Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

ing.Frosty

Cameron režisér a vizionář má tuny nápadů. V tom se mu opravdu může měřit málokdo. A technicky je to opravdu nejdokonalejší film, jaký kdy kdo natočil. Nemyslel jsem si, že je možné aby CGI postavy vypadali ještě lépe než v prvním díle, ale byl jsem rychle vyveden z omylu. Tady je opravdu vidět každý pór, každá řasa i sebemenší mimický sval. Záběry velryb, korálů a průlety pod mořskou hladinou Vám urvou čelist.  Osobně se mi však líbila nejvíce první třetina, která se ještě odehrává v pralese. Cameron scénárista má spoustu nápadů v jednotlivých scénách a líbilo se mi jak rozvinul téma rodiny a jednotlivé postavy. Ale scénář jako celek je dost vyčpělý a naprosto chápu, že někdo kvůli tomu film odstřelí. Druhá třetina je z 95% na chlup stejná jako prostřední akt prvního dílu. Rozvíjení světa jako v Terminátorovi nebo Vetřelcích se zde skutečně neděje. Poslední třetina je akční inferno, které je režijně i technicky vypulírované do posledního detailu, i když v o hodně komornějším duchu než epická bitva v jedničce. Což není nutně na škodu. Celé to působí daleko osobněji a přidalo se i na brutalitě. Co je opravdu tragédie, je hudba. Totálně nevýrazná, unylá a jediné, kdy si ji člověk uvědomí je, když se recyklují motivy, co zazněly minule. Nechápu, proč vybrali tohohle no name skladatele.  Po několikátém shlédnutí ve mě však Way of water uzrála a v některých věcech ji mám raději než jedničku. Postavy nejsou zdaleka tak ploché, nové přírůstky jsou veskrze sympatické (obzvlášť Kiri) a i Quaritch dostal pořádný upgrade. Celkově vzato musím říct, že na osobní rovině a vztahů je film o několik úrovní výše než minule. Cameron s postavami nejednou vytře podlahu a vyždímá je jak hadr. Doufám ale že trojka trochu vytuní příběh ať neabsolvujeme stejné kolečko potřetí. ()

Skuby47

Vše, co bych napsala k tomuto filmovému dílu, již zde napsáno bylo. Pro mne to byl fascinující zážitek a dokonalá ukázka toho, co lze při současných technických a trikových možnostech na filmové plátno dostat. Ty krásné modré kočičky jak říká moje vnučka a nevídaný očarující vizuál, který ani po třech hodinách nenudí, mi připravil neopakovatelný zážitek. Jsem moc ráda, že jsem měla možnost tento příběh vidět v 3D kvalitě a na velkém plátně,  pro které je prvotně určen. ()

jedna_vrana

James Cameron ma opäť preniesol do sveta, aký sa občas mihne v mojich najkrajších snoch. Vizuálne prekrásne – najmä scény pod vodou. Nevadili ani tri hodiny, ani jednoduchosť a predvídateľnosť príbehu. Po skončení filmu zostal sladký pocit vizuálneho očarenia. Dobrí vyhrali, Pandora zatiaľ prežila inváziu nenásytného a všetko ničiaceho človeka a vynikol aj hodnotový rebríček – sila rodiny a priateľstva. ()

Johnny.ARN

Úplne súhlasím s tým, že skrátiť to pol hodiny by bolo fajn, ale, pokiaľ sa necháte unášať vizuálom, tie tri vám zbehnú ako nič. V kine. To je pri tomto filme skoro nutnosť. Dostali sme ale príbehovo to, na čo sme čakali toľké roky? Ja ti neviem. Keby to vyšlo skôr, trhlo by to prvenstvo pred Rýchle a zbesilé vo frekvencií počtu slov "family". Ale ako nie je to zlé. Taká pekná agitka na ochranu prírody, na to, ako sa ku nej správame, ako hubíme zver (jedna fakt z tých scén, ktoré zostanu v pamäti) aké je dôležité prinavrátiť sa ku koreňom. To všetko v krásnom podmorskom svete, kde sa vybláznili všetci. Od kameramanov, cez tvorcov, grafikov, všetkých. Ale. Posledná hodina má v sebe veľmi veľa klišé vecí, pri ktorých si poviete, že toto nevedeli vymyslieť inak za tých 13 rokov čo sme na to čakali? Ja stále dúfam, že toto je preto tak, lebo ďalšie časti sa niekam posunú a len potrebovali stabilný základ. Objektívne menej, ale 4dx tomu dalo ten správny rozmer. Slabších 5 z 5 (CinemaCity Aupark 3d 4dx) ()

Ryuuhei

Jednička patří mezi mé vůbec nejoblíbenější filmy, od své premiéry onehdy v roce 2009 jsem ji stihl vidět xkrát a proto jsem měl od pokračování ohromná očekávání. O to víc jsem byl jako opatřený, když jsem po jeho projekci odcházel z kina s hodně smíšenými dojmy. Ale popořadě. Příběh v mnoha ohledech zopakoval to, co jednička. Motivy, nápady, směr děje, viděl jsem zkrátka něco už jednou viděné, akorát v jiném prostředí a s jinými, podle mě mnohem hůř prokreslenými postavami. Děj místy až moc přeskakoval od jednoho k druhému, jako by nevěděl, na co se zaměřit dřív. Jestli na otcem neuznávaného syna, adoptovanou dceru se zvláštními vizemi, na vedlejší linku pojednávající o rádoby velrybách, či na staronového záporáka, jehož návrat mi přišel uměle vykonstruovaný, až směšný. Jak jsem tu četl v jiném komentáři a s čím souhlasím, dějově jsem si (hlavně dle traileru) taky představoval něco, kde by byli více zakomponováni lidé a ne, že si sousto ukousnou opět jen domorodci a maximálně Avataři, kteří jsou zde vyobrazováni po vzoru lidí jako ti charakterně zlí a bezcitní (Spider jako spojka nestačil). Zároveň bylo k tomu všemu otevřeno a nedovyprávěno X dalších linek. Co vlastně ti navrátivší se lidé? Nebo co ten mořský biolog, který byl podle všeho proti všemu zlu? Počítám, že to akorát otevřelo vrátka dalším dílům. Cítím tu každopádně takové to náhlé Cameronovo ego á la: „Teď už nemusím zpracovat celistvý film s jasným zakončením, jako jsem to udělal v jedničce, ale všechno jen naznačím, abych vám mohl naservírovat další trilogii, tetralogii, nebo dokonce pentalogii!“ (Doprovozeno smyšleným zlým smíchem.) Dějství by se mi jinak tónem líbilo hlavně na začátku, kdy se vše odehrávalo stále ještě ve starých známých pralesích, z rodinné pohody se stal útěk před novou hrozbou a všechno to mělo takový dospělý, vážný nádech. Aby se to následně překlopilo po většinu času v křiklavě barevnou pohádku o propojení Na’vi a na můj vkus až příliš roztomilých podvodních tvorů. Voda mě zde zkrátka nějak neuchvátila, mnohem víc se mi líbilo pobíhání po světélkujících pralesích, po skalách a nad nekonečnými útesy. Už předem jsem tušil, že tohle bude problém a že podvodní a obecně vodní svět ani v případě Pandory nedokáže zázraky. Zpracování svým způsobem špičkové, ale necítil jsem, že by šlo o nějaký extrémní pokrok oproti prvnímu dílu. Voda fajn, podmořský svět fajn a asi by si až takhle hezky nemohl dovolit vypadat před těmi cca 13 lety. Ale jinak? Velice srovnatelné, stále zjevně digitální a pořád nepoukazující na vzdálenou budoucnost animace. Jak říkám, o filmu pořádně nevím, co si myslet. Ty 3 hodiny nebyly moc znát, celkem to utíkalo, ale mé nadšení se vytratilo zhruba někdy k půlce a pak už jsem na to koukal jako na řadový, byť v mnoha směrech originální sci-fi film. Možná budu potřebovat kouknout ještě jednou, možná desetkrát znovu, abych mu přišel na chuť stejně, jako jedničce. Ale stejně tak můžu u svého nepříliš nadšeného názoru zůstat. Ať už to dopadlo jakkoliv, určitě jsem zvědav, co nabídnou pokračování a jestli třeba tam nebudu mít o něco lepší dojmy. () (menej) (viac)

