Netvor so svojou smrtiacou armádou zabijakov zotročil už mnohé svety. Hrozní dobyvatelia prišli aj na planétu Krull. Netvorova čierna pevnosť hyzdí celú krajinu. Dva znepriatelené kráľovské rody sa preto rozhodnú spojiť svoje sily a vytvoriť silné kráľovstvo. Princezná Lyssa (Lysette Anthony) si vezme za manžela princa Colwyna (Ken Marshall). Práve v deň svadby však smrtiaca armáda zaútočí na zámok, unesie princeznú, zabije starých kráľov a zraní Colwyna. Nový kráľ získa s Ynorovou pomocou zázračnú zbraň a jeho cieľom je nájsť tajnú pevnosť nepriateľov, zničiť ju a oslobodiť svoju Lyssu. Musí prekonať veľa ťažkých prekážok, aby sa nakoniec postavil hroznému Netvorovi, ktorého zatiaľ nikto neporazil... (oficiálny text distribútora)

noriaki

Zápletka je prostinká, jak už to u těhle filmů bývá. Možná až moc prostinká. Cesta za záchranou princezny je sotva víc než nepřetržitá série questů. Hrdinové putují od jednoho dobrodružství ke druhému, a jediná gradace spočívá v šibeničním časovém limitu. Fungovalo to na mě když jsem byl dítě a funguje to i dnes. Snímek obsahuje snad všechny možné klišé fantasy světa. Aby toho nebylo málo, tak scenárista příběh naředil pravověrným sci-fi. Tehdy mi z toho šla hlava kolem, a dneska jen uznale přikyvuji. Krull je perfektní syntéza žánrů, stojících většinou v ostrém protikladu, a proto má specifickou, téměř magickou atmosféru. Díky tomuto, kouzelné výpravě a bombastické hudbě Jamese Hornera. ()

Han22

Planetu Krull jsem neviděl jako dítě, ale mnohem později při stahování klasických fantasy z DC++ a moc se mi líbila. Je to napovrch tradiční fantasy - nevýrazný princ se po pár minutách zamiluje do nevýrazné princezny a když ji unesou Netvorovi vojáci do Černé pevnosti, vydá se ji zachránit. Cestou nabírá společníky, čelí magii i monstrům a putuje do finální bitvy. Jsou tu ale detaily které z toho dělají skvělou záležitost. Vedlejší postavy (vtipný kouzelník, léčitel s pohnutou minulostí, starý věštec, kluk, kyklop který ví kdy zemře, tlupa banditů) jsou sympatické a bohužel umírají. Pěkná výprava, hrdinská hudba, pár bitek, občas humor, westernové chycání koní se střídá s hororovými scénami (obří pavouk). Kouzelná hvězdice a velkolepé finále. A především je to napůl sci-fi - pevnost je mimozemsky působící vesmírná loď,  záporák je monstrum z kosmu a vojáci jsou paraziti v brnění co střílí lasery (proti kterým jsou meče celkem na hovno). Prostě film, který mám rád a právem se řadí do 80s fantasy klasik. Fantasy roku 1983. PS: Liam Neeson hraje jednoho z banditů. ()

tron

Možno bude chvíľu trvať, kým si zvyknete na zastarané triky, ťažkopádnu akciu a niektorí možno neprehryznú nápad skĺbiť starovekú fantáziu (plnú mýtov a legiend) s čistokrvnou sci-fi. Samozrejme, nikto nehovorí, v akej presnej dobe sa dej odohráva, ale vidieť v jednej scéne, ako vojaci bojujú mečmi proti nepriateľovi, vyzbrojenému laserovými puškami je... divné. Inak je ale Krull magický epos, ktorý som prvý raz videl ako dieťa a tak sa mi nostalgicky zapísal do srdca (ak by som ho prvý raz videl ako dospelý chlap, asi by mnou švihlo a dal by som max. 2*). Funguje ako nenásilný humor (Ergo Veľkolepý), tak výprava, ktorá sa neustále mení (Čierna pevnosť vyzerá fantasticky). A sprievodcu naprieč (nestagnujúcim) dejom nám robí bombastická hudba. Hrdinovia sú pestrí; nechýbajú klasické postavy (odvážny mladík s poslaním, múdry čarodejník), ale je tu aj záhadný Kyklop a banda spočiatku nebezpečných lúpežníkov (nájdete Liama Neesona?), ktorých charizmatický vodca však má zlaté srdce a tak sa nakoniec pridajú na stranu dobra. Typovo presný, príjemný kasting. Bonbónikom je potom hravá réžia chlapíka, ktorého to evidentne bavilo, stádo koňov a „Odula“. ()

Dreadd

Krull disponoval na svou dobu velmi slušným rozpočtem (který byl mimochodem vyšší než u prvních dvou dílů žánrově příbuzných Star Wars) a dostatek financí je viditelný nejen na bohatých exteriérech, ale především na studiových kulisách, které povětšinou nevytvářejí dojem umělosti. Podobnost s Hvězdnými válkami je ale mnohem větší než jen v pouhých číslech. Hned na začátku záběr lodi letící nad planetou, vojáci střílející z laserových zbraní (modrých, ale přece...), možná už jsem se do toho až moc položil, ale z jedné Hornerovy melodie jsem dokonce slyšel Impérium. Meče jsou naštěstí normální, ale choreografie šermířských soubojů je velmi jednoduchá, spíš jenom občas někdo mávne mečem jako by ho držel v ruce poprvé. Triky nejsou nijak velkolepé, ale svou funkci až na výjimky plní dobře (za všechny bych vyzdvihnul obrovskou pavučinu). Příběh však plyne dost pomalu, téměř bez nějakého většího vzruchu a celé heroické putování, kde největší problém je svého úhlavního nepřítele najít, vyvrcholí několika hody epickou zbraní, kterou hrdina ovládá pomocí Síly. Vlastně telepatie, samozřejmě. ()

JohnnyD

A to ešte preceňujem, kvôli Liamovi Neesonovi. Takúto strašnú nudu som už dlho nezažil. Myslím si, že ak film narába s fantáziou a mytológiou, ktorú si sám vytvoril, je najdôležitejšie, aby bola uveriteľná a nie aby to bol miš-maš guľáš plný blbostí, ako keby to napísalo 10-ročné decko. Stane sa niečo a starý mudrc (ktorý je neskutočnou kópiou Obi-Wana a herec ho dokonca hrá ako Alec Guinness) povie: "musíš nájsť zázračné ...", potom sa udeje niečo iné a opäť : "musíš ísť do tohto lesa" a zas sa niečo stane a on hovorí" "tu musíme nájsť magický..."- je to zlepenec rádobydobrodrúžno-fantazíjnych príhod, ktoré ťažko držia sami a nie to už spolu. Všetko sa krúti okolo vymyslenej mytológie, ktorá vôbecnefunguje! No a je to aj nudné. Veľmi nudné. PS: Sci-fi?! ()

• Pôvodne sa mal o špeciálne efekty a dizajn monštier postarať Christopher Tucker, nakoniec sa natáčania nezúčastnil a ako oficiálny dôvod boli uvedené umelecké nezhody. (beso74)
  • Pôvodne sa plánovalo s pokračovaním, avšak po slabých tržbách v kinách producenti od tohto zámeru ustúpili. (beso74)