Deň nezávislosti

• Česko Den nezávislosti (viac)
USA, 1996, 139 min (Special Edition: 153 min)

Je 2. júla, celé USA sa pripravuje na oslavy Dňa nezávislosti. Nad Mesiacom, na povrchu ktorého je pamätná doska človeka s mierovým posolstvom vesmírnym civilizáciám, sa presunie zlovestný tieň, smerujúci k Zemi. Výskumná základňa v Novom Mexiku zachytí signály z vesmíru, ktoré vysiela obrovská kozmická loď mimozemského pôvodu. Vyšle 30 menších lodí s priemerom 15 kilometrov, ktoré nehybne visia nad ulicami väčšiny hlavných svetových miest a nereagujú na pokusy o kontakt. V Los Angeles kapitán letectva Steven Hiler (Will Smith) tuší, že sa deje niečo nekalé a nariadi svojej priateľke, striptérke Jasmin Dubrowovej (Vivica A. Fox), aby si zobrala dieťa a odcestovala z mesta, pretože on musí nastúpiť do služby. Prezident Thomas J. Whitemore (Bill Pullman) tvrdí, že zatiaľ nie je dôvod báť sa. Svojrázny vedec David Levinson (Jeff Goldblum), ktorý pracuje v jednej z televíznych spoločností ako expert na káblové systémy, celkom náhodou odhalí dorozumievací kód mimozemšťanov a pochopí, že lode sa synchronizujú, aby súčasne zaútočili. Začalo sa odpočítavanie do okamihu totálneho zničenia Zeme! (TV Markíza)

SOLOM.

Když jsem to viděl poprvé, dokončoval jsem základku a film se mi v té době líbil moc. Byl jsem uchvácený z efektů, scénáře i hereckých výkonů. Po zhruba deseti letech se na to dívám úplně jinak. Upřímně jsem už alergický na filmy s UFO (mimozemskou) tématikou, americkým vlastenectvím a mnohem více si všímám chyb ve scénáři. V několika komentářích pode mnou jsou jednotlivé neduhy tohoto snímku popsány téměř do jednoho, takže je nemá smysl vyjmenovávat všechny znovu. Nu hold originalitou a bezchybností to zrovna nehýří. V mých očích už efekty zas tak super nejsou (až na pár výjimek dost průměrné), scénář jakbysmet a tak mi zbývá nejvíc vyzdvihnout asi právě jen ty herecké výkony. ()

ARI50

Výborná až nezkutečná bomba v podání efektu a příběhu a hlavně herců, protože Will je tady akční hrdina který humorem vůbec nešetří. Skvělá podívaná která nemůže nudit v ničem. ()

SLOTH

to néééééééééééééééééééééééééééééééééééééé tohle je smutny film a tim myslim po strance scenare...samozrejme ze george bush by pilotoval stihacku kdyby nas napadli ufouni o tom zadna... ale ze by will smith kouril doutniky tak to teda ne:) ()

JASON_X

Nevím to jistě, ale Independence Day je možná první "huráamerický" velkofilm, ve kterém si amíci (i když pod německým velením) ze sebe, respektive ze svých pateticky klišovitých velkosračkových velkofilmů, dělají nepokrytě švandu. A to se mi líbí. Natočit tohle prasopes Špílberg, dám tomu odpad, protože nepochybuju, že on by něco takového myslel vážně, zatímco Herr Emmerich na nás neustále spiklenecky pomrkává jedním okem. Ale i tak je toho všeho megaklišé a megapathosu a megacajdákové hudby ve filmu taková megaporce, že už to občas ani není vtipné. Ale udělané je to naprosto fenomenálně a když se člověk podívá na rok vzniku, tak klobouk dolů. ()

Bauer

Německý režisér Roland Emmerich, jenž má na svém kontě výbornou Hvězdou bránu, příšel v roce 1996 s filmem Den nezávislosti a řekl bych, že tento film ho katapultoval mezi nejlepší současné režiséry. Samozřejmně točí většinou nesmyslné filmy, jenže ty filmy jsou neuvěřitelně zábavné a rychle utečou a především se dají vidět i více krát.A taky se mi zdá, že rád ve svých filmech ničí celý svět, zejména tedy Ameriku. Tento film když jsem viděl poprvé tak jsem z něj byl tak uchvácen, že po skončení jsem si to musel zkoukout ještě jednou. Naprosto úchvatná vizuální pecka. Efekty jsou opravdu perfektní. Povedená atmosféra, které přidáva temná a působivá hudba. Vkusně vybrané herecké obsazení. Výtečný Bill Pullman jako prezident podává výborný výkon a hlavně bych si to klidně dokázal představit jako skutečného prezidenta. Will Smith je též výborný a docela hazí slušné hlášky a nakonec Jeff Goldblum, který samozřejmně také nezklamal. Jen se divím těm 65%, jelikož tento film měl dokonce i v Cinemě 100%, tak si myslím, že těch 85% by bylo odpovidajících. Jeden z nejlepších sci-fi filmů, co jsem kdy viděl!!! ()

matestlust

Pro mě zaručeně nejlepší film s tématem lidé versus mimozemšťané.Scéna,kdy se obrovský talíř vynořuje z mlhy nad městem mi pokaždé nahání husí kůži.Tenhle film se podle mě stane kultovní záležitostí, když ne pro ostatní, pro mne určitě. ()

becki_tu

Kdyby Emmerich zredukoval dávku patosu a počet klišé alespoň na přijatelnou a únosnou úroveň a kdyby z toho místama nedělal spíš komedii než seriózní sci-fi, byl bych úplně spokojen. Takhle u mě přetrvávají smíšené pocity z dobře provedených akčních a desktrukčních scén a naopak z některých scén a momentů mi bylo tak trochu trapně. A to, že je potřeba u téhle megalomansky vyhlížející záležitosti vypnout mozek asi netřeba připomínat. Ale třeba za deset let se na to klidně podívám znovu. ()

Will_X

Výborně triky, hlášky a obsazení. Nejlepší je asi trochu potrhlý vědec v oblasti 51 a nezapomenutelná hláška Willa Smitha - "Vítej na Zemi! /Welcome to Earth!" Na závěr bych pouze dodal: "Já nejsem Žid..To nevadí, nikdo není dokonalý." :)90% ()

Sawy

Ke Dni nezávislosti mám podobný vztah jako k Armageddonu.Není to žádné veledílo,ale jako blockbuster na pobavení je to super.Will Smith hláškuje o sto sedm,triky jsou parádní,akce též a já se výborně bavil.Film rozdělil lidi do dvou táborů.Na ty,kteří u něj vypli mozek a skvěle se bavili a na ty,kteří u něj moc přemýšleli a vysmáli se mu.Já patřím jednoznačně do té první skupiny.80 % ()

Lucasion

Moc často se mi nestává, aby film, který jsem viděl tolikrát před mnoha lety, mi nyní přišel o třídu horší. Den nezávislosti ale takový je. Kdysi povedené sci-fi se vším všudy. Nyní jen nadprůměrná katastrofická americká pohádka. Will Smith s Jeffem Goldblumem nikdy sice neomrzí, ale film mě zdaleka nebavil jako kdysi. Možná je to přehnanou délkou, když dvacet minut se rozmísťují mimozemské lodě nad naše města. Následně dalších dvacet minut se nic moc neděje. O několik delší verze tomu taky moc nepomáhá. Mě vlastně i zklamala docela kvalitu efektů, která dříve působila parádně a v kvalitě na bluray to vypadá vše neuvěřitelně uměle. No, ale abych pouze nekritizoval, tak mi stejně ústřední dvojice vhání úsměv na tvář při jejich hláškách. Oba to zahráli skvěle a role pilota i počítačového génia jim nadmíru padnou. Další herci se též činí, co se týče sympatií i hlášek. No z nostalgie je to pořád vcelku kvalitní sci-fi o vyhlazení naší rasy. I když uběhlo už neuvěřitelných dvacet let. [Extended] (77 %) ()

ScarPoul

Tak hlúpi a zároveň taký dobrý film som už dlho nevidel. Hlúpi preto lebo tam prezident spojených štátov hovorí po slovensky a dobrý preto lebo tam jeden ožran zachráni všetkých pred lietajúcimi tenierami." Tak aspoň pravil jaro Filip v stredoslovákov a ja nemôžem inak len súhlasiť. Táto rozprávka plná amerického pátosu a hlúpostí nám jasne pripomína že ti američania sú vážne vlastenecký a nepremožitelný blázni ale tiež že ten nemec Emmerich nie je až tak na zahodenie. Nie je to jeho najlepší film. Ale určite je najbombastickejší. Charaktery až na Pullmena ktorý mi príde vo všetkých filmoch strohý sú obstojné a najviac vyniká postava Goldbluma ktorý si úlohu užíva a takisto tu zažiaril aj Will Smith ich spoločný odjeb pánovi Alienovi je neskutočne dobrý. Celkovo sa film nesie v pomalom tempe aby sme si mohli zvyknúť na danú situáciu a až na sekvencie s Vivicou foxovou sú všetky zaujímavé. Hudba je pompézna ale musím podotknúť že aj moc americká a to je veľmi rušivé pretože Arnoldova hudba trebárs ku Stargate je omnoho lepšia. Emmerich opäť použil starý dobrý tým a tento film mu určil status megalomana ako ho všetci poznáme. Lenže naozaj 5* dať nemôžem aj keby som chcel, lebo priveľa nezrovnalostí, suchých miest a chýb ktoré sa nedajú prehliadnuť robia svoje takže to nakoniec skončí pri takých slabšých 4* ale aj to z nostalgie pretože keď som bol decko tak som to žral. ()

Lacike

Ukazkovy priklad letneho monumentalneho blockbusteru 90tych rokov tej najvyssej kvality. Pritom to nie je len trikova exhibicia, ale film je dokonale vyvazeny aj po dejovej stranke a postavy aj ked su to len jednorozmerne figurky, bezchybne funguju a dokazu si ziskat divakove srdce. Teda pokial to nie je bezcitny cynik alebo namysleny intelektual pre ktoreho je cokolvek komercne, kde hrdina necumi niekolko minut do steny, odpad. Postavy su rôznoroda zmeska v ktorej si kazdy najde nejakeho sympataka. Mna bavia vsetci a nie je tu nikto, kto by mi liezol na nervy. Okrem dokonalen hlavnej trojky Goldblum, Smith, Pullman si zasluzi zmienku este chraplavy Fierstein, Hirsch s trefnymi poznamkami a vedec/magor Spiner. Samozrejme dôjde aj na vyuzitie zanrovych klise. Takze po monumentalnej destrukcii mesta v ktorom zomru miliony ludi nasleduje spomaleny zaber na psa, ktory na poslednu chvilu unikne nebezpecenstvu, takze vsetko je v cajku a divak ma z toho hned dobry pocit. Dalej za zmienku stoji najdokonalejsi motivacny prejav prezidenta, ktory vo mne znova vyvolal zimomriavky a po skonceni filmu mam zakazdym chut oslavovat Deň nezávislosti. Emmerich je jednym z najväcsich americkych patriotov a v jeho podani to nepôsobi otravne. Vrcholom je ale finale v ktorom sa ten ozran Quaid obetuje a znici mimozemsku lod. Pri tej scene mam vzdy slzu na krajicku. Ale samozrejme sa nezbuda ani na humor a je tu kopa skvelych hlasok. Ci uz v originaly, ale aj nejake naviac v genialnom SK kinodabingu. Taky si kupim, ked budem velky. Po mne tie zelene hovna strielat nebudes. :) Vynimocne som nikdy nepocul CZ dabing a ani po tom netuzim. Podme konecne k trikom. Vo svojej dobe boli uplna spicka. Je tu kopa nezabudnutelnych scen. Ale celkovo predsalen uz trochu zastarali. Ich hlavnou devizou je aspon to, ze nepôsobia preplacane, takze nezacnu nudit, ale prave naopak. Chceli by ste, aby ich tu bolo viac. Dalsim velkym plusom je soundtrack s nadhernymi vyraznymi motívmi, ktore znova niekolko dni nedostanem z hlavy. Takze vysledkom je film v ktorom Emmerich doviedol svoje trademarky natolko do dokonalosti, ze sa pojem Emmerichovka stal synonymom pre katastroficky zaner. Akurat pre niektore fajnovky typu Waco to ma skôr negativny nadych. Smola pre nich. Davam 9/10 za niektore uz trochu slabsie triky. ()

HateBreeder

Dalsi z rady radoby megafilmu o ufonech jenz si chteji podmanit Zemi. Tohle je vsak jeden z tech lepsich. Mno je to neco mezi filmem Mars utoci a Blizkym setkanim tretiho druhu. Film ma radu komedialnich momentu u kterych vam poklesne celist, dale technicka stranka je prinejmensim zajimava a pojeti ufonu a vesmirnych lodi by Emmerich se mi docela libilo. Vykon Willa Smithe je vcelku dobry, i kdyz znam i lepsi a Jeff Goldblum a jeho v rade jiz snad treti vedec je taky prijatelny. Na filmu se mi hlavne libi jeho lehkost a nenucenost, Emmerich nikoho nechce do niceho nutit, nechce aby divak nejak moc premyslel o vesmiru a o otazce vecneho zivota, chce mu proste jen zprostredkovat velkolepou show u ktere se bude budto bavit a nebo odejde hned po prvni ctvrthodince. Ja sem se bavil. 75% ()

5150

70%.. Přeneseme-li se přes všechny ty řeči o odvaze, hrdinství, patriotismu a tak dál, zůstane pořád ještě dost dobrý a hlavně zábavný akční sci-fi film s výborným hereckým obsazením. ()

maseer2

scéna, kdy si Will Smith a Jeff Goldblum zapalují své "vítězné" doutníky, je nezapomenutelná:) jasně nejlepší Emmerichův film ! ()

PROROK14

Nič čo by stálo za potlesk. Toto mi stačilo vidieť raz. Mňa takéto sci-fi veľmi nebaví a ak k tomu prirátame ešte tú dĺžku tak je to tak na 65% ()

BoPo

Masové akcie a masovú zábavu pre všetkých bez ohľadu na rasu, vek, pohlavie a živočíšny druh zrovna nemusím. 3* je max. ()

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

Hvězdné války i Jurský svět na jednom pódiu

28.09.2018

Koncert filmové hudby SCI-FI se představí v Rudolfinu již 13. 10. 2018. S blížícím se datem koncertu odhaluje Filmová filharmonie novinky programu. Bude to nabitý večer! Program zahájí E. T.… (viac)

Po Ready Player One jde do kin i Armada

Po Ready Player One jde do kin i Armada

04.04.2018

Leckdo se bál, že se z adaptace Ready Player One vyklube brutální propadák. Film už má však na kontě 186 milionů dolarů a měl by s klidem nastřádat půl miliardy, takže Steven Spielberg opět skončí v… (viac)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

17.05.2016

Koncert filmové hudby PFO

Koncert filmové hudby PFO

26.04.2016

Pražský filmový orchestr s dirigentem, zakladatelem a multiinstrumentalistou, Jiřím Koryntou přináší další koncert věnovaný výpravné hudbě nejznámějších hollywoodských filmů už 21. května od 19.00 ve… (viac)