Lachtaan

Nejočekávanější filmový zářez letošního roku v očích mas, nikoli u mě samotného, konečně doplul na plátna našich kin a z vizuálního hlediska Cameron doručil slibovanou pastvu, snoubenou jedním z nejpodmanivějších soundtracků novodobého filmu. Ostatně hudba a vzhled jsou aspekty, jež mě na návrat na Pandoru lákaly především, u samotné synopse jsem už dopředu tušil, že se nebudeme moct posunout příliš jinam a v tom tkví ten největší problém. Zapřísáhlé příznivce Avatara pokračování ohromí, stejně tak jako spousty mladých fanoušků velkolepých sci-fi filmů, co sem nepřišli hledat nic jiného. Moje preference se už za ta léta pohybují někde jinde, ale ten soundtrack si jdu pustit ještě alespoň 167x. [viděno v Cinestar Plzeň 15.12.2022] ()

dvopet

Druhý Avatar je nejen důslednou syntézou stylu a témat Avatara prvního, ale v závěru tak činí i při odkazování na celou Cameronovu tvorbu (Propast, Titanic, Terminátor ... you name it). Je druhý Avatar dobrý film? Ano. Stálo na něj čekat celých 13 let? Pravděpodobně ne. I tak ale Camerona v tomto přístupu obdivuju, nemá v něm totiž konkurenci. ()

LUKICKK

Vizuální euforie. Absolutně nechápu, jak to může vypadat tak dobře. Perfektní do každičkého detailu. Příběh je jednodušší, ale vzhledem k tomu o jak emotivní a vizuálně nádherný počin jde, jim to žeru a odpouštím. Film se hodně zamýšlí nad krásou přírody a o tom, jak ji lidé ničí, což se dá pěkně procítit, s tím, co se děje u nás na Zemi. 10/10 snímek. ()

viperDavid

Dcera řekla že to byla píč... tak jsem ji vydědil :) mně se to vážně líbilo, efekty, příběh, naprosto krásná fantasy. Jasně stále je to modro(zelené) scifi, ale já byl nadšený. Z čeho jsem ale nedšený nebyl je, že utratím spoustu peněz za lístky do kina a dočkám se víc reklam než filmu :( ()

Mrkvič

Nový Avatar je zase nádherný. Jen ani v kině ani s 3D není ten efektu už takový. Různě světélkující zeleň byla na Pandoře asi přeci jen trochu hezčí a pestřejší než vodní svět. Že je příběh více méně stejný, by mi také tolik nevadilo (zatím). Horší je to s prostřední pasáží filmu, kdy se děj věnuje několika postavám, a u každé je schéma takřka stejné, jako když se Jack Scully sbližoval s Návi v prvním díle. Naštěstí přijde velké finále a já v kině měl zaťaté pěsti a těšil se na každý výskok Pajacana nebo emočně vypjaté scény před bojem. Jenže doma u televize asi už neprožiju takové emoce, které jsem u prvního dílu prožíval i při třetím shlédnutí. A tím hlavním důvodem bude absence hereckých výkonů. Tak 80-90% jsou prostě modré postavičky, které jsou sice hodně dobře udělané, ale skuteční herci to nejsou. Chybí mi tvář postavy, která každou chvíli zemře a ví to. Tvář postavy, která charismatickým hlasem pronáší nějakou motivační hlášku, než se vrhne do boje. To první díl měl a ve druhém mi to hodně moc chybělo. ()

BROKEN_

Jakmile film začal v duchu jsem si řekl ‘‘ Tak pojď Jamesi. Ukaž všem, jak se to má dělat‘‘. Trvalo to sice dlouho, ale dočkali jsme se. The Way of Water je sice pořád stejně jednoduchý film, jako jednička. Má ale zajímavější postavy, děj dokáže párkrát překvapit (pozitivně) a celé to je v jádru opět nádherný film. Nebudu lhát, ten film mi udělal úsměv na tváři. Dostal jsme totiž to, co filmový nadšenec musí ocenit. Úžasně natočené dílo, kde Cameron potvrdil, že je to PAN režisér a ví co dělá. Kinematografie je naprosto bezchybná a řekl bych, že vedle Batmana, Nene a Elvise je to pro mě nejšpičkovější film roku – co se týká kamery, zvuku, střihu a celkové technické stránky. O efektech se mi nechce mluvit, to je prostě nerozeznatelný od reality a tečka. Pokud bych ale měl zmínit negativa, tak by to nebyla délka. Překvapivě to uteklo strašně rychle a to jenom dokazuje, že film je dobře zpracovaný. Ale to, že je tady hodně postav. Nejvíce to smrdí ve druhém aktu, kde poznáváme moře a nový klan. Tady dostávají přednost děti a taková Neytiri je úplně odsunuta na druhou kolej a já si říkal ‘‘ Kde je Neytiri? Učí se… nebo jenom čumí a je nasraná?‘‘. A co potom mají říkat postavy z prvního dílu? Jasně já vím, dvojka je o tom, aby nám Cameron představil nový klan, nové prostředí, nové postavy a připravil si půdu pro sequely. Jenže kvůli tomuto mám dojem se nemůže jednat o dokonalý film. Ok…. Jednička není dokonalá, ale určitě chápete, co tímto chci říct. Je tady toho zkrátka hodně a já jsem strašně zvědaví na třetí díl a celkově, kam to chce Cameron posunout. Zatím mu to žeru, to je pravda, ale na potřetí to nemusí stačit, protože dvakrát do stejné řeky vstoupit po 13 letech od prvního filmu je ještě v pohodě, ale když mezi dvojkou a trojkou bude rozdíl dva roky spoustu diváků, už nebude tolik spokojená. Chce to lepší scénář a ještě zajímavější příběh. Cameron je ale Král Světa, takže mu věřím…. zatím. Kdo film ještě neviděl běžte na to do kina. Stojí to za to. P.S. Ano brečel jsem. A za to velký palec nahoru, protože jsem nečekal, že mě Avatar dokáže emocionálně dostat. Povedlo se. Nejspíš se to, ale povedlo proto, že dvojka je osobnější než jednička. A funguje to! 9/10 ()

Gothar

Avatar 2 je jednoznačne lepší ako 1ka. Je to vizuálne pestrejšie a scenár je lepší aj keď stále má medzery. Bral som to hlavne ako vizuálny zážitok a ten je 100 %ný. Po rokoch je tu opäť plnohodnotné 3D kde majú aj postavy hĺbku a nie sú to iba 2D figúrky v popredí. Efekty sú bezchybné a celkovo po technickej stránke filmu nie je čo vytknúť. Treba sa pripraviť na 3 hodinovú dĺžku, ale ubehne to celkom dobre pretože sa postupne menia prostredia a vizuálne film neomrzí. 85 % ()

Honzíno

Mohutna krasa. Film, ktery ma potencial donutit vas nenavidet vasi vlastni rasu. A i na ten Titanic nakonec doslo. Nastesti krom mnou nejmin oblibeneho dilka maestra je z toho citit i jeho nejvic mnou milovane dilko - Propast. Diky za 3 hodiny v jinem, uzasnem svete. ()

plechulka

Vůbec neváhám nad plným počtem hvězdiček, protože je to prostě Zážitek s velkým "Z". Samozřejmě, že mne (jako většinu diváků přede mnou) občas cynicky blesklo hlavou: "... a hele Propast... a hele Bílá velryba... a hele Titanic..." nicméně kolik filmů je naprosto dokonalých a u kolika by se nenašla nějaká ta citace? Cameron a ostatní tady stvořili vizuální nádheru, do které se jde potopit a zapomenout na okolní všední svět... ()

A.L.E.S.

Akční a dobrodružné dvojky zpravidla bývají o návratu a pomstě a nejinak je tomu i u Avatara. Bohužel si nepamatuju děj prvního dílu, který se odehrál před 14 lety, ale to nic nemění na tom, že se jedná o výjimečnou podívanou. Cameron vsadil na osvědčené taháky, které se mu vyplatily u jeho dřívějších velice úspěšných filmů. Upřímně řečeno jsem se více soustředil na vykreslení scenérií a vyprávění o odlišném světě, ale i když šlo o poměrně jednoduchý děj, není to jen o koukání se do akvárka. ()

DragonnCZ

9/10 - Bombastický snímek po všech směrech. Výborný příběh a tuna nových skvělých postav. Stejnojmenný záporák, který konečně není tak plochý jako v jedničce a dostal svou hloubku a prokreslení. Rodina tady hraje důležitou a zásadní roli a film je více zaměřen na děti Jakea a Neytiri a toto rozhodnutí je opravdu skvělý a krásně to ve filmu funguje. Za to si film, ale bere tu daň, že třeba film Jakea a o to víc Neytiri ignorují a potom co spolu dokázali v jedničce bych si je takhle nepředstavoval. Ve filmu dostáváme enormní herecké výkony. To nejdůležitější na celém filmu je to CGI a efekty, u kterých jsem téměř stříkal jak to nádherně vypadá a tím Cameronovi odpouštím že pokračování vyšlo až po 13 letech, jelikož to mohl dovést k dokonalosti. Samozřejmě doporučuji si na film zajít ve 3D, protože jen tak si užijete ten film nejlépe jak jenom můžete. Co, ale filmu musím upřít je, že film mohl být kratší. Na můj vkus je to až moc dlouhý, ale kurde! I tak vlastně na to že to je pokračování po 13 letech tak si to ten film nadruhou stranu zaslouží. Také ještě musím vypíchnout ten nový vodní klan a celkově animace vody je strašně nádherná. Dále co musím vypíchnout je skvělá akce a to finále bylo narvaný adrenalinem a to napětí bylo obrovský. No a v neposlední řadě ta hudba! I po smrti původního skladatele, na hudbu nezanevřeli a pořád i skrze hudbu dostanete skvělý návala atmosféry, že opět nahlížíte do světa Pandory. Prostě a jednoduše James Cameron je bůh a děkuju mu, že nám přinesl jednu z nejlepších filmových franšíz a nádherný svět, ze kterého potřebuju vidět víc a víc. Kurnik už se těším na ten 3 díl! Zaručeně Avatar 2 filmem roku 2022 a to mi nikdo nevezme! ()

Qitek

Avatar: The way of water je větší ve všech směrech než-li jednička. Velkofilm jak se sluší a patří, u kterého rozhodně nechte mozek doma, protože scénář se nikam neposouvá, jen lehce obměňuje. Ale čekat něco sofistikovanějšího by byla chyba především od diváka. Každičkej dolar je na tomto vizuálně opulentním kolosu znát. James Cameron byl vždy technický mistr One and Only. Triky jsou na povolenou čelist a akce je typicky "Cameronovsky" naprosto strhující. Prostředí je ohromné. Jen jsem za celou dobu nenašel jediný argument, který by opodstatnil 192 minut stopáže. Cameron si na svém světě ujíždí až moc, což zhruba v druhé polovině přineslo pocit, jako bych sledoval dechberoucí spořič obrazovky. Ale poslední třetina nakopne i ty, kteří začnou být Avatarem vyloženě znavení. Blockbuster jak hovado. ()

DJ Rocco iNc

Vizuálne dych-berúce majstrovské dielo, no obsahovo prázdne. V porovnaní s prvou časťou nám už James Cameron nemal čo ponúknuť a preto sa miestami človek ocitne na oscarovom Titanicu. A to doslova. Nie príliš zaujímavý scenár a miestami nelogický, nezmyselné zvraty, nelogické scény. Jednoducho chaos, ktorý sa skrýva za dokonalosťou prvej časti, s lepším digitálnym a vizuálnym šatom. ()

Dreaker.24

A já si myslel jak je Interstellar vizuální top strop, pak jsem viděl Avatara na obnovené premiéře v kině a byl jsem nucen tento názor poněkud přehodnotit a dnes jsem byl na premiéře pokračování dvanáct let starého filmového fenoménu a musím tento závěr o tom, který film má nejlepší vizuál nechat otevřený, protože tohle je zase o stupeň výš a je to to nejhezčí co jen může lidské oko v kině zřít a kdo ví s čím se Jim vytasí za 2 roky. Ale dost o vizuálu, těch silných stránek je tu víc. Co se týče hudby, tak mi James Horner chybí, neznamená to ale že bych byl nespokojen, jeho nástupce odvádí úctyhodnou práci a vpodstatě jede v podobných tónech. U postav je to asi tak, že jich je sice hodně, ale všechny fungují funkčně a zapamatovatelně, tedy až na jednu výjimku v podobě generálky Ardmoreové, ta mi asi jako jediná vůbec nesedla a přišla mi nezajímavá, návrat Selfridge by byl hádám lepší. Kdybych si měl vybrat mezi tímhle nebo 1. Dílem, tak nakonec asi přecijen vyberu ten 1. Protože po emoční stránce je silnější a celkově si hraje víc s emocemi, za což ale novějšímu nemůžu ubrat body, jelikož je to prostřední díl ságy a na emoce většinou hrají ty první či poslední  části, takže tady s tím nemám žádný problém. Samozřejmě James Cameron jakožto mistr sekvelů odvedl opět brilantní práci celkově jako režisér. 2. Avatar je brilantní blockbuster, který musí vidět každý komu se alespoň trochu líbil 1. Avatar, těm co ho zbožnují to asi netřeba připomínat. ()

oveckaoa

Jednička se mě líbila více tady mě něco k úplné dokonalosti chybí. Začátek je dobrý sledujeme život Navi pak přiletí lidé a začnou to ničit vede je avatar co má paměť Quaritche z jedničky a má u sebe jednotku avatarů co mají  paměť mrtvých z jeho jednotky a ti všichni jdou po Sullym. Ten usoudí  , že ohrožuje tím pádem kmen a odejde k vodním Navi a tady nastávají problémy. Z akčního filmu máme naráz National Pantografic jako dívá se na to pěkně a ti tvorové jsou zajímaví (vodní krokodýl co létá, ryba co Vám dodá kyslík,  avatarská verze velryby atd. ) , ale prostě stojí to na místě pak tam dojdou ti vojáci a máme konec kde si zahrajeme navíc na Titanic .  Zatímco v jedničce byly síly vyrovnané tady v závěrečné bitvě zemře 1 slovy jeden Navi a 0 slovy nula vodních Navi tím pádem se nabízí otázka  proč se těch lidí celý film bály, když jim tak natrhly prdel. Záporák je totální sráč co nic nepředvede a na konci se ho debilně zbaví pak si asi Cameron řekl, že je to sračka tak ho nechal žít s tím, že bude asi v pokračováních otázka zní, když nic nepředvedl zda má smysl se na něho těšit. P.s. 1 K čemu tam byl ten kluk u lidí s ničím jim nepomohl jelikož avataři měly paměť Navi tak by si ochočily ty ptáky i tak k Sullymu se dostaly i bez něho a na vyjednávání byl zbytečný jelikož oni uměly taky Navi jazykem, že jich zradí bylo jasné od začátku to, že na konci utáhne Naviho ani nekomentuju . P.s. 2  tak, že nejcennější věc na světě  získává jen jedna loď a ještě takovým způsobem přitom by je stačilo označit a vybombardovat chápu, že Cameron nechtěl ukázat krev kvůli přístupnosti nejspíše, ale proč to dělat tak složitě. P.s. 3 Pokud stačí dávat paměti mrtvých lidí do avatarů tak se můžeme připravit klidě i na 50 dílů P.s. 4 proč ti vodní Navi nedaly od začátku těm ostatním Navi ty ryby co jim dodávaly kyslík , když viděly, že s tím mají problém?  P.s. 5 Ty vojáci jsou tak debilní, že sice jsou v avatarech , ale chodí tam v vojenských uniformách a se zbraněma přitom kdyby šly jako avataři k Navi infiltrovaly je tak celý problém vyřeší. 80 procent ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara