Percy Jackson: Zlodej blesku

• Česko Percy Jackson: Zloděj blesku (viac)
Kanada / USA, 2010, 114 min

Réžia:

Chris Columbus

Predloha:

Rick Riordan (kniha)

Scenár:

Craig Titley

Logan Lerman, Alexandra Daddario, Brandon T. Jackson, Pierce Brosnan, Jake Abel, Uma Thurman, Sean Bean, Rosario Dawson, Catherine Keener, Steve Coogan (viac)

Dospievajúci Percy (Logan Lerman) si myslí, že nie je niečím výnimočný, skôr naopak, pre dyslexiu a hyperaktivitu už musel vystriedať viacero škôl pre problémové deti. Netuší, že tieto vlastnosti vôbec nie sú hendikepom, ale dôkazom jeho božského pôvodu. Keď najvyšší z bohov, samotný Zeus (Sean Bean), na bájnom Olympe obviní Poseidona (Kevin McKidd), že jeho pozemský syn Percy mu ukradol magickú palicu ukrývajúcu blesky, o ktorej sa dá povedať, že je to najstaršia zbraň hromadného ničenia, antickí bohovia musia zostúpiť zo svojich trónov, aby na Zemi urobili poriadok. Ak Percy, teda vlastne Perseus, ukradnutý blesk nenájde a Diovi neodovzdá, vládca bohov urobí s ľudstvom krátky proces. Percy, ktorý sa ocitol v hre bohov celkom nevinne, sa musí pripraviť na najnáročnejšie dobrodružstvo v svojom živote, pričom osud mu nerozdal priaznivé karty. Našťastie, Percymu pomôže aj jeho stredoškolský učiteľ Brunner (Pierce Brosnan), ktorý všetko chápe, pretože on sám je bohom Cheirónom, ktorý sa zriekol nesmrteľnosti a žije medzi ľuďmi. (TV JOJ)

Krt.Ek

Vcelku spokojenost, osobně jsem k Percymu Jacksonovi přistupoval bez jakýkoliv předsudků, nepročítal jsem před zhlédnutím anotace v TV magazínech a dokonce ani nešmejdil zde na CSFD profilu, k TV jsem tudíž zasedl neznalý synopse či hereckého obsazení, jedinou známou skutečnosti pro mě bylo to, že režisérem není nikdo jiný než Chris Columbus, jehož rodinných filmů si opravdu vážím... Celkové procentuální ohodnocení (57%) jakžtakž chápu, také jsem našel spoustu nesrovnatelnosti a momentů, které se mně nelíbily, výtek bych nalezl víc než dost, za všechny třeba casting, i přes slušné obsazení (Bean, Thurman, Brosnan) nebudu chválit, Logan Lerman se mně do hlavní úlohy vůbec nehodil, stejný problém mám ovšem i s jeho otcem, Poseidonem, Kevinem McKiddem, chybou bude asi s jejich modernizací, především Bohům a Charonovi 21. století neslušelo, o moderních amerických pubescentech se nemá cenu bavit, to je kapitola sama o sobě... Dle mého by optimálním a slušivým ohodnocením byly tři hvězdičky, zlatý střed, ovšem přes noc se mně vše přeleželo v hlavě a zvítězil ve mne ten dvanáctiletý chlapec, který se tetelil blahem u Souboje titánů, pro teenagery řekl bych naprosto vhodný film, obzvlášť pro ty se slabostí pro antickou mytologii, a samozřejmě i pro ostatní, třeba tu slabost v sobě objeví po zhlédnutí Percyho... 70% ()

Adasin

Moderní kabátek a zasazení Podsvětí do Hollywoodu je sice moc hezký, ale na Staré řecké báje a pověsti to stejně nemá. Podobně jako u novodobého Souboje titánů je to jen zapomenutelná fantasy s nevýraznými hrdiny a několika známějšími herci pro osvěžení, jen s poměrně zábavnou akcí (vyloženě nuda nehrozí). Nedivím se, že to připomíná zrychleného prvního Harryho Pottera, když to také točil Chris Columbus. Po předloze asi nikdy nesáhnu. 4/10 ()

Greg

V posledních letech se do kin dostalo mnoho filmů s historickou tématikou, jako třeba Trója, Král Artuš nebo Království nebeské. Ale nový film Percy Jackson: Zloděj blesku se na historii, konkrétně na báje o řeckých bozích, dívá zase trochu jinak. Příběhy o nesmrtelných bozích byly přesunuty do současnosti, což filmu dodává nejen na atraktivnosti, ale i na zábavnosti. Filmu totiž překvapivě nechybí velké množství vtipných scén a dialogů. Nechybí ani pár bojových scén, které mají slušnou choreografii a jsou velmi dobře natočené. Speciální efekty jsou také na vysoké úrovni, ale to už není dnes nic neobvyklého. Výkony herců a hereček v hlavních i vedlejších rolích jsou povedené a všechny poměrně vyrovnané. Chris Columbus tak ukázal, že jeho filmu mohou zaujmout nejen mladší publikum... Celkově jde o velmi dobrý a slušně natočený film s dějovou liní podobnou Harry Potterovi... Takže 90%, ale dávám 4*. ()

Wysch

Cool sračka!! Hrozí ovšem tím, že když budu nad tím příliš dumat, vůbec mě to podruhé nebude bavit. Už aby to vyšlo na DVD, na tohle se chci dívat zas a znovu. [kino] ()

frashmaker

Nooo takže asi takhle. Zklamání to není, ale vzhledem k tolika absurdním momentům, strašně nesympatickému a protivnému polokozlovi a hlavnímu hrdinovi, který se choval jako namachrovanej rozmazlenej cápek, to nebylo až tak hrozný. Skloubit antické Řecko s USA mi však přišlo příliš. Vchod do podsvětí u nápisu Hollywood, vchod na Olymp v Empire State Building a další megaúžasné nápady z dílny amerických pseudovymýšlečů filmů, to fakt stojí za to. Takže by to všeho všudy vycházelo na poctivé dvě hvězdičky, ale Alexandra Daddario si svým vzhledem ( POZOR ne hraním!) tu jednu hvězdičku navíc celkem zasloužila. A vůbec. Mám takovéhle kravinky občas docela rád. Jen to nesmý být až moc.. ()

Alqarin

Souboj titánů a Twilight - teoreticky ideální stylový hybrid pro dnešní mladé publikum, prakticky povrchní naivní slátanina, která je moc blbá i pro zhýralé teenagery. Mladí herci jsou na pěst a staří spíš pro smích a jen cool trikové balení drží tenhle biják nad hranicí shitu. ()

MartinezZ

16.2.2010 ~ Hvíííííííííííííííííííííííííííííííí, fičáááák! Blbost ztransformovaná na filmová plátna! Doporučené požadavky: Lobotomie! ~ Nebudeme chodit okolo horké kaše, na rovinu si řekněme, kde ve filmu nalezneme ukázkové WTF momenty. Takže: prvních pět minut, 12. minuta až 107. minuta. Pak už jsou jen závěrečné titulky. ~ Ježkovy voči, mě snad přechází zrak?! Jak tohle mohlo projít u Foxů schvalovacím procesem? Tohle je, s tou největší vážností řečeno, film, na který budete od začátku do konce zírat s otevřenou hubou (doslova)! Mělo to vyznít mladším divákům asi cool, ale člověk u toho pláče a směje zároveň. ~ Dosud nikdo uspokojivě nedokázal zachytit na film UFO. Dosud nikdo nedokázal uspokojivě zachytit na film ani ducha. Autorům 'Percyho' se ovšem podařilo na film zachytit čistou vykrystalizovanou blbost. Blahořečme je, jsou první. Zatracujme je, ať jsou i poslední! ()

Praxis

Columbusův nápad přiblížit starověké báje a pověsti moderní mládeži plamzových obrazovek se relativně podařil. Být mi 14 - 15 let, radostí si trhám rodidla, některé forky jsou pro starší krapet trapné, jiné parádní (Highway to hell, Cháron a hláška s krizí...) v českém dabingu se ale objevuje i poměrně dost volů a krav, nevím jestli to je to pro film, primárně mířený na mládež, vhodné. Hlavní hrdina mi osobně přišel jako docela nesympaťák, potěší ale Sean Bean a HLAVNĚ Uma Thurman, jakožto naprosto bezkonkureční sexuální Medúza. Celá scéna v zahrádce tetičky eM je famozní včetně využití iPhonu jako zrcadla. A následné hrátky s Uminou hlavou taktéž občas vykouzlí milý úsměv. Naopak scéna v "Lejdy Gaga" hotelu Lotos mi přišla trapná a zbytečná úplně. Efekty solidní, někdy krapet zavrzají (voda), kamera i zvuk, nemám co vytknout. No což, čekal jsem, že to bude ještě horší. Pro děcka a mládež super zábava, pro starší jen průměrná věc, která na dvě hodiny bezduché zábavy v kině stačí, ale následný hlubovký dojem ve vás nezanechají.. 60% ()

Jillen

Zlatej Harry Potter...hvězdičku snad jen za Logana Lermana ( který mi z těch mladých a neklidných herců dneška přijde ještě snesitelný ), jinak těžký WTF. ()

Pirkaf

Ještě že jsem na to nešel do kina, to bych si fakt vyčítal.. ;-) Ti externí recenzenti, kteří tomu dali čtyři hvězdičky, museli být buď podplacení a nebo mají rádi, když z nich film dělá blbce. A nebo obojí. ()

Popluh

Dvě slova: GUILTY PLEASURE. Neskutečně cheesy mix Harry Pottera, antických bájí a X-men v režii hitmakera oddechových filmů Chrise Columbuse, kterému Potterovská sága rozhodně chybí. A já se bavil celou dobu. Neskutečně hloupé zvraty (žiju s ním protože jeho smrad překryje pach tvé krve), neskutečně hláškující satyr, velkolepé trikové sekvence, které nevypadají vůbec hloupě (třeba Podsvětí je výborné) a Pierce Brosnan u kterého by díky jeho prkennému projevu bylo jedno, kdyby při natáčení stál před herci kůň a zbytek kentaura se dodělával digitálně, uměle by to působilo tak nebo tak. Tohle je prostě ultimátní béčko, které se ani na chvíli nedá brát vážně a které je plné naprosto neskutečně vtipných sekvencí (celé Vegas, hlava Medůzy na záchodě atd atd). Chci dvojku ve stejném složení a to hned a navíc samostatný spin-off pro satyra. 70 % a rozhodně se hodlám pobavit znova. P.S: Já vždy říkal, že současný Hollywood je brána do pekel. :D ()

Macejko

Ak sa mám nad Percym zamyslieť vo všetkej vážnosti a rovnako ho aj zhodnotiť, tak nemôžem inak a hovorím, že ten film stojí skutočne za hovno. Výstavba príbehu, jeho rozvoj, zápletka a motivácie postáv sú skrátka tak neuveriteľne kreténske, že sa to takmer slovami nedá opísať. Príbeh má byť na papieri epickým dobrodružstvom, ktoré vyvrcholí cestou do Podsvetia a stretnutím so samotným Hádom, ale v Columbusovom podaní to celé pôsobí ako cesta partie kamarátov do krčmy na jedno a následne nazad. Každému jednému aktérovi je úplne u riti, či sa vrhá do smrteľného nebezpečenstva, jednoducho sa povedalo "Navštívime Háda", tak navštívime Háda, lebo proste nemáme nič lepšie na práci. Avšak akonáhle sa na tú vegeťácku "výpravu" (VEĽMI veľké úvodzovky) konečne vydajú, začne to byť skutočne slušná zábava. Príde Uma Thurman, tak strašne prehrávajúca, až sa stane absolútne neodolateľnou. Príde mnohohlavá Hydra. Príde fuckin´hot Rosario Dawson so slabosťou pre kozlov. A nakoniec sa dostaví metalista Hádes v podaní Stevea Coogana a človeka naplní pocit, že tie dve hodinky rozhodne neboli až také márne. Ultimátne guilty pleasure. ()

Lum3n

Spokojenost. Tenhle kříženec Harryho Pottera a Souboje Titánů mě velice bavil a ač by se dalo filmu lecos vytknout, tak na slabší 4* tahle svižná fantasy jízda určitě má. 70%. ()

blackrain

Čas Harryho Pottera vypršel. Proto na jeho místo musí nastoupit nový hrdina Percy Jackson. Oba dva mladí hrdinové mají hodně společného. Líbilo se mi propojení světa řeckých bohů s přítomností. ()

SarumanKo

Percy Jackson je vskutku unikátny film. Je totiž jedinečné, že ma takáto bezmyšlienkovitá, nelogická a príšerne patetická sračka neskutočne bavila. Ale Chris Columbus, majster rodinného filmu, to poľahky zvláda, a aj keď je jeho nový film plný totálne vypatlaných, neuveriteľných (a neuveriteľne zle napísaných) postáv a debilných dialógov, predstavitelia samotní - ako roztomilo hnusná Thurman, (digitálne) nepodarený Brosnan, modrooká Daddario, sexy Dawson, metalista Coogan a mnoho ďalších sympatických ľudí - ma fest bavili. No väčšina z nich akoby ani netušila, ako sa v tom filme ocitla, čo sa týka predovšetkým hlavného hrdinu. V rámci zábavného výplachu som však ochotný prehryznúť aj znásilnenie mojich milovaných gréckych mýtov a ich priemerné digitálne vyobrazenie. Výsledok? Zábavná fantasy pre celú rodinu, ktorú už nikdy nepotrebujem vidieť, ale rozhodne ma neurazila. (60%) ()

ABLABLABLA

"Proto si tvá matka vzala tvého otčíma. Jeho pronikavý odér maskoval pach tvé krve a skryl tě před každým, kdo by tě chtěl na příkaz bohů zabít." Aneb perfektní důvod, proč si někoho vzít. Ačkoliv je spousta věcí, které mě na filmu iritovaly, nemůžu popřít, že to byla sranda a rozhodně jsem se u toho nenudila, ba dokonce jsem to i místy dost prožívala. Pokud se někdo ptá, co mě iritovalo, tak samozřejmě to, že si Američani vzali do huby antickou mytologii, předělali si to na sebe... aneb USA je zase středem světa, protože vchod do podsvětí je tam, jediné tři Persephoniny perly na povrchu Země se nalézají v USA, Olymp se tam taky nachází.. na vrcholku Empire State Building... no není to super? A docela jsem se divila, že v takovémto filmu se objevili i herci jako Brosnan, R. Dawson, U. Thurman a jiní. A jsem jediná, kdo nepochopil, proč si všichni mysleli, že to Percy aka "Perseus" ukradl ten blesk? ()

kaylin

Nikdo mi nebude tvrdit, že Američané, potažmo Kanaďané, umí natáčet řecké báje. Neumí to a neměli by se do toho cpát. Neznám předlohu, ale předpokládám, že i ona si bere jen to, co se jí hodí, a dělá z bájí jen paskvil, který nemá co říct. Důležitým smyslem bájí byla i ona morální stránka, smysl příběhu, ale ten se vytratil na úkor hollywoodské podívané. Smutné. Prostě happy end a jede se dál. Trailer na druhý díl (uvedený níže) naznačuje, že dvojka by skutečně mohl být alespoň ten spektákl, ale uvidíme. Nechme se překvapit. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/07/percy-jackson-zlodej-blesku-2010-45.html ()

Dr.Zhivago

Antická mytologie pro tupoučké "teen" američany. Fakt nevím! Nevím co je horší, zda zmodernizovaný "šampón perseus" nebo ten naivní úmysl vytvořit další hitovku o X dílech... ()

suicide

Když jsem viděl tu hrůzu nového Souboje titánů, tak jsem si řekl, že podívat se na tenhle druhý film dle řecké mytologie je nutnost. Tam, kde v Souboji titánů neherec Sam Wortinghton předvádí akční vrhání do boje, tak Logan Lerman se snad po konci zastudlé puberty své postavy rozhodl emancipovat a ukázat, že mladíček pubertální taky umí být hrdina a zachraňovat svět. Jak milé, jak roztomilé, jak teenagerovské. Chris Columbus se snad z dětsky naivních filmů nikdy nevykope. Bohužel tam, kde měl být film vtipný, byl trapný, tam, kde měl ukázat, že je na výši, byl nelogický s dírami ve scénáři a tam, kde měl být vážný, zase bavil. V Souboji titánů Perseus po desetiminutovém tréninku s mečem, který nikdy předtím nedržel v ruce, neměl široko daleko soupeře, v Zloději blesků Percy rovněž... myslím, že jsou oba na stejné kvalitativní úrovni, takže oba obdrží shodný počet hvězdiček... ()

slunicko2

Hliník se odstěhoval do Humpolce a Olymp nad New York. 1) Chris Columbus propašoval do podsvětí (via Hollywood) párek svých potterovských filmů, rázně přidupl a hned se ocitl u mě v obýváku s touto spatlaninou vyrobenou v duchu nejhorších tradic americké továrny na sny. Vydržel jsem do konce, protože navzdory vší logice jsem se docela bavil, když jsem čekal, s jakou další nehorázností tvůrci přijdou v příští minutě. Nezklamali. 2) Čekání ale nebylo nudné, zvláště když mi ho zpříjemňoval příjemný klon Zaca Efrona, 18letý Logan Lerman (Percy Jackson), 26letý Brandon T. Jackson (satyr ochránce) s krásně vyrýsovanou hrudí (ty chlupaté kozlí nohy to kapku kazily, pravda) a třeba ještě 23letý Jake Abel (zloděj blesku Luke). ()

Seriálový Percy Jackson našel představitele

Seriálový Percy Jackson našel představitele

12.04.2022

Streamovací služba Disney+ našla svého Percyho Jacksona. V chystané seriálové adaptace populární knižní young adult série tak hlavní roli ztvární herec Walker Scobell, jenž má za sebou čerstvě… (viac)

Percy Jackson míří na Disney+

Percy Jackson míří na Disney+

16.05.2020

Knižní fantasy sága Percy Jackson se dočká nové adaptace na streamovací službě Disney+. Zprávu potvrdil autor předlohy Rick Riordan. Příběh vypráví mix řecké mytologie, historie a kouzel, v jehož… (viac)

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

Tvůrci Skyfall a... liga výjimečných upírobijců?

08.11.2012

Poslední bondovka ještě ani nedorazila do amerických kin a už má na kontě 300 milionů dolarů – především v Británii jde o jeden z nejúspěšnějších filmů historie. Scenárista John Logan a režisér Sam… (viac)

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

Percy Jackson pokračuje, A-Team ne

03.03.2011

Všechno je otázka peněz. A vkusu, samozřejmě. Možná patříte k těm, kterým se A-Team nelíbil a naopak u Percyho Jacksona: Zloděje blesku jste vrněli blahem. V tom případě jsou tohle pro vás dobré… (viac)