Indiana Jones a Nástroj osudu

• Česko Indiana Jones a nástroj osudu (viac)

Harrison Ford sa vracia do úlohy legendárneho hrdinu Indiana Jonesa – archeológa v tejto očakávanej záverečnej časti kultovej série – veľkolepom a dravom filmovom dobrodružstve. (Cinemart SK)

ConanVJ

Skvělé zakončení největší dobrodružné ságy a jednoho z nejikoničtějších filmových hrdinů, jaké nám filmové plátno nabídlo. Stárnoucí Indi neztratil nic ze svého repertoáru. Akce je hodně, efekty jsou pěkné a hlášky také padají. Já jsem spokojený a dávám 90% :) ()

Paxxx.cz

Tak ještě jedna rozlučka s Indiana Jonesem, když minule to dopadlo (jak všichni víme) tak nějak všelijak. Po premiéře ve Francii a docela rozporuplných ohlasech jsem radší krotil svá očakávání a ukázalo se to jako správný krok. Je jasné, že Harrison ve věku 80ti let už nebude dávat na prdel o 50 let mladším nepřátelům, přesto se pár akčních scén docela podařilo - úvodní CGI sekvence s mladým Jonesem byla nejlepší částí filmu. Prospěl zde především návrat nacistů, kterým Indy tak rád kazil jejich plány. Šlo jasně vidět, jak si tvůrci uvědomili, že v království křišťalové lebky se nevydařil závěr a zde si dali o něco více záležet. Celkově jsou oba filmy s legendárním archeologem (pro mě) prakticky na stejné úrovni. Zde se jelo (ostatně stějně jako minule) na silně nostalgické notě, navíc s docela dlouhou stopáží, takže se našlo docela dost prázných míst. Navíc těch efektů a dodělávek v postrpodukci tu bylo asi až příliš - především v porovnání s díly 1-3. Moc mě nezaujaly záporné postavy a neudělal jsem si ani moc sympatií k těm novým vedlejším postavám okolo Indyho. Radši bych žil ve světě, ve kterém by měl Indiana Jones 10 filmů (ale musely by se točit v 90tých letech, kdy byl Henry Jones Jr. na vrcholu sil), místo takové série jako je rychle a zběsile (a to planují ještě pokračovat) - jim by bohatě těch pět filmů stačilo. Díky Forde za 5 filmových dobrodružství s jednou z nejikoničtějších postav filmového průmyslu, kde pro mě stále zůstane poslední křížová výprava tím jednoznačně nejlepším dílem z celé série...55%. ()

Wysch

Čekal jsem teda větší průser, podle zdejšího hodnocení. Nakonec se tenhle dárek pod stromeček i celkem líbil, ačkoliv teda stopáž je místama fakt přepálená, ale tak nějak to Indymu v jeho posledním (??) příběhu odpustím. Problém je imho za mě postava Wombata, tedy Phoebe WB, která je za mě typickým příkladem moderního hollywoodského scénáře, kterej chce vytvořit ženskou protagonistku pro 21. století. Tak nesympaticky napsanou ženskou bych jako kmotřenku zabil pravděpodobně už v Americe, natož abych s ní lítal na starý kolena po Tangieru, potápěl se s ní nebo s ní nedejbože cestoval do starověkejch Syrakus. Indy po mimozemšťanech ztratil i trochu té racionality, a určitě s věkem Harrisona ztratil i dynamiku, kterou sebelepší stunt double nenahradí, natožpak otřesný zelený plátno jak z roku 2000. Dohromady je to vizuálně hroznej galymatyáš velmi podprůměrných CG obrázků, což vidím i já jako amatér, a to je prostě chyba. Možná to na velkém plátně vypadalo líp, ale silně o tom pochybuju. Vůbec se nebojím to srovnat s Shiou jako Tarzanem. ________ Všechny prachy do CGI tak asi putovaly do omlazení, protože imho Harrison se povedl výtečně. Pomohlo osvětlení a všechno. Omládlej Mads je taky skvělej. Povedla se stylizace, povedl se Antonio Banderas. ______ Nepovedlo se ale toho dost, a nejhorší na tom je, že se nepovedlo Mangoldovi (nebo spíš studiu!) podchytit, proč první tři Indiana Jonesové byli tak skvělí - poctivá kamera, poctivý triky, poctivá zábava. ______ Ale poslední Indy má emoce posledního filmu, a trochu bych tomu Indymu přál lepší happy end, nicméně to se nestane, protože Harrison si ten klobouk v poslední vteřině stejně zase nasadil. _______ Já Indyho miluju. Tyhle filmy miluju. Miluju, co Indy pro tenhle žánr napříč platformami udělal. Bez Indyho by nebyla Lara Croft, nebyl by Nathan Drake, nebyl by Nick Cage a jeho národní poklady, a já tyhle zábavy žeru, a tak nemůžu nežrat ani posledního Indyho. Kterej je sice kurevsky dlouhej, ale člověk tam tak nějak pořád čeká tu osudovost toho ciferníku... a nikdy se ji nedočká, ale to čekání umí místama bejt emočně natolik zábavný, že to stačí. Ale nebudu říkat, že Dial of Destiny není nejslabší. Za mě je slabší než Chrám zkázy, což je film, u kterýho dodnes ani po deseti zhlédnutích nechápu, proč je tak populární. No. Veselý Vánoce. ()

SaNcHeZ_cz

V místech, je to pořád ten starý dobrý Indy i když s hodně dlouhou odlukou, těch míst kde to ale působí až moc digitálně, nastavovaně a jako příliš zbytečný přídavek v moderním hávu (včetně vrstvení příběhů a motivů) je tam prostě moc. Navíc je tam možná až příliš moc zbytečně prázdné akce, kdy jsem měl pocit, že čekám až to bude zase Indy nohama na zemi a ne jen soubor digitálních scén, ze kterých se to kouzlo jaksi vytrácí. A to i když se Ford snaží a Mads Mikkelsen mu obstojně zatápí. ()

KIT.HL

Hodinu jsem přetrpěl a rovnou napíšu, další naprosto zbytečný film těžící ze slávy předešlých ( tedy tak dvou...). Trend namlouvat si, že počítačem jde udělat vše a vykouzlit nádherný film zaslepil asi i všechny zde hodnotící uživatele. Jelikož nekoukám na tahle pc díla a nejsem poznamenán Marvelovkama jsem o to víc zhnusen tím, jak diváci přijali  tento trend.. NEROZUMÍM TOMU !  Chvála bohu. Tohle je na hony vzdáleno všemu co jsem na filmech miloval...Tolik  k filmařině. To ostatní je ztráta času. Trapné a zbytečné honičky, které pobaví jen zaostalé... H. Ford omlazený....ne nechci. Všechno v tomhle filmu je zbytečné....Tedy až na cameo John Rhys-Daviese....Bože pryč od toho...Děsí to stejně jako ten umělý čokl ve filmu Volání divočiny POMOC, tohle nechci ani náhodou !! ()

Praxis

Oceňuji, že se ve filmu pořád něco dělo. Vůbec tam nebylo hluchých míst, kde by se jen přešlapovalo na místě a postavy si povídaly. Takže akce bylo více než dostatek. Ford se pořád snaží, a i když je místy dost digitálně upravovaný, je to velmi důstojné ukončení jedné éry s ikonickým hudebním motivem. Na druhou stranu to má pořád strašně moc meh momentů. Mads Mikkelsen se evidentně nudí, přišel si sem vydělat na nový auto a tak rozpačité herce zachraňuje alespoň Phoebe Waller-Bridge. Vizuálně to má místa, která jsou vyloženě odpudivá a působí jakoby to byla produkce za pár šupů ve Volume studiu. Když to porovnám s o mnoho milionů levnějším Stvořitelem, tak to je až do očí bijící. Celkově to bylo vlastně fajn, ale s jeho staršími bratříčky se tohle prostě rovnat nemůže. Sry 60% ()

GodComplex

Ugh. Tak se nam otravny feminismus prokousal i do Indyho. Zensky lead na facku. Jednoznacne nejhorsi v serii, jediny kdo se to snazi tahnout je stale charismaticky Ford, je to ale cele potopene v nudne digitalni preplacane akci. Smutne rubani 80’s legendy. 3\10 ()

Alementina

Je to taková barevnejsi a velkolepého výprava, která věrně kopiruje Indiho dobrodružství z 80tek, kdy co 10 minut zazní "ta melodie". Můj problém je, že melodie už mi v půlce filmu začala lézt na nervy a celý film jsem se nudila. Tak, jak si z předchozího dílu pamatuji jen to, že tam hrála Cate Blanchet, tak nejak to dopadne i s timhle dilem. To, že logiku tam nedavalo vůbec nic, opomíjim. Mně to nenadchlo. ()

Tony.cs

Nový Indy by byl jako samostatný film opravdu pěkný. Jako kus úžasné série to ale dlí v šedi. Já miluji všechny (ano, i podle mě nepochopitelně strhanou čtyřku) a tento nebude z těch, ke kterým se budu zase vracet. Je to film, který neurazí, ale ani vyloženě nenadchne. Já sám to přisuzuji faktu, že zde chybí tvůrčí dotyk Spielberga a Lucase. Ono na tvůrcích opravdu záleží. Každý neumí natočit naprostou pecku. ()

major.warren

RECENZE: Jak pohřbít legendu? Nový Indiana Jones přináší dokonalý návod - Českokrumlovský deník Indiana Jones a Nástroj osudu měl být velkolepým zakončením i nostalgickým ohlédnutím tvůrců a fanoušků za více než čtyřicetiletou existencí slavné série, jejíž filmy byly vždy určeny divákům. Filmy, které přinášely upřímnou radost, smích i napětí mnoha generacím. Filmy, které byly zárukou umělecké kvality na poli konzumní kinematografie. Výsledek k mé nelibosti ovšem ztělesňuje něco docela jiného. Kreativní i producentský dohled studia Disney je znát z každého metru, chybějícím motivem hory v úvodu počínaje a odpudivou CGI vizáží konče. Opakuje se něco podobného, co pod disneyovským vedením postihlo novou trilogii Star Wars, avšak v tomto případě to bolí o poznání více. Namísto důstojné rozlučky legendárního archeologa s kloboukem a bičem totiž vznikla pompézní šílenost bez špetky úcty a respektu k předešlým dílům. Problémů je hned několik. Především novinku nerežíroval Steven Spielberg. To mu však nelze mít za zlé. Byl-li mu k realizaci předložen takto špatný scénář, nedivím se, že s díky odmítl a spolu s Georgem Lucasem za filmem stojí pouze jako autor původních postav a producentská supervize. Režii převzal James Mangold, jindy ostřílený vyznavač poctivého filmařského řemesla. Zde zjevně podlehl tlakům studia a film natočil až neuvěřitelně tendenčně a nestylově. Co scéna, to zásah digitální technologie, úvodní sekvence z druhé světové války působí jako z počítačové hry, neberou se žádné ohledy na logiku, fyzikální zákony či vývoj postav; o retrospektivních vodítkách či zcela umělém navrácení starých hrdinů nemluvě. Harrison Ford se v osmdesáti letech snaží ze všech sil, ale je bohužel vidět, že natáčení snímku přišlo hodně pozdě. Digitální omlazení Indyho je nepřirozené, v reálu zase hrdina vypadá jako by měl každou chvílí zemřít. Leč je to ovšem právě Ford a další herci (výtečná Phoebe Waller-Bridge i dojemně směšný záporák Madse Mikkelsena), kvůli nimž se vyplatí Nástroj osudu vidět. Za snahu! Indiana Jones už nemá jiskřivost ani zápal k honbě za hledáním ztracených artefaktů napříč věky, ke všemu se připlete jakoby nezúčastněně, náhodou. Přepálená stopáž je rovněž úplně mimo, což se tvůrci rozhodli řešit mechanickým podsouváním jedné akční scény za druhou (dohromady jich je asi šest), přičemž sotva jedna stojí opravdu za to a film by se bez nich klidně obešel. Kouzlo Spielbergovy a Lucasovy série tkvělo zejména v nádherné kombinaci tajemna, starosvětskosti, humoru a akce. Jenže akce bez efektů a laciných vsuvek (viz. jízda na koni v metru / kluk pilotující letadlo).  Vizuálně je nový Indiana Jones doslova odporný, ošizený ve všech složkách včetně výpravy a kostýmů. Dokonce ani hudba Johna Williamse (jakkoliv je tradičně bravurní) tentokrát neutváří dramatickou oporu rozvláčnému a přeplácanému scénáři, jenž si za svou historickou kuriozitu zvolil jakýsi Archimédův mechanismus, který dokáže prolomit trhliny v čase. Alespoň tak jsem to tedy pochopil. Nechybí samozřejmě náckové coby hlavní záporáci, pátrání v hlubinách, jeskyně plné hmyzu a další trademarky spjaté s „jonesovským“ kultem. Celé to pak dohromady vyznívá jako řízená parodie. Tento pocit nejvíce eskaluje při závěrečné akci v návratu časem. Každého fanouška zaručeně potěší nosná dávka nostalgie. Její vložení je ale vždy buďto tlačené silou či naopak až bizarně primitivní, že se divák skoro zastydí, byť jen pousmát se nad zmínkou o starých dobrých časech. Kdepak kvalitní podívaná, kterou Hollywood vždy ctil a uměl, zato status nejdražšího béčkového filmu v dějinách by Nástroj osudu mohl z fleku atakovat. Jako zarytý milovník Indiana Jonese se musím se značně neuspokojivým výsledkem jeho závěrečného dobrodružství vyrovnat. Věřím, že ho časem přijmu jako oddechovou, nostalgií provoněnou akční podívanou, která zkrátka přišla později, než měla (respektive neměla přijít vůbec) a ještě se dosti utrhla ze řetězu. Za plnohodnotného zástupce legendární a pro mě v mnoha ohledech formativní série ho nicméně nejspíš nikdy považovat nebudu. PS: PO DRUHÉM ZHLÉDNUTÍ DOMA NA MENŠÍ OBRAZOVCE JSEM SHOVÍVAVĚJŠÍ A PŘIDÁVÁM HODNOCENÍ NA TŘI *** () (menej) (viac)

Steven47

Přemýšlel jsem, jestli se k novému Indymu vůbec chci touhle formou vracet. Absolutně netuším, co se pokazilo, ale ten film je prostě bídný i bez ohledu na to, do jaké série patří. Příslušnost k ní pouze vše špatné znásobuje a dělá v konečném důsledku smutnějším. Vytratilo se původní kouzlo, pryč je i jakákoliv hravost či živelnost a já většinu času ani neměl pocit, že koukám na film s tím slavným archeologem, se kterým jsem vyrůstal. Mangoldovo uchopení nicméně nefunguje ani jako zcela syrové pojetí známé látky a výsledkem je tak jakýsi nevydařený hybrid, což škodí jak filmu, tak především samotnému hlavnímu hrdinovi. Humor absolutně mimo, postavy nesympatické, od otravné a afektované kmotřenky, přes nevýrazného záporáka až po Kraťase z Wishe. Ani samotný Indiana Jones mě často nebavil a to je zkrátka sakra špatně. Akce je přepálená, nezajímavá a nepřehledně střižená. Vše umocňuje stopáž přesahující dvě a půl hodiny, což je prostě moc. Spielberg očividně moc dobře věděl, proč se držet okolo 120 minut. Celá zápletka okolo artefaktu by nemusela být marná, v této formě je nicméně extrémně nezáživná. Snímek prakticky nikdy nedokáže nabrat pořádné tempo, je nudný a zdlouhavý. Nekoná se ani očekávaná rozlučka, protože na emoce prakticky není prostor a finále naopak působí strašně nuceně ve snaze vyvolat nostalgii, na kterou do té doby snímek až trestuhodně kašle. Potěšil snad jen nesmrtelný Harrison Ford a hudba Johna Williamse (byť i její využití mi přišlo místy zvláštní). Už tenhle omyl nechci nikdy vidět a budu předstírat, že se nestal. Tohle si Indy nezasloužil, jsem z toho smutný. 2/10 ()

Helo

Ford je pořád Indy, pořád dokáže švihnout bičem, přeskočit z auta na auto nebo dát ránu pěstí, která udělá onen zvuk typickej už od Dobyvatelů. Mangold bohužel ale není Spielberg a i když se očividně snaží, stejně film působí jen jako rutinní pokračování. První půlka je vlastně nezábavnej sled akčních sekvencí, ve kterých je sice nějakej náznak hravosti a koumavosti akčních scén z předchozích dílů, ovšem těch zajímavých nápadů je v nich tak málo, že při tý stopáži nedokážou zabavit, a hlavně v nich prakticky o nic nejde a nijak pořádně něj neposouvaj dopředu! Navíc je doprovází všudypřítomný, zbytečný a hlavně strašně očividný CGI (omlazenej Ford je docela v cajku), který tomu celýmu ubírá na kouzlu. Až ve chvíli, kdy tvůrce napadlo použít doopravdickou scénu, doopravdickou past, doopravdickej tuktuk, tak to tam najednou aspoň na chvíli je. Až druhá půlka přinese zajímavý nápady a dokonce i pár působivých momentů - to jen díky ní se mi tu ještě podaří vysmrknout tu čtvrtou hvězdu. ()

Aiax odpad!

Jak tomuhle někdo může dát víc než, dobře, dvě hvězdy? Příslušníci mas s kýblem popkornu v ruce, to bych ještě pochopil, ale amatérští recenzenti, dlouhodobí useři téhle databáze a samozvaní filmoví labužníci? Je to jako by si člověk, který se považuje za gurmána, dal v nádražní restauračce pár oschlých knedlíků s fragmentem tuhého hovězího přelitého hnědou omáčkou a napsal na svůj blogísek "docela poživatelné, 3/5". K čemu je takový kritik? Tenhle unavený, bezduchý, nemrtvý korporátní produkt nemá nejmenší právo být v modrých číslech, natož červených. ()

salalala

Vizuálně ostudné zakončení jedné ságy, která asi měla být jen trilogií. James Mangold sice nedělá nic špatně a přesně splňuje požadavky na moderní blockbuster, zároveň ale nedokáže vytvořit jednu jedinou výraznější a zajímavější scénu, která by se vymykala nad všemi. Nejblíže tak k ní má hned úvodní akční sekvence, která je velmi dobrá, zábavná a má svižné tempo, kazí ji ale až směšné efekty a digitální omlazení hlavního hrdiny, které je dost rozpačité. Nepříjemně překvapí i skoro nulová dobová atmosféra, což je místy až zarážející. Samotný příběh má rozhodně potenciál k tomu být extrémně atraktivní, je ale podán dost nenápaditě, spoustu věcí v něm nedává smysl a zejména ona prostřední "pátrací" část je zoufale nudná. Ruku v ruce s tím pak jdou extrémně slabí záporáci, z nichž nejde vůbec strach, což nejvíce odnesl odnikud nikam se potácející Mads Mikkelsen, který nemá co hrát a je nejnudnější v celé své kariéře. Snímek tak táhnou a od průšvihu zachraňují Harrison Ford a velmi dobrá Phoebe Waller-Bridge, která je zábavná, dokáže prodat většinu lehce infantilních vtipů a mezi oběma navíc probíhá potřebná chemie. Kratší stopáž by také vadila málokomu. Indiana Jones and the Dial of Destiny není úplně zbytečný film a legendární sáze ostudu určitě nedělá (až tedy na odpudivý vizuál), zároveň do ní ale vůbec nic nepřináší a je jen splněnou povinností pro všechny zúčastněné. Škoda. 50 % ()

Blackhand47

Franšíze o archeologovi s kloboukem jsem nikdy nepropadnul a vlastně bych byl možná radši, kdyby se jí pořád nesnažili oživovat, jak to má Hollywood se všemi značkami ve zvyku. Pátý Indy totiž udělal to, co udělá každá značka, která neví, kam směřovat - začne řešit cestování časem. Nejprve se do minulosti vydáme skrze dlouhý flashback, ve kterém máme omlazeného Forda... jenže ten vypadá daleko hůře než takový Tarkin z Rogue One, což je osm let starý film... spíše jsem měl chvílemi pocit, jestli to náhodou nejsou scény z Polárního expresu. Tento úvod je navíc dlouhá nuda a vlastně každá akční scéna je obrovská zívačka, jelikož skrze CGI ničemu divák nevěří. Indiana Jones kdysi stál na praktických efektech a proto se lidi o hrdinu báli. Digitální bordel totéž neudělá. Skok do minulosti a časová smyčka jsou pak třešničkou na dortu. Nová postava kmotřenky vlastně i funguje, ale zbytek postav je úplně prázdných a bez osobnosti. Doufejme, že po tomhle filmu zůstane už značka u ledu. Hodnocení: 60 % ()

FilmFan24

…”a kde to nebolí?”… zeptá se Indy Harrison Ford Marion. Ta ukáže na svůj pravý loket a odpoví: “Tady.” Emočně krásné a důstojné zakončení oblíbené série, která si dobyla naše srdce poprvé v roce 1981. Krásné to přátelství filmové… ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

včera

Pohled na celosvětové tržby kinařů je tento rok týden od týdne smutnější. O potenciální blížící se krizi kin i velkých filmových studií se mluví už poměrně dlouho a důvody jsou nasnadě. Vzestup… (viac)

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

Guillermo Del Toro málem natočil Star Wars

23.09.2023

Scenárista David S. Goyer (Muž z oceli, Terminátor: Temný osud) čerstvě dělal rozhovor v podcastu Happy Sad Confused a kromě jiného taky potvrdil jednu dlouholetou Star Wars spekulaci. Totiž že v… (viac)

Další Star Wars seriál má obří cenovku

Další Star Wars seriál má obří cenovku