jen žasnout. Co se dějové linky týče, slyšel jsem řadu názorů, že jaksi chybí, případně výrazným způsobem kopíruje první film. Nesdílím tyto názory. Osobně jsem se celé tři hodiny skvěle bavil. Příběh je založený na rodinných vazbách, velkých životních změnách, ale stejně jako v předešlém filmu, je i zde vtištěné globální poselství. A pokud máte film, který by měl navázat na předešlý a zároveň připravit půdu pro další díl, jsou zde nastaveny určité dějové mantinely. Tzn., že pokud lid Na'vi na konci Avatara vyprovodil lidskou rasu z povrchu Pandory, je jasné, že ve druhém díle se lidé vrátí a tudíž bude základ pro dějovou linku dost podobný.To ale neznamená, že by zde nebyla nouze o překvapení, dramatické momenty, atd.. Abych to tedy nějak uzavřel. Avatar první byl za mě o chlup lepší, ale především proto, že byl vstupenkou na Pandoru. Avatar: The way of water byl rovněž epickým filmem, mistrovským řemeslným dílem a právem si zaslouží své místo na výsluní. Jasných 5* - protože ve srovnání s ostatními filmy, je tohle klenot, kterému chybí k dokonalosti jen opravdu málo. ()

cyphercz

Kopie jedničky "vylepšená" o to, že protagonista má nyní ku pomoci i čtyři své haranty a místo CGI lesíka se nyní bojuje v CGI moříčku, přesto plebs tleská a jásá, byť naštěstí ne tolik, jako svého času u prvního dílu. Domorodci jsou opět ti neuvěřitelně kladní eko kumbája good guys, záporáci zase komicky zlí redneck retardi co se chovají jako kolonizátoři ze 17. století. Bohužel ani ono tolik vyzdvihované CGI tenhle hloupounký film nezachrání, v mnoha scénách mi přišlo, že se koukám na cutscény nějaké moderní videohry, ta umělost je patrná v naprosté většině filmu, snad jen kromě závěru na letadlo-lodi záporáků. Vzhledem k tomu, kolik dílů se chystá, jsem opravdu moc zvědav, jak dlouho tahle recyklace toho samého bude popcorn žeroucím masám stačit ke spokojenosti. 65%. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara