Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

higuain

Chtěl jsem na Avatara výhradně do IMAXu a vyšlo mi to až někdy zkraje února, cca 7 týdnů po premiéře. Na 3D jsem si pak minimálně první půl hodinu těžce zvykal a vůbec první třetina v lese mě moc nebavila, měl jsem z toho pocit, že koukám na stejný film jako před 13 lety a osudy hlavních postav mě během první třetiny byly úplně jedno. Pak se to přesunulo k vodě a i když na tu druhou třetinu je asi nejvíc kritiky, mě se tahle část líbila možná i nejvíc. Vizuálně to bylo úchvatný a ruku na srdce, on ani první Avatar nebyl nějak výjimečný v akci nebo nedejbože příběhu (zdravím Pocahontas), ale právě v té dechberoucí vizuální onanii nad "krásami CGI přírody". Druhá část filmu navíc pomohla i k tomu, aby mi jednotlivé charaktery nebyly úplně jedno jako na začátku a akční finále díky tomu pak bylo o poznání emotivnější. Celkově vzato jsem spokojený, což je ale do značné míry dáno tím, že tentokrát jsem od toho neměl nějaká přehnaná očekávání. Nechápu některé volby jako zbytečné lpění na záporákovi z prvního filmu, který už tak nebyl v ničem zajímavý a přišlo mi zbytečný tahat ho zpět, když už v prvním díle umřel. Scénář je opět jednoduchý a přesto opět v některých jednotlivostech nepochopitelně nelogický. Ale jako celek je to pořád velmi dobrý film, na který se vyplatí jít do kina. Zvlášť pokud se (jako Cameron) rádi opájíte krásami moře a podvodního světa. ()

kajas

Pokud jste fanoušci prvního Avatara, případně jste tenhle film viděli alespoň jednou, na jeho pokračování vás nemá co překvapit. Perfekcionista Cameron si samozřejmě pohlídal, aby veškerá vizuální a audiovizuální složka snímku byla opět naprosto dokonalá a pohlcující (jeho tým právem získal Oscara za vizuální efekty). Samotná zápletka je ovšem možná ještě prostější než v prvním dílu a během více než tříhodinové stopáže má divák dost času na to, aby přemýšlel nad děravým scénářem. Tvůrci evidentně spoléhají na to, že velkou část motivů rozpracují v dalších pokračováních, je ale otázka, zda to bude diváky i nadále bavit, když příběh nepřináší nic nového. V kině jsem byla víceméně spoko, ale nemám potřebu se podívat v dohledné době znovu. ()

Mikarda

Vizuálně 100 %, o tom se nemáme o čem bavit. Ani stopáž kupodivu tolik nevadila, objevování nového světa bylo provedeno s takovým citem, že jsem si to absolutně užívala a o žádné pasáží jsem si nemohla říct, že bych ji ráda oželela. Finální bitva skvělá, byla jsem zapíchnutá v sedačce a ani jsem nedutala. Nicméně (ano, již se dostáváme k tomu ALE) myslím, že je to film na jedno zhlédnutí. A to v kině. A příběh je očekávatelný, víte, že vše dobře dopadne, a přesně kvůli tomuto nemohu dát plné hodnocení. Zkrátka něco mi tam chybělo, něco, co by rozrušilo tuto 'pohádku'. Tak třeba v trojce, Jamesi, se Ti podaří přinést úchvatnou podívanou včetně kvalitního příbehu. SPOILER: Avatar meets Titanic... Jimmy dělá to, co zkrátka umí. ()

kinderman

Cameronův vášnivý protest proti vybíjení velryb. Protože co jsme se od původního Avatara dozvěděli nového? Že vedle Lesníků existují na Pandoře také Vodníci. Ti ovšem v závěru nechají rodinu hlavního hrdiny docela ve štychu (přestože se jim tam motá dcerka) buď proto, že se leknou onoho zatmění, nebo se už nikomu nechtělo je animovat. K dobru je potřeba přičíst, že snímek i přes svou délku nenudí a že režisér zvládá i složitou akci podat přehledně. "Cesta vody nemá začátek ani konec." Bohužel, svůj konec nemůže dlouho najít ani tento film, a pokud se Cameron rozhodl zbytek své kariéry strávit na Pandoře, docela mě to mrzí. ()

Petroff

Škoda, že je to jen klasická akční píčovina. Nebejt tý poslední třetiny, tak dávám klidně 5*, už jen za technickou stránku. ()

ilemas

Před filmem mě unuduli strašně dlouhé reklamy, pak upoutávky na trapné marvelovky a pak znovu spousta reklam, to už jsem chtěl z kina odejít :)  Čekat 13 let se moc nevyplatilo. Po technické a umělecké stránce není co vytkout, Cameron je prostě jednička, ale je tolik lepších sci-fi knih, co by stálo za zfilmování od tohoto režiséra , pohádky a fantasy mě moc neberou. Avatar se prostě musí vidět ve 3D, to jsem si užil víc než v jedničce, která byla spíše do hloubky, ve dvojce je spousta záběrů ven z plátna až do půlky kinosálu. Luxusní podíváná po dvou hodninách začne nudit a když už přijde nějaká akce a pořádnější na závěr tak bez sebemenšího napětí. Pandoru jsme viděli už v jedničcce, tenkrát nový svět bylo něco nepoznaného a úžasného, podruhé to už nefunguje zvlášť když je příběh jak z telenovely. Vesmírné podívané si také moc neužijeme. Cameron by měl natočit remake Vesmírné odysey nebo Setkání s Rámou, to by byla podívaná. ()

berusche

Vizualne je to bozi, chci taky zit na Pandore. Ale jinak je to ohrany, strasne, ale strasne predvidatelny, a nekdy uplne hluchy. Az nepochopitelne (doted me strasi scena, kam na konci vsichni jakoze zmizeli 🤷🏻‍♀️?)...tak ja bych zas nerada, aby se ted filmy tocily kvuli vizualu a odpousteli jsme jim pak to, ze je to trochu dejove nuda. ()

Lexonka97

Ruku na srdce, prvního Avatar opravdu moc nemusím a i když ocením vizuální stránku, nikdy mě ten film nijak extra nenadchl a neoslovil. Zato druhý Avatar je přeci jen v mnoha věcech a ohledech podobný, ba i stejný jako jeho starší předchůdce, ale zároveň působí mnohem poutavěji. Cameron si hezky pohrál z kamerou a nebál se často zoomovat a sem tam se objevil i nějaký ten slow-motion. The Way of Water je bezkonkurenčně nejhezčí film, co se vizuální stránky týče, co jsem kdy viděl a něco mi říká, že to tak i do dalšího pokračování zůstane. Film působí opravdovou velkolepostí, které dopomáhájí rozsáhlejší lokace a možnost nahlédnout do dalších částí úžasné Pandory. Druhý Avatar je též mnohem osobnějším a více emočním snímkem, který hodně sází na téma rodiny a i přes slabší scénář (podobně jako u jedničky) sází na spousty silných myšlenek a rozhodnutí, díky čemu je mnohem silnějším, než první díl. 9/10 ()

M.i.k.e

Big Jim je zpátky a i když prováhal ten největší hype spojený s prvním dílem, opět servíruje skvěle fungující blockbuster. Je tu nicméně dost ale a hodně záleží jak budou diváci na druhého Avatara pohlížet.  Příběh je opět dost jednoduchý a v mnoha ohledech průhledný, ovšem daří se mu být v určitém směru komornější, stejně tak jako se mu daří být v něčem lepším filmem než jednička. Opět je tu enviromentální - eko "podtext", který je ještě intenzivnější než v jedničce a pozmešťanům, kteří tu ukazují svojí přirozenost všechno jen ničit, spálit a zabít tu nemůže fandit vůbec nikdo a na některé scény se nekouká vůbec hezky a jakkoliv to občas působí dost prvoplánově, zvládá dvojka dolovat z diváků ty správné emoce (minimálně u mě se to Jimovi povedlo). No a pak je tady technická stránka, která tu opět hraje prim a je tím hlavním důvodem proč má smysl vidět Avatara na velkém plátně. Je totiž opět vynikající a když se film přesune do vody a pod ní, je přímo dechberoucí.. Díky návartu do známého prostředí a tomu, že už většina diváků ví co jí plus mínus čeká ovšem na druhé straně postrádá onen wow efekt, který byl u jedničky tak silný, že téměř okamžitě diváka táhnul na druhou projekci, protože se do světa Pandory chtěl vrátit a nechat se jí pohltit opakovaně. Dvojka je sice vizuálně hodně podobná a dokonce i lepší, přesto ten pocit že bych jí chtěl vidět hned ještě jednou z ní momentálně nemám (což neznamená, že si na ní ještě nezajdu do imaxu, protože se jí viděl jen v "obyčejném" kině). I to 3D zpracování, jakkoliv má smysl mi nepřišlo tak všeobjímající a pohlcující jako v případě prvního dílu a nejsem schopen rozlušit jestli je to dáno přehnaným očekáváním, nebo je zkrátka jen slabší/stejné. Buď jak buď, Way of water je největším letošním filmem a důkazem, že kino má a i nadále bude mít smysl. Jeho jedinou "chybou" je pak to, že zatímco jednička byla technologický sedmimílový skok, dvojka spíš přešlapuje na místě, nebo je v tom lepším případě "jen" krokem kupředu, kdy víc než filmovou revoluci připomíná druhé a třetí Piráty z Karibku - větší, delší, stále zábavnou, ovšem nic navíc nepřinášející atrakci...80% ()

Martin741

Reziser James Cameron /Terminator 1,2, Avatar 2009/ natocil vizualne nadherny film, ktory je ale pribehovo podstatne slabsi nez jednicka. A som vyslovene rad, ze nie som sam, kto mal silne tusenie, ze dvojky su regulerne slabsie filmy nez jednicky. Podme vsak  na to pekne poporiadku, aby sa dojmy utriedili a napokon aby sa aj pojmy utriedili.  Roku 2009 sme mali po prvykrat moznost uvidiet vizualne nadherny svet Pandory, roku 2022 sme sa tam vratili. Lesy Pandory boli vzdy nebezpecne, plne kadejakej fauny, ktora nemala vzdy priatelske umysly. No podla mna este vacsie nebezpecenstvo hrozi tym, ktori si svet Pandory zamiluju. Na´vi nemožno milovať. Tak ako v jednicke ani tu neprislo na zakladne veci, lud Pandory zije stale v hlbokom praveku na urovni Homo Habilis. Na´vi nepoznaju neoliticku revoluciu, nemaju pismo /nepoznaju rok 3000 pred Kristom a neobjavili ani klinove pismo ani hieroglyfy/. Nemaju vyspele civilizacie pri velkych  riekach, polnohospodarstvo a zavlazovanie, nemaju chramove ani palacove hospodarstvo, nemaju mestske staroveke staty, zikkuraty, pyramidy, sfingy ... nic, zero - hlboky pravek. Film pozostava z akychsi 3 casti : les, vodny svet a zaverecna akcna cast.  V lesoch na Pandore fungoval velky Leonopteryx /Toruk makto, tak ho volali/, tu ho niet. Po lesoch sa presunieme do vodneho sveta Pandory. Pri mori zili nejaki Morski obyvatelia, ktorych fascinacia vsetkou tou havedou /zraloky, stuky, pirane .. uz mi tam fakt chybali macky, psy, blchy, vsi a mole/ bola az zoofilna /scena, ked modrasek rozmyslal nad takymi chujovinami ako ta fauna k odtrhnutej plutve prisla/. Ciernobiele videnie sveta je pritomne aj tu : ludia su najvacsi grazli, bezcharakterni, podli, zurivi, skorumpovani, zbabeli, nasilnicki .. proste zlo a semeniste Satanovo, zatial co modraskovia su vzdy ti jedini spravni, citili sa byt vzorni, dokonali, nikto sa im nevyrovnal .... proste su anjeli, najvyssie   a najsamlepsie Dobro.  Par slov aj  k vyspelej technologii a vizualnej casti  filmu. Jo, remeselna stranka filmu je vskutku  uchvatna, a ja som vdacny Kameronovi za to, no  scenar je jednoduchy , casto sa  straca v prepracovanych vyspeych technologiach a samoucelnych efektoch. Triky a efekty maju mat vo filme len podpornu funkciu, maju len podporit zamer rezisera a stabu. Tu sa Cameron ako reziser nechal uniest - rovnako ako 2009 - ide mi o to, ze ked su pritomne vyspele technologie vo filme len preto, aby podporili samy seba, maju tendenciu drvit  zakladnu ideu rezisera a jeho filmoveho stabu. To sa stalo 2009 a to sa tu stalo zas 2022, za 13 rokov bol fakt posun len v CGI efektoch. No a napokon asponze tam par vybuchov bolo, bo inak by som siel s hodnotenim este nizsie  87 % ()

Chen

Vizuálně podmanivý návrat na Pandoru, která dokazuje, že je Cameron stále někým, kdo umí kouzla s vizuály. Příběhově je to, stejně jako jednička, slabší, ale tentokrát je to o něco lepší a emoce umí projekt vyvolat. A milým překvapením je, že byť má film odvážnou stopáž, nenudí. ()

Lenka.Vilka

Avatar jednička byl film, který byl top, ale nebyl pro mě top strop. Bylo to luxusně natočené a poselství bylo důležité. O to víc mě bavilo sledovat lidi, kteří se právě z tohohle důvodu rozhodli ignorovat celý film a jenom mít trapný řeči. A jako největší slabinu filmu jsem viděla jeho finále. Možná proto mám většinou s přepálenými blockbustery problém. Ale je pravda, že poslední dobou jako kdyby se na ně pohled tvůrců dost změnil. Už to nejsou spektakulární spektákly, vždyť skoro každej film dnes stojí 200 mega, byť prstíčkem je občas třeba hrabat dost dlouho, aby se to v tom našlo. A jaký je druhý Avatar? Řekla bych, že jsou na to dva úhly pohledu. Tak snad to zvládnu dát dohromady  :D Film je rozdělený na tři části. Úvod do děje, zorientování v nových postavách a návratu zla na Pandoru. Druhá část je o zkoumání nového vodního světa a třetí část je akční závěr. ***** První část mi sedla nejmíň, nebudu lhát, přestože je i tak fajn. To zkoumání vztahů bylo hezky podané. Něco se dozvědět o postavách. Přeci jen, rodinka se rozrostla a každý z jejich členů byl sám za sebe. Paradoxně i Tuk, páté kolo u vozu svojich starších sourozenců. Ta mě bavila moc. Mnohem víc ale v druhé části, to zase jo. A potom přijdou zpátky lidi a je všechno v háji. A tak následuje odchod do vodního světa, který je nutně následován myšlenkou: "Co?! A tím to jako všechno podle vás přestane? No tak!". Ano, scénář má díry v ději jako luxusní ementál. Ale jak jsem psala, na tenhle film jsou dva pohledy. A ten druhý, tj děj, až za chvíli. ***** Kritizovat druhou část, kde objevujeme nový svět, by bylo až moc snadné. Přeci jen, rodinka uteče od problémů, nevíme, co se děje s jejich bývalým kmenem, zda jsou cajk, a sledujeme hodinu, jak se se smíchem ráchají ve vodě, jako kdyby svět kolem díky tomu přestal existovat. (No, asi tak. Kolik lidí remcá, když se v MCU objeví někdo novej, kdo je v šoku, že jsou nějací hrdinové, přestože se děj neodehrává v minulosti? Nekouká na zprávy? No, asi tak, tak popojedeme.) Ale na druhou stranu stranu, mě by to tam rušilo. Místo toho jsem dostala krásu, která střídá nádheru. Celý ten vodní svět byl nádherný. A já se už v ten okamžik šíleně bála, jak to bude bolet, až tuhle krásu naruší člověk. Tady mě nejvíc bavila linka mladšího syna, který je v přesném opaku svého bratra, braný jako outsider. A kdo se v tom nevidí, že? Právě jeho nový kamarád byl srdcem téhle části a já jsem si užívala všechny jejich společné momenty a chtěla křičet na plátno, když to následně způsobilo rozkol. Vlastně celá ta linka s dětmi působila jako ze střední a jestli mám s něčím vždy velký problém, tak to jsou špatně zpracovaná klišé z tohohle životního období. Jenže tady to bylo moc hezký a obsolutně nenásilný. ***** Když přijde třetí část, kde si děj vzpomene, že kolem jsou problémy, přijde scéna, během které jsem litovala, že jsem neodešla pryč stejně jako ta dvojice, co seděla vedle mě, kterou to nebavilo. Jo, lov. A bylo to tak dlouhý a krutý, ale pro zúčastněné strašná legrace, protože jim jde jenom o ten kousek zvířete, přičemž světu kolem jde o všechno. Možná proto je závěrečná facka tak silná, protože já všem přála, aby chcípli. Ale to předbíhám. Finále je na poměry snímku vlastně i docela komorní. Protože se víc soustředí na jiné věci ohledně přežití, než je jenom poražení hlavního zaporáka. No, otázkou ale zůstává, zda je větší zaporák právě ten z minulosti, který si jde za chladnou pomstou nebo ten nový, který si jde za chladných cashem, protože nebude jediný. Záleží na vás, co je za vás horší víc. ***** A teď po tom dobrém to horší. Avatar jsou především vizuální orgie. Pastva pro oči. Ano, 3D je prý nádherné, ale moje oči by ho celou dobu tří hodin nezvládly. Ale i to 2D bylo uchvacující. Jenom jedna věc. Film u nás byl jenom s dabingem. Po dlouhé době vážně kvalitně odvedená práce. Tu ale kazily pasáže, kde jsem postavám nerozuměla ani slovo, protože je hudební podkres prostě překřičel. To není chyba filmu, ale toho, kdo na něm dělal u nás. Ale patří to k zážitku, takže...***** Bylo by nefér tvářit se, že první Avatar byl po scénáristické stránce bezchybný. To fakt nebyl. A stejně tak není ani dvojka. Šance, že pokud se vám nelíbila jednička, a bude najednou dvojka, je podle mě nulová. Navíc je zde něco, co moc nemám ráda. Protože je tady strašně moc otázek, které nemají své odpovědi. Spousta nedokončených linek. A především spousta nahození do dalšího děje. Mám s tím problém jinde a jak se ukázalo v jiných filmech, bylo to k divákovi často strašně neuctivé především v případě neschválení pokračování. A já bych druhému Avatarovi moc přála, aby si vydělal dost peněz. Protože jak skončila dvojka, je toho tak moc, kam by se dalo vydat a já vím určitě, že se nepřejím. Ale zpět k ději. Byť se film snaží, aby nám řekl o každé postavě dost, je to málo. Nebo pokud byl záměr, že mě víc rozseká akce lovců než určitá ztráta úplně na konci, tak se scénáři omlouvám  ;) A i přes tu stopáž, bylo mi líto, že v tom světě nemůžu zůstat ještě o trochu déle. O trochu víc déle. Aby nějaké postavy nezůstali upozaděné na úkor jiných. Ale...pokračování, chápu. ***** Avatar: The Way od Water je film, který si pozornost zaslouží. A jsem ráda, že jsem ho mohla vidět v kině, kde je to divácky zážitek.  ***** 9/10 () (menej) (viac)

ProNotor

Super efekty, parádní zpracování vodních tvorů. Děj byl taky pecka, bohužel je smutné jak člověk dokáže být bezohledný ke krásné přírodě a plenit jen za účelem zisku. No nemůžu se dočkat dalšího pokračování, doufám, že to nebude zase za 13 let. 😂 Opět i slza ukápla, ale spíš než postav, mi bylo líto krásných tvorů, co trpěli v bojích. Krásných 5*. ()

Joe321

Hlavně prostědní, dejme tomu 2 a 3/4 jsou naprosto... pro milovníky oceálnů a potápění... nádhera. Prostě nádhera. Absolutní nádhera. Ten skok, doslovný, s divákem do oceánu je... zážitek, prostě jo. Technicky je tento Avatar zase vytahující ze standardu. Pecka. Začátek navazuje na předcházející 4* film ve stejném tempu. Pak skvělý prostředek v budování světa. I když koukáme na velmi malou komunitu celé Pandory. Příběh oproti minulu, zaměřený na rodinu nevýrazeného Sullyho, ale oproti minulému filmu to jede trošku více díky personálnímu zaměření, věříte tomu, protože je to prostě více o postavách. Poslední 1/4 je ale akční bláznovství, asi v dobrém i zlém, a ještě oproti jedničcě na daleko menším rozměru. Natáhlé zbytečně a ještě s přirovnáníma s dnešního světa (což v budoucnosti už snad nedává smyl, za 100 let se velrybaří s loděma... a podobné menší věci). Naprosto mě nezajímá, co mistr poručík přinesl do tohohle dílu a přinese do dalšího. Vůbec, levný záporák. A čistý levný scénárismus. Vymažte ho. A nebo z něj udělejte ještě lépe postaveného záporáka ve trojce, ale tomu nevěřím... (Postava Spidera byla pro mě ve vztahu ke všem ve filmu, včetně Sully rodiny, která ho "adoptovala" absolutní bizardnost, nikdo to postavu nevidí, má zvláštní motivace a jede příběhem bez dosahu, strašný). ()

Hees

Za mňa až moc logických chýb v chovaní postáv len preto, aby sme sa niekam dostali a žiadny wau moment sa nekonal nikde, ani v deji, ani v príbehu a dokonca som predpokladal, ako bude dej pokračovať čo bolo úplne zrejmé vo väčšine situácii. Remeselne dobre urobený film, ktorý poteší oko mäsového diváka a neurazí nikoho. ()

Garson

Tak to se Cameronovi povedlo zakončit tragický rok 2022 nejdepresivnějším filmem který kdy natočil.Je to mnohem horší než jsem čekal a tento film Avatar 2 už si nikdy nepustím,protože vizuálně mě zklamal a příběhově doslova vytočil.Zabíjení mořských živočichů je samo o sobě dost velké svinstvo a mimo dokumentární filmy mi to opravdu nemusí nikdo připomínat.Tolik depresivních scén z moře i ze břehu nacpat do tříhodinového filmu je i pro dospělého muže až až natož když si to třeba pustí nějaká žena s dětmi.A tohle dílo že vydělává miliardy?Kam ten svět spěje?Dal bych odpad,ale když je ten Silvestr tak budu velkorysý aspoň s jednou hvězdou,ale film opravdu ke shlédnutí nedoporučuji. ()

vydumnica

Avatar 2 vo mne vyvolal podobné pocity ako Sám doma 2, aj keď to samozrejme nijako spolu nesúvisí. Dá sa povedať, že ten istý alebo veľmi podobný originálny príbeh sa odohráva znova, len dej sa posunul na iné a možno aj zaujímavejšie miesto. Avatar 2 (rovnako ako aj Kevin 2) už jednoducho nemá v sebe to "pravé", kvôli čomu je ten film TOP a nenahraditeľný. Milujem more a podmorský svet (aj modrú farbu), vzhľadom na prostredie a krásnu hudbu to bol fajn kino zážitok - videla som 3D verziu, takže vizuálne ozaj krása, no nezaujalo ma to až tak ako pôvodný Avatar. Ešte som mala jeden menší problém, neuhádla som ktorá Avatarka bola Kate Winslet😁!!! Každopádne to bol príjemný meninový večer v Cinemax Prešov, len som asi čakala väčšie WOW! Posledný film v kine za rok 2022 a nie TopGun ani Elvisa to u mňa neporazilo. ()

rakovnik

Příběhově velice jednoduché - zlí lidé opět ničí a touží po pomstě. Je třeba se jim postavit. Trojrozměrný obraz fantastické planety jsou ovšem orgie pro divákovo oko. Tři hodiny filmu potom uběhly celkem pohodlně. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara