Piatok trinásteho

• Česko Pátek třináctého (viac)

Země v okolí letního tábora Crystal Lake je nasáklá krví. Deset dílů kultovního hororu Pátek třináctého si vybralo svou daň v podobě životů mnoha teenagerů, kteří byli v nesprávný čas na nesprávném místě. Deset dílů také zcela vyčerpalo scenáristickou invenci, takže zpočátku výborná hororová série nabírala čím dál negativnější nádech. Dvacet devět let po jedničce proto spojili síly produkující Michael Bay a režírující Marcus Nispel, kteří už dokázali resuscitovat Texaský masakr motorovou pilou, a natočili legendární horor znovu... „Když točíte takový film, musíte se sami sebe zeptat: Jaká síla nutí lidi dívat se na tyhle horory pořád dokola? A pak jim místo odpovědi dát to, co chtějí, ale ne přesně to, co očekávají. Pak je to bude bavit,“ říká režisér Markus Nispel. Podle legendy masakr u Crystal Lake odstartovala nepozornost instruktorů letního tábora, kteří si nevšimli topícího se mentálně postiženého chlapce Jasona Vorheese. Ve snaze pomstít synovu smrt vzala truchlící matka spravedlnost do vlastních rukou a začala milé vychovatele nemile likvidovat. Když byla nakonec i ona poslána do pekla, převzal její práci utopený synáček. Tenhle příběh si ve zkratce připomeneme ještě před úvodními titulky a vypráví si ho i parta teenagerů, která do téhle oblasti zavítá. Vzhledem k tomu, že je nenapadne nic „rozumnějšího“, než děsivou lokalitu prozkoumat a přenocovat v ní, asi tušíte, jak to s nimi nakonec dopadne. Pár týdnů nato sem přijede sympaťák Clay, který pátrá po zmizelé sestře. Vzhledem k tomu, že jde o členku nešťastné partičky, musí vám být Claye a jeho zoufalého snažení upřímně líto. Litovat naopak není třeba bezprizorního Jasona, jemuž se pod ostří mačety blíží další skupinka rozjívených teenagerů, kteří si chtějí užít víkend v divočině a netuší, že za to zaplatí tu nejvyšší cenu. (oficiálny text distribútora)

JASON_X

Spotřební teenagerská vyvražďovačka na dvě až tři použití; standardní, předvídatelná... vlastně pozor, zhruba v pětině filmu přijde velice zdařilý režisérský "žert", takže zase až tak předvídatelná tahle oddechovka není. Ale jinak se jede v osvědčených kolejích - parta teenagerů (tentokrát většinou sympatických), vylízaní a zdegenerovaní burani (milovník figurín je výborný), polorozpadlá ruina domu skrývající zlověstné tajemství, vrah v masce, blýskání, blikání, ruční kamera, hnusné silikonové cecky (naštěstí ne na dlouho), jedny mimořádně pěkné... pěkná ňadra, nepřekvapující "překvapení" v posledním záběru... Nenudil jsem se, ale nijak zvlášť odvařený jsem taky nebyl. ()

oLí

Me to proste vubec nebavilo. netesil jsem se ze zadneho z pocitu, ktery jsem prozival u vetsiny puvodnich patku. tohle nebylo o jasonoj, ten vrah jen tak vypadal a na to ja neskocim :P navrat jasona timhle jen totalne podelali ! [2/10 duben 2009] ()

Lucasion

Spousty hororů začínají pomalu a hezky v klidu. Pátek třináctého se vrhne na diváka hned od první minuty. Minulost je tu shrnuta v pár snímcích a už tu máme partu kempařů, co vyhledávají trávu a sex ve stanu. Na scénu pak nastupuje legendární Jason s mačetou větší než hrábě u zahrady. Bohužel si vybral špatnou oběť a jedna z pohřešovaných je sestra Claye (Jared Padalecki), který se rozhodne po sestře pátrat a jeho hledání ho přivede až k místu zvané Camp Crystal Lake. Fanoušci již ví, jaká je minulost této adresy a jaký příběh se bude odehrávat i v tomto snímku. Remake nebo nový přírůstek, nebo jak to chcete nazvat, není vůbec zlý. Z party herců nejvíc vyniká talentovaný Jared (Supernatural). Padalecki je sympaťák a roli zahrál dobře. A o čem tenhle snímek je? Jason jako ohromné monstrum vždy najde osamoceného člena party a rozřízne ho od hlavy k patě. Žádné nové nápady tu nejsou, jedna vražda za druhou a následné finále u jezera. Kvůli atmosféře se rozhodně bát nebudete a kvůli žádným nechutnostem se vám aspoň nezvedne žaludek. Tudíž žádné body navíc, ale na druhou stranu nic co by mi nějak zkazilo zážitek. V rámci hororů je to dobré a já si to vcelku užil. (62 %) ()

Genero

Nikdy jsem na sobě nepocítil kdovíjakou náklonnost k Pátku třináctého. Trápilo mě, jak se Jasoň chová neurvale k ženskému pohlaví, které k mé nezměrné radosti vždy vystrkuje kozy do objektivu kamery a neúnavně šuká po domě, než tomu ten puritánský mudrc a duše něžná učiní přítrž. Nebojím se ho pro takový postoj dokonce nazvat zasraným šovinistickým hrubiánem. Nešlo očekávat, že by v Michalově remaku všech remaků sešel z jedenáctkrát vyšlapané cesty a u dveří hlavní kikiny zazvonil s širokým Bieberovským úsměvem na hokejové masce, pugetem růžových tulipánů a Mozartovými koulemi v ruce. Výsledek mé nevelké očekávání překonal a jedná se poměrně zdařilou lacinou kopírku a Michal uctil tradici tím, že do svého vyprávění o řadě nešťastných příhod cálnul nekonečný příval sympaticky nadržených ultrasamic a partičku nesympaticky nadržených přiteplenců. ()

HateBreeder odpad!

Hodne tezka sracka, pri jejiz sledovani jsem opravdu nevedel, mam-li se smat nebo brecet. Tohle je silna kava i na remake... atmosfera zadna, herci otresni, hlavni zaporak nudny, gore scenky fadni a nezajimave, .. a stejne je to jen prachsprosta kopie. Tenhle film nemel nikdy vzniknout... je to ZLO (ale pokud to presne takto Nispel zamyslel... tak se mu povedl na vybornou) ()

st.ranger

Nispel prostě neumí. Měl výborný podklad a přesto z toho udělal jen stupidní vyvražďovačku. A některé jeho vlastní nápady jsou k smíchu a k Jasonovi se nehodí, viz zvonečky. Zase ale některé části, které byly v původní sérii nelogicky odděleny, složil dohromady a velice obstojně tím definoval celkovou podstatu Jasona Vorheese. Jedná se hlavně o zabití matky a změna masky. ()

Terva

Černoch zanesl do filmu otázku rasismu. Jason umí střílet z luku, ještě štěstí, že mu nedají lehký kulomet. Po těchto filmech si vždy dělám jasno o teenagerech ameriky - Nevychovaní, sprostý, zhulený, samej sex, bez respektu..ale naštěstí převážně za křiku a úprku umírají. A ten černoch antirasista? SPOILER-Jason umí i házet sekyrou, naštěstí. ()

Hismael

Krásní lidé jedou do lesa, kde je pozabíjí ošklivý Jason Voorhees. Každého jiným způsobem a lekat se budete jen při nečekaně hlasité hudbě.  Nulová snaha přinést něco nového. ()

moviesfan

Remake neremake - tento horor těží z jeho názvu. Film začíná zostra, trochu té atmosféry si dokáže udržet po celou délku, ale Pátek nepřináší nic nového. Opět se nalezneme v lese stejně tak jako u dalších hororů, objeví se tu krásná děvčata a nudné dialogy. Koho jsem nemohl vystát, bylo blonďaté namyšlené princátko. Jason a hudba jsou jediným ,,kladem". ()

JohnCZ

Řemeslně dobrý. Vizuál, kamera, herci - všechno na oko pěkný. Ale taky děsná nuda. Půlka filmu se prošuká a zbytek je jen rutinní vyvražďovačka s otravnýma postavama a nereálně overpowered záporákem. ()

Skrk

Na nového Jasona jsem se těšil a vůbec mi nevadilo, že v tom má prsty Bay. Texaský masakr nebyl nejhorším, ale Pátek mě dost zklamal. Vraždy byly nenápadné a okamžitě zapomenuty (až na šíp v hlavě, probodnutí hlavy) a to šukání, šukání a šukání! To rovnou mohli udělat hororové péčko. Ale co se musí uznat, je vynikající písničkový soundtrack (když vynecháme ty R´n´B a Hip-hopové shity), který můžu poslouchat kdykoliv. Škoda... ()

liquido26

Z původní série jsem zatím viděl díly 1 - 9 a nový Pátek třináctého je mnohem lepší než dobrá polovina z nich (tím myslím druhá polovina). O remaku nemůže být ani řeč, spíš by se dalo říct nová verze příběhu nebo pocta. Každopádně na nový příběh jsou namontovány prvky prvních čtyř dílů (exekuce matky, pytel přes hlavu, brankářská maska ...) a k tomu příbývají nové aspekty Jasonovy osoby. Už to není jenom zabiják, už je to i únosce, už víme, kde bydlí, už víme na čem si brousí svou mačetu atd. Jinak je to ale pořád ten starý dobrý Jason, který nechodí pro vraždu daleko. Způsoby vražd jsou poměrně zajímavé. No ale každopádně doufám, že další pokračování už nevznikne, přece jenom nechceme Jason Goes To Hell II. ()

corpsy

Hororový videoklip, ktorý sa Nispelovi nevydaril tak dobre, ako jeho remake inej klasiky - Texaského masakru motorovou pílou. Je však profesionálne natočený s podareným vizuálom a netreba ho odsudzovať. ()

sidzej

Hororovy priemer ktory nicim zvlastnym nevynika, no ani nicim vylozene nestve. Nepatrim k skalnym fanusikom povodnej serie takze som ani nemohol byt sklamany. Prave naopak. Narozdiel od originalu to posobilo filmovejsim a menej amaterskym dojmom. Vyvrazdovacky mam rad a Nispelova vizualna stranka tiez nie je na zahodenie. 55% ()

Andersis

Jason v tomto díle uvažuje, zametá za sebou stopy, klade pasti. Scénář je chabý a dialogy postav se každou minutou zvrhají v čím dál větší debilitu. Největší slabinou je ovšem předvídatelnost. Tohoto filmu se mnozí nebudou bát, protže jde viditelně jen o show a komerci. Tím sem chtěl říct DALŠÍ ZBYTEČNĚ VYHOZENÉ PRACHY. Ale abych pořád nedržkoval, najde se tu pár odkazů na staré díly a některé vraždy jsou uspokojivě udělané. U mě je to spíš dvě a půl hvězdičky. ()

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

Pátek třináctého dostane seriálový prequel

01.11.2022

Zatímco poslední celovečerní příspěvek do jedné z nejpopulárnějších hororových sérií všech dob dorazil do kin už před dlouhými třinácti lety a dalšího filmu se kvůli tvůrčím sporům o práva na… (viac)

Raimi a horory pro celou rodinu

Raimi a horory pro celou rodinu

05.10.2009

Podivnou novou divizi vytvořil Sam Raimi v rámci své na horory zaměřené produkční společnosti Ghost House Pictures. Pod hlavičkou Spooky Pictures prý budou vznikat „thrillery pro celou rodinu“.… (viac)

Conan je v haj*lu

Conan je v haj*lu

13.06.2009

Omluvte to přímočaré vyjádření osobních pocitů, ale slušněji už to napsat nedokážu (zvažoval jsem i mnohem ostřejší verze). Že se schyluje k natáčení nového filmu o barbaru Conanovi (spíš než o… (viac)

Jeníček a Mařenka – lovci čarodějnic

Jeníček a Mařenka – lovci čarodějnic

03.05.2009

...a další zprávy z hororových dimenzí. Začněme něčím, co smrdí klasikou. Režisér nového Pátku třináctého Marcus Nispel natočí The Last Voyage of Demeter. Čtenáři Brama Stokera už se jistě chytají –… (viac)