Fringe

• Česko Hranice nemožného (viac)
Ukážka z filmu 9
Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller / Horor
USA, (2008–2013), 74 h 31 min (Minutáž: 43–81 min)

Anna Torv, Joshua Jackson, Lance Reddick, Blair Brown, Jasika Nicole, John Noble, Kirk Acevedo, Seth Gabel, Michael Cerveris, Mark Valley, Leonard Nimoy (viac)

Příběh se točí kolem tří nepravděpodobných spojenců – půvabné a odhodlané agentky FBI, geniálního, ale duševně chorého vědce a jeho jízlivého syna s poněkud bouřlivou minulostí – kteří vyšetřují sérii bizarních úmrtí a katastrof, známých jako "Vzorec". (Warner Bros. CZ)

Recenzie používateľa Anderton k tomuto seriálu (105)

Muž z druhé strany (2010) (S02E19)

Epizóda, kde jedna postava prezrie a dozvie sa pravdu o svojom pôvode. Čiže ide o jednu z najdôležitejších epizód vôbec, pretože sa mení celá dynamika vzťahov medzi hlavnými postavami. Keďže ide o polonadväznú serialitu, tak tu nie je príliš veľa cliffhangerov, ale teraz budete mať nie že chuť, ale budete pociťovať nevyhnutnosť si ihneď pozrieť nasledujúcu časť. Agenti z druhej strany si pripravia celkom solídny plán, je slušne na obrazovke prevedený, ale mohol byť ešte viac. ()

Hnědá Betty (2010) (S02E20)

Pozerať sa na to rozhodne dalo. Dokonca sa to dalo užiť aj ako vydarená pocta filmu noir. Malo to aj klasickú fringeovskú zápletku. Napriek tomu to bola v podstate iba zbytočná výplň/vata druhej série. Potešila Anna Torv s výrazným červeným rúžom. ()

Peterova cesta (2010) (S02E21)

V mojich očiach skôr priemerná epizóda s nejakými tými logickými nedostatkami. Peter vyráža na cesty, pričom na nich naráža na niekoľko mŕtvol. Ako sa čoskoro dozvieme, má na nich nepriamu vinu, pričom sa celý čas tvári maximálne nad vecou. Určite ale potešila malomestská atmosféra a konečné hodnotenie je výsledkom pôsobenia záverečného záberu, ten musí otvoriť ústa dokorán každému fanúšikovi seriálu. ()

Na druhé straně 1 (2010) (S02E22)

Príliš som si nevedel predstaviť, ako bude vyzerať rozšírené finále celej série a jeho prvá časť v podstate predčila moje očakávania. Asi najmä preto, že je úplne iné, než by jeden povedal. Ide sa takpovediac naplno, začíname akciou v paralelnom vesmíre, aby sme sa následne postupne dozvedali, čo mu predchádzalo. Len ten, tu už spomínaný, X-Men efekt pôsobí nie príliš presvedčivo. ()

Na druhé straně 2 (2010) (S02E23)

Druhá časť finále "iba" doklepla logicky to, čo začalo v jej prvej časti. Možno preto ma v podstate už ničím špeciálnym neprekvapila. Všetko ale dopadlo tak, ako malo a aby sa seriál vyvíjal logicky ďalej ďalšou sériou. Rozhodne bolo radosť sledovať interakciu medzi Leonardom Nemoyom a Johnom Noblem, to je predsa len o level vyššia herecká liga ako zvyšok ansámblu. ()

Season 3 (2010) (S03)

Tretia séria je ešte lepšia než tá predchádzajúca a tá bola, myslím si, už o dosť lepšia než úvodná. Akým smerom sa bude vyvíjať tá štvrtá, je dané prekvapivými zvratmi na konci tejto sezóny a som zvedavý, koľko prekvapení prichystá. V "trojke" funguje v podstate úplne všetko, samozrejme ide o to, či sa vám takýto typ príbehu/príbehov páči. Ak boli pre vás prvé dve sezóny priemerné, bude aj táto. Makropríbeh tu prevládal nad jednotlivými epizódnymi príbehmi, prípadne sme tu našli veľa paralel medzi mikro-makropríbehom, čo je dôkazom toho, že tvorcovia majú rozprávanie pevne pod kontrolou. ()

Olívie (2010) (S03E01)

Tvorcovia prejavujú ešte viac odvahy ako počas druhej série a asi by som po tej prvej neveril, že Olíviu vystavia takémuto medzisvetovému cestovaniu, "vyšperkovanému" ešte ďalšími experimentami tej, z nášho pohľadu, zlej strany na ženinej psychike a spomienkach. Kam to bude smerovať, sa vôbec neodvážim predpovedať, ale vyzerá to tak, že sa máme na čo tešiť. ()

Kufřík (2010) (S03E02)

Tak tu máme už dve "zlé" Olívie, paradoxne je zábavnejšie túto postavu sledovať práve v tejto polohe. No a potom tu máme klasický mcguffin, tajomný kufrík so žiarou, ktorá vraždí všetko naokolo. A Peter si stále rieši vzťah s otcom a pohne sa ďalej aj s Olíviou, v tomto prípade je ale nevedomosť sladká. No a tá logická chyba s krvácajúcou mŕtvolou, kedy Olívia vymyslí dosť od veci plán na to, aby si ju Peter všimol, je tak trochu na hlavu. ()

Stabilizace (2010) (S03E03)

Jeden z vôbec najzaujímavejších prípadov seriálu pripomenie napríklad Final Destination. Avšak tu neútočí smrť, respektíve osud, ale vysoko nadpriemerne inteligentný človek. A aj v tomto prípade sa dočkáme racionálneho, či skôr "racionálneho" vysvetlenia. Fungujú aj ostatné dejové línie, potešia predovšetkým Oliviine vízie "z druhej strany". ()

Počítají měňavci elektrické ovečky? (2010) (S03E04)

Opäť sa venujeme iba makrozápletke, čo mi osobne celkom vyhovuje, pretože ideme vpred rýchlejšími krokmi, ako keď sledujeme osobitý prípad odohrávajúci sa "na pozadí" niečoho väčšieho, medzivesmírneho. Záverečné minúty boli za čistých päť hviezd, ale tie nedávam vlastne iba z toho dôvodu, že predchádzajúca epizóda ma nadchla o niečo viac. Ako sa to vyvinie s Olíviami, si síce dokážem predstaviť, ale budem rád, ak ma tvorcovia niečím nečakaným prekvapia. ()

Jantar (2010) (S03E05)

Ďalšia epizóda, ktorá hľadá paralely medzi epizódnou zápletkou a našimi hrdinami. Tentokrát medzi Olíviou uväznenou v paralelnom vesmíre, ktorá o tom chúďatko po niekoľkých dávkach istej medicíny nevie. Ale tuší to. Paralely s dvoma bratmi sú vydarené, o tom niet pochýb. Skôr ma zamrzela "logická" eliminácia miesta, kde dôjde k vykradnutiu banky. A dokonca aj po zúžení všetkých možností na tri si Olívia tipla správne. ()

6955 kHz (2010) (S03E06)

Tak tu Abrams a spol totálne udrbali dekel a pridali do už tak dosť komplikovaného deja nečakanú mindfuck zápletku, ktorá toho môže do budúcnosti dosť pomeniť. Čo tam potom, že by z nej mal najväčšiu radosť Daniken, keď je táto teória vo fikcii tak príťažlivá. Pozor, neriešime mimozemšťanov, ale "iba" skutočnú minulosť ľudstva (ale kto vie, čo sa z toho nakoniec vykľuje). ()

Únos (2010) (S03E07)

Nie je nič horšie ako únos dieťaťa. No, asi je ešte horšie mu potom ublížiť, ale aspoň takto to zaznie v siedmej epizóde tretej sezóny Fringe. Padne tu aj meno Candyman, ale ide o samostatný príbeh bez spojitosti s "tým" Candymanom. "Prekvapivá" pointa vnímavejších divákov asi neprekvapí. Mimochodom príbeh Olívie 1 a Olívie 2 bol v tomto prípade zaujímavejší ako dej, ktorý začína a uzatvára sa iba v tejto epizóde. ()

Vchod (2010) (S03E08)

Výborná konfrontačná epizóda, ktorá je takmer bez chyby. Osobne ale chyby vidím v tom, že všetko ide akosi bez problémov, keď má niekto ujsť, i keď za pomoci dôležitej osoby, tak ujde aj zo stráženého zariadenia vlastne len tak, že prestrihneme na to, kedy je už po akcii. Ale skutočne ide len o malé nedostatky, emočne to funguje výborne, no chudák Peter, ale aj pôvodná Olívia. ()

Marionetta (2010) (S03E09)

Na Fringe dosť netradičná zápletka, začína sa ako Dexter a pokračuje ako Frankenstein a nakoniec to pripomenie aj Taxidermiu. No ale čo je ešte hodnotnejšie je určitá paralela s Olíviou a jej návratom do vlastného vesmíru, i keď sa to ťažšie vysvetľuje. V prípade vzťahu Petera a Olívie dochádza aj k slušnej psychologizácii, jeden zo záverečných prejavov mladej ženy ohľadom toho, ako sa cíti po dlhšom čase späť a vzhľadom na to, čo robil Peter v jej "neprítomnosti", patrí k najlepšie napísaným častiam celého seriálu. ()

Světluška (2011) (S03E10)

V polovici tretej sezóny sa dozvedáme, že s tými vesmírmi je to ešte zložitejšie, že pozorovatelia dokážu vidieť všetko, čo sa odohráva v paralelných časových vetvách dokonca aj v budúcnosti, ale dá sa to všetko zvrátiť tak, že sa dostaneme sériou vopred pripravených udalostí do tej správnej časovej osi. To znie úplne super, len sme tu mali ešte jednu časť, kde nám antihrdina predvádzal kúzla, ako pracovať s kauzalitou udalostí a tam to bolo, aspoň pre mňa, ešte o niečo zábavnejšie. ()

Reciprocita (2011) (S03E11)

Joshua Jackson ako brutálny zabijak shapeshifterov, to neznie príliš dôveryhodne a ani to na obrazovke príliš dôveryhodne nevyzerá. Ale masakrov je našťastie málo a venujeme sa viac o niečo zaujímavejším veciam, ako napríklad tajomnému stroju, ktorý sme doposiaľ poznali iba z nákresov. No a čítanie denníku alternatívnej Olívie Olíviou nealternatívnou nám, ale najmä jej, dáva nový pohľad na celú vec. ()

Soustřeď se a zeptej se znovu (2011) (S03E12)

No, tvorcovia sa snažili v tejto epizóde osvetliť to, ako sa dá zachrániť jeden/druhý vesmír a síce to nie je nič komplikované a divák má jasno v tom, ako sa o konečný výsledok bude hrať, len nie je úplne zrejmé, prečo zrovna stanovili tieto pravidlá. Ale to neberte ako výčitku, je fajn, že to nepôjde ďalej v hlavnej makrozápletke striktne vedeckou cestou, ale bude záležať predovšetkým od citov jednej z hlavných postáv. Konkrétna zápletka tohto dielu poteší, ale nepatrí medzi tie úplne top. ()

Nesmrtelnost (2011) (S03E13)

No a zase tie chrobáky a z toho som nemal príliš veľkú radosť. Epizódny príbeh mi pripadal ako už viackrát použitý a ani vedec pracujúci pre tzv. vyššie dobro to v mojich očiach nezachránil. Makrozápletka, to je ale o niečom úplne inom, tam sa veci skutočne hýbu vpred a na konci nás čaká jedno veľké prekvapenie. A rozhodne je dobre, že sme zase riešili prípad a aj makrozápletku v alternatívnom vesmíre, inými slovami postavy vystupujúce v tomto vesmíre nepredkladajú tvorcovia divákom ako záporné. Proste bojujú len za svoju vec. ()

Byt 6B (2011) (S03E14)

Strašidelný dom, v tomto prípade byt, nemusí ukrývať iba duchov, aj keď sa zdá, že práve tých ukrýva a práve tí tu robia neporiadky. Vo svete Fringe sú iné zákony a pokiaľ ich nechápu bežní občania, tak môže prísť k nedorozumeniu a budú sa opierať práve o duchárske historky. Je to skvele vymyslené, až si človek povie, prečo táto zápletka tvorcov napadla až v druhej polovici tretej série. No a pokiaľ dávate pozor, nájdete tu aj istú paralelu epizódneho príbehu s láskou medzi Peterom a Olíviou. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

17.03.2023

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

J. J. Abrams chystá nový sci-fi seriál

12.12.2016

Režisér Star Treku a sedmých Star Wars zatím neoznámil svůj další celovečerák, na televizní scéně ale zůstává plně činný. Ačkoliv se o Westworld staral hlavně Jonathan Nolan, jednalo se o Abramsovu… (viac)

Zemřel Leonard Nimoy

Zemřel Leonard Nimoy

27.02.2015

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

Abrams: SW VII, robopoldové a magie s Cuarónem?

29.01.2013

J.J. Abrams se oficiálně stal nejvytíženějším filmovým a televizním tvůrcem na planetě. Především: studio Disney oficiálně potvrdilo, že DžejDžej opravdu podepsal smlouvu na režii Star Wars: Epizody… (viac)