Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

ARI50

Žádnou chybu jsem nenašel, a i kdybych našel tak mlčím. Úžasný příběh, úžasné efekty, dokonalé barvy, málo drama a slabší dech berouci hudba, nedostatek co prostě musím napsat. ()

luka4615

Trvalo to dlouhých 13 let, během nichž jsme zestárli, změnili své životy a priority, ale i přes tak dlouhé období nám všem někde v koutku naší mysli rezonovala myšlenka na další epos Jamese Camerona – myšlenka na dalšího, hru měnícího Avatara. Dostál tedy "Železný Jim" tak vysokým očekáváním a naservíroval nám nekompromisní filmovou jízdu, která dosud neměla v kinosálech obdoby? První věcí, která Vás na snímku Avatar-The Way of Water zaujme je bezesporu vizuální stránka. Právě ta, v kombinaci se zvýšenou frekvencí snímků za sekundu, je neskutečně realistickou a do posledního detailu vypiplanou přehlídkou pandorské fauny a flóry, která právě díky pověstné preciznosti Jamese Camerona ožívá jako ještě nikdy předtím. V této oblasti nám Jim každou vteřinou dokazuje, že je o světelné roky před jakoukoliv myslitelnou konkurencí. Na této barevné a oku lahodící paletě nám režisér rovněž představuje staré známé i nové postavy, jejich sny, motivace a cíle, ale také jejich osudy, které díky nepřízni "Nebešťanů" dostanou velmi dramatické zákruty. Po celou dobu trvání snímku jsem se kochal krásami Pandory, hltal kreativní bojové scény s novou neokoukanou technikou lidí i Na'vi a žasl nad zjevnými příběhovými paralelami s prvním filmem a naším životem na této planetě. Ano, i zde, stejně jako v předchozím snímku, přichází na scénu důrazný enviromentální podtext, jenž do celého konceptu vnáší naději na lepší zítřky. Není tomu tedy tak jako v jiných počinech, kde je tento atribut tlačen na sílu, nýbrž to naopak krásně zapadá do sebe a celé to působí jako přirozená zpráva tvůrců naší i budoucím generacím. Snímek také díky slušnému scénáři krásně ubíhá, takže Vám i tak olbřímí stopáž uteče jako voda. Se zakomponováním již zemřelých postav do filmu se pak tvůrci popasovali s neočekávanou grácií, přičemž i vytvořili několik atraktivních příběhových schémat do budoucích snímků. Co tedy dodat na závěr? Avatar-The Way of Water překonává všechno, co jsem si kdy v průběhu let představoval. Všechno je zde větší, epičtější, barevnější, realističtější a opulentnější něž v roce 2009, takže opětovný výlet na měsíc Pandora bude dozajista patřit k tomu nejlepšímu, co jsem tento rok v kině viděl. Ale stejně, po tolika letech a nespočtu odkladů bych tedy očekával mnohem větší revoluci, než jakou jsme ve finále dostali. Nicméně i přes toto asi zbytečné rýpnutí se stále jedná o "must-see" podívanou, která nejlépe chutná na velkém plátně se spektakulárním ozvučením. Takže opravdu na nic nečekejte a běžte do kina! (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) „I know one thing: wherever we go, this family... is our fortress.“ ()

Will_X

Tolik potencionálu, ale ne, uděláme „nonsense blockbuster“, kde se budou všichni chovat přesně podle šablony a předvídatelně až to bolí... Vypadá to epicky, ale to je bohužel všechno. ()

Bauer

První díl Avatara jsem bohužel (nebo bohudík) neviděl v kině. Po nějakém čase jsem toho litoval, protože vidět to ve 3D, mohl být obrovský zážitek. Už toho nelituji. Po včerejší návštěvě v kině, kdy jsem zvolil 3D formát, jsem byl hodně zklamaný. V roce 2009 to mohlo být revoluční, tomu klidně věřím a právě proto jsem očekával, že po uplynutích 13-ti let, bude 3D formát něco, co mě naprosto uchvátí a budu si říkat "WOW - tak to bylo neskutečný!" Neuchvátilo mě to! Čekal jsem od toho mnohem víc. Kdybych zvolil normální verzi, tak by se nic nestalo. V prvním díle jsme měli možnost zkoumat Pandoru v podstatě v lesích. Ve druhém díle se podíváme do podmořského světa. Kam se podíváme ve třetím díle? Pod zem? Záběry pod vodou se mi celkem i líbily, jen jich možná bylo zbytečně moc. Příběh filmu je v podstatě o pomstě, nic převratného. Neurazí a rozhodně nenadchne. Dialogy trošku zaváněly telenovelou. Poselství s lovem ryb bych asi taky zkousnul. Ale konec, ten úplně nedávám. Film o pomstě a skončil, tak jak skončil? A proč? Aby z toho mohla být nastavovaná kaše? Trošku mi to připomínalo rádoby rodinnou Rychlou (Dieslovskou) a zběsilou ságu. Překvapila mě hudba. Čekal jsem něco emotivnějšího. Hudba tedy byla dost slabá. Co mě hodně překvapilo, že jsem se celou stopáž filmu nenudil, což při délce, která je něco málo přes tři hodiny, je velmi dobré. Hodnocení se ve mě hodně pere. Vidím to někde mezi 3* - 4*, zatím dávám 4*, ale pokud budu mít někdy chuť a náladu se na to podívat, tak je možné se snížím na 3*. A s vysokou pravděpodobností na třetí díl do kina už nepůjdu. ()

JASON_X

No na úvod musím samozřejmě vychválit tu nádhernou vizuální stránku, která je bez debat za pět, všichni ti animovaní avataři jsou jako živí, planeta Pandora je tak pěkná, že by na ní snad každej člověk chtěl strávit aspoň pár tejdnů dovolený, k tomu to 3D, prostě pastva pro oči, kvůli který rozhodně stojí za to zajít na velký plátno do kina. A teď už budu kritizovat. Jak známo, dějiny lidstva jsou především dějinami válek. A stejně tak bohužel už i dějiny Pandory. A mně už fakt lezl krkem všechen ten vojáckej řev a kravál motorů a zbraní a všechno to ničení a střílení, prostě všichni ti vojclové a velrybáři jsou tu vykreslení jako hrozně násilnický svině... Jo a mimochodem v dnešní multirasovou korektností posedlý době jsou až na jednu asiatku úplně všichni bílí, z čehož bych blil a což jistě není náhoda. No prostě furt se to všechno motá okolo toho, jak chce jedna zlá bílá rasa porobit nebo rovnou vyhladit rasu modrou a zelenou, jako kdyby jsme byli pořád někde na Divokým Západě... Proč se sakra nemůže natočit film třeba jenom o tom, jak by si modří a zelení a bílí i všichni ostatní na Pandoře hezky pospolu žili a zkoumali by a užívali by si ty její krásy a propojovali se s Eywou a kámošili s filosoficky a hudebně založenejma velrybama, proč se pořád musí lidi zobrazovat jako agresivní, kořistnický a zákeřný bestie, jako by těch válek a nenávistí všude okolo nás nebylo dost... Jsem se koukám ňák rozpovídal. Ta čtvrtá je fakt jenom za ten vizuál. ()

mm13

Nešlo oči odtrhnúť, hoci sme sa (na ploche troch hodín!) nedozvedeli zo sveta Pandory ani o postavách skoro nič nové. Zato odrazových mostíkov tu Pán Rozprávač James Cameron naskladal toľko, až neviem, či mu tie ešte tri naplánované návraty do tohto sveta budú stačiť...? ()

Lucasion

"The Way of Water connects all things. Before your birth, and after your death." Třináct let jsem čekal, třináct let jsem prosil... Třináct let jsem se těšil až se vrátím na Pandoru. Když jsem po více než třech hodinách koukal na závěrečné titulky, tak jsem měl pouze jednu otázku. Proč to trvalo tak dlouho? / Zaprvé bych chtěl zdůraznit, jak moc jsme si s panem Cameronem podobní. On má vizi, má přání a má neskutečnou fantazii dítěte. A právě tak točí. Vše si promyslí, vytvoří a pak převede na filmové plátno. A já stejně jako u prvního dílu musím vyseknout hlubokou poklonu tomu, jak svět Pandory funguje. Vše dýchá, vše se hýbe a vše má neuvěřitelný nádech života. Navíc díky technologii Imax mám skutečně pocit jako bych tam byl a procházel se skrze nádhernou a děsivou džungli. A u moře bych přísahal, že cítím oceán. Pod vodou jsem sám zadržoval dech. Cameron má neuvěřitelný dar přinést skutečný svět Pandory a vytvořit dokonalou iluzi světa, který je tak vzdálen tomu našemu. A tohle je prostě naprosto nádherná výsada. S tím i pan režisér přináší nové stroje pro lidské pokolení. Včetně ponorek a krabů. A také ukazuje nový národ Navi a s tím spojenou i odvrácenou stranu. Z džungle a hor se přesuneme k oceánu a pod něj. Setkáme se tedy i s novou faunou a tvory žijící v ní. Když začne Kiri (Sigourney Weaver) prozkoumávat podmořskou hladinu, tak jsem znovu užaslý, tak nádherně film působí. / Ačkoliv první díl se dá označit za sci-fi Pocahontas, nebudu říkat že ne, ale komu to vadí – Pocahontas je nejlepší pohádka od Disney. Tak pokračování navazuje přesně tam kde příběh skončil. A je mi naprosto jasné, že zlý jazykové budou tvrdit, že se příběh nikam neposune. No – ne. Ale v případě Way of Water je velmi důležitá ta cesta, kterou se příběh vyvíjí. Nikoliv cíl. Postavy, které tvoří příběh jsou nádherné, hluboké a vám záleží na každé z nich. Nevím, jak moc musíte mít smutný život, abyste v tom viděli pouze morální kázání. Cameron psal postavy s láskou a vnímat příběh Sullyho (Sam Worthington) jak chrání svoji rodinu je prostě emocionální. Oproti tomu já cítím čirou nenávist k lidskému pokolení, které velmi kopíruje to naše skutečné. Ničit a zabíjet, nic jinému prostě neumíme. / O Avatarovi by se dala napsat kniha. Všichni budou milovat vizuál, ten prostě předběhl svoji dobu a je tou nejnádhernější filmovou vizí, co jsem kdy viděl. Hudebně si samozřejmě velmi půjčuje od zesnulého Jamese Hornera, který před třinácti lety vdechl Pandoře život. Ačkoliv nepřichází nijak s novými motivy, tak ty staré funguje stále stejně dobře. Herecky je film parádní, uvěřitelný a pohladí po duši. Sigourney je prostě neuvěřitelná herecká duše a její Kiri je prostě dokonalá. Tím, že film až neuvěřitelně hladí fanoušky po duši, tak si můžeme všimnout easter eggů na každém kroku. Tohle byl prostě další výlet na nádherný svět Pandory a Cameronovi se to povedlo. Mrká na fanoušky a dopřává jim přesně to co chtějí. A já si za to pana Camerona neskutečně cením. Vnímám svět Pandory přesně tak jak zamýšlí a chápu jakým způsobem on točí. Jak už bylo řečeno, v tomhle jsme naprosto stejní. / Pokračování Avatara nepřineslo revoluci. Ale jedná se o nejnádhernější evoluci ve své třídě. Když jsem znovu viděl původního Avatara v kině, tak jsem řekl, že tohle je o parník lepší zážitek, než jakýkoliv Marvel či podobný film. A to mohu s čistým svědomím zopakovat. Tohle strčí jakýkoliv podobný film do kapsy, protože nesahají Avatarům ani po kotníky. Way of Water je naprosto epický, nádherný a emoční zástupce moderní kinematografie. Chci víc! Chci tohle v prodloužené čtyřhodinové verzi! Chci ten film prožít znovu! Chci znovu na Pandoru! Cameron to dokázal a já se nemohu dočkat na pokračování. Doufám, že to nebude trvat dalších třináct let. "I see now. I can't save my family by running. This is our home. This is our fortress. This is where we make our stand." [IMAX 3D] (96 %) () (menej) (viac)

Morholt

Dějově vlastně nic převratného. Lesní šmoulové zatáhnou do svých problémů vodní šmouly a tak se většina bitev a bitek odehrává na vodě. Ale kvůli sofistikované zápletce se na Avatar asi nikdo nedívá. Důležitá je vizuální stránka věci a ta byla opět úchvatná a plná fantazie. Kolikrát si až říkám, že Cameronovi by představivost záviděl i velký Jules Verne. Problém je, že jsem měl až příliš často pocit, že se dívám na sice překrásný, ale´přesto trošku monotónní podmořský dokument. Zkrátka jsou ty víc než tři hodiny moc. Nicméně i tak jsem zvědav, do jakých pandorských končin nás zavede Cameron příště. Tak snad to čekání nebude tak dlouhé. 80% ()

oLí

Recoment po více jak půlroce od projekcí: Jedním slovem - zklamání, a to jedno z největších, jaké jsem kdy v rámci kinematografie zažil. Tehdy v prosinci 2022 po první ( ne moc střízlivé a ani za střízliva) imax projekci a pár dnech poté ani ne, protože to byl od roku 2009 můj naprosto nejočekávanější snímek a byl jsam na 5* úplně jasně, ale už po týdnu, kdy jsem se chystal na druhou imax projekci, jsem cejtil, že je něco špatně a postupně jsem se dostal až na dnešní střízlivé a pro mne samotného upřímné 3 hvězdičky a 6-7/10. Pro pořádek - James Cameron je pro mne Bůh. Terminátor 2 můj #1 film ever, do TOP 10 řadím bez pořadí i prvního Terminátora, Titanic a Vetřelce i Avatara, můj diskuzní příspěvěk zde na čsfd u prvního Avatara je z dnešních 12 000 jako 4. v pořadí a Avatar je od roku 2009 a bude vždy v mé TOP 10. V roce 2009 2x imax, potom jeden večer hned 2x zasebou tehdejší cinema village a v roce 2022 opět imax a pořád to tam je, fantastický snímek. Avatar 2 to nemá. Proč, to je pro mne pořád otázka, protože Cameronovi to trvalo 13 let, nekonečná odsouvání, ladění, čekal jsem epický snímek, snad i lepší ( jak je u Camerona zvykem ) než první díl a výsledkem jsem zklamán. Příjde mi to, jako by to ani netočil sám Cameron ( jasně, ta technika a některé scény, to by asi nikdo jinej v Hollywoodu fakt nezvládl, je to naprostá špica, kvalita a vypadá to jako film budoucnosti, co nemá konkurenci, bez debat). Něco tam ale chybí, spojitost, navázání atmosféry z původního filmu, je to jiný a je to jiný pro mne naprosto katastrofálně. Jako by to točil Rodriguez pod producentem Cameronem jako Alitu. Není to tam, postavy, svět, nálada, nedokážu přesně říct, jsou to dva naprosto rozdílné snímky. K čemu se musím v komentáři dostat a teď, když ho píšu, si pouštím scény z prvního Avatara. Takové, které si mohu pouštět pořád dokola, neomrzí, naběhne z nich husina, emoce vyšponujou na maximum - takových má první Avatar strašně moc - od vůbec první vtahující scény z Pandory do Crya, poté přistání, první Jakeovo navázání na Avatara a úprk do divočiny, první setkání s Neytiri, její ukázka, jak se lítá na Ikranu, lezení na hory a krocení Ikranů, polibek pod Stromem Hlasů, Toruk Makto, scény s Quaritchem.. a co tohle vše spojuje je jedna naprosto podstatná věc ( ale není to jen její absencí) je hudba Jamese Hornera. Bez jeho vize to není Avatar, Way of Water v podstatě NEMÁ soundtrack a Way of Water nemá JEDINOU scénu, kterou bych si pouštěl a cítil u ní něco podobného, co z jakékoli jedničky, co jsem zmínil. Avatar: The Way of Water je obrovským velkofilmem, špičkovým filmem v porovnání se vším velkým, co poslední roky z Hollywodu vychází, ale není tím pokračováním, v jaké jsem pevně věřil a pokud další filmy budou v podobném duchu ( s čímž počítám ), tak se na ně moc rád podívám a v Imaxu si je užiju, ale už nic z toho nebude jako první výlet na Pandoru. 6-7/10 (PS: vše ve 3D only, včetně asi 20x doma na dnes již babičkovské, mé sekundární, ale stále jako nové, spolehlivě sloužící 3D Sony TV, z bluray disku, kdy je ten obraz ostřejší než žiletka a i dnes vypadá jako něco, co po technické a trikové, obrazové i 3D stránce předbíhá vše současné, 14 let starý film, Cameron is fckin God ) () (menej) (viac)

Handle

Čas od času dám šanci nějakému tomu fantasy blockbusteru, abych v závěru žasnul údivem nad tím, jak málo lidem stačí ke štěstí. Avatar 2 možná opět září vizuálně, ale já osobně do kina nepřišel obdivovat 3 hodiny pouze technickou stránku filmu. Zřejmě se i desátému Avataru odpustí absence příběhu a random scénář - ono je totiž fakt pravděpodobně úplně jedno, o čem budou další díly - bude stačit, že to bude zase "krásný, a ty efekty!". Mně osobně už ale asi stačilo a další "největší filmovou událost roku" si rád nechám ujít. Opravdový art se podle mě dělá jinak. (Tři hvězdičky dávám v rámci nějaké objektivity, můj osobní dojem je však ještě určitě níž.) ()

RelaxMan

13 let uběhlo jako voda a Avatar tu máme zpět. Pořád mě to baví, ale už nejsem unešen. Trikově je to opět velká pecka. Jen ten Wow efekt se tentokrát nedostavil. 3D místy funguje dobře, ale něco tomu ještě chybí. Příběh je dobrý i když na můj vkus, až moc Family styl. Možná byla i chyba, že jsem nedávno viděl Black Panthera: Wakanda nechť žije, který je tomu místy podobný. Co říci na závěr: Kdo byl nadšen z jedničky, tak nebude zklamán dvojkou. Vidět ve 3D je opět nutnost. ()

ScarPoul

Ono je to objektívne za tri hviezdy. Pretože najväčšou chybou celého filmu je množstvo postáv ku ktorým si aj napriek trom hodinám nedokážeme vytvoriť akýkoľvek vzťah. Dejové zvraty síce poukazujú na vnútornú drámu uprostred rodiny, ale Cameron očividne zvysoka kašle na charaktery. Tí sú len vyplnením toho, o čo mu naozaj ide. A to je predstavenie novej časti sveta na Pandore. Vizuálna žranica je to stále a má to množstvo pekných mýtotvorných prvkov ( napríklad ten úplne posledný ma dojal). Lenže v zásade je to vykrádačka najznámejších Cameronových diel. Roboty sú tak trochu Terminátor, komunikácia jednej z postáv z duchom planéty tak trochu Abyss a finále na lodi, čo sa potápa, je zase miestami trochu Titanic. Ale okej, beriem, že režisér Cameronovho formátu nemusí prichádzať z novými prvkami, keď sa hrá s vytváraním nového sveta, ktorý mu v zásade funguje. Ale aj napriek tomu to má logické chyby ( kde bol kmeň vodných ľudí vo finále? Stále tam mali dcéru, a ako sa dostali všetci z lodi, keď to film prezentoval ako bezvýchodiskovú situáciu). Sú to drobnosti, ale záleží na nich. Ako extravagancia je to ale perfektné. A uvidíme kam to bude celé smerovať. Ako vravím objektívne za tri*, ale viem, že po nejakom čase sa mi to bude páčiť viac. Za tie tri hodiny to totiž nenudí. Ale určitému sklamaniu som sa v tomto prípade bohužiaľ neubránil. Forma zase raz výrazne zvíťazila nad obsahom. ()

BrooksW.Here

"The way of water has no beginning and no end. Our hearts beat in the womb of the world. Water connects all things, life to death, darkness to light. The sea gives and the sea takes." Až doteraz som si myslel, že prvá časť Avatara je doposiaľ neprekonaným CGI kráľom, ale o Jamesovi Cameronovi je známe, že skoro každým novým filmom prekonáva seba samého. A v prípade efektov to platí dvojnásobne. Nemyslím tým, že by bol Avatar: The Way of Water lepším filmom ako prvá časť z roku 2009, to určite nie, ale tie CGI efekty sa za tých 13 rokov jednoducho posunuli tak strašne dopredu, že prvý Avatar pôsobí oproti jeho druhej časti iba ako klasický animák. V kine som nemohol uveriť tomu čo vidím, nedokázal som rozoznať, čo je reálne natočené a čo je do filmu dorobené a všetky animácie a efekty sú v druhej časti Avatara vypiplané do absolútnych detailov. A to platí pre ktorýkoľvek záber, nebol som schopný nájsť v rámci CGI ani jednu chybu. Ale na druhú stranu, stále tu máme ešte príbeh a scenár... Aj keď je vizuál tohto filmu bezchybný (James Cameron je jednoducho majstrom svojho remesla), tak si nemôžem pomôcť a musím podotknúť, že od celkového príbehu som si sľuboval o trochu viac a vlastne ani tým špeciálnym efektom sa úplne nepodarilo zakryť to, že dej je celkom slabý – miestami je to dosť predvídateľné a finále ani neprináša nejaký jasnejší koniec, aj keď v prvej časti som sa ho dočkal. No ak sa človek nebude sústrediť iba na príbeh a na to, čo jednotlivé postavy hovoria a nechá sa unášať krásou Pandory, jej obyvateľmi a samozrejme aj celkovým vizuálom, tak si myslím, že má o veľmi kvalitný filmový zážitok naozaj postarané. Skúsim to zhrnúť... Podľa mňa by sa nič nestalo, ak by James Cameron po prvom Avatarovi už nevytváral žiadnu ďalšiu časť, ale v konečnom dôsledku predstavuje Avatar: The Way of Water naozaj dôstojné pokračovanie prvej časti a zároveň obdivuhodne rozširuje svet Pandory, ktorý je v mnohých ohľadoch naozaj prekrásny (dokonca mi je aj trochu ľúto, keď si uvedomím, že sa to nenatáčalo na žiadnej cudzej planéte, ale iba na našej Zemi 😥🙂). Takže v podstate nevidím dôvod, prečo by som sa nemal tešiť na tretiu časť. I see you v roku 2024... "Wherever we go, this family is our fortress." ()

Tommassi3

"Syn za syna.." Cameron krade !! Krade ve svých vlastních vodách !! Že se po dekádě čekání na další Avatar dočkám drahých přetáček Titanicu a vlastně i Terminátora, to by mě ani ve snu nenapadlo.. ()

ALIENka_

Zážitek z jinýho světa. Celou stopáž jsem seděla v kině jako přikovaná a říkala jsem si, jestli pán vedle mě slyší, jak pětkrát za film brečím jako malý dítě. Na tři hodiny zapomenete, že jste na Zemi, a naplno se vžijete do Pandory. Teď si asi říkáte, proč jsem dala Avatarovi čtyři hvězdičky, když jsem z toho tak odrovnaná? No ono je to trochu složitější. Ani jednička neměla nějak složitej příběh, vlastně byl dost jednoduchej, ale zato uměla mnohem líp zakrýt jeho chyby, a proto se mi taky mnohem snáz odpouštěly. Ve dvojce jsou bohužel víc na očích, ale zároveň všechno ostatní je lepší, krásnější a dechberoucí jako prase. Scény pod vodou jsou pastva pro oči, klidně bych se dívala celej film jenom na to, jak se Jakeova rodina učí nový zvyky a povídá si s tulkunama. Scéna, kdy lidi lovili tulkuna s mládětem, byla tak realistická, až jsem začala přemýšlet, jestli je to fakt přístupný pro děti. Poselství je úplně jasný a musím ocenit, že se toho Cameron nebál a ukázal, jak probíhá takový běžný pytláctví. Na druhou stranu mě příběh přišel dost odfláklej (to ani nemluvím o tom, že měli třináct let na promyšlení) a to nemůžu nechat plavat. Vysvětlení, jak se narodila Kiri, je... žádný. Prostě se narodila. Zázrak. Takový vysvětlení mi moc nevoní. Její spojení s Eywou je ale udělaný dobře a Sigourney ji hraje skvěle, vůbec herecký výkony jsou výborný (snad kromě Spidera..). Nejsem velkej fanoušek jejího ovládání přírodních živlů, protože mi až moc připomíná superschopnosti, kterých už jsem přesycená a do Avatara se nehodí. Další věc je návrat Quadritche a jeho bandy. Přivést zpátky záporáky z bývalýho filmu, který mají bejt dávno pod drnem, mi prostě přijde hrozně líný, jakoby Cameron prostě nechtěl vymyslet nic složitějšího, tak tam plácnul klonování a je to. A pak je tu Spider. Ach jo... Spider. Zaprvé - jak se tam vzal? Narodil se na Pandoře, ale v prvním filmu o něm žádná zmínka nebyla, i když tam měl Quadritch víc scén. Zadruhé - celej film mě nesnesitelně lezl na nervy, přijde mi, že neměl pomalu žádnej význam. V Quadritchovi probudil z nějakýho důvodu city, i když spolu promluvili tak třikrát. A na konci ho ještě z nepochopitelnějšího důvodu zachránil. Však spolu neměli žádnej vztah! Kdyby jim dal Cameron víc času na vyvinutí nějakýho pouta, bylo by to aspoň uvěřitelný. Hodnocení: Ale víte co? Nakonec to byl krásnej film, s krásným poselstvím, o rodině, důvěře, přírodě.../10 ()

Gwaihir

Musím říct, že je to opravdu fascinující návrat do úžasného světa, který James Cameron dokázal znovu oživit a obklopit nás jeho neuvěřitelnou rozmanitostí a krásou, jejíž předobrazy je možné často v určitě podobě nalézt na naší planetě. Děj ani tentokrát není příliš komplikovaný a na první pohled vlastně ani zvlášť odlišný, nicméně v jádru dochází k doplnění ekologického tématu neméně silným motivem ochrany rodiny, a zasahuje tak opět poměrně hluboko emocionálně i filosoficky. Jediný rozdíl oproti prvnímu výletu za lidem Na'vi na Pandoru tak vidím ve skutečnosti, že není ani zdánlivě uzavřen. 100 % ()

GeusX

Technické provedení, hudba, vizuál a mořský svět je dokonalé... "a borci z National Geographic nebudou mít co žrát". První třetina dobrá, hezky s akční vložkou, druhá třetina je až nekonečně dlouhá, jak relaxační přírodopisné seriály a závěrečná, finální akce je vážně podařená, svižná. Velmi dlouho jsem odkládal, než jsem se na druhého Avatara podíval. tak nějak euforie po jedniče, která byla jeden z průkopníků 3D v kině, opadla a ti šmoulové mi k srdci nepřirostli. Celkově jsem byl z filmu příjemně překvapen. I přes extrémní stopáž a dlouhé utahané střední části, kde se vlastně nic neděje, film prakticky nenudil a avizovaný velkolepý filmový zážitek to byl. Podruhé se podívám jedině ve 3D, jinak to neplánuji. 80% (viděl jsem: 1x cz tv ) ()

Hismael

Jestli Avatar byl revoluce, tak druhý Avatar je evoluce. Hned na úvod je potřeba napsat, že jde o nejpropracovanější blockbuster, kterému se těžko může někdo vyrovnat. Především co se týče projekci v kině. První hodina trochu připomíná dokument National Geographic, v tomto případě z fiktivního světa. Divák je seznámen s aktuálním stavem na Pandoře, postavami a jejich propojením s místní faunou a flórou. Následně se vážnost jednotlivých událostí v poměrně jednoduchém ovšem nelineárním příběhu začne neustále stupňovat. Lidé jsou v drtivé většině zobrazení jako bezcitné zlo, které chce jen ničit, nebo se obohatit na úkor druhých. Oni budou ti, kterým rozhodně fandit nebudete a naopak budete přát úspěch původním obyvatelům. Než se ale druhý Avatar dostane do té nejlepší fáze, kdy začne být situace kritická a hodně napínavá, čeká diváka dlouhá cesta, která by mohla být o něco kratší. Má své zajímavé epizody po celou dobu, rozhodně se nebudete nudit, ale nejsou tak výjimečné, jako vizuální zobrazení všeho, které chtěl Cameron ukázat co nejvíc a tak se celková stopáž dostala až na 3 hodiny. Ať už jde o stroje nebo přírodu, vše působí jako komplexní profesionálně vytvořený svět. Akce v poslední hodině, tvoří vrchol toho nejlepšího z obou Avatarů. Zároveň se celou dobu dává důraz na emoce, osobní vztahy a vývoj postav, na kterých vám bude později záležet. Faktor nepochopit film, je prakticky zcela odbourán. Závěr zůstává otevřený a dává jasně najevo, že tohle všechno bude mít dohru minimálně v jednom z dalších dílů. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara