Percy Jackson: Zlodej blesku

• Česko Percy Jackson: Zloděj blesku (viac)
Kanada / USA, 2010, 114 min

Réžia:

Chris Columbus

Predloha:

Rick Riordan (kniha)

Scenár:

Craig Titley

Logan Lerman, Alexandra Daddario, Brandon T. Jackson, Pierce Brosnan, Jake Abel, Uma Thurman, Sean Bean, Rosario Dawson, Catherine Keener, Steve Coogan (viac)

Dospievajúci Percy (Logan Lerman) si myslí, že nie je niečím výnimočný, skôr naopak, pre dyslexiu a hyperaktivitu už musel vystriedať viacero škôl pre problémové deti. Netuší, že tieto vlastnosti vôbec nie sú hendikepom, ale dôkazom jeho božského pôvodu. Keď najvyšší z bohov, samotný Zeus (Sean Bean), na bájnom Olympe obviní Poseidona (Kevin McKidd), že jeho pozemský syn Percy mu ukradol magickú palicu ukrývajúcu blesky, o ktorej sa dá povedať, že je to najstaršia zbraň hromadného ničenia, antickí bohovia musia zostúpiť zo svojich trónov, aby na Zemi urobili poriadok. Ak Percy, teda vlastne Perseus, ukradnutý blesk nenájde a Diovi neodovzdá, vládca bohov urobí s ľudstvom krátky proces. Percy, ktorý sa ocitol v hre bohov celkom nevinne, sa musí pripraviť na najnáročnejšie dobrodružstvo v svojom živote, pričom osud mu nerozdal priaznivé karty. Našťastie, Percymu pomôže aj jeho stredoškolský učiteľ Brunner (Pierce Brosnan), ktorý všetko chápe, pretože on sám je bohom Cheirónom, ktorý sa zriekol nesmrteľnosti a žije medzi ľuďmi. (TV JOJ)

Deimos

KINO/// Obsazení 8/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Efekty 10/10/// +triková podívaná, hodně slušná akce, obsazení vedlejších rolí, z hlavních rolí zaujala Alexandra Daddario a ani Logan Lerman nebyl špatný, je to docela sranda a zábava -občas to má kupodivu trošku vláčnější tempo, je škoda, že vedlejší hvězdné obsazení nemá víc prostoru/// Tohle je nový Souboj Titánů určen pro dnešní mladou generaci odehrávající se v současnosti. Tolik ve zkratce o novém fantasy filmu, který přišel celkem rychle a tak ani neměl možnost zklamat, protože se nejednalo o něco dlouhodobě očekávaného. Chris Columbus se s látkou popral dobře. Je to určeno především pro mladší publikum, ale ani to starší by v tom nemělo nalézt známky trapnosti. Možná je to až moc fantasy, ale to je od snímku, který si hraje s Bohy potřeba čekat. Největší radost mi však dělali herci. Už jen fakt, že se tomuto snímku propůjčili je potěšující, ale vidět je (i když v maličkých rolích) mě dost bavilo. Takže jo, nejde o to kolik vám je, jestli máte rádi fantasy a chcete si dát před Soubojem Titánů předkrm, tohle je myslím ta správná volba./// Celkem 79%/// ()

Rosaviva

Já jsem od toho nic moc nečekala, protože vidíme tady to nízké hodnocení, ale mě se to nezdálo vůbec tak špatné jako jsem všude kolem sebe slyšela. Tenhle typ filmů není zrovna můj úplně nejoblíbenější, proto jsem byla poměrně překvapená, že se mi to nakonec fakt líbilo. Poměrně originální zápletka, Chrise Columbuse mám ráda, díky HP, proto se mi nejspíš líbil i tenhle film. Takže s čistým srdcem dávám 4* btw. fakt mě překvapilo, že v takovýmhle filmu hrála Uma Thurman a Pierce Brosnan. ()

666teen

Juvenilní polobozi a afrosatyr hledají nejdřív modré kuličky, aby později našli ztracené třesky blesky samotného Dia a osvobodili z Hádu Poseidonovu lidskou pichnu, takto Percyho mamá. Jsem naprostý polodebil. Nechápu co mě to napadlo, na něco takového vůbec koukat. ()

-OverLord-

Řecký báje jsem viděl ve všech možných i nemožných zpracováních, a tak mě tohle myslim už nemůže nijak překvapit, dokonce ani Pierce Brosnan jako kentaur.. no dobře, přiznam, že to mě překvapilo.. wtf? Je to slátanina prvního stupně, ale v dnešní době se hold bere kde se dá a čerpá se odevšaď, takže to nakonec neni zase taková tragédie. Logan Lerman umí docela hrát a neni takový dřevo jako většina pubertálních herců a Alexandra Daddario je celkem kost. No dávali to, když jsem zrovna snídal a ztvrdnul jsem u toho až do konce a nemůžu říct, že mě to nebavilo. Účel to plní a to je v dnešní době plus. ()

kingik

Percy Jackson (Logan Lerman) je na první pohled docela obyčejný středoškolák, který trpí dislexií a hyperaktivitou, ale ničím výjimečným neoplývá. Alespoň si to tedy myslí, až do chvíle, kdy je obviněn z krádeže mocného blesku boha Dia a krátce na to zjistí, že je synem Poseidona, a tedy jako každý polobůh i on je obdařen nadlidskými schopnostmi. Ovládání vody se mu bude moc hodit na dobrodružné cestě za ztraceným bleskem a jeho unesenou mámou do Hádesova podsvětí. Stejně tak se mu bude hodit jeho kamarádský ochránce Brandon T.Jackson a čerstvá kamarádka sličná "válečnice" dcera Athény Alexandra Daddario. Na své cestě udobřit si bohy na bájném Olympu a zabránit válce se střetnou tváří v tvář se smrtelnou Medúzou (Uma Thurman), prostopášnou Rosario Dawson, démonickým vládcem podsvětí Hádesem (Steve Coogan) a dalšími typickými (digitálními) stvořeními řecké mytologie, a ještě jim do toho bude vyhrávat Lady Gaga s hitem Poker face. Mistr rodinné zábavy Chris Columbus skloubil dohromady moderní rodinnou podívanou s bájnou řeckou mytologií a tenhle neobvyklý mix kupodivu funguje lépe, než letošní Souboj Titánů. Neznám knižní předlohu, ale to vůbec nevadilo, protože scéna, kdy náš hrdina coby moderní Perseus se brání smrtelnému pohledu Medúzy pomocí odrazu na zadním krytu mobilního telefonu, mluví k divákovi jasně a zřetelně, že se celý film nebere vážně a občas si troufne nenásilně parodovat řecké bohy. Columbus nasadí od začátku poměrně vysoké tempo a snad kromě závěrečné (zbytečné) scény setkání Percyho s otcem Poseidonem, si film drží sympatický nadhled. A potěšili mě i scény s Joe Pantolianem coby nenáviděným otčímem, který to nakonec schytal od Medúzy, když si šel do ledničky pro oblíbené pivo (scéna se nachází v závěrečných titulkách). Pobavil jsem se super. ()

Webb

Už námět mi přišel vymyšlenej slaboduchým scénáristou a jak to vypadá po převedení na film? Tupej Percy Jackson spíchnutej rychlou jehlou postrádajicí nosnou konstrukci prostě nemůže fungovat. Efekty na úrovni Twilight také zrovna moc nepotěší. Akce nelogická, herecké výkony hrozné, vykrádačka Clash of the Titans to jen pohřbila. Celou dobu jsem se nudil a přál si už ten vytouženej a nedostižnej konec. ()

Sobis87

Stejný případ jako Cirque du Freak – okatá snaha studia přetvořit další knižní sérii ve výdělečnou filmovou ságu, když už Harry Potter za chvíli skončí. Prachy, prachy, prachy…o nic jiného nejde. Percy Jackson se stejně jako druhý zmíněný film může chlubit exkluzivním obsazením (Sean Bean, Rosario Dawson, Steve Coogan, Uma Thurman, Catherine Kelner, Pierce Brosnan, atd.) a bohužel i tento film dostal na starost průměrný rutinér, který nedokáže využít potenciál jakékoliv scény, díky čemuž je i takový souboj s bájnou hydrou nebo Medúzou průměrnou zívačkou. Chris Columbus je prostě břídil, ale on ani ten scénář za moc nestojí, je pubertálně nablblý, prostý a popravdě mě celá ta teenager variace na Souboj titánů vůbec nechytla. Percy Jackson není nic víc než jen průměrný „popcorn“, který navíc disponuje kvalitativně nevyváženými triky. 50% ()

IQ Tiqe

Průměrný dobrodružný film, který spojuje realitu se světem fantasy, jak už bývá pro Columba posledních pár let typické. Dějově žádný zázrak, ale dobře se na to kouká a ozvučení vytváří aspon nějakou atmosféru. Na Pottera to zdaleka nemá, ale ani nemůžu říct, že bych litoval, že jsem to viděl. ()

HoneyBunny

Řemeslně samozřejmě columbovsky dobré, ale to je asi tak všechno. Z plakátu to vypadá na velkolepou akci, ale natěšeníčku sklapne, když si uvědomíte, že tábor mýtických polobohů vypadá jako sraz skautíku v lesíku, z Nashvillu uvidíte jednu ulici a kopii Parthenonu, z Las Vegas jedno kasino a z Hollywoodu jen (očividně ve studiu vyrobený) nápis Hollywood. Kam sakra Columbus dal všechny ty peníze? Na honoráře herců asi ne, když jindy schopní matadoři Brosnan, Thurmanová, McKidd a Bean se tu tváří buť znuděně nebo přehrávají (čest světlé výjimce Rosario Dawson). A to jsem se nezmíínila o logických chybách, třeba když trojka hrdinů chce zachránit Percyho matku z podsvětí a zapomenou, že aby ji osvobodili, potřebují přece čtyři perly, ne jen tři... Druhý díl rozhodně vidět nemusím. ()

Sinecod

Tohle neni film s wtf momenty. To je wtf film! Přemýšlím, kdy jsem naposled viděla takovou vlasyrvoucí zhovadilost. Vchod do podsvětí je v nápisu Hollywood, na Olymp se leze přes Empire state building a Hermesovi pěkné okřídlené botky jsou conversky. Polobohové neznají řecké báje a pověsti, těžko by se jinak převozníkovi na řece Styx snažili zaplatit 170 dolary nebo se snažili Hydru zabít tím, že jí useknou hlavu. Persefona je nadržená blbka, Zeus na stará kolena změkl, to samé Poseidon, čekala jsem kdy se nad svým synáčkem rozbrečí. A to v tom casinu? Lady Gaga? Tvůrce poslat za Hádem bez perly! Kdyby to aspoň nebylo myšleno vážně! ()

Kothy

Proč si Američani musí vymýšlet takové kraviny? Hlavní hrdina je syn Poseidona a Pierce Brosnan hraje kentaura. Tak určitě. :D ()

swamp

Já pořád říkám, že první dva díly Harryho Pottera stojí za prd.. není divu, že když Chris Columbus přesedlal z Harryho na Percyho, vznikl prd ještě mnohem nudnější. Zajímalo by mě, jestli je špatný jen scénář nebo i kniha. Úvodní výstavba děje v pěti minutách (rozhovor Dia s Poseidónem) je směšná, Brosnan jako kentaur hraje příšerně (jakoby mu nešlo přes pysky, že na plátně bude mít nohy koňské), CTF v kempu děs a další a další nelogičnosti a v závěru jsme se navíc nedočkali ani polibku, nýbrž bitky - korunu tomu všemu nasadil příšerný český rádoby-cool dabing. Jediné, nač se dalo dívat, byla Alexandra Daddario se svými pronikavými kukadly a Maserati, které se blýsklo na scéně v druhé půli filmu. Raději si přečtěte Staré řecké báje a pověsti Eduarda Petišky. ;) ()

teutates

Väčšinou, keď vidím kanadskú vlajku pod názvom filmu, pred to je jedno... predstavím si Terrance & Phillipa zo South Parku ako si prdia do ksichtu... nebolo tomu inak ani v tomto prípade. Ak by som videl tento snímok za mojich mladých "hrdinských" čias, stratil by som všetky ilúzie, ktoré som kedy o gréckych bohoch mal (odchovaný aj na gréckych mýtoch a povestiach). Takto pojeba* antiku... to si zaslúži blesk do hlavy. Podľa môjho názoru nevhodné pre deti no a čo si v tom nájdu starší... sklamanie 4/10 ()

pm

Je to pohádka a navrch komedie. Nechápu tedy, proč řemeslně zdařilého Percyho Jacksona dlouze rozebírat a shazovat, když neuráží děti, ani nezahanbuje žánr fantasy. ()

Slartibarkfast

Stačilo dvacet minut filmu a měl jsem jasno. ""SPOILER! (během 5ti minut filmu hlavní hrdina příjde o matku, dozví se, že je polobůh a stačí se zamilovat.. kupodivu to bere velice optimisticky. I já jsem byl víc nasranej, když mi v parku spadl kopeček zmrzliny na zem)"" Tenhle Hollywoodský experiment je ještě větší propadák než Souboj Titánů s černým Pegasem. Nechápu kde producenti berou odvahu a peníze na natáčení takovýchhle sra*ek. Opravdu to nelze říci jinak. Jímal mne žal při pohledu na tohohle filmového mrzáka, který se musí sklonit i před filmovými tituly se Stevenem Seagalem či podobnými béčky. Jakoby se Hollywood chtěl pomstít historickým legendám a dává nám to řádně najevo. Začátek roku 2010 je toho řádným příkladem. Kdyby tu neúčinkovalo několik mých oblíbených herců, asi by to pro mně byl totální odpad. Opravdu marně hledám klady na tomto snímku. Někdo asi zapnul omylem kameru a nakonec to i sestříhali. 10% za snahu. ()

Eawy

70% a prečo nie, však sa zamyslime. Malo to fešného modrookého hlavného hrdinu, ktorý mi neliezol na nervy. Malo to bojujúcu ženskú, ktorá mi neliezla na nervy. Malo to fakt niekoľko zaujímavých efektov a príjemný príbeh, ktorý neublíži. a celkom fajn soundtrack aj herecké výkony. Pozerať to v kine, to nie, ale pozrieť doma na dvdcku s mladšími súrodencami, prečo nie? Mne sa to celkom páčilo. ()

predators

Hodně dětské a s absolutně nevyužitým potenciálem a hroznýma lokacema, které jsou pro daný žánr nevhodné. Chápu, že si jde PJ ve vyprávění řeckých příběhů svou vlastní cestou, ale tento styl mi vážně nesedl a ani po efektní stránce nenabízí zhola nic nového nebo něco, nad čím bych upadl v úžas. Prostě taková Titánská teenagerovka... 35% ()

nash.

Řečtí bohové na Manhattanu? Výcvikový tábor polobohů jako Bradavice, kterým někdo ukradl školu? Harry Potter, Hermiona a Ron s kozlíma nohama na výpravě za perlovými viteály? James Bond jako Brumbál bez kouzelné hůlky zato se čtyřma nohama a kobylím zadkem? Medůza jako majitelka zahradní galerie? A to všechno vážně? To není komedie? Není. Bohužel. Tenhle bravíčkově kýčovitý kříženec Harryho Pottera a Souboje Titánů plný absurdních situací a bizarních momentů se tváří úplně vážně. Možná by mě bavil, kdyby mi bylo nějakých sladkých jedenáct. A možná bych mu to všechno odpustil, včetně brutálního znásilnění řecké mytologie, které bych mohl brát třeba jako zábavnou variaci. Kdyby to všechno nebyla taková bezkrevná nuda. ()

Yoshitsune odpad!

Když pominu ten fakt, že to je čistý výplach pro náctileté ničemy, tak je to hlavně totální výsměch Řeckým bájím a pověstím a to fakt tolerovat nebudu. ()

WANDRWALL

Znovu se objevují z vědeckých týmů zprávy, že do dvaceti let budeme využívat energii z blesků. Vědci spoléhají, že je za to někdo zafinancuje a že za pár let si už na jejich vize nikdo nevzpomene. Tenhle film si zahrává se stahováním blesků, aniž by mu to vědci dovolili. Inu filamři si točí co je napadne a často se vyhýbají zákům tvrzením, že jsou umělci a těm je vše dovoleno. ()

Seriálový Percy Jackson našel představitele

Seriálový Percy Jackson našel představitele

12.04.2022

Streamovací služba Disney+ našla svého Percyho Jacksona. V chystané seriálové adaptace populární knižní young adult série tak hlavní roli ztvární herec Walker Scobell, jenž má za sebou čerstvě… (viac)

Percy Jackson míří na Disney+

Percy Jackson míří na Disney+

16.05.2020

Knižní fantasy sága Percy Jackson se dočká nové adaptace na streamovací službě Disney+. Zprávu potvrdil autor předlohy Rick Riordan. Příběh vypráví mix řecké mytologie, historie a kouzel, v jehož… (viac)

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

08.11.2012

Poslední bondovka ještě ani nedorazila do amerických kin a už má na kontě 300 milionů dolarů – především v Británii jde o jeden z nejúspěšnějších filmů historie. Scenárista John Logan a režisér Sam… (viac)

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

03.03.2011

Všechno je otázka peněz. A vkusu, samozřejmě. Možná patříte k těm, kterým se A-Team nelíbil a naopak u Percyho Jacksona: Zloděje blesku jste vrněli blahem. V tom případě jsou tohle pro vás dobré… (viac)