Percy Jackson: Zlodej blesku

• Česko Percy Jackson: Zloděj blesku (viac)
Kanada / USA, 2010, 114 min

Réžia:

Chris Columbus

Predloha:

Rick Riordan (kniha)

Scenár:

Craig Titley

Logan Lerman, Alexandra Daddario, Brandon T. Jackson, Pierce Brosnan, Jake Abel, Uma Thurman, Sean Bean, Rosario Dawson, Catherine Keener, Steve Coogan (viac)

Dospievajúci Percy (Logan Lerman) si myslí, že nie je niečím výnimočný, skôr naopak, pre dyslexiu a hyperaktivitu už musel vystriedať viacero škôl pre problémové deti. Netuší, že tieto vlastnosti vôbec nie sú hendikepom, ale dôkazom jeho božského pôvodu. Keď najvyšší z bohov, samotný Zeus (Sean Bean), na bájnom Olympe obviní Poseidona (Kevin McKidd), že jeho pozemský syn Percy mu ukradol magickú palicu ukrývajúcu blesky, o ktorej sa dá povedať, že je to najstaršia zbraň hromadného ničenia, antickí bohovia musia zostúpiť zo svojich trónov, aby na Zemi urobili poriadok. Ak Percy, teda vlastne Perseus, ukradnutý blesk nenájde a Diovi neodovzdá, vládca bohov urobí s ľudstvom krátky proces. Percy, ktorý sa ocitol v hre bohov celkom nevinne, sa musí pripraviť na najnáročnejšie dobrodružstvo v svojom živote, pričom osud mu nerozdal priaznivé karty. Našťastie, Percymu pomôže aj jeho stredoškolský učiteľ Brunner (Pierce Brosnan), ktorý všetko chápe, pretože on sám je bohom Cheirónom, ktorý sa zriekol nesmrteľnosti a žije medzi ľuďmi. (TV JOJ)

Morholt

Že se na Olymp leze skrze Empire State Building a do podsvětí přes Hollywood? Že jsou mezi bohy černoši? A že o Elysejských polích Columbus asi nikdy neslyšel? No a co! Rosaria byla jako Persefona k sežrání, Cooganův Hádes byl "cool" a ač to byla neskutečná slátanina, tak se to sypalo docela rychlym tempem, takže ty necelý dvě hoďky utekly jako voda. A když to srovnam třeba s posledním Potterem, tak u Percyho jsem se bavil mnohem víc. Po přečtení komentů jsem nečekal, že něco podobnýho napíšu, ale fakt se těším na druhej díl. 65% ()

Lucasion

Docela dost dobře si pamatuji, kdy jsem byl na tom v kině. Teď už je to sedm dlouhých let a tenhle film jsem viděl už alespoň pětkrát. Stále mě to baví. Percy Jackson je parádní vizuální pohádka pro děti i dospělé. Columbus točit tyhle věcí umí a po Harrym tvoří další film, podle knížek. Důležité je, že to funguje. Já jsem byl vždy milovníkem řecké mytologie a spojení moderního světa s tím mytologickým mi sedne. Líbí se mi hudba, líbí se mi příběh a herecky je to obsazeno skvěle. Sean Bean, Pierce Brosnan a Uma Thurman za starší partu herců. A Logan Lerman jako hlavní postava Percy je sympaťák. A jsem si jistý, že tohle byl první film, ve kterém jsem objevil svojí oblíbenkyni Alexandru Daddario a vím, že i tehdy v kině jsem na ní mohl nechat oči. Jojo, brunetka s modrýma očima, to je vskutku nebezpečná kombinace. Každopádně jak je vidět, tak si film s krátkým i delším časovým horizontem rád pustím a pořád mě to baví. Občas se zasměju, ale myslím, že nejlepší vizitkou filmu je, že jsem na něj koukal už několikrát a pořád mě baví stejně. Tudíž, jediné co mě zamrzí, že nevzniklo více kvalitních pokračování jako v případě konkurence. Škoda, Percy totiž má obří potenciál. (80 %) ()

Fleur6

Percy Jackson: Zlodej blesku alebo Percy Jackson: A takto to dopadne, keď bohovia nepoužívajú ochranu postráda originalitu, herecké výkony sú vcelku o ničom (možno ešte pri Seanovi Beanovi sa dá o niečom uvažovať), ale keď to človek berie len ako béčkový no brain teenage hrdinský film, tak to môže byť naozaj slušná zábava. ()

Gary

Na pomezí fajn oddychové fantasy a jednoho dílu Herkulese s Kevinem Sorbem. Všechny známé tváře tady bohužel stojí za starou bačkoru. Uma Thurman v jedné ze svých nejle... pardon...nejhorších rolí asi potřebovala peníze na dovolenou. Sean Bean je absolutně nezajímavý, Coogan se nehodí, Brosnan se sice baví, ale není zrovna charismatickou vedlejší postavou. Snad Joe Pantoliano si svoji roličku opravdu užil. Tak nebo tak, tahounem filmu je ústřední mladá parta, která nepostrádá sympatie a je vcelku zábavná. Ale ten scénář, mizerná hudba Christophea Becka, děj ve Spojených Státech, všechno vzhůru nohama ...hlavně, aby to bavilo americké děti. 50%. ()

Litsarch

Mám hrozně rád filmy a knihy s Titány, Bohy, polobohy, mýtickými bytosti atd. a proto jsem si tento film nemohl nechat ujít... Vyzdvihnu pár věcí... Vcelku zajímavou zápletku, dobré procvičení některých bohů a vizuální stránku... Zpracování nelidské podoby Háda, perfektní Hydru, hadi Medúzy (i když obsazení Thurman do její role bylo pro mne velmi nešťastné), přes další mýtická stvoření (Kerberové, Minotaur apod.), nádherné podsvětí a horu Olymp, konče dobrými vodnímy efekty (poslední byl ukázkový!), Diův blesk apod... To je asi tak vše... Jak jsem napsal, zajímavá zápletka byla, ale opravdu HROZNĚ zpracovaná... Námět by si zasloužil daleko lepší a kvalitnější provedení a ne toto až někdy "dementní" provedení, kdy v Casinu hraje Lady Gaga a Kesha (nejde ani o to, že to tam hraje, ale o to, že se to do tohoto filmu NAPROSTO nehodí), naprosto nelogické chování postav, kdy všichni stojí a čekají, co se bude dít atd., místo toho aby jednali než se tak stane, dobré okamžiky naprosto zhatí přiblblé "vtipné" komentáře a celkově film vyzní vcelku dost tragicky... Dalo by se z toho udělat nádherné epické dílo, ale bohužel z toho vyšel jen průmerný komerční snímek, kterému nemohu, i přes uvedené dobré věci, dát více než 3 hvezdičky... ()

Terva

Strašně mě ten název odrazoval, ale po přečtení oficiálního textu distributora jsem nakonec odolal a udělal si čas na návštěvu kina. Nejsem zklamán. Cesta Percyho ( Logan Lerman ) , Annabel ( Alexandra Daddario ) a Glovera ( Brandon T. Jackson ) do podsvětí za Hádem a vysvobozením Percyho matky je plná dobrodružství a speciálních efektů. Třeba Medusa ( Uma Thurman ) je nádherná. CITÁT : Otevři oči nebo ti pomůžou mí hadi !!! Antické Řecko přenesené do USA. Navštívíme Neschvill, Las Vegas, Hollywood nebo New York, tak jak to umí jen americká kinematografie a budeme skoro přesvědčeni, že se to opravdu událo v Americe a ne v Řecku. Po titulcích ( tedy pokud je v kině ještě vůbec někdo sleduje ) je ještě varování : CITÁT - Neotvírej lednici !!! .....SPOILER - .....Bůh je v Hollywoodu !!! ()

MoiJe

Stupidne, ako len americky teenager vo filme moze byt. Aj tak ale celkom sranda sledovat. Mimochodom, preco sa tolko hviezd dalo na taku zhovadilost? Dufali v dalsieho Pottera? ()

moviesfan

Percy zřejmě mnoho diváků nenadchne, ale nemusel by jich ani hodně otrávit. Tohle fantasy jde střední cestou a drží si ji celou dobu. Za mě spíše lepší průměr. ()

Lyli

Jééé, to byla nuda! Zhovadilost neskutečná, ale některé momenty se daly a dodívala jsem se do konce. Za to ty 2*. ()

JohnCZ

Vcelku příjemně koukatelná fantasy blbinka znásilňující řeckou mytologii s dost dobrými efekty a parádní hudbou. Herecký výkon Logana Lermana je vcelku toporný, ale to vyvážila Alexandra Daddario svýma očima a Brandon T. Jackson svým humorem. Pár známých herců ve vedlejších rolích též potěšilo a Sean Bean konečně dostal postavu, která nemůže zemřít. ()

Crazer

Tohle opravdu ne. Herecké obsazení je sice kvalitní, ale to nemění nic na tom, že samotný příběh je hodně slabý. Řecké báje zasazené do Ameriky opravdu nefungujou. ()

sidzej

Po podpriemernej Beth Cooper sa Columbus nastastie trochu vzchopil. Ako konkurencia Pottera to sice neobstoji ale ako nenarocna dobrodruzna fantasy oddychovka plni Percy svoj ucel dokonale. Pripadnym pokracovanim urcite nepohrdnem. 70% ()

PauloZ

Efekty na výbornou, ty mě překvapily, ale námět řecké mytologie v současnosti mě moc nevzal. Je to efektní pohádka pro náctileté. Podívat se na to dá, ale já jsem v tom velké blesky nenašel. ()

Kryton

Američané si vemou řecké mýty a báje a hodí jim dnešní cool kabát. Jak to dopadlo? Špatně (jak překvapivé)! Chris Columbus evidetně dostal jen 5 stránkový scénář se slovy "tady máš melouny, udělej z toho rodinnou podívanou alá Harry Potter". Columbus tak vzal melouny a dal je hercům, aby jejich jména odpoutaly pozornost od nelogičností a děroplnosti scénaře. Bohužel pak nezbylo tolik potřebných pěnez na počítačové efekty, které jsou a to říkám nic moc. Měl jsem i pocit, že to celé je jako ukradené ze Souboje Titánu. Jediné plus filmu je fakt, že jde rychleji dopředu než samotní hrdinové. Během půl hodiny je náš hrdina už na cestě záchrany své matky! Takže žádné dlouhé vysvětlování mytologie ani seznámení z hrdiny. Tohle krapet připomína akční RPG, kdy po cestě člověk nabere další členy do party a hrrr na obludy. Stejně jako tyto tupé a přímočaré hry i film mě začal po chvíli nudit a nenabízel mi nic. Už po hodině jsem si přál konec. Nejvíc WTF momentů člověk zažil v Las Vegas! Mimochodem z celé řady herců dostal asi Sean Bean nejméně, protože jeho absolutně znuděný výraz krále Bohů naprosto vystihoval moje pocity během a pak i na konci filmu. Jen né další díly, protože pravidlo dvojek by pak naznačovalo: více akce, více znuděných herců, více nudy! Percy Jackson neukradl blesk, ale mých 118 minut života. Chci je do slunovratu zpět, nebo se mi splaší kladiva. ()

draggo

Předlohu neznám, takže nemohu hodnotit jak moc se jí film držel. Mě se to osobně celkem líbilo, byla to velmi příjemná fantasy se sympatickým obsazením (Logan Lerman se předvedl celkem pěkně). Pravda, je to výcuc nápadů ze spousty filmů a knížek, ale jako celek to funguje velice dobře. Příběh celkem odsejpá a na logické nedostatky se neohlíží. Co mi ale vadilo byla příšerná zkratkovitost - v jednu chvíli byl Percy neschopnej a o pár minut pozdějc byl nejlepší ze všech. Ale to se ztrácí v návalu efektních soubojů a vtipných hlášek, díky nimž film uteče jako voda a pobaví nás. Uma Thurman je jako medúza výborná, podsvětí je vymyšleno moc hezky (Hades jako rocker byl fajn), atd. /shlédnuto na PC (DVDrip): 75% a 4*/ ()

keddy79

Proč se točí takové braky? A ještě k tomu jak přes kopírák. Opravdu nechápu. To si tvůrci řekli, jo tohle je dostatečně děsné, tak natočíme další fantasy s pitomě milým usměvavým vykuleným "hrdinou", který najednou všechno umí? Viz Eragon, Legend of the Seeker, Čarodějův učeň (2010)... Ostuda fantasy žánru. Počkat, ono je pokračování?! ()

Seriálový Percy Jackson našel představitele

Seriálový Percy Jackson našel představitele

12.04.2022

Streamovací služba Disney+ našla svého Percyho Jacksona. V chystané seriálové adaptace populární knižní young adult série tak hlavní roli ztvární herec Walker Scobell, jenž má za sebou čerstvě… (viac)

Percy Jackson míří na Disney+

Percy Jackson míří na Disney+

16.05.2020

Knižní fantasy sága Percy Jackson se dočká nové adaptace na streamovací službě Disney+. Zprávu potvrdil autor předlohy Rick Riordan. Příběh vypráví mix řecké mytologie, historie a kouzel, v jehož… (viac)

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

08.11.2012

Poslední bondovka ještě ani nedorazila do amerických kin a už má na kontě 300 milionů dolarů – především v Británii jde o jeden z nejúspěšnějších filmů historie. Scenárista John Logan a režisér Sam… (viac)

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

03.03.2011

Všechno je otázka peněz. A vkusu, samozřejmě. Možná patříte k těm, kterým se A-Team nelíbil a naopak u Percyho Jacksona: Zloděje blesku jste vrněli blahem. V tom případě jsou tohle pro vás dobré… (viac